Muzealne aktualności 2 września – 8 września

0

Muzealne aktualności 2 września – 8 września

Likwidacja generała. Wokół Akcji Koppe

5 września (czwartek), godz. 11:00
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18
Zbiórka wylot ul. Kanoniczej

Zapraszamy na spacer edukacyjny w 80. Rocznicę Akcji Koppe!
Przygotowania do tej akcji trwały ponad dwa miesiące; wymagała ona skupienia, dokładności, a następnie niełatwego transportu broni, samochodów i ludzi. A mówiąc konkretnie żołnierzy batalionu Parasol – ekspertów od akcji likwidacyjnych. Wybór był nieprzypadkowy, bowiem celem akcji był sam Wilhelm Koppe, czyli Wyższy Dowódca SS i Policji na całe Generalne Gubernatorstwo, odpowiedzialny za cierpienie i śmierć tysięcy ludzi.

Konieczny zakup biletu w Centrum Obsługi Zwiedzających lub w oddziale Apteka pod Orłem. Informacje odnośnie rezerwacji Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426-50-60. Opłata: 20 zł

 

Malarstwo Wincentego Wodzinowskiego

5 września (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów”.

Zapraszamy na wykład Elżbiety Lang, kuratorki niedawno otwartej w Pałacu Krzysztofory pierwszej monograficznej wystawy artysty ,,Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”. Będzie to niesamowita opowieść o głównym bohaterze tego roku w Muzeum Krakowa, nie tylko malarzu, ale też patriocie, społeczniku i legioniście. Dowiemy się szczegółów o jego życiu i twórczości, a także szerszym kontekście historii i kultury przełomu XIX i XX wieku.
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI.

Obowiązuje rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, tel.12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Święto ulicy księcia Józefa

7 września (sobota), godz. 10:00 – 21:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337
Teren przy Szkole Podstawowej nr 48 im. Szarych Szeregów w Krakowie

Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Szarych Szeregów w Krakowie oraz Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, zapraszają na nowe wydarzenie: Święto ulicy księcia Józefa.

Ulica Księcia Józefa swoją nazwę otrzymała na posiedzeniu Rady Miejskiej Krakowa 17 lipca 1912 r., w stulecie wizyty naszego bohatera narodowego w dworku Pod Lipkami. 8 maja 1813 r. książę Józef Poniatowski wraz ze sztabem przybył na zaproszenie właścicielki willi Pod Lipkami, Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, na wieczorek pożegnalny, a następnego dnia udał się z armią, aby wesprzeć Napoleona w bitwie pod Lipskiem. To druga pod względem długości krakowska ulica – ma 8 km. Jako trakt istniała już w średniowieczu i biegła wzdłuż Wisły do klasztoru Norbertanek, dalej przez Przegorzały i Bielany aż do Oświęcimia, z odbiciem na Tyniec i Skawinę. Jesteśmy przekonani, że nasze święto posłuży integracji lokalnej społeczności i spopularyzuje dziedzictwo tego traktu.

 

 

Sprawdźcie, czy w Waszym życiu nie brakuje czworonożnego przyjaciela.

Podczas Święta ulicy księcia Józefa odwiedzą nas wyjątkowi goście – psy ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt prowadzonego przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Z ul. Rybnej 3 przybędzie ekipa gotowa do znalezienia nowych domów. Poniżej przedstawiamy dwójkę z nich. Dżagę, Jago oraz ich koleżanki i kolegów będzie można poznać na żywo podczas wydarzenia oraz zaadoptować.

Dżaga (data urodzenia: 2017 rok)
Została znaleziona w bardzo złym stanie. Była tak bardzo wyłysiała, że aż ciężko było określić jaki ma kolor sierści. Z każdym dniem jednak jest coraz lepiej. Sunia od początku była pozytywnie nastawiona na ludzi, ale teraz na widok człowieka sama przybiega na głaskanie. Bardzo lubi kontakt z człowiekiem i bardzo ciężko ją „odkleić” od siebie. Jest naprawdę wspaniałą suczką, która szuka domu. Szuka kogoś, kto pokocha ją całym sercem. Pięknie załatwia się na spacerach, lecz przede wszystkim jest zafascynowana trawą i zapachami.

Jago
To jeden z najstarszych piesków zamieszkujących Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. Jago ma 15 lat i marzymy, aby mógł jeszcze poznać, co to znaczy mieć kochających ludzi przy sobie. Został znaleziony na ulicy, jego stan zdrowia jest dobry. Potrzebuje jedynie krótkich spacerków i ciepłego miejsca w czyimś domu.

Więcej informacji na temat adopcji zwierząt znajduje się na stronie https://www.schronisko.krakow.pl/ w zakładce Adopcje.

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Program wydarzenia

10.00 – 11.00 Zwiedzanie oddz. Thesaurus Cracoviensis

11.30 – 12.30 Zwiedzanie oddz. Thesaurus Cracoviensis

13.00 – 14.00 Zwiedzanie oddz. Thesaurus Cracoviensis

10.00 – 13.00 Akcja adopcji psów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

15.00 Oficjalne rozpoczęcie święta

15.15 Wizyta księcia Józefa – scena wjazdu orszaku w strojach historycznych

16.00 Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Książę Józef Poniatowski – bohater narodowy”

16.30 Prezentacja zaproszonych instytucji – stoiska partnerów: Restauracja Srebrna Góra, Firma Konik (Musztardy), Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

17.30 Recital Aleksandra Kobylińskiego „Makino”

18.30 Koncert zespołu Kraków Street Band

21.00 Zakończenie imprezy

*Godziny rozpoczęcia poszczególnych punktów programu mogą ulec przesunięciu wynikającemu z kwestii organizacyjnych.

Na terenie przyszkolnym:

  • fitness plenerowy
  • zamki dmuchane
  • turniej szachowy
  • stanowisko Krakowskiej Drużyny Orląt
  • stanowisko straży pożarnej
  • wystawa prac plastycznych

Na terenie obok Muzeum:

  • stanowiska gastronomiczne (dla wegan i osób jedzących mięso)
  • stanowiska zaproszonych firm i lokalnych przedsiębiorców
  • inne niespodzianki dla dzieci i dorosłych

Koronka. Sieci i połączenia

7 września (sobota), godz. 10:00 oraz godz. 13:00
8 września (niedziela), godz. 10:00 oraz godz. 13:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na kolejne warsztaty!
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2024 roku odbywają się pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia” Stowarzyszenie Koronczarki Ziemi Krakowskiej, które zrzesza depozytariuszki elementu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest krakowska koronka klockowa, przygotowuje wystawę prac koronczarskich oraz warsztaty. Wystawa pokaże połączenia i szlaki, które członkinie stowarzyszenia tworzą dzięki koronce.

*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski (wałek i stojak) mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl .Wydarzenie bezpłatne

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci”

7 września (sobota), godz. 12:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie czasowej w Fabryce Emalii Oskara Schindlera!
Od samego początku okupacji niemieckiej terror był stałym elementem życia codziennego krakowianek i krakowian. Był też głównym instrumentem realizacji polityki niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie. Jesienią 1943 r. Niemcy zerwali z dotychczasową metodą mordów zakonspirowanych i postanowił zastraszyć „oporną ludność”. Informacje o rozstrzelanych zaczęto umieszczać na tzw. „afiszach śmierci”, które rozwieszano na ulicach miast GG od listopada 1943 r.
Znajdowały się na nich listy nazwisk zakładników i więźniów, którzy zostali skazani na karę śmierci za czyny popełnione przeciwko władzy okupacyjnej. Obwieszczenia zawierały również nazwiska osób, na których wyrok został wykonany. Ich publikacja miała związek z rozporządzeniem Hansa Franka z 2 października 1943 r. „O zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie”. Od jesieni 1943 r. do stycznia 1945 r. przeprowadzono w Krakowie kilkadziesiąt masowych egzekucji. Psychologiczny efekt zastraszania osiągany publicznymi masakrami potęgowały wywieszane publicznie dużego formatu kolorowe afisze śmierci.
Wystawa „Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci” opowiada tragiczne historie krakowian, którzy znaleźli się na afiszach śmierci. Podczas oprowadzania kuratorskiego zaprezentowane zostaną m.in. oryginalne obwieszczenia, świadectwa rodzin ofiar, pamiątki po zamordowanych, dokumenty z instytucji zajmujących się okresem okupacji niemieckiej w Krakowie.

Konieczna rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Opłata w cenie biletu.

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”

  • Wtorkowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”
    3 września (wtorek), godz. 11:00
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

    Wodzinowski był nie tylko artystą, ale pełnym pasji patriotą, legionistą i społecznikiem zaangażowanym w życie dwóch miast Krakowa i Podgórza. Był także, a może i przede wszystkim, „głową domu” niezwykłej rodziny Wodzinowskich. Wystawa jest kolejną opowieścią o Krakowie, widzianą przez pryzmat życia zwykłego – niezwykłego mieszkańca. To pierwsza próba monograficznego ujęcia twórczości malarza, osadzona w szerszym kontekście historii i kultury Krakowa przełomu XIX i XX stulecia. Zapraszamy zatem do Pałacu Krzysztofory na oprowadzania. Kuratorka wystawy Elżbieta Lang poprowadzi zwiedzających szlakiem życia i twórczości tej nietuzinkowej postaci. Spotkania zostały przygotowane w licznych terminach w godzinach przedpopołudniowych i popołudniowych, tak aby każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie czas.
    Prowadzenie: Elżbieta Lang

  • Obrazowo – kopia czy oryginał – warsztaty dla rodzin z dziećmi
    8 września (niedziela), godz. 11:00
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

    Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie „Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”.
    Wodzinowski zasłynął, jako malarz małopolskiej wsi i jej mieszkańców. Malował zarówno słoneczne pejzaże, jak i portrety chłopek w barwnych gorsetach i kraciastych chustach. Jak popularne były jego obrazy pokazują liczne kopie, które do dziś możemy znaleźć w licznych domach. Razem dowiemy się czym jest kopia i czy artysta mógł sam siebie kopiować.
    Prowadzenie: Tomasz Karżewicz

Grupa docelowa: warsztaty dla dzieci w wieku 6 – 12 lat i opiekunów

Bilety:

  • rezerwacje i sprzedaż biletów na wydarzenia towarzyszące wystawie dokonuje się w Centrum Obsługi Zwiedzających, parter Pałacu Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. (+48) 12 426 50 60.
  • zajęcia dla rodzin z dziećmi w cenie 20 zł od dziecka (jednemu opiekunowi przysługuje darmowy wstęp)
  • oprowadzania kuratorskie w cenie biletu wstępu na wystawę








PLACES WORTH YOUR TIME