Muzealne aktualności 21-27 listopada

0

DNI DLA ZIEMI W MUZEUM KRAKOWA

Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów – zobowiązanie takie nakłada na nas „Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r.

Stanie się to poprzez wprowadzenie Dni dla Ziemi – w każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały będą zamknięte (wyjątkami są wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać także w poniedziałki 5 i 26 grudnia, oraz Rynek Podziemny – otwarty 26 grudnia), a praca będzie odbywała się w systemie zdalnym. 24, 25 i 31 grudnia wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą zamknięte.

W dniach 19-26 grudnia nieczynna będzie Fabryka Emalia Oskara Schindlera, w dniach 19-25 grudnia –  Rynek Podziemny. Zmienia się też harmonogram wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.

Również oddział Thesaurus Cracoviensis będzie udostępniony zwiedzającym wyłącznie w dniach 16-17 grudnia.

W grudniu 2022 r. w Muzeum Krakowa obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.  Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów.

Przypominamy, że w okresie od 1 do 31 grudnia 2022 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych zostali zobowiązani do zredukowania zużycia energii elektrycznej  w zajmowanych budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Stawia to Muzeum Krakowa w niekorzystnej sytuacji – we wspomnianym okresie trwał remont Pałacu Krzysztofory, a zużycie energii było w nim zdecydowanie mniejsze niż obecnie (działają wystawa stała i wystawy czasowe), nie mieliśmy też jeszcze oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. W rzeczywistości w grudniu bieżącego roku musimy więc ograniczyć zużycie energii nie o 10, a o ok. 18 proc.

 

 

„PRZYJDŹ CHOCHOLE NA WESELE…”
– OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ Z ELEMENTAMI WARSZTATOWYMI, AUDIODESKRYPCJĄ I POMOCAMI DOTYKOWYMI

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

21 listopada (poniedziałek), godz. 16:30
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej z elementami warsztatowymi, audiodeskrypcją i pomocami dotykowymi.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na wspólne odkrywanie tajemnicy najsłynniejszego polskiego wesela! Dowiemy się, co takiego wydarzyło się w bronowickim dworku 21 listopada 1900 roku? Co ujrzał w swej wyobraźni Stanisław Wyspiański? Kto kogo lubił, a kto w kim był zakochany? A to wszystko w rocznicę wydarzenia.

Osoba prowadząca: Joanna Zdebska- Schmidt, Ewelina Radecka / asysta: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit miejsc: 10 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Udział bezpłatny
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437;
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

NABYTKI DLA MUZEUM KRAKOWA Z PROGRAMU NARODOWEJ KOLEKCJI SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ REALIZOWANEGO PRZEZ MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Grafika: Jacek Sroka, rysunek z cyklu 13.12.1981

Wykład: 23 listopada (środa), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Prezentacja Nabytków jest czynna w dniach:
23 listopada (środa), w godzinach 10.00-16.00
25 listopada (piątek), w godzinach 10.00-16.00
26 listopada (sobota), w godzinach 10.00-17.00

Muzeum Krakowa zaprasza na wykład rozpoczynający prezentację nabytków z programu Narodowej Kolekcji Sztuki Współczesnej realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem ministerialnego programu jest tworzenie i uzupełnianie zbiorów sztuki współczesnej o randze zbiorów narodowych. Celem Muzeum Krakowa jest uczestnictwo w tym ważnym projekcie i powiększenie kolekcji o prace krakowskich artystów. Są to obrazy i rysunki ilustrujące ważne wydarzenia z historii miasta i jego życia społecznego i kulturalnego autorstwa Leszka Sobockiego, Jacka Sroki, Mariana Siwka i Iwony Siwek-Front.

Wykład poprowadzi Maria Zientara – starszy kustosz, kierownik Działu Historii i Sztuki Krakowa Współczesnego Muzeum Krakowa.

Prezentacja Nabytków jest czynna w dniach:

23 listopada (środa), w godzinach 10.00-16.00
25 listopada (piątek), w godzinach 10.00-16.00
26 listopada (sobota), w godzinach 10.00-17.00

Wstęp bezpłatny

 

 

ŻYCIE NIEWARTE ŻYCIA
– WYKŁAD Z OKIENKA, WYKŁAD ONLINE

23 listopada (środa), godz. 17:00
Wykład online na profilu Muzeum Podgórza na Facebooku

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na najbliższy „Wykład z okienka”.

Zapraszamy Państwa na wykład poświęcony pacjentom szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie w czasie II wojny światowej – „Życie niewarte życia”. Tytuł nawiązuje do niemieckojęzycznego określenia Lebensunwertes Leben, które pojawiło się początkowo w publikacji prof. Alfreda Hoche, niemieckiego lekarza psychiatry i dotyczyło osób przewlekle chorujących psychicznie oraz neurologicznie, wymagających stałej opieki.

W latach 30-tych XX wieku w Niemczech w oparciu m.in. o powyższe hasło rozwinęła się ideologia, w wyniku której ostatecznie doszło do zbrodniczego realizowanego na szeroką skalę procederu – eksterminacji osób chorujących psychicznie i innych niepełnosprawnych. Proceder ten był również realizowany w czasie II Wojny Światowej w okupowanej Polsce jako Akcja T4. Przebiegał głównie w formie precyzyjnie zaplanowanego i realizowanego ludobójstwa pacjentów szpitali psychiatrycznych.

W tym roku miała miejsce 80-ta rocznica jednego z epizodów tej zbrodniczej działalności: wymordowania pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie 24 czerwca 1942 roku.

Dr Damian Leszczyński, z wykształcenia lekarz psychiatrii, jest również badaczem dziejów kobierzyńskiego szpitala. W trakcie wykładu opowie o Akcji T4, zastanowi się nad możliwymi przyczynami tej strasznej zbrodni oraz o jej przebiegu. Przybliży również szczegóły tragicznych wydarzeń w kobierzyńskim szpitalu w 1942 r.

 

STAL, ZŁOTO I MIEDŹ
– OPROWADZANIE TEMATYCZNE

23 listopada (środa),  godz. 17:30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie tematyczne w ramach cyklu „Jesień średniowiecza”.

Metalowe przedmioty towarzyszą nam dziś na co dzień, ale były czasy. kiedy pozyskanie ich stanowiło olbrzymi problem, a były niezbędne do przeżycia. Osoby potrafiące obrabiać metal stawały się w oczach innych czarownikami, a obróbce metalu religie dedykowały osobne bóstwa czy świętych – Thora, Swarożyca, św. Floriana i św. Eligiusza. W czasie oprowadzania opowiemy o kowalach, płatnerzach, złotnikach, odlewnikach czy miecznikach oraz o tym, w jaki sposób wykonywali przedmioty, które dziś cieszą nasze oczy w muzeach. W trakcie zwiedzania poznamy też m.in. dawne metody pozyskiwania metalu, wyrobu metalowych ozdób, kucia, odlewania i dowiemy się, dlaczego dobry rzemieślnik był i jest nadal tak ceniony.

Prowadzenie: Szymon Jarosiński

Limit osób: 25
Czas trwania: 1 h
Wstęp w cenie biletu wstępu do Rynku Podziemnego

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
„STAŁ DWÓR SZLACHECKI”

24 listopada (czwartek), godz. 16:30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Stał dwór szlachecki”.

Ekspozycja jest próbą przybliżenia mieszkańcom Krakowa historii czterech majątków: Prokocimia, Woli Duchackiej, Bieżanowa i Piasków Wielkich.

Co zdecydowało o wyborze tych właśnie przykładów? „Omawiane dwory istnieją fizycznie i pełnią bardzo różne funkcje. Pałac w Prokocimiu jest siedzibą zakonu, dwór w Bieżanowie pełni funkcje placówki kultury, jeden budynek dworu na Woli Duchackiej jest publicznym przedszkolem, drugi popada w ruinę, a dwór w Piaskach Wielkich nadal jest własnością prywatną”, tłumaczy kuratorka wystawy Melania Tutak. „Ważnym dla nas czynnikiem była rola, jaką wybrane miejsca pełnią w przestrzeni społecznej dzielnic: siła oddziaływania ich historii na współczesne życie dzielnicy, obecność w świadomości mieszkańców, a także kondycja architektoniczna obiektów i to, do kogo dziś należą”, dodaje.

Do współtworzenia wystawy zaproszono organizacje społeczne oraz aktywistów działających na rzecz lokalnego dziedzictwa. Ekspozycja jest swego rodzaju podziękowaniem za ich aktywność i nieoceniony wkład w pielęgnowanie i odkrywanie lokalnych historii.

Prowadząca: Melania Tutak

Cena: oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę czasową
Bilety do nabycia w kasie Muzeum Podgórza.

 

 

INWIGILACJA I SZYKANY APARATU BEZPIECZEŃSTWA PRL
WOBEC BYŁYCH ŻOŁNIERZY AK

– WYKŁAD

24 listopada (czwartek), godz. 17:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach cyklu „Obok nas”.

Przez 45 lat istnienia PRL organy bezpieczeństwa konsekwentnie kontrolowały środowiska kombatanckie podziemia niepodległościowego okresu drugiej wojny światowej. Szczególną aktywność tego grona zrzeszonego w ramach ZBoWiD można było zaobserwować po październiku 1956 r. Przez krótki okres kilku lat istniała wielka nadzieja na demokratyzację życia politycznego w Polsce. Nie uszło to uwadze komunistycznej bezpiece, która była szczególnie wyczulona na możliwość powstania nowych ośrodków opozycyjnych w stosunku do ówczesnej władzy. Nie da się powiedzieć wszystkiego o tej sytuacji bez sięgnięcia do „brudnej” operacyjnej metody pracy organów bezpieczeństwa i wskazania prób uwikłania kombatantów w system propagandy rządowej. Na spotkaniu zostaną przedstawione na wybranych przykładach takie działania na przełomie lat 50. i 60. XX w.
Osoba prowadząca: Tomasz Stachów

Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji
Limit osób: 40

 

 

BUDUJEMY NOWE MIASTO: WOLFSBURG
– WYKŁAD

24 listopada (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Wolfsburg to nieduże miasto w Dolnej Saksonii, w połowie drogi z Hanoweru do Magdeburga. Od 1938 roku jest jednym z najważniejszych centrów niemieckiej motoryzacji. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w Wolfsburgu otwarto fabrykę Volkswagena i rozpoczęto produkcję popularnego „garbusa”. Po 1945 roku tuż obok zbombardowanego miasta przebiegała żelazna kurtyna. Pomimo niekorzystnego położenia, w ramach odbudowy, Wolfsburg ponownie stał się głównym ośrodkiem przemysłu motoryzacyjnego oraz kołem zamachowym powojennego cudu gospodarczego RFN. W tym strategicznym ośrodku po wojnie wznoszono nowe osiedla, a budynki publiczne projektowali wiodący architekci tego okresu, m.in. Alvar Aalto. Współcześnie Wolfsburg stanowi ważną galerię europejskiej architektury XX wieku, pomaga zrozumieć zmiany, które zachodziły w niemieckich miastach w okresie III Rzeszy oraz w dobie konfrontacji zimnowojennej.

Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski

Brak konieczności rezerwacji
Wstęp bezpłatny
Brak limitu osób

 

 

KAŻDA OFIARA MA SWOJE IMIĘ
– WYKŁAD ONLINE EWY KOPER

24 listopada (czwartek), godz. 18:00
Wykład online na 
profilu Apteki pod Orłem na Facebooku

Apteka Pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online  pt. „Każda ofiara ma swoje imię”, który zostanie wygłoszony przez Panią Ewę Koper.

Ewa Koper – historyczka pracująca w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu, Oddziale Państwowego Muzeum na Majdanku. W pracy koncentruje się na zbieraniu informacji o ofiarach obozu oraz prowadzaniu działań edukacyjnych. Od 2015 roku współpracuje z fundacją PORTA MEMORIA, której pierwszym sukcesem jest budowa pomnika poświęconego pamięci żydowskich mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego zamordowanych w okresie II wojny światowej.

Otwarcie Muzeum i Miejsca Pamięci w dniu 3 czerwca 2004 roku rozpoczęło nowy, niezwykle ważny etap w powojennej historii terenu byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Jednym z nadrzędnych zadań powołanej do życia instytucji stało się upamiętnienie ofiar obozu, którymi byli niemal wyłącznie obywatele narodowości żydowskiej z terenu przedwojennej Polski, ale także z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

Polscy Żydzi, a także zagraniczni, z tzw. gett tranzytowych, zginęli anonimowo w obozie. Liczba ofiar jest szacowana na co najmniej 430 tys. osób. Niewielka wiedza o deportowanych przyczyniła się do zainicjowania przez Muzeum projektu Każda ofiara ma swoje imię. Dzięki niemu placówka każdego roku pozyskuje nowe informacje o ludziach, których zamordowano w Bełżcu.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

SZOPKARSKI LISTOPAD,
CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM SZOPEK I MAKIET

26 listopada (sobota), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Klinika dla rzeczy”.

W czasie warsztatu omówione zostaną aspekty związane z konserwacją szopek (na przykładzie szopek ze zbiorów Muzeum Krakowa) oraz makiet znajdujących się w zbiorach. Przedstawimy metody uzupełniania i zabezpieczania szopek, a także porównamy różnice w procesach powstawania szopki i makiety. Konserwator opowie o stosowanych narzędziach i materiałach używanych dawniej i dziś. Na zakończenie zajęć dla zainteresowanych szopkarstwem odbędą się porady i konsultacje z dziedziny konserwacji szopek i makiet.

Osoba prowadząca: Rafał Bulanda, Alicja Dobosz

Czas trwania poszczególnych zajęć – ok. 3 godz.
Koszt zajęć – 25 zł
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

DWORSKIE HISTORIE, CZYLI OPOWIEŚCI Z WYŻSZYCH SFER

26 listopada (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza rodziny z dziećmi na interaktywne oprowadzanie w ramach cyklu „Oprowadzanki”.

Jak zachować się na balu, a jak przy stole? Jak ubrać się na przechadzkę po parku? Czym jest bilecik wizytowy? O tym i o wielu innych sprawach będziemy rozmawiać w czasie oprowadzanek na wystawie czasowej „Stał dwór szlachecki” w Muzeum Podgórza. Zwiedzając wystawę, wyjaśnimy uczestnikom, czym jest dwór i szlachta oraz opowiemy o czterech dworach, które – choć nieco zapomniane – do dziś stoją ukryte między blokami osiedli krakowskich – Prokocimia, Bieżanowa, Woli Duchackiej i Piasków Wielkich. Powędrujemy w przeszłość, żeby poznać ciekawostki z życia codziennego na szlacheckim dworze i przyjrzeć się pamiątkom, jakie pozostały po dawnych mieszkańcach tych miejsc. Niektóre z nich naprawdę robią wrażenie!

Prowadzący: Anna Warzecha

Oprowadzanki to cykl interaktywnych oprowadzań po wybranych oddziałach Muzeum Krakowa angażujących wszystkich uczestników (niezależnie od ich wieku – dzieci i dorosłych opiekunów).

Nie może Was zabraknąć. Uwaga, bądźcie gotowi! Będziemy mieć ręce pełne roboty!

Oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00.
Czas trwania: 60–90 min
Koszt: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00.

 

KWIATY Z BIBUŁY
– WARSZTATY

26 listopada (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty w ramach cyklu „Herbatka u Rydlów”.

Co zrobić, gdy trzeba wykonać kwietną koronę dla Panny Młodej, a wszystkie kwiaty już przekwitły? Można stworzyć własne! Wspólnie wyczarujemy z bibuły kolorowe polne kwiaty, by następnie zapleść wianki i ułożyć barwne bukieciki. Na przekór jesiennej szarudze, będzie ciepło i wiosennie!

Osoba prowadząca: Anna Koblak

Cena: 15 zł / osoba
Bilety można zakupić w kasie w Rydlówce w dniu wydarzenia.
Limit osób: 15
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

TEATRALNE FAJERWERKI
– WARSZTATY POŚWIĘCONE EFEKTOM SPECJALNYM W TEATRZE

26 listopada (sobota), godz. 11:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Maszyneria teatru”.

Teatr to mały świat. Jak to się dzieje, że w tym świecie pojawia się wszystko to, co spotykamy w rzeczywistości? Skąd w teatrze bierze się burza? Jak zrobić wiatr? Czy upał może pojawić się tylko latem? A jak w teatrze się znika, fruwa albo zapada pod ziemię?

Spotkamy się z dawną techniką teatralną, żeby dowiedzieć się, jak działają teatralne sztuczki. Skorzystamy z wyobraźni i odkryjemy możliwości, jakie tkwią w maszynerii teatru dawnego i współczesnego.

Osoba prowadząca: Hubert Michalak

Limit osób: 15
Wstęp w ramach biletu wstępu na wystawę; 14 zł bilet normalny; 10 zł bilet ulgowy
Możliwość zakupu biletów: kasa w Domu pod Krzyżem.
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE
PO WYSTAWIE „MASZYNERIA TEATRU”

26 listopada (sobota), godz. 14:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Maszyneria teatru”.

Ideą wystawy jest przedstawienie historii teatru – ale nie w sposób utarty w dyskursie teatrologicznym poprzez artystyczne dokonania kolejnych twórców. Opowiemy o teatrze jak o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie jest końcowym efektem skomplikowanego procesu, na który znaczący wpływ ma sama budowa sceny i jej zaplecze oraz techniczni i administracyjni pracownicy teatru. Prezentując złożony zakulisowy świat sceny, postaramy się ukazać powiązania między historią a współczesnością i podkreślić ciągłość tradycji teatralnych.

Osoba prowadząca: Ewelina Radecka / Joanna Zdebska-Schmidt

Limit osób: 15
Wstęp w ramach biletu wstępu na wystawę; 14 zł bilet normalny; 10 zł bilet ulgowy

Możliwość zakupu biletów: kasa w Domu pod Krzyżem

Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

PRACA W TEATRZE
– DEBATA

26 listopada (sobota), godz. 15:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Maszyneria teatru”.

Spotkanie – debata z udziałem różnych grup praktyków teatru. Spotkanie dotyczyć będzie codziennej pracy w teatrze, zarówno współcześnie jak i na przełomie XIX i XX wieku. Pracownicy teatrów poproszeni zostaną o opowieść o swojej codziennej pracy a historycy o tym, jak wyglądała sytuacja teatrów na przełomie XIX i XX wieku.

Osoba prowadząca: Ewelina Radecka i Joanna Zdebska-Schmidt (kuratorki wystawy)

Udział bezpłatny
limit osób: 40

Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

KRAKÓW W CZASIE OKUPACJI 1939–1945
– OPROWADZANIE KURATORSKIE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

26 listopada (sobota), godz. 16:30
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na tematyczne oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej w Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera.  Wystawa „Kraków – czas okupacji 1939–1945” mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki „Emalia” na terenie przemysłowego Podgórza. To opowieść o Krakowie oraz losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. To też historia  Niemców, którzy w 1939 roku brutalnie przerwali wielowiekową historię wielokulturowego miasta. Na scenograficznej wystawie wielka historia II wojny światowej krzyżuje się z życiem codziennym miasta, a życie prywatne jego mieszkańców – z tragedią, która dotknęła cały świat.
Osoba prowadząca: Wojciech Górny / asystent: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit miejsc: 10 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Udział bezpłatny
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437;
Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

CZASOPISMO MAŁYCH ODKRYWCÓW. „KRZYSZTOFOREK”

27 listopada (niedziela), godz. 11:00
Sala Fontany, 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory na prezentację najnowszego numeru Czasopisma Małych Odkrywców „Krzysztoforek”.

W programie:

Część pierwsza: Konkursy z nagrodami, spektakl
Zapraszamy państwa na spektakl, który przedstawi Teatr Otwarty.

Część druga: Oprowadzanie z Krzysztoforkiem i Dorotką
Po zakończonym spektaklu zapraszamy Państwa na oprowadzanie po wybranych fragmentach wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca”.

Na oprowadzanie obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.
Limit: 25 osób.

Wstęp bezpłatny

 

 

LISTOPADOWE NIEDZIELE Z PAŁACEM KRZYSZTOFORY

27 listopada (niedziela)
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza we wszystkie niedziele listopada na wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca” prezentowaną w Pałacu Krzysztofory w promocyjnej cenie 1 zł.

 

 

WITRYNA Z ZABAWKAMI #5

Stwórzmy razem wystawę!

Witryna z zabawkami
Projekt partycypacyjny Muzeum Zabawek w Krakowie

8 października – 26 listopada 2022
Otwarcie wystawy: 3 grudnia 2022

Edycja 5 w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa
Warsztaty w języku polskim*https://muzeumzabawekrakow.pl/…/witryna-z-zabawkami-5/

*Chętnych do udziału w anglojęzycznej edycji projektu zapraszamy do Kamienicy Szołayskich (oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie) – informacja o naborze na stronie https://muzeumzabawekrakow.pl/…/toy…/toy-showcase-4/

Czy chcielibyście pracować w muzeum, choć przez chwilę? Samodzielnie stworzyć wystawę? Poznać kolekcję z bliska, wybrać obiekty (nawet potrzymać je w dłoni), wymyślić wokół nich historie i opowiedzieć je publiczności? Dzięki współpracy Muzeum Zabawek i Muzeum Krakowa to możliwe.

Zapraszamy chętnych do zabawy z kolekcją historycznych zabawek. Będziecie kuratorami muzealnej wystawy. Wcześniejsze doświadczenie pracy w muzeum, a nawet w kulturze, nie jest potrzebne – przyda się natomiast otwartość na nowe wyzwania i możliwości!

Wystawa powstaje podczas sześciu spotkań warsztatowych. Wraz z rodziną Sosenków, która zgromadziła największą w Polsce kolekcję zabawek, w niewielkiej grupie poznajemy stare zabawki. Kuratorzy wymyślają temat wystawy, dobierają obiekty, interpretują je, tworzą opisy, a na koniec pracują z aranżerem nad formą prezentacji. Jesteśmy otwarci na pomysły kuratorów (także te szalone). My służymy wsparciem, a wystawę tworzą kuratorzy spośród publiczności, którzy zgłoszą się do projektu.

Osobisty pokaz kolekcji wejdzie w dialog z wystawą „Stał dwór szlachecki” prezentowaną w Muzeum Podgórza. Podczas warsztatów kuratorzy spotkają się z twórcą kolekcji zabawek Markiem Sosenko. Nad wystawą będą pracować z dyrektorkami Muzeum Zabawek, Katarzyną Sosenko i Katarzyną Jagodzińską, a aranżację stworzą z międzynarodowej sławy artystą wizualnym Mateuszem Okońskim. Częścią projektu będzie także zapoznanie z techniką tworzenia tradycyjnych zabawek inspirowanych wzorami Warsztatów Krakowskich (stowarzyszenia twórczego działającego w Krakowie w latach 1913–1926), które zasłynęły realizacją bajecznie kolorowych zabawek, w tym ozdób choinkowych z papieru. Kuratorzy wykonają własne papierowe zabawki wspólnie z prof. Anną Myczkowską-Szczerską, która w ramach projektu badawczego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rekonstruuje zabytkowe zabawki na podstawie szablonów, fotografii i nielicznych zachowanych oryginałów.

Wystawa będzie miała charakter epilogu–dopowiedzenia do wystawy „Stał dwór szlachecki” – zostanie zaprezentowana w gablotach ustawionych w ostatniej sali wystawy.

Spotkania będą się odbywały w kameralnych, maksymalnie 15-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. B. Limanowskiego 51, Kraków), a jedno spotkanie gościnnie w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków), gdzie równolegle realizowana będzie anglojęzyczna edycja projektu.

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę oraz filmem dokumentalnym.

Program

Wszystkie spotkania odbywają się w soboty, start o godz. 10:15, ale różne godziny zakończenia.

26 listopada 2022, godz. 15:00–18:00: praca z aranżerem, spotkanie w Muzeum Podgórza

3 grudnia 2022, godz. 12:00: otwarcie wystawy

Program może ulec niewielkim przesunięciom.

„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Muzeum Zabawek w Krakowie we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli powstanie pięć wystaw.

Zgłoszenia do udziału w pełnym cyklu (nie w poszczególnych spotkaniach) przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.

Zapisy

Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Do zabawy zapraszamy wszystkich chętnych – dużych i małych, z rodziną, przyjaciółmi, w pojedynkę.
Udział w projekcie jest bezpłatny.

  1. JUBILEUSZOWY KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH

UWAGA! Uprzejmie prosimy, aby osoby chcące wziąć udział w konkursie, w dniu 1 grudnia przyniosły wraz ze sobą odpowiednie formularze załączone do regulaminu!

Regulamin jest dostepny do pobrania na stronie: REGULAMIN

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 1 grudnia 2022 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpi 4 grudnia 2022 r. o godzinie 13.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Rozdanie nagród dzieciom nastąpi w dniu 11 grudnia 2022 r. o godz. 12.00.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia 2022 r. do 27 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Gra miejska – Na tropie szopek krakowskich

Podczas gry uczestniczki_cy w małych grupach będą mieć okazję poznania niezwykłej tradycji budowy szopek krakowskich. Podczas współzawodnictwa odkrywać będą architekturę oraz legendy, które inspirują twórczynie i twórców niematerialnego dziedzictwa Krakowa. Zespoły od 3 do 10 osób zmierzą się również z trudnym zadaniem tworzenia elementów szopek, a z okazji 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich, będą mieć okazję poznać wybrane sylwetki najwybitniejszych twórców zjawiska.
Gra odbędzie się 3 grudnia 2022 r.
Rozpocznie się o godz. 10:00 w holu Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) i zakończy tamże o 14:30.

Spacer wokół szopki

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek krakowskich.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2023 r. o godz. 14:00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

STAŁE TURY ZWIEDZANIA W FABRYCE EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Możliwość zwiedzania oddziału z przewodnikiem w języku angielskim!

W każdą środę, piątek i niedzielę, o godzinie 16.00, istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Fabryki Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem w języku angielskim. Cena biletu: 30 zł od osoby!

POSZUKUJEMY PRAC WŁODZIMIERZA TETMAJERA!

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!









PLACES WORTH YOUR TIME