Muzealne aktualności 20-26 marca

0

PODGÓRZE – MIASTO U STÓP KRZEMIONEK
OPROWADZANIE Z TŁUMACZENIEM
NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

22 marca (środa), godz. 15:30
Spotkanie w holu Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na prawy brzeg Wisły do dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. Podczas zajęć odkryjemy kiedy i w jakich okolicznościach powstało to graniczące z Krakowem miasto? Dowiemy się kto odpowiadał za wytyczenie jego planów i czuwał nad prawidłowym przebiegiem procesu budowy? Kto sprawował władzę w mieście i jak wyglądało życie jego mieszkańców? Poznamy także historię podgórskiego przemysłu, handlu i rzemiosła. Na przykładzie jego barwnej historii wspólnie z Anną Warzechą postaramy się ustalić, czym jest dziedzictwo kulturowe i jak pielęgnować jego bogactwo.

Osoba prowadząca: Anna Warzecha

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych oraz z niepełnosprawnością słuchu.
Limit: 15 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e.lang@muzeumkrakowa.pl,  12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

 

GRY EDUKACYJNE CZYLI NAUKA PRZEZ ZABAWĘ W RYDLÓWCE

22 marca (środa), godz. 17:00
Zajęcia odbywają się na platformie Zoom. Zainteresowanym osobom wysyłany jest kod dostępu.

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty online dla Nauczycielek i Nauczycieli w ramach cyklu Akademia Dydaktyczna.

Gra edukacyjna to najlepszy sposób na naukę poprzez zabawę. W Rydlówce wciąż uczymy się jak poprzez zagadki, zabawę i grę  przybliżać dzieciom, młodzieży i rodzicom historię Bronowic, Młodej Polski i najsłynniejszego polskiego wesela.
Podczas spotkania uczestnicy poznają  typy gier, rebusów i zadań, które są wykorzystywane w oddziale, dla potrzeb edukacyjnych. Przedstawione zostaną również scenariusze i metody korzystania z tematycznych  gier terenowych.

Osoba prowadząca: dr Joanna Zdebska – Schmidt

Zajęcia odbywają się na platformie Zoom. Zainteresowanym osobom wysyłany jest kod dostępu.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl

 

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
„ZANIM WYROSŁY MURY. ŻYDZI W PODGÓRZU”

22 marca (środa), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.
Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Wyjątkowy charakter ma część wystawy zatytułowana Rodzina. To pewnego rodzaju studium  z zakresu mikro historii pięciu żydowskich rodów z terenu Podgórza – Mondererów, Lewkowiczów, Sterngastów, Feldmanów i Offenów. Dzięki bogatej ikonografii pochodzącej przede wszystkim ze zbiorów rodzinnych, oczom odbiorców ukazuje się prywatny, domowy świat pięciu podgórskich rodzin, które w ciągu dwóch pokoleń przechodzą metamorfozę kulturowo-obyczajową. Wypełniony prawami Tory religijny świat rodziców ustępuje miejsca nowoczesnym ideom w świecie żydowskim takim, jak syjonizm i socjalizm.

Ostatnia zatytułowana Elita, prezentuje najważniejsze grupy i pojedyncze postaci z życia społeczności żydowskiej w Podgórzu, mające ogromne wpływ nie tylko na Żydów podgórskich, lecz także całą populację miasta. Byli to rabini z rodziny Fränklów, radni miejscy Podgórza, jednocześnie wybitni prawnicy i lekarze, tacy jak m.in. Samuel Aronsohn, Jakub Westfried, Salomon Oberlaender, Henryk Pisek, a także społecznicy i nauczyciele jak m.in. Amalia Wasserberger, Henryk Fränkel i zasłużony dla edukacji podgórzan i krakowian Salomon Spitzer. Wiele miejsca poświęcono również budowniczym i architektom związanym i realizującym swoje projekty w Podgórzu, takim jak m.in. Ignacy Tislowitz, Ferdynand Liebling i Adolf Siódmak.

Osoba prowadząca: Piotr Figiela

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.

 

 

KONCERT UCZNIÓW SZKÓŁKI MUZYCZNEJ „POZYTYWKA”
Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU

  1. Stopka, Projekt kostiumów do ról Muzykantów w sztuce „Kaukaskie kredowe koło” B. Brechta, Kraków, tempera, 1954

22 marca (środa), godz. 17:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Dział Dokumentacji Historii Teatru Krakowskiego zaprasza na koncert uczniów szkółki muzycznej „Pozytywka”.

Wstęp bezpłatny

 

 

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ

23 marca (czwartek), godz. 16:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa), oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej w Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21. Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.
Prowadzące: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail:  info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 12 osób*
Cena: 10 zł/ osoba
Wydarzenie stacjonarne

*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

 

 

ŚWIĘCONE W BRONOWICACH
– OPOWIEŚĆ O ZWYCZAJACH WIELKANOCNYCH

23 marca (czwartek), godz. 18:00
Wydarzenie na żywo: Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera
oraz online na profilu Rydlówki na Facebooku

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład na żywo i online.

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów”, tym razem zanurzony już nadchodzących Świętach Wielkanocnych. O tym jak przygotowywano się do Świąt i jak świętowano Wielkanoc na wsiach na przełomie XIX i XX wieku opowie Izabela Okręglicka – etnolog. Wykład ten „zilustruje” śpiewem Katarzyna Chodoń. To wyjątkowa okazja by móc zanurzyć się w tym świecie przedstawionym przez Włodzimierza Tetmajera na obrazie „Święcone w Bronowicach”.

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera. Jest realizowane dzięki finansowemu wsparciu Rady Dzielnicy VI.

Osoba prowadząca: Izabela Okręglicka oraz Katarzyna Chodoń

Limit osób: 40

Udział bezpłatny
Rezerwacja miejsca w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

WYSTĘP FINALISTÓW IV EDYCJI KONKURSU RECYTATORSKIEGO „RZEKŁBYM DWA SŁOWA… ZA DUŻO”

 

  1. Wierciak, „Podwójna karykatura Ludwika Solskiego” jako dyrektora teatru i w roli Chudogęby, akwarela, 1906, własność Muzeum Krakowa

24 marca (piątek), godz. 17:00
Sala Miedziana (I piętro), Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Dyrekcja Muzeum Krakowa oraz pracownicy Działu Dokumentacji Historii Teatru Krakowskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Zapraszają na występ finalistów IV edycji Konkursu Recytatorskiego „Rzekłbym dwa słowa… za dużo”.

„Rzekłbym dwa słowa… za dużo” – konkurs interpretacji tekstów dramatycznych z okresu romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski

W tegorocznej edycji konkursu chcieliśmy zwrócić uwagę nie tylko na poezję, ale także na prozę oraz, co ważniejsze, na utwory pisane specjalnie na scenę (np. komedie czy dramaty). Tegoroczny konkurs towarzyszy wystawie Maszyneria teatru, która opowiada o powstawaniu spektaklu teatralnego.

Celem IV edycji konkursu jest popularyzacja dorobku literackiego poetów i dramatopisarzy tworzących w wieku XIX i na początku wieku XX. Wspólnie z uczestnikami wydarzenia poznawać chcemy dzieła, które czerpią z różnych stylów, są utworami łamiącymi schematy, a w swojej istocie pozostają aktualne do dzisiaj. Ufamy, że każdy uczestnik, mierząc się z tymi tekstami, przeżyje emocjonującą artystyczną przygodę, a jednocześnie zaprezentuje najpiękniejsze cechy swojego talentu i pokaże własny sposób interpretacji znakomitych utworów klasycznej literatury polskiej. Mamy też nadzieję, że konkurs przyczyni się do kształtowania postaw obywatelskich wśród przedstawicieli młodego pokolenia, a Dom pod Krzyżem stanie się miejscem spotkań, podczas których można będzie poszerzać i pogłębiać znajomość sztuki, wymieniać się własnymi doświadczeniami i talentami.

Koncepcja i organizacja konkursu:
dr Agnieszka Kowalska

Opieka artystyczna:
Maciej Namysło, Barbara Szałapak, Julia Lizurek

Brak rezerwacji
Wstęp bezpłatny

 

 

SPOSÓB NA SUKCES – ARCHITEKTONICZNY ZAWRÓT GŁOWY
– ŚWIĘTO KAMIENICY HIPOLITÓW

 

25-26 marca (sobota – niedziela)
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na święto oddziału!

„Sposób na sukces – architektoniczny zawrót głowy”

Jak wyglądała typowa kamienica w centrum Krakowa? Ile ma lat i kto w niej mieszkał? To pytania często zadawane w trakcie zwiedzania okolic Rynku Głównego oraz krakowskich Plant.

Dowiemy się, dlaczego niektóre kamienice mają nietypowe nazwy oraz odczytamy znaczenie dekoracji, które zdobią ich fasady. Dowiemy się, kto marzył o pałacu lub gdzie na fasadzie budynku można odnaleźć kota, pawia a nawet wizerunki królów. Architektoniczny zawrót głowy czeka nas przy budynkach użyteczności publicznej, które zbudowano i ozdobiono według pewnych zasad. Wspólne rozszyfrowanie tych reguł pozwoli nam odczytać kod jaki niesie w sobie zabudowa historycznego Krakowa.

  • 25 marca (sobota)

godz. 10.00
Spacer: „Wielkomiejska zabudowa Plant – między ulicą Długą a Collegium Maius” (Małgorzata Kuciel, Michał Hankus) (Limit: 20 osób)

godz. 13.00
Warsztaty plastyczne: „Zostań projektantem Kamienicy” (Michał Hankus, Małgorzata Kuciel) Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat. Limit: 15 osób.

  • 26 marca (niedziela)

godz. 10.00
Spacer: „Między Starym a Nowym Kleparzem – między wzniosłością gmachów a fantazją kamienicznika” (Małgorzata Kuciel, Michał Hankus). Limit: 20 osób.

godz. 16.00
Wykład: „Krakowskie kamienice i ich mieszkańcy w XIX wieku” dr Iwona Kawalla- Lulewicz. Limit: 35 osób

Informacje organizacyjne:
Rezerwacja na wydarzenia: Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35), tel. 12 426 50 60; e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Zapraszamy również na finisaż wystawy stałej „Mieszczański dom” w dn. 1 i 2 kwietnia 2023 do Kamienicy Hipolitów:
„Pożegnanie z kamienicą i wyprawa w nieznane”

BŁAWATNY MARZEC,
CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM TKANIN
– WARSZTATY

25 marca (sobota), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty z cyklu „Klinika dla rzeczy”.

Podczas spotkania omówione zostaną podstawowe techniki zdobienia tkanin (hafty, aplikacje), a także surowce i materiały do tego wykorzystywane – ich wartość technologiczna, estetyczna i materialna. Uczestnicy wprowadzeni zostaną w tajniki pracy konserwatora tkanin, a następnie samodzielnie wykonają proste zabiegi konserwatorskie, takie jak podklejanie drobnych uszkodzeń czy zabezpieczenie metodą nitki kładzionej z wykorzystaniem materiałów pomocniczych. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji tkanin.

Zajęcia odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
Czas trwania poszczególnych zajęć – ok. 3 godz.
Koszt zajęć – 25 zł
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy na dane zajęcia uruchamiane są miesiąc przed datą spotkania.
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

 

CO Z OKIEN APTEKI WIDZIAŁ TADEUSZ PANKIEWICZ?
– OPROWADZANIE

25 marca (sobota), godz. 11:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie w ramach 80 rocznicy likwidacji getta w Krakowie.

,,Cisza cmentarna zalegała wyludnione i opustoszałe domy getta. Z każdego kąta, z każdej ulicy, z każdej sieni wiała pustka. Z każdego zaułka padało przekleństwo na naród, który zrodził tylu zbrodniarzy”.

Tadeusz Pankiewicz od pierwszych dni funkcjonowania krakowskiego getta był jego mieszkańcem, obserwatorem i kronikarzem. Farmaceuta widział nie tylko życie codzienne jego mieszkańców, ale również okrutne akcje wysiedleńcze oraz likwidację dzielnicy. Jego apteka z jednej strony stanowiła azyl, a z drugiej była miejscem, w którym przechowana została pamięć, przelana następnie na papier wspomnień ,,Apteka w getcie krakowskim”.

Podczas oprowadzania uczestnicy poznają sylwetkę Tadeusza Pankiewicza oraz historię jego apteki, która nieoczekiwanie znalazła się w granicach krakowskiego getta, odgrywając w jego historii niezwykle ważną rolę.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60; e-mail:  info@muzeumkrakowa.pl
Możliwość kupna biletu w kasie Apteki w miarę dostępności.
Cena: 15 zł/os
Limit: 25 osób

 

 

GETTO PRZESTAŁO ISTNIEĆ.
SPACER PO TERENIE DAWNEJ ,,ŻYDOWSKIEJ DZIELNICY”

25 marca (sobota), godz. 14:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer w ramach 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie.

Likwidacja szpitali i sierocińca, masowe egzekucje na ulicach i w bramach, ucieczki kanałami i wyciąganie Żydów z prowizorycznych bunkrów… Podczas dwudniowej akcji likwidacyjnej krakowskiego getta okrucieństwo Niemców przekroczyło wszelkie możliwe granice. Dowodzeni przez Amona Goetha zamordowali od 2 do 3 tysięcy mieszkańców. Pozostałe 6-8 tysięcy wywieziono do obozu Plaszow.
Uczestnicy spaceru poznają historię miejsc oraz osób związanych z akcją likwidacyjną krakowskiego getta.
Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60; e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Możliwość kupna biletu w kasie Apteki w miarę dostępności.
Cena: 15 zł/os
Limit: 25 osób

 

 

MUZYCZNY SALON TETMAJERA
– KONCERT FORTEPIANOWY

 

25 marca (sobota), godz. 15:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Zapraszamy na wydarzenie w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Kiedy na bronowickie sady powoli opadała wieczorna mgła dom Włodzimierza Tetmajera zaczynały wypełniać subtelne, liryczne dźwięki nokturnów, polonezów i ballad. Cała rodzina zbierała się w salonie i wsłuchiwała się w płynącą z pianina muzykę. Pięknie grały córki malarza, a najczęściej Klementyna, która szczególnie uwielbiała utwory Chopina.

Zapraszamy Państwa na koncert fortepianowy w Rydlówce, podczas którego wystąpią młodzi artyści z Akademii Muzycznej w Krakowie Weronika Gardziel i Le Quang Sinh. Będzie to romantyczna i sentymentalna podróż poświęcona Włodzimierzowi Tetmajerowi.

W programie:

  • Fryderyk Chopin:
    • Nokturn cis-moll op.27
    • Ballada g-moll op.23
    • Nokturn cis-moll op.posth
    • Polonez As-dur op. 53
  • Johannes Brahms:
    • Tańce węgierskie nr 11, 16-21

Osoba prowadząca: Weronika Gardziel / Le Quang Sinh – fortepian

Cena: 15 zł
Bilety można rezerwować w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
lub zakupić online.

ZACZAROWANY KRAKÓW, CZYLI CZYTANIE NA ŚNIADANIE
– SPOTKANIE DLA DZIECI

26 marca (niedziela), godz. 10:00
Miejsce wydarzenia: wystawa stała 
Kraków od początku, bez końca,
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

Pałac Krzysztofory miał być miejscem, gdzie znajdowała się jedna z pracowni Pana Twardowskiego. Z tego powodu nasz gość, Pani Małgorzata Flis, przybliży najmłodszym tę niesamowitą postaci, a nawet więcej. Przybyli będą żywo uczestniczyć rysując wraz z Panią Małgorzatą naszą krakowską legendę.
Osoba prowadząca: Małgorzata Flis, Tomasz Karżewicz

Małgorzata Flis – ilustratorka, graficzka i malarka, kobieta wielu talentów, której prace cieszą widzów od lat. Na pewno natknęliście się na prace Pani Małgorzaty, ponieważ współpracuje z wydawnictwami i wszelkiego rodzaju agencjami, dla których wykonuje niesamowite kompozycje.

„Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat
Miejsce wydarzenia: wystawa stała w Pałacu Krzysztofory
Limit: 50 osób
Cena: 15 zł/dziecko (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU NA WYSTAWIE
MASZYNERIA TEATRU

  • MASZYNERIA TEATRU – OPROWADZANIE KURATORSKIE
    DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

24 marca (piątek), godz. 16:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Maszyneria teatru” dla młodzieży i dorosłych z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi w ramach programu Kraków naprawdę dla wszystkich.

Osoby prowadzące: Ewelina Radecka, Elżbieta Lang- asysta, Katarzyna Bury – asysta

  • MASZYNERIA TEATRU – OPROWADZANIE KURATORSKIE
    Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

26 marca (niedziela), godz. 11:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Maszyneria teatru” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

Ideą wystawy jest przedstawienie historii teatru – ale nie w sposób utarty w dyskursie teatrologicznym poprzez artystyczne dokonania kolejnych twórców.
Zależy nam, by opowiedzieć o teatrze jak o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie jest końcowym efektem skomplikowanego procesu, na który znaczący wpływ ma sama budowa sceny i jej zaplecze oraz techniczni i administracyjni pracownicy teatru. Chcąc zrealizować to zadanie jako oś narracyjną wystawy przyjęty został nie czas i kolejne okresy historyczne, ale przestrzeń. Z podziału wystawy na poszczególne pomieszczenia teatralne: m.in.: kasę, foyer, zascenie, kabiny akustyka i oświetleniowca, budkę suflerską, pulpit inspicjenta, magazyny i pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora – wynika opowieść o konkretnych, zawodach teatralnych: kasjerze, bileterze, maszyniście, akustyku, oświetleniowcu, suflerze, inspicjencie, dekoratorze, rekwizytorze, garderobianym, perukarzu, dyrektorze, sekretarzu czy kopiście.

Prowadzenie: Ewelina Radecka / Joanna Zdebska-Schmidt
Tłumaczenie na Polski Język Migowy: Bożena Nowak

Spotkanie odbędzie się w Dzień Teatru (26 marca).

Udział bezpłatny
Zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasie Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)

  • MASZYNERIA TEATRU – OPROWADZANIE KURATORSKIE
    DLA OSÓB NIEWIDOMYCH

26 marca (niedziela)  godz. 13:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie dla osób niewidomych po wystawie „Maszyneria teatru”.

Ideą wystawy jest przedstawienie historii teatru – ale nie w sposób utarty w dyskursie teatrologicznym poprzez artystyczne dokonania kolejnych twórców.
Zależy nam, by opowiedzieć o teatrze jak o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie jest końcowym efektem skomplikowanego procesu, na który znaczący wpływ ma sama budowa sceny i jej zaplecze oraz techniczni i administracyjni pracownicy teatru. Chcąc zrealizować to zadanie jako oś narracyjną wystawy przyjęty został nie czas i kolejne okresy historyczne, ale przestrzeń. Z podziału wystawy na poszczególne pomieszczenia teatralne: m.in.: kasę, foyer, zascenie, kabiny akustyka i oświetleniowca, budkę suflerską, pulpit inspicjenta, magazyny i pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora – wynika opowieść o konkretnych, zawodach teatralnych: kasjerze, bileterze, maszyniście, akustyku, oświetleniowcu, suflerze, inspicjencie, dekoratorze, rekwizytorze, garderobianym, perukarzu, dyrektorze, sekretarzu czy kopiście.

Prowadzenie: Ewelina Radecka / Joanna Zdebska-Schmidt

Wydarzenie odbędzie się w Dzień Teatru (26 marca).

Udział bezpłatny

Zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety na wydarzeniesie Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)

  • SPOTKANIE – DEBATA: TEATR – PRACA I PASJA

26 marca (niedziela), godz. 15:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie – debatę towarzyszącą wystawie „Maszyneria teatru”.

Spotkanie z udziałem różnych grup praktyków teatru dotyczyć będzie codziennej pracy w teatrze, zarówno współcześnie jak i na przełomie XIX i XX wieku. Pracownicy teatrów poproszeni zostaną o opowieść o swojej codziennej pracy a historycy o tym jak wyglądała sytuacja teatrów na przełomie XIX i XX wieku.

  • Marcin Fedorów – długoletni realizator dźwięku Narodowego Starego Teatru w Krakowie
  • Dorota Jarząbek Wasyl – historyk teatru, opisujące dzieje zaplecza teatralnego
  • Hubert Michalak/ Bartłomiej Oskarbski – aktor, inspicjent, wieloletni pracownik teatrów krakowskich i wrocławskich

Prowadzanie: Ewelina Radecka i Joanna Zdebska-Schmidt

Spotkanie odbędzie się w Dzień Teatru (26 marca).
Spotkanie będzie nagrywane.
Udział bezpłatny

Zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasie Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)

JERZY ANTKOWIAK „MODA”
EKSPOZYCJA W KAMIENICY HIPOLITÓW
W RAMACH CRACOW FASHION WEEK 2023

18-26 marca (sobota – niedziela)
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa, która powstała we współpracy z Krakowskimi Szkołami Artystycznymi, organizatorami Cracow Fashion Week 2023.

Ubiór to nie tylko praktyczne okrycie ciała, ale także sposób na kreowanie siebie, wyrażanie swoich uczuć. Zadaniem projektanta jest wyczucie potrzeb i pragnień klienta, a także wyrażenie samego siebie poprzez projekt. Projektant jest uważnym obserwatorem. Wyczucie i zmysł obserwacji pozwala na tworzenie rzeczy, które wzbudzą zachwyt, nawet rządzę posiadania. Uświadamia odbiorcom ukrytą potrzebę takiej a nie innej rzeczy. Ta rzecz sprawi komuś radość, doda pewności siebie, pozwoli oczarować innych. Z tych zadań od lat mistrzowsko wywiązuje się Jerzy Antkowiak.

Prezentowane na ekspozycji projekty pochodzą głównie z lat 80. i 90. XX w.

Jerzy Antkowiak
Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1953–1960. W 1961 podjął pracę jako projektant w Modzie Polskiej. W 1968 wraz z piątką projektantów stworzył nowy zespół Mody Polskiej. Od 1979 do 1985 roku Jerzy Antkowiak był dyrektorem ds. wzornictwa w Modzie Polskiej.

Cały program Cracow Fashion week: https://cracowfashionweek.com/program-cracow-fashion-week-2023/

Zapraszamy!

REJESTRACJA NA BIEG „PAMIĘTAJ Z NAMI 2023” TRWA!

IX edycja Biegu „Pamiętaj z nami” obędzie się 13 maja (sobota) 2023!

Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/892/

Regulamin wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie:
https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rejestracja-na-bieg-pamietaj-z-nami-2023

IDEA BIEGU PAMĘTAJ Z NAMI

Już po raz dziewiąty Ulica Pomorska – oddział Muzeum Krakowa – stanie się miejscem startu tysiąca biegaczek i biegaczy, którym wojenna historia Krakowa, pamięć o pokoleniach ludzi wojny i okupacji oraz ich ofiarność na rzecz potrzebujących nie jest obojętna.

Bieg jest częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami”, będącego świętem Trasy Pamięci, czyli oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara SchindleraApteka pod OrłemUlica Pomorska) i Muzeum KL Plaszow, które wspólnie opowiadają historię Krakowa lat 1939–1956. Temat przewodni tegorocznej edycji to Oblicza bohaterstwa.

Bieg „Pamiętaj z nami” jest z jednej strony upamiętnieniem i podziękowaniem wojennemu pokoleniu krakowian za ich bohaterskie postawy i czyny, za ryzykowanie nierzadko własnym życiem, życiem swoich rodzin i przyjaciół. Przy czym ich bohaterstwo miało różne oblicza: walka z bronią w ręku, konspiracja, ale też codzienne zmaganie się z terrorem, głodem, strachem i niedostatkiem – z wojenną rzeczywistością. Bieg przypomina o ich walce o wolność i godność, poświęceniu dla innych, ale też powojenną traumę i brak zrozumienia.

Z drugiej strony – wypełnieniem zobowiązania nas, żyjących, że nie zapomnimy, że będziemy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Ta pamięć jest utrwalona w wystawach: Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Schindlera, Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim w Aptece pod Orłem, Krakowianie wobec terroru 1944–1956 w Ulicy Pomorskiej, i na wystawie plenerowej Muzeum KL Plaszow.

TRASA

Bieg „Pamiętaj z nami” rozpoczynamy już tradycyjnie przy ul. Pomorskiej, obok Miejsca Pamięci Narodowej Ulica Pomorska, gdzie w czasie wojny była siedziba i więzienie gestapo, a od ponad 40 lat funkcjonuje tu muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów.

Trasa biegu kończy się na prawym brzegu Wisły, na pl. Bohaterów Getta. Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj pod nr. 18 na pl. Bohaterów Getta działa muzeum poświęcone historii getta i Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata Tadeuszowi Pankiewiczowi.

Z okazji Biegu przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący (pl. Bohaterów Getta/ 13 maja/ godz. 11.00–14.00).

  • Udział zapowiedziała już więźniarka 3 obozów AL/KL Plaszow, KL Auschwitz, AL Brünnlitz, jedyna żyjąca dziś w Polsce ocalona przez Oskara Schindlera, Bronisława (Niusia) Karakulska z domu Horowitz. Niusia zgodziła się też wręczyć medale zwycięzcom biegu, za co Jej serdecznie dziękujemy!
  • Podczas Biegu wspólnie z Polską Akcją Humanitarną kwestujemy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Już teraz można dokonywać wpłat https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina (z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023”):
  • Możesz też oddać krew (13 maja, godz. 11.00–14.00) w mobilnej stacji Krwiodawstwa na pl. Bohaterów Getta. Honorowi krwiodawcy otrzymają pamiątkowe gadżety Biegu i darmowe bilety wstępu do Fabryki Schindlera, Apteki pod Orłem i Ulicy Pomorskiej.
  • Warsztaty plastyczne i ruchowe dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty pierwszej pomocy – spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u
  • Warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek!

UCZESTNICTWO

Masz 1 godz. na przebiegnięcie 5 km, możesz też przetruchtać, przejść lub przemaszerować! Zwyciężają wszyscy (i wszyscy dostają medal), którzy stawią się na starcie i pokonają dystans 5 km w czasie do jednej godziny. W Biegu „Pamiętaj z nami” liczą się nie tylko sportowe osiągi, ale przede wszystkim udział, solidarność i dobre emocje. Na najszybszych czekają wartościowe nagrody pieniężne i rzeczowe.

Naszą naczelną zasadą jest INTEGRACJA, dlatego w biegu mogą wziąć udział osoby ze specjalnymi potrzebami (są zwolnieni z opłaty startowej).

Jak widzisz, jest wiele powodów, abyś przyłączył/a się do nas 13 maja!

Powodzenia i do zobaczenia na starcie i mecie!

IX Bieg „Pamiętaj z nami 2023” – najważniejsze informacje:

  • termin: 13 maja 2023
  • organizator: Muzeum Krakowa
  • dystans: 5 km (z pomiarem czasu)
  • limit uczestników: 1000 osób
  • limit czasu: 1 godz.
  • limit wieku: od 12 lat
  • start godz. 11.55 – start uczestników z niepełnosprawnością ruchu
  • start godz. 12.00 – start pozostałych uczestników

Biuro zawodów
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2 / I piętro / Sala Miedziana
12 maja 2022 (piątek), godz. 14.00–20.00
13 maja 2022 (sobota), godz. 8.30–11.00

Trasa
Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Podzamcze – Kładka Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)

Opłaty startowe:
pierwsze 450 numerów startowych – 45 PLN (nie dłużej niż do 7 marca 2023)
kolejne 450 numerów startowych – 55 PLN (nie dłużej niż do 17 kwietnia 2023)
kolejne 100 numerów startowych – 65 PLN (nie dłużej niż do 27 kwietnia 2023)
w biurze zawodów – 80 PLN (12 i 13 maja 2023)
Osoby z niepełnosprawnościami zwolnione są z opłaty startowej
Osoby (K+M]+72 zwolnione są z opłaty startowej

Pakiet startowy:

  • numer startowy, koszulka techniczna, bilety do oddziałów Muzeum Krakowa: Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska (wejście bez rezerwacji, na podstawie numeru startowego)
  • Pamiątkowy medal dla Uczestników, którzy pokonają dystans biegu
  • Organizator zapewnia depozyt i szatnie w pobliżu startu i mety
  • Organizator zapewnia wodę na mecie

13.10 – nagrody dla najmłodszych uczestników biegu 12 [K+M], wiek 12–15 lat
13.30 – dekoracja zwycięzców

Klasyfikacja generalna, w tym osoby z niepełnosprawnością ruchu [M+K]; wiekowa od 16 do +70 lat, (K+M]; drużynowa: co najmniej 4 osoby, w tym 2 kobiety

Nagroda dla najstarszej uczestniczki i uczestnika biegu

Wydarzenia towarzyszące biegowi odbywające się na mecie, na pl. Bohaterów Getta:

11.00–14.00

  • Kwesta do puszek na rzecz ofiar wojny w Ukrainie wspólnie z Polską Akcją Humanitarną (lub już teraz wpłaty internetowe z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023” https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina)
  • Twoja krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Honorowe krwiodawstwo w mobilnej stacji
  • Kto może zostać bohaterem – warsztaty plastyczne dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty ruchowe dla dzieci (od 5 lat). Prowadzenie trenerzy G&GSport Grzegorz Sudoł
  • Kiedy pomagać i jak prosić o pomoc – warsztaty pierwszej pomocy, spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u (dla wszystkich)
  • Miejski tor przeszkód. Savoir-vivre – warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek! (dla wszystkich)

Cały program dwudniowego wydarzenia „Pamiętaj z nami 2023” (12–13 maja) wraz z obszernymi opisami wszystkich punktów programu (dyskusje, warsztaty, spacery edukacyjne, konkurs filmowy) już wkrótce na stronie https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pamietaj-z-nami-2023 oraz na https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera

AKCJA „OBOK NAS”
W RAMACH DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO 2023

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich z Krakowa i okolic do udziału w akcji „Obok nas”. Organizowana ona jest w ramach tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”.

Prosimy o przesyłanie do nas zdjęć miejsc pamięci związanych z wydarzeniami lub osobami z czasu II wojny światowej w Krakowie. Akcja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich, dla których pamięć o okupacji niemieckiej 1939 – 1945 jest bliska sercu.

Zależy nam na pokazaniu upamiętnień, bądź miejsc zasługujących na upamiętnienie, znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania, szkoły czy instytucji z którą czujecie się związani. Chcielibyśmy głównie przypomnieć osoby i wydarzenia, które nie są powszechnie znane, a o których przetrwała pamięć jedynie w najbliższym gronie lub według uczestników akcji szczególne zasługują na wspomnienie.

Warunkiem wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest przesłanie zdjęcia, na którym będzie się znajdować konkretny obiekt związany z historią okupacji niemieckiej w Krakowie oraz osoba lub grupa osób, która troszczy się o miejsce lub po prostu pamięta o nim. Chcielibyśmy usłyszeć również historię wspominanych ludzi i wydarzeń, a także dowiedzieć się, dlaczego akurat to miejsce przykuło Waszą uwagę?

Nadesłane prace i krótkie opisy miejsc znajdą się na przygotowywanej przez nas wystawie plenerowej, która będzie prezentowana w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo na placu Inwalidów w Krakowie. Fotografie oraz towarzyszące im historie będą za zgodą autorów udostępniane również na profilach oddziałów Muzeum Krakowa na FacebookuWE. Uczestnicy akcji zostaną zaproszeni do udziału w uroczystym Apelu Pamięci w dniu 8 września tego roku, przed tablicą pamiątkową przy ulicy Pomorskiej 2, w ramach wspomnianych uroczystości Dni Pamięci.

Specyfikacja zdjęć

Nadesłane fotografie muszą być wykonane w formacie JPG lub tiff i być w rozdzielczości powyżej 3,5 MB, by można było je reprodukować na wystawie plenerowej.

Muszą zawierać opis w pliku formacie Word, w którym będą zawarte następujące informacje:

  • Autor zdjęcia
  • Nazwa miejsca
  • Osoby występujące na zdjęciu
  • Data wykonania fotografii
  • Zdarzenie lub osoba, które chcemy upamiętnić
  • Krótki opis wydarzenia lub osoby z którymi dane miejsce jest związane
  • Dlaczego to miejsce zwróciło Waszą uwagę?  (pkt. 6 i 7 – razem maks. 200 wyrazów)

Zgłoszenia

Zgłoszenie oprócz przesłanych fotografii i ich opisu musi ponadto zawierać zeskanowane lub sfotografowane następujące wypełnione dokumenty (znajdujące się w załącznikach regulaminu do pobrania poniżej):

Formularz zgłoszenia









PLACES WORTH YOUR TIME