Muzealne aktualności 16 września – 22 września
Dni Pamięci Ofiar Gestapo
16 września (poniedziałek)
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
W 2024 roku przypada 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Muzeum Krakowa planuje w ramach 18. obchodów Dni Pamięci Ofiar Gestapo przypomina los warszawian, którzy po upadku powstania znaleźli tymczasowe schronienie w Krakowie. Wielu z wysiedlonych warszawian zostało aresztowanych przez Niemców. W byłych celach Gestapo przy ul. Pomorskiej 2 w Krakowie zachowały się napisy wyryte przez nich na ścianach. Autorką jednego z nich jest Irena Malinowska, która jest patronką Dni Pamięci Ofiar Gestapo w 2024 roku. Drugi patron, Tadeusz Suwara, został wybrany w plebiscycie przez Internautów.
09.00 – 15.00 – Powstańczy quest – gra miejska dla młodzieży szkolnej w wieku 13–19 lat. Zgłoszenia: gry@muzeumkrakowa.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Szczegółowe informacje dotyczące udziału w wydarzeniach znajdują się na stronie Muzeum
Widok na krakowian – Zofia i Andrzej Darowscy
17 września (wtorek), godz. 17:30
Pałac Krzysztofory, Sala Fontanowska, Rynek Główny 35
Zapraszamy na nową odsłonę projektu „Widok na krakowian”, który jest częścią wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory. Od 17 września bohaterami cyklu stanie się małżeństwo krakowskich ilustratorów Zofia i Andrzej Darowscy. Ich prace wzbogacały liczne książki m.in. Wydawnictwa Literackiego i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Na naszej ekspozycji zaprezentowane zostaną ilustracje z dziecięcych publikacji, tworząc na wystawie stałej ścieżkę dla najmłodszych zwiedzających.
Czytając i oglądając książkę często umyka nam nazwisko osób tworzących ilustracje. Tym bardziej cenna jest inicjatywa Marty Darowskiej, córki Zofii i Andrzeja, dzięki której możemy pokazac ich osobiste przedmioty i dzieła. Nie tylko przypominamy ich pracę, ale też pragniemy pokazać jej prawdziwy wymiar. W wydawnictwach często kolorystyka była mniej wyrazista niż w barwnych oryginałach, które będą Państwo mogli zobaczyć na ekspozycji.
Miejsce: Wystawa stała Kraków od początku, bez końca
Czas trwania: 17.09.2024 -14.03.2025
Lekcja szycia z kotem Jackiem
18 września (środa), godz. 16:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28
Zapraszamy na wydarzenie w ramach cyklu Dni Twierdzy Kraków:
Z okazji Dni Twierdzy Kraków forteczny kot Jacek zaprasza na zajęcia krawieckie do Fortu Jugowice 52a. Dla młodszych będzie to świetna okazja, by nauczyć się podstaw szycia, a dla starszych szansa na doskonalenie swoich krawieckich umiejętności.
Na zajęciach stworzymy maskotki z filcu, kocie breloki i przypinki. Zastanowimy się także wspólnie, jaką rolę w fortach Twierdzy Kraków mogły odgrywać koty.
Zapraszamy rodziny z dziećmi (od 7 roku życia), a także młodzież i dorosłych, którzy chcieliby stworzyć koci drobiazg.
Prowadzące: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska
Limit miejsc: 12 miejsc (12 dzieci + 1 opiekun na dziecko bezpłatnie). Zajęcia bezpłatne. Konieczność rezerwacji przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 poniedziałek – niedziela, od 10.00 do 19.00, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Zajazd pod św. Benedyktem i fortowa artyleria
18 września (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zapraszamy na oprowadzanie połączone z wykładem.
Muzeum Podgórza mieści się w budynku powszechnie zwanym Zajazdem pod św. Benedyktem. Jednak nasza siedziba ma bardziej złożoną historię niż by z tej powszechnej nazwy wynikało. Od połowy XIX wieku budynki były użytkowane przez austriacką wojskowość. Zainteresowanych wojskowymi (ale nie tylko) dziejami zabudowań pod św. Benedyktem zapraszamy na specjalne spotkanie w naszym oddziale. Najpierw podczas oprowadzania zobaczymy „na żywo” budynek a potem na sali wykładowej zapoznamy się bardziej szczegółowo z jego historią.
Oprowadzanie i wykład poprowadzi dr. Robert Gaweł.
Wydarzenie bezpłatne. Brak konieczności rezerwacji.
W poszukiwaniu zaginionego Zabłocia
19 września (czwartek), godz. 10:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zapraszamy na spacer edukacyjny.
Zabłocie było przemysłową częścią Podgórza, dziś jest mieszkalnym kwartałem Podgórza. Bloki zabudowały, zatarły ślady tej fabrycznej, produkcyjnej przeszłości. Podążymy istniejącymi i już nieistniejącymi śladami fabryk, zakładów przemysłowych, tropem przemysłowej kolei, bocznic, stacji Wisła. Spróbujemy „zobaczyć” dymiące kominy podgórskich fabryk, i zrozumieć gospodarczy sukces miasta Podgórza. Oprowadzi nas jak zwykle z werwą i pasją Pani Iwona Wernikowska.
Spacer realizowany z dotacji Rady Dzielnicy XIII.
Wydarzenie bezpłatne. Brak konieczności rezerwacji.
DNA Krakowa: Miejskie ogrodnictwo – czym to się je?
19 września (czwartek), godz. 17:30
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, Rynek Główny 35
Zapraszamy na najbliższe wydarzenie z cyklu DNA Krakowa.
Dawne przedmieścia Krakowa, jak Krowodrza, Łobzów, czy Czarna Wieś słynęły z uprawy warzyw. Paradygmat rozwoju miast obowiązujący przez dużą część ubiegłego stulecia marginalizował ten typ aktywności. Pewną namiastką pozostawały uprawy w ogródkach działkowych. Współcześnie jednak miejskie ogrodnictwo przeżywa renesans. Na najbliższym DNA Krakowa porozmawiamy więc o rekreacyjnej, edukacyjnej i ekologicznej roli tego zjawiska. Zastanowimy się nad tym jak działać, by zyskiwało na popularności, a nasi goście być może doradzą jak zacząć własną przygodę z miejskim ogrodnictwem.
Wstęp wolny
Darcie pierza, czyli wspólne haftowanie dla dorosłych
19 września (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Darcie pierza to synonim spotkania w babskim gronie.
Monotonną pracę, jaką było wyskubywanie puchu, wykonywało się wspólnie, w gronie kobiet w różnym wieku, urozmaicały ją rozmowy, opowieści, plotki i śpiew. Dzięki temu darcie pierza stawało się więc wspaniałą okazją do barwnego, towarzyskiego spotkania.
W Rydlówce nie będziemy może dosłownie drzeć pierza, ale chcemy odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów. Okazją do spotkania będzie wspólne haftowanie – dedykowane zarówno rozpoczynającym przygodę z igłą jak i doświadczanym hafciarkom. A jak to podczas spotkań bywa, będzie i drobny poczęstunek i czas na rozmowy oraz żarty tak by każdy mógł poczuć się jak w domu i miło spędzić wieczór.
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
Opłata: 20 zł. bilet do nabycia na stronie www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Zajrzyj do Huty 2024
20 września – 22 września (piątek – niedziela)
Podziemna Nowa Huta, os. Szkolne 37
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Zajrzyj do Huty” to inicjatywa o charakterze partycypacyjnym, która od kilkunastu lat jest stałym punktem w kalendarzu kulturalnych imprez nowohuckich. Odbywa się, co roku we wrześniu i trwa trzy dni (piątek – niedziela). Organizatorem „Zajrzyj do Huty” jest Muzeum Nowej Huty, które zaprasza do współpracy liczne instytucje działające na terenie dzielnicy oraz jej mieszkańców chcących opowiedzieć o swojej Małej Ojczyźnie. W ostatnich latach w projekt angażują się także lokalni przedsiębiorcy. Program imprezy obejmuje różnorodne wydarzenia i atrakcje dla odbiorców w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Spacery, wycieczki autokarowe, gry terenowe, warsztaty dla dzieci i rodzin, zajęcia sportowe, zabawy podwórkowe, pokazy filmowe, wykłady dotyczące Nowej Huty wygłaszane przez specjalistów w różnych dziedzinach – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych dla osób, które zdecydują się odwiedzić Nową Hutę. Projekt „Zajrzyj do Huty” ma na celu nie tylko promowanie dziedzictwa i potencjału kulturalnego dzielnicy, ale też rozwijanie współpracy w sektorze lokalnych instytucji kultury i innych nowohuckich inicjatyw.
Szczegółowy program na www.muzeumkrakowa.pl
Zajrzyj do Huty jest organizowane przy wsparciu finansowym
Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta i Rady Dzielnicy XVI Bieńczyce oraz PGE Energia Ciepła S.A. Oddział nr 1 w Krakowie.
W tajemniczym labiryncie, czyli budujemy własny skarbiec – OPROWADZANKI JESIEŃ – ZIMA 2024
21 września (sobota), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337
Czy znacie historie o piratach? Celem ich wypraw są bardzo często nieodkryte lądy, do których prowadzi mapa skarbów. Piraci poszukują złota i drogocennych klejnotów, a być może prawdziwym bogactwem jest coś zupełnie innego? Zapraszamy na zajęcia, w czasie, których poznamy tajemnice historycznych sezamów i wspólnie przemierzymy kręte labirynty najprawdziwszego skarbca. Zajrzymy do wnętrza Thesaurusa Cracoviensis, który mieści się w malowniczym otoczeniu Srebrnej Góry i lasku na Bielanach. Thesaurus to współczesny, lecz niecodzienny Skarbiec, który jest zarazem centralnym magazynem Muzeum Krakowa. To tutaj składowane są m.in. obrazy, rzeźby, szopki, medale i dawna broń, czyli najróżniejsze eksponaty muzealne. Podczas naszych warsztatów wspólnie wybudujemy własny skarbiec, a następnie wypełnimy go własnoręcznie wykonanymi zbiorami, bazując na tym, co zobaczymy podczas wędrówki po zakamarkach Thesaurusa.
Prowadzenie: dr Mikołaj Niedojadło
OPROWADZANKI JESIEŃ – ZIMA 2024
Po wakacjach Muzeum Krakowa pragnie po raz kolejny zaprosić rodziny wraz z dziećmi w wieku 6–10 lat na spotkania w ramach edukacyjnego cyklu Oprowadzanki, czyli interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin! Oprowadzanki to tematyczne oprowadzania rodzinne po wystawach stałych i czasowych oraz spacery. Głównym ich celem jest interaktywność, czyli działania angażujące wszystkich uczestników spotkania, zarówno rodziców, jak i dzieci. Rodziny poznają ekspozycje i nasze zabytki, a także przestrzeń miejską według obranego klucza tematycznego. Podczas Oprowadzenek nie zabraknie łamigłówek, zadań i wcielania się w role odkrywców i poszukiwaczy przygód.
Podczas jesiennej odsłony zaprosimy Państwa na Bielany, do niezwykłego Thesaurusa, gdzie pośród krętych uliczek pełnych eksponatów spróbujemy dowiedzieć się, co dla nas jest najcenniejszym skarbem. Następnie ruszymy w miasto i oddamy głos krakowskim duchom, by w Oprowadzankach po godzinach pokazały nam czarodziejskie zakamarki miasta. Na chwilę wrócimy jeszcze wspomnieniami do lata i odwiedzimy podkrakowską wieś, którą odmalował mistrz Wincenty Wodzinowski. Zaś na przywitanie zimy, odwiedzimy Podgórze. Pobawimy się w urbanistów i zbudujemy swoje własne miasto, a innym razem spróbujemy zaufać naszym zmysłom!
Zachęceni? To nie przegapcie tego, co dla Was przygotowaliśmy! Koniecznie zabierzcie całą Rodzinę i przyjdźcie do Muzeum Krakowa. Wspólnie spędźmy jesienne i zimowe weekendy!
Najważniejsze informacje:
- oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane weekendy
- czas trwania poszczególnych zajęć wynosi 60–90 min
- koszt udziału wynosi 20 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
- rezerwacje przyjmuje Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakow.pl , tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00
Oprowadzanie po wystawie czasowej Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator – w ramach Muzeum od kołyski
21 września (sobota), godz. 10:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Muzeum od kołyski to cykl zajęć, który adresowany jest do rodziców i opiekunów dzieci (do 2 roku życia) oraz rodziców spodziewających się potomstwa.
Wincentego Wodzinowskiego (1866–1940) należy bezsprzecznie uznać za piewcę piękna podkrakowskiej wsi. Nie bez kozery podtytułem naszej wystawy jest sformułowanie „czuły obserwator”. Jak mało, kto umiał wejść w duszę człowieka i pokazać jej piękno na płótnie. Artysta malował sceny rodzajowe, pejzaże, portrety. Spuścizna po nim obejmuje także liczne fotografie, zapiski, dyplomy, które ubogacają wystawę. Wodzinowski był pełnym pasji patriotą, legionistą i społecznikiem zaangażowanym w życie dwóch miast: Krakowa i Podgórza. Był także, a może i przede wszystkim, „głową domu” niezwykłej rodziny Wodzinowskich. Wystawa jest kolejną opowieścią o Krakowie widzianym przez pryzmat życia zwykłego-niezwykłego mieszkańca. To pierwsza próba monograficznego ujęcia twórczości malarza, osadzona w szerszym kontekście historii i kultury Krakowa przełomu XIX i XX stulecia.
Prowadzenie: Tomasz Karżewicz
Informacje organizacyjne
– zajęcia odbywają się w oddziale Pałac Krzysztofory, piętro II
– w budynku znajduje się winda, którą można dotrzeć na wystawę
– z uwagi na aranżację ekspozycji nie można wjechać na wystawę wózkiem. Zachęcamy do przygotowania nosidełek i chust – wózek będzie można pozostawić w szatni
– na I piętrze znajduje się pokój dla rodzica z dzieckiem, w którym do dyspozycji jest przewijak
– oddział Pałac Krzysztofory posiada certyfikat „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” oraz odznakę Travelers’ Choice 2023 na portalu Tripadvisor
Bilet w wysokości 20 zł (rodzic lub opiekun)
Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Portrety nie pędzlem malowane
21 września (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Wydarzenie dla dzieci w wieku 6-10 lat z cyklu „Pracownia pod Kopcem”.
Zapraszamy na pierwsze po wakacjach warsztaty w ramach „Pracowni pod Kopcem”. Tym razem skorzystamy z bogactwa jesieni i przygotujemy niezwykłe portrety, do których nie będziemy potrzebowali pędzli, bo naszym tworzywem staną się pyszne warzywa i owoce! Wyjaśnimy oczywiście skąd taki przedziwny pomysł, a także opowiemy o portretach i przyjrzymy się różnym ich rodzajom.
Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających
Opłata: 20 zł
Wydarzenia towarzyszące wystawie „Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”
- Niedzielne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”
22 września (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Wodzinowski był nie tylko artystą, ale pełnym pasji patriotą, legionistą i społecznikiem zaangażowanym w życie dwóch miast Krakowa i Podgórza. Był także, a może i przede wszystkim, „głową domu” niezwykłej rodziny Wodzinowskich. Wystawa jest kolejną opowieścią o Krakowie, widzianą przez pryzmat życia zwykłego – niezwykłego mieszkańca. To pierwsza próba monograficznego ujęcia twórczości malarza, osadzona w szerszym kontekście historii i kultury Krakowa przełomu XIX i XX stulecia. Zapraszamy zatem do Pałacu Krzysztofory na oprowadzania. Kuratorka wystawy Elżbieta Lang poprowadzi zwiedzających szlakiem życia i twórczości tej nietuzinkowej postaci. Spotkania zostały przygotowane w licznych terminach w godzinach przedpopołudniowych i popołudniowych, tak aby każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie czas.
Prowadzenie: Elżbieta Lang
- Listówka, otwartka i pisanka, czyli historie niezwykłe karty pocztowej
22 września (niedziela), godz. 14:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Obrazy Wincentego Wodzinowskiego stały się bardzo znane i popularne, dzięki kolorowym reprodukcjom na kartach pocztowych. Kiedy narodził się pomysł wysyłania pocztówek, kto wymyślił jej popularną nazwę i jak zmieniał się jej wygląd na przestrzeni lat – dowiemy się podczas rodzinnego zwiedzania wystawy.
Prowadzenie: Elżbieta Lang
Bilety:
- rezerwacje i sprzedaż biletów na wydarzenia towarzyszące wystawie dokonuje się w Centrum Obsługi Zwiedzających, parter Pałacu Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (+48) 12 426 50 60
- oprowadzania kuratorskie w cenie biletu wstępu na wystawę
- zajęcia dla rodzin z dziećmi w cenie 20 zł od dziecka (jednemu opiekunowi przysługuje darmowy wstęp)