Muzealne aktualności 22-28 maja

0

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
„ZANIM WYROSŁY MURY. ŻYDZI W PODGÓRZU”

24 maja (środa), godz. 15:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” w Muzeum Podgórza.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.
Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Wyjątkowy charakter ma część wystawy zatytułowana Rodzina. To pewnego rodzaju studium  z zakresu mikro historii pięciu żydowskich rodów z terenu Podgórza – Mondererów, Lewkowiczów, Sterngastów, Feldmanów i Offenów. Dzięki bogatej ikonografii pochodzącej przede wszystkim ze zbiorów rodzinnych, oczom odbiorców ukazuje się prywatny, domowy świat pięciu podgórskich rodzin, które w ciągu dwóch pokoleń przechodzą metamorfozę kulturowo-obyczajową. Wypełniony prawami Tory religijny świat rodziców ustępuje miejsca nowoczesnym ideom w świecie żydowskim takim, jak syjonizm i socjalizm.

Ostatnia zatytułowana Elita, prezentuje najważniejsze grupy i pojedyncze postaci z życia społeczności żydowskiej w Podgórzu, mające ogromne wpływ nie tylko na Żydów podgórskich, lecz także całą populację miasta. Byli to rabini z rodziny Fränklów, radni miejscy Podgórza, jednocześnie wybitni prawnicy i lekarze, tacy jak m.in. Samuel Aronsohn, Jakub Westfried, Salomon Oberlaender, Henryk Pisek, a także społecznicy i nauczyciele jak m.in. Amalia Wasserberger, Henryk Fränkel i zasłużony dla edukacji podgórzan i krakowian Salomon Spitzer. Wiele miejsca poświęcono również budowniczym i architektom związanym i realizującym swoje projekty w Podgórzu, takim jak m.in. Ignacy Tislowitz, Ferdynand Liebling i Adolf Siódmak.

Osoba prowadząca: Piotr Figiela

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę

 

PROJEKT EDUKACYJNY ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ! – W ŚWIECIE GIER I ZABAW SPRZED WIEKÓW

24 maja (środa), godz. 17:00
Zajęcia odbywają się na platformie Zoom. Zainteresowanym osobom wysyłany jest kod dostępu.

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty online dla Nauczycielek i Nauczycieli w ramach cyklu Akademia Dydaktyczna.

W wakacyjne weekendy zwiedzający, którzy przekroczą bramy Barbakanu zanurzają się w wykreowany świat dawnego miasta. Doświadczeni rekonstruktorzy historyczni, odtwarzając role krakowskich rzemieślników, kramarzy, muzyków i członków teatralnych trup wędrownych poprzez różnego rodzaju gry i zabawy przybliżają uczestnikom historię i specyfikę tamtych czasów. Podczas spotkania zaprezentujemy średniowieczne zabawy, gry i inne aktywności, poprzez które „odczarujemy” tę przedstawianą z reguły surowo epokę.

Prowadzący: dr Michał Szczerba

Zajęcia odbywają się na platormie Zoom. Zainteresowanym osobom wysyłany jest kod dostępu.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl

 

 

USŁYSZMY SIĘ!  
SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI „GŁUSZA” ANNY GOC
I DOSTĘPNYCH DZIAŁAŃ MUZEUM KRAKOWA

24 maja 2023, godz. 17:00 
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

„– Jesteśmy niepełnosprawni tylko między Wami, słyszącymi – mówi jeden z bohaterów Głuszy. – Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni”.

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie poświęcone niezwykłemu wydawnictwu w tematyce dostępności.

Książka otwiera oczy, skłania do myślenia, uczy wrażliwości, ale wywołuje także liczne dyskusje. Spotkanie wokół książki będzie okazją do wspólnej rozmowy o codzienność i zaangażowaniu osób g/Głuchych w życie kulturalne.

Naszymi gośćmi będą:

  • autorka reportażu, Pani Anna Goc – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” i Laureatka Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego
  • Jakub Studziński – historyk, tłumacz Polskiego Języka Migowego

Spotkanie poprowadzi Pani Monika Ochędowska z Tygodnika Powszechnego.

Zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.
Sala Miedziana jest przestrzenią dostępną architektonicznie, wyposażoną w pętlę indukcyjną zakupioną w ramach grantu.

 

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ

25 maja (czwartek), godz. 16:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa), oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Przeprowadzą je mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.
Prowadzące: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-042 Kraków,
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 8 osób*
Cena: 10 zł/ osoba
Wydarzenie stacjonarne

*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski (wałek i stojak) mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

 

 

„JA TYLKO WYKONYWAŁEM ROZKAZY”
– O ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZBRODNIE Z CZASU II WOJNY ŚWIATOWEJ
– DEBATA

Fot. Amon Göth w trakcie procesu przed Najwyższym Trybunałem Narodowym,
sierpień-wrzesień 1946, ze zbiorów Muzeum Krakowa

25 maja (czwartek), godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Sala Kinowa
Transmisja online: profil Fabryki Emalia Oskara Schindlera na Facebooku

Muzeum Krakowa zaprasza na debatę do Fabryki Emalia Oskara Schindlera.

Ukaranie sprawców zbrodni wojennych było jednym z celów aliantów. W deklaracji moskiewskiej z 1943 roku potępiono popełniane przez Niemców zbrodnie oraz zapowiedziano ich bezwzględne ściganie i karanie. Od początku starano się pociągnąć do odpowiedzialności nie tylko bezpośrednich sprawców, ale także ich przełożonych. W tużpowojennej Polsce zasadnicze znacznie dla osądzenia zbrodniarzy  miało powołanie Najwyższego Trybunału Narodowego. Sądzono przed nim osoby ekstradowane do kraju z niemieckich stref okupacyjnych. Przed NTN odbywały się m.in. procesy Amona Götha, Josefa Bühlera oraz załogi KL Auschwitz-Birkenau.  Najwięcej z nich odbyło się w Krakowie.

Jaki los spotkał zbrodniarzy? W jaki sposób uzasadniali swoje czyny? Jaka była podstawa prawna do ich osądzania? Czy procesy przybliżyły szerszemu społeczeństwu los Żydów w podczas okupacji? Co zmieniło się na przestrzeni lat w kwestii osądzania winnych zbrodni z czasów II wojny światowej?

W  dyskusji wezmą udział:

  • dr Joanna Lubecka – historyczka, pracowniczka Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie oraz Akademii Ignatianum. Autorka książki Niemiecki zbrodniarz przed polskim sądem oraz licznych artykułów na temat powojennych rozliczeń zbrodni niemieckich.
  • dr Piotr Setkiewicz – kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Autor publikacji Nie poczuwam się do żadnej winy… Zeznania esesmanów z załogi KL Auschwitz w procesie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie (24 listopada – 16 grudnia 1947).
  • Ryszard Kotarba – badacz dziejów obozu KL Plaszow, wieloletni pracownik IPN, autor licznych publikacji poświęconych  zagładzie społeczności żydowskiej  w Krakowie, w tym ostatnio wydanej Żydzi Krakowa w dobie zagłady (ZAL/KL Plaszow).

Osoby prowadzące: Jan Grabowski / Katarzyna Kocik
Udział bezpłatny

 

 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ
„PRZETŁUMACZYĆ RZECZY NIELUDZKIE”

25 maja (czwartek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.

Wystawa opowiada o tuż powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.

Osoby prowadzące: Katarzyna Kocik / Mateusz Zdeb

Limit osób: 15
Wstęp: Płatny – bilet normalny 16 zł, ulgowy 12 zł
Brak konieczności rezerwacji.
Możliwość kupna biletu online: KUP BILET oraz w kasie w oddziale (Fabryka Emalia Oskara Schindlera).

 

HERBATKA U RYDLÓW: O SKRZYNIACH KRAKOWSKICH
– WYKŁAD

25 maja (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Transmisja online na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku

Muzeum Krakowa zaprasza na wykład w Rydlówce w ramach Roku Tetmajera oraz w ramach cyklu Herbatka u Rydlów.

Majowy wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów” w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera poświęcony będzie pięknemu i ważnemu przedmiotowi, który był obecny w niemal każdej bronowickiej chałupie. Mowa o skrzyni krakowskiej, w której panna młoda otrzymywała od swoich rodziców posag na nową drogę życia. O tym, gdzie wytwarzano skrzynie krakowskie, o dekoracjach i sposobach malowania skrzyń oraz o tym, jakie miały znaczenie w obrzędach weselnych opowie absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i badaczka skrzyń krakowskich – Weronika Gwadera.

Wydarzenie bezpłatne
Konieczna rezerwacja miejsca w Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

WARSZTATY MALOWANIA SKRZYNI

26 maja (piątek), godz. 17:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Transmisja online na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty w Rydlówce w ramach Roku Tetmajera.

Młodopolscy artyści chętnie wskrzeszali ducha narodowego, który zaklęty był w lokalnej twórczości. Krakowskie skrzynie posagowe są nie tylko pięknie dekorowane, ale z czasem stały się symbolem małopolskiej kultury i polskości. Być może dlatego Włodzimierz Tetmajer i Lucjan Rydel podarowali Marii Konopnickiej autorską skrzynię z dekoracją inspirowaną miejscowymi wyrobami. Podczas warsztatów będą Państwo mogli, podobnie jak oni, stworzyć własnoręcznie dekorowaną skrzynię i dowiedzieć się, czym charakteryzowały się krakowskie dekoracje, kto i jak je malował, jakie znaczenie miały dawne skrzynie posagowe i co się później z nimi stało?
Zapraszamy!

Osoba prowadząca: Weronika Gwadera

Zajęcia przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży
Wydarzenie bezpłatne
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

POZNAJMY SIĘ!

27 maja (sobota), godz. 15:30-20:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Zapraszamy do Fortu Jugowice 52a.

27 maja w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oddziale Muzeum Krakowa, organizujemy wydarzenie pt. „Poznajmy się”.  Zapraszamy wszystkich mieszkańców osiedla Kliny – i nie tylko.

W trakcie spotkania chcielibyśmy się bliżej poznać, wsłuchać się w mieszkańców, żeby móc w przyszłości odpowiadać na potrzeby naszej społeczności. Dlatego Państwa obecność na wydarzeniu jest dla nas niezwykle ważna.

Z naszej strony oferujemy możliwość zobaczenia małej wystawy dotyczącej historii miejsca, zwiedzania fortu oraz wysłuchanie fortecznych opowieści przy ognisku.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Poznajmy się”, które odbędzie się 27 maja 2023 r. (sobota) w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28, w godzinach między 15:30 a 20:00.

Program

  • 15:30 – Przywitanie, opowieść o Depozycie Pamięci – Melania Tutak
  • 16:00 – wykład: Dlaczego Twierdza Kraków jest tak wyjątkowa? ­– dr inż. arch. Krzysztof Wielgus
  • 17:00 – oprowadzanie po forcie I grupa – Piotr Opaliński, obowiązuje rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60
    e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
  • 18:00 –  oprowadzanie po forcie II grupa – Piotr Opaliński, obowiązuje rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60
    e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
  • 18:00–20:00 – ognisko

 

„FASHION WEEKEND ETNO SHOW UKRAINE” – POKAZ KOLEKCJI ETNICZNYCH WSPÓŁCZESNYCH PROJEKTANTÓW UKRAIŃSKICH Z POŁTAWY, KIJOWA,
CHARKOWA, WINNICY, KROPIWNICKIEGO, LWOWA

27-28 maja (sobota – niedziela)
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza w dniach 27- 28 maja (sobota – niedziela) do Pałacu Krzysztofory, gdzie odbędzie się projekt artystyczno-kulturalny „FASHION WEEKEND Etno Show Ukraine” – Pokaz kolekcji etnicznych współczesnych projektantów ukraińskich z Połtawy, Kijowa, Charkowa, Winnicy, Kropiwnickiego, Lwowa.

Wydarzenie promuje ukraińskich projektantów i rzemieślników. Jest to niezwykła okazja, by wylicytować piękne ubrania i przedmioty, równocześnie wspierając Ukrainę.

Podczas Etno Show Ukraine kupimy też  fantastyczne stroje i biżuterię.
Bilety w cenie od 65 zł: bit.ly/3HTai0H

Organizatorzy projektu artystycznego   „FASHION WEEKEND Etno Show Ukraine”:

  • Organizacja publiczna „Art Center „Antre”, Miasto Lwów
  • Fundacja Widowisk Masowych, Miasto Kraków
  • Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) w Krakowie
  • Muzeum Krakowa

Przez dwa dni, 27 – 28 maja,  w Krakowie będzie można oglądać tradycyjne stroje ukraińskie i etniczne kolekcje współczesnych projektantów z Ukrainy.
Naszą ideą jest przypomnienie, dlaczego mówimy o Ukrainie. Nie tylko dlatego, że jesteśmy krajem, w którym toczy się wojną i giną nasi rodacy. Chcemy pokazać za co walczymy, gdzie zakorzenione jest nasze serce i czym jest nasza kultura.

Współcześni ukraińscy designerzy chętnie sięgają po ludowe elementy strojów, a ich niezwykłe, często wręcz baśniowe projekty obejrzymy podczas  „FASHION WEEKEND Etno Show Ukraine”

    @fine.genes
@moshkovska_design
@girchicya.ua
@id.by.dyachenko
@krysa_art_atelye
@miygencod
@ellen.craft_
@narodnyybutik
@bijoualbina
@o.lvivska
@vishnugifts_ceramics
@ustymstrohyi.mur
@mayevska.store
@halyna_vasko
@handmadebags_ua та інші

 

 

SZOPKOWY MAJ, CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM SZOPEK

27 maja (sobota), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu Klinika dla rzeczy.

Szopka krakowska, to nie tylko zbiór odpowiednio skomponowanych elementów architektury krakowskiej, ale również figurki. Są one nieodłącznym elementem zamykającym kompozycję szopki.

Dawniej część powtarzalnych elementów  wykonywana była często z gipsu. Obecnie znajdują tu zastosowanie coraz nowsze materiały jak na przykład tworzywa sztuczne. W związku z tym, na zbliżających się warsztatach szopkowych, poruszony zostanie temat wykonywania form odlewniczych z silikonu, oraz odlewania elementów z żywicy.

Zajęcia odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
Czas trwania poszczególnych zajęć – ok. 3 godz.
Koszt zajęć – 25 zł
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy na dane zajęcia uruchamiane są miesiąc przed datą spotkania.
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

 

ŚWIĘTO RODZINY KRAKOWSKIEJ – XI EDYCJA

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Święta Rodziny Krakowskiej!

28.05.2023 niedziela godz. 11-19 tereny zielone przy TAURON Arenie Kraków
26-28 maja 2023 w instytucjach kultury, sportu i rekreacji

Święto Rodziny Krakowskiej, to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalno-rodzinny krajobraz Krakowa. Już po raz trzeci w dniach 26-28 maja br. zostanie zorganizowane w formule trzydniowej, która została ciepło przyjęta przez mieszkańców naszego miasta. Aktywności dla rodzin zostaną zorganizowane, równolegle w różnych punktach Krakowa, w podmiotach miejskich i komercyjnych prowadzących działania na rzecz krakowskich rodzin. W ciągu trzech dni rodziny będą mogły wziąć udział w przygotowanych z tej okazji piknikach, grach miejskich i plenerowych, wycieczkach, spektaklach, wystawach, konkursach i warsztatach.

Kluby Sportowe, Młodzieżowe Domy Kultury, Centra Kultury, muzea, teatry oraz prywatne firmy prowadzące ośrodki sportowe i rekreacyjne bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie bogatej i różnorodnej oferty programowej dla krakowskich rodzin w ramach tegorocznego Święta.

Kulminacyjny punkt Święta, które jest wydarzeniem plenerowym, odbędzie się w niedzielę 28 maja br., w tym roku po raz pierwszy, na terenach zielonych przy TAURON Arena Kraków. Zależy nam na pokazaniu kolejnego, atrakcyjnego i zielonego obszaru Krakowa. Tutaj rodziny będą mogły razem, aktywnie spędzić czas biorąc udział w różnorodnych pokazach, warsztatach i konkursach, będzie również możliwość skorzystania z porad i badań, których udzielać będą pracownicy służby zdrowia. Ciekawe pokazy i moc atrakcji, nie tylko dla najmłodszych, przygotują przedstawiciele służb mundurowych. Tematem przewodnim Święta będzie szeroko rozumiana aktywność ponad pokoleniowa rodzin, pod hasłem: „Rodzina to drużyna”.

Teren Święta zostanie podzielony tematycznie: Rodzina to drużyna w kulturze, w sporcie i rekreacji, w edukacji i rozrywce, w ekologii, w zdrowiu i w bezpieczeństwie. W wydzielonych obszarach będą odbywać się pokazy, prezentacje i animacje w tym przeprowadzenie pokazów z zakresu ratownictwa (w tym m.in. drogowego i wodnego), pokazy straży pożarnej, straży granicznej i wojska. Będzie również możliwość podzielenia się z potrzebującymi najcenniejszym darem jakim jest krew w specjalnie zorganizowanym punkcie krwiodawstwa – „Krwiobus”. Chętni będą mogli również zarejestrować się w bazie dawców szpiku prowadzonej przez Fundację DKMS. Pracownicy Służby Zdrowia będą udzielać porad i prowadzić akcje profilaktyczne. Panie z grupy wiekowej od 50 do 69 (zgodnie z zasadami refundacji NFZ) będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. Wszyscy Krakowianie będą mogli wesprzeć podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami poprzez udział w zorganizowanej na rzecz Krakowskiego Schroniska dla Zwierząt zbiórce zabawek i żywności, drobne datki składane do puszek, czy też poprzez adopcję psów z krakowskiego schroniska. Na scenie zlokalizowanej w centralnym miejscu, cały czas będzie można podziwiać i oglądać występy solistów, grup wokalnych i tanecznych, spektakle teatralne i różnorodne pokazy. Tutaj, będzie miał miejsce koncert finałowy – przy dźwiękach znanych i lubianych utworów można będzie pośpiewać i zatańczyć.

Mamy nadzieję, że wspólne działania różnych instytucji i firm sprawią, że tegoroczne Święto Krakowskiej Rodziny będzie dla krakowian integrującym, wielopokoleniowym, rodzinnym spotkaniem i pomoże odkryć bogatą oraz różnorodną ofertę aktywności sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych dostępnych w naszym mieście. Jak również stanowić będzie zachętę do rodzinnego i aktywnego spędzania czasu. Wspólne świętowanie pokaże, że Kraków jest miastem przyjaznym rodzinie, atrakcyjnym miejscem zamieszkania i pobytu, dbającym o rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i gości.

Zapraszamy do udziału wszystkie krakowskie rodziny oraz gości przebywających w naszym mieście!

Szczegółowy program Święta Rodziny Krakowskiej będzie dostępny na stronie www.kkr.krakow.pl

W ramach Święta Rodziny Krakowskiej Muzeum Krakowa zaprasza na poniższe wydarzenia:

  • LEGENDY ZAKLĘTE W ŚWIETLE I CIENIU
    – WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

27 maja (sobota), godz. 10:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu” w Pałacu Krzysztofory.

Najbardziej znaną krakowską legendą jest opowieść o smoku mieszkającym w pieczarze pod Wawelem. Pojawiają się w niej m.in. król Krak wraz z córką Wandą, dzielny szewczyk oraz rycerze. Nie zabraknie również owcy, przy pomocy której rozwiązano smoczy problem. A czy legendę o smoku Wawelskim możemy przedstawić w inny sposób, dodając do niej dodatkowe elementy? O tym wszystkim przekonamy się podczas październikowych warsztatów, podczas których sami przygotujemy figurki aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Warsztaty poprowadzi: Teatr Otwarty TO

Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Rodziny Krakowskiej. Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach Święta Rodziny Krakowskiej znajduje się na stronie.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat
Limit: 30 osób (łącznie dzieci wraz z rodzicami)
Cena: 15 zł od dziecka

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

  • 7 LEGEND KRAKOWA SMOK OPOWIADA
    – PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI

28 maja (niedziela), godz. 11:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem poznamy siedem legend Krakowa.

Opowieść rozpoczyna odnalezienie Starego Młynka, który był zakopany przy ul. Szewskiej niedaleko domu Skuby. Bohaterowie przedstawienia postanawiają uruchomić znalezisko i to daje początek tej niesamowitej historii. Smok opowiada legendę Smoka Wawelskiego, który jest jego dalekim krewnym, a także przybliża słuchaczom postać Jana Twardowskiego, największego krakowskiego maga. W historii pojawią się również postacie Lajkonika i Flisaka, zaczarowane gołębie, legendy o dwóch wieżach i hejnale, o Krzysztoforach, diable i kogucie w jednym bucie.

A jakie to historie, o czym opowiadają, co je łączyło, kto był dobrym a kto złym bohaterem, kto kogo pokonał i jakim sposobem? Co jest ważniejsze – siła fizyczna czy umiejętności magiczne, czy może umysłem lepiej pokonać zło i stać się bohaterem na wieki?

Widowisko zawiera zarówno elementy teatru żywego aktora jak i teatru kukiełkowo lalkowego. Podczas trwania spektaklu Dzieci występują na scenie, stają się bohaterami bajki, uczestniczą w tworzeniu, co daje im niezapomniane wrażenia wspaniałej zabawy.

Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Rodziny Krakowskiej. Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach Święta Rodziny Krakowskiej znajduje się na stronie.

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-10 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 3-10 lat
Prowadzący: Teatr Otwarty
Limit: 100 osób
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

PO DRUGIEJ STRONIE WISŁY
– INTERAKTYWNE OPROWADZANIE TEMATYCZNE DLA RODZIN

27 maja (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na interaktywne oprowadzanie tematyczne dla rodzin w ramach cyklu „Oprowadzanki”.

Wkrocz z nami w przedwojenny świat Podgórza, w którym każdego dnia stykały się ze sobą różne narodowości, religie i kultury. W świat, który był pełen barw, kształtów i głosów. Do miejsca, gdzie można było na ulicy usłyszeć język polski, niemiecki, jidysz i hebrajski. Do dzielnicy, w której mieszały się zapachy bajgli, pierogów oraz forszmaku. Zapraszamy do wspólnego rozwiązywania zagadek i łamigłówek, które poprowadzą nas śladem podgórskich Żydów i ich domów modlitwy. Hasłem wywoławczym będzie najnowsza wystawa – Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu, którą można oglądać w Muzeum Podgórza. Podczas naszych podróży w czasie i przestrzeni dotrzemy aż na Kazimierz, gdzie uczestnicy przygotują małe podarki w postaci tablic mizrah na święto Radości Tory.

Prowadzenie: Aleksandra Gaj

Oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00.
Czas trwania: 60–90 min.
Koszt: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)

Rezerwacja:
Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory),
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00–19.00

HERBATKA U RYDLÓW: WIKLINOWE WYPLATANKI
– WARSZTATY

27 maja (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Transmisja online na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku

Muzeum Krakowa, zaprasza do Rydlówki na warsztaty w ramach Roku Tetmajera oraz w ramach cyklu Herbatka u Rydlów.

Plecionkarstwo to rzemiosło znane ludziom od setek lat. Koszyki i różnego rodzaju pojemniki wyplecione z naturalnego materiału służyły w domowym gospodarstwie. Kiedyś niezbędne były w czasie zbiorów, do przechowywania zapasów i transportowania. Dziś także cieszą nas swoim naturalnym pięknem i funkcjonalnością. Nosimy w nich zakupy, sadzimy kwiaty, trzymamy w nich włóczkę na ręcznie robione skarpetki;) Na zajęciach nauczymy się podstaw wyplatania koszy z wikliny i spróbujemy zrobić  małe koszyczki. Co włożycie do środka będzie już zależało od Was. Zapraszamy!

Udział płatny: 15 zł/os
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

WOKÓŁ PLACU INWALIDÓW
– OD MODERNISTYCZNYCH KAMIENIC DO DZIELNICY NIEMIECKIEJ
– SPACER

​​​

27 maja (sobota) godz. 15:00
Start spaceru: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

W latach 20. i 30. XX w. na terenie dzisiejszej Krowodrzy budownictwo mieszkaniowe weszło w okres prosperity. Rodzimi architekci nie ulegali wpływom artystów zachodnich, zachowując w swoich projektach charakterystyczne elementy tradycyjnego stylu przejawiającego się w pięknie sztuki dekoracyjnej. Wygląd tutejszych kamienic nawiązuje do architektury modernizmu, stanowiąc przy tym rozwinięcie myśli architektonicznej szkoły krakowskiej łączącej atrakcyjną wizualnie stylizację z funkcjonalnością. W okresie II wojny światowej publiczne utworzenie niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej na terenie dzisiejszej Krowodrzy ogłoszono w czerwcu 1940 r. Jej centralna ulicą miała być Reichsstrasβe (przed wojną ul. Wybickiego, dziś ul. Królewska). Od 1944 roku w najbliższej okolicy zaczęto budować schrony przeciwlotnicze, które miały być ratunkiem dla tutejszych Niemców zaskoczonych na ulicy w czasie nalotu. Rozpoczęto również budowę wzorcowego osiedla domków wielorodzinnych,  usytuowanych wzdłuż Reichsstrasβe.
Osoba prowadząca: Mariusz Bembenek

Cena: 15 zł
Zakup biletu w kasie oddziału: Ulica Pomorska 2, 30-039 Kraków

„PALOMA”, CZYLI GOŁĘBIE NA WYSTAWIE
„KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA”

Fragment jednego z obrazów Bożeny Knecht

Do końca września zapraszamy do oglądania projektu Bożeny Knecht „Paloma”. Projekt jest najnowszą częścią wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca
w Pałacu Krzysztofory.

Gołębie jako jeden z symboli Krakowa i najczęściej spotykanych zwierząt naszego miasta mają swoje stałe miejsce na wystawie „Kraków od początku, bez końca”. Jednocześnie opinie mieszkańców na temat ich obecności są podzielone. Dlatego postanowiliśmy oddać głos Bożenie Knecht – artystce i krakowiance, która ze szczególną wrażliwością pochyla się nad losem gołębi, żyjących w mieście, niekiedy w trudnych warunkach. Od 19 kwietnia do końca września zapraszamy do oglądania projektu „Paloma”, który nie tylko opowiada o relacjach między gołębiami i krakowianami, ale również prezentuje go jako symbol podwawelskiego grodu. Interwencja prezentowana jest na wystawie „Kraków od początku, bez końca”, w części poświęconej krakowskiej naturze.

BO Małopolska:
POMÓŻ NAM ROZDZIELIĆ 14 MLN ZŁ NA DOBRE POMYSŁY!

Rusza głosowanie w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Od połowy maja do połowy czerwca każdy mieszkaniec Małopolski może zdecydować, które zadania będą realizowane w kolejnych latach.

Do wyboru jest blisko 200 propozycji! Na wcielenie w życie najlepszych Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczy 14 mln zł.

Zajęcia sportowe, ciekawe wydarzenia kulturalne, projekty prospołeczne i zdrowotne – w tym roku aż roi się od interesujących propozycji, na które mogą głosować mieszkańcy. Do etapu głosowania dotarło 198 zadań – 158 o charakterze regionalnym oraz 40 ogólnowojewódzkim.

– Wszystkim nam zależy, żeby Małopolska była coraz ciekawszym i lepszym miejscem. Głosując w BO WM, każdy może mieć w tym procesie swój udział – bo każde zrealizowane zadanie to szansa dla mieszkańców na rozwój albo rozwiązanie jakiegoś palącego problemu. Do tej pory w wyniku pięciu edycji udało się wcielić w życie ponad 300 rewelacyjnych pomysłów Małopolan na łączną kwotę blisko 46 mln zł. A kolejne przed nami – na zwycięskie zadania z tegorocznego głosowania zaplanowaliśmy rekordową sumę 14 mln złotych! – przypomina Iwona Gibas, która w Zarządzie Województwa Małopolskiego jest odpowiedzialna za budżet obywatelski.

Nie jeden, a dwa głosy

Głosowanie rozpoczyna się 15 maja i potrwa do 16 czerwca (głosy papierowe oddawane stacjonarnie i korespondencyjne). Nieco dłużej, bo do 18 czerwca, będzie można zagłosować przez Internet. Typ głosowania i przypisane im daty są kluczowe – wszystkie głosy, które zostaną oddane przed lub po wskazanych terminach, będą nieważne. Jeśli więc będziesz chciał wypełnić papierową kartę do głosowania w sobotę, 17 czerwca, to nie będziesz mógł już oddać ważnego głosu w tym trybie (stacjonarne urny i korespondencyjne głosowanie będzie możliwe tylko do 16 czerwca, do godz. 16.00). Wtedy jedyną szansą będzie zagłosowanie przez Internet.

W związku z ostatnimi zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego, w tej edycji mieszkańcy Małopolski będą mogli oddać aż 2 głosy. Jeden głos na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi głos na zadanie regionalne. Na zadanie regionalne możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu – czyli na np. zadania z Regionu Małopolska Południowa, głosują tylko mieszkańcy m. Nowy Sącz i powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego. Pełen wykaz regionów możesz znaleźć w Regulaminie BO WM (https://bip.malopolska.pl/api/files/2885957). W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.

Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on zaliczony. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec  odda 2 lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne –  wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie zaliczony.

Jak zagłosować?

Tak, jak we wcześniejszych edycjach, będzie to można zrobić na 3 różne sposoby: przez Internet, stacjonarnie lub korespondencyjnie. Głosy papierowe wrzucamy do urn zlokalizowanych stacjonarnie w całej Małopolsce (https://bo.malopolska.pl/wydarzenia/glosowanie) lub wysyłamy pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków;
  • Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu (ul. Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim), Tarnowie (al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów), Miechowie (ul. Warszawska 10, 32-200 Miechów), Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz), Nowym Targu (al. 1000-lecia 44, 34-400 Nowy Targ) lub w Zakopanem (ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane)

Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie.

Co ważne, w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.

Postaw na e-głos!

Najszybciej i najwygodniej będzie można zagłosować przez Internet – na specjalnie przygotowanej do tego zakładce na stronie bo.malopolska.pl.

– Co roku zachęcamy, żeby głosować na stronie internetowej – przygotowany formularz sprawdzi za nas czy nie zrobiliśmy jakiegoś błędu albo nie zapomnieliśmy uzupełnić wymaganego pola, potwierdzić oświadczeń, a także czy na pewno głosujemy na zadania z naszego regionu zamieszkania. To ważne, bo co roku spora część głosów oddawana w papierze jest nieważna właśnie z powodu takich niedopatrzeń, a wychwycić to możemy dopiero przy liczeniu głosów, kiedy jest już za późno – podkreśla Iwona Gibas z ZWM.

Warto dodać, że w tym roku dopuszczone jest głosowanie hybrydowe, tzn. przy użyciu dwóch różnych sposobów głosowania. Przykładowo – jeśli mieszkaniec na zadanie regionalne zagłosuje na karcie papierowej, którą wrzuci do urny, ale nie wskaże wtedy zadania ogólnowojewódzkiego, to może to zrobić później przez Internet (oddając tylko 1 brakujący głos).

Kiedy poznamy zwycięzców?

Rozstrzygnięcie 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zaplanowano na jesień – wyniki poznamy do końca września 2023 r. Zadania, które wygrają głosowanie, będą mogły być realizowane już od początku 2024 r.

Przypomnijmy, nabór zadań do 6. Edycji BO WM odbył się we wrześniu 2022 r. Wtedy to Małopolanie zgłosili 234 zadania – 230 z nich pozytywnie przeszło weryfikację wstępną i zostało przekazanych do oceny departamentów. Finalnie o głosy walczy teraz 198 z nich.

– Teraz wszystko w rękach Małopolan – to oni zdecydują, które zadania są najlepsze. Głosować może każdy, kto mieszka w naszym województwie i ma skończone 16 lat. Nie wymagamy meldunku. Zachęcam wszystkich mieszkańców naszego województwa, aby wzięli rozwój Małopolski w swoje ręce! – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Masz pytania?

W przypadku pytań do dyspozycji mieszkańców pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, mailowy: bo@umwm.malopolska.pl. Elementy graficzne kampanii promującej głosowanie, a także szczegółowe informacje na temat projektu mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: bo.malopolska.pl. Warto też polubić profil BO Małopolska na Facebooku (https://www.facebook.com/bo.malopolska) – gdzie na bieżąco są wrzucane najważniejsze informacje związane z Budżetem Obywatelskim WM.

„MOCARZE SZTUKI” – DAJ SZANSĘ LAJKONIKOWI!

Krakowski Strój Lajkonika zakwalifikował się do II etapu konkursu!

Zakończony I etap kampanii i Start Konkursu „Mocarze Sztuki” Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most z przyjemnością ogłasza zakończenie I etapu kampanii „Mocarze Sztuki”. W ramach którego lokalne muzea z całej Polski zostały zaproszone do wskazania eksponatów ze swoich zbiorów, które wymagają przeprowadzenia prac konserwatorskich. Na podstawie rekomendacji ekspertów i decyzji Komisji Konkursowej, wybrano dziesięć muzealiów, które przechodzą do następnego etapu kampanii.

Muzealia wyróżnione w I etapie to:

  • Rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, ok. 1430 r. – Muzeum Gdańska
  • Krakowski Strój Lajkonika (turban, kontusz, paski, ogłowie dla konia), XIX w. – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  • Malowidło Olejne z Kuczki – Muzeum Miasta Łodzi
  • Kwatera Ołtarza Szafiastego, ok. 1500 r. – Muzeum Okręgowe w Toruniu
  • Rzeźba św. Floriana, XVII w. – Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
  • Kilim ze znakami Kół Naukowych i Związków Studentów Politechniki Lwowskiej – Muzeum Kresów w Lubaczowie
  • Biblia, Inkunabuł, druk zwarty – Muzeum Warszawy
  • Asamblaż Władysława Hasiora „Czarny Krajobraz”, 1974 r. – Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem
  • Komplet Mebli – Sekretarzyk z krzesłem – Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
  • Jaworowskie Skrzynie Wianne, przełom XIX i XX w. oraz lata 20-te – 30-te XX w. – Muzeum Kresów w Lubaczowie

Konkurs to kolejny etap kampanii

W tym etapie ogłaszamy konkurs, w którym internauci i lokalna społeczność mogą wziąć udział w głosowaniu na wybrane eksponaty. Maksymalnie pięć muzealiów zostanie wybranych na podstawie internetowego głosowania. Głosowanie odbywa się poprzez ankietę dostępną na stronie internetowej Fundacji.

Głosowanie będzie odbywać się poprzez ankietę dostępną na stronie internetowej Fundacji. Termin konkursu został zaplanowany na okres od 12 maja do 11 czerwca 2023 roku.

Link do formularza internetowego:
https://www.webankieta.pl/ankieta/924654/mocarze-sztuki.html

Szczegółowe informacje na temat kampanii oraz wszystkich etapów można znaleźć na stronie Fundacji Most the Most (https://mostthemost.pl).

Wartość zaangażowania: Konkurs Fundacji Most the Most „Mocarze Sztuki” daje szansę na ochronę i zachowanie dziedzictwa narodowego oraz kulturowego. Dzięki dofinansowaniu prac konserwatorskich wybranym muzealiom można przywrócić dawny blask i umożliwić przyszłym pokoleniom dostęp do ważnych elementów historii. Udział w głosowaniu daje także możliwość aktywnego zaangażowania się w kultywowanie i ochronę dziedzictwa narodowego, a także wyrażenia swojego głosu w sprawach dla lokalnej społeczności.

Kto może głosować: Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób, które chcą wspierać lokalne muzea w zachowaniu i konserwacji ich artefaktów. Wypełnienie ankiety zajmuje tylko 3 minuty, a umożliwia wybór pięciu muzealiów, które zostaną dofinansowane przez Fundację. Zachęcamy do informowania znajomych o konkursie i zaproszenia ich do udziału. Zwycięzcami konkursu „Mocarze Sztuki” będą muzea, które zdobędą największą liczbę głosów internautów.

O Kampanii

Kampania społeczna „Mocarze Sztuki” zachęca do wspierania kultury i ochrony dzieł sztuki.

Kampania skupia się na inicjowaniu i wsparciu działań prowadzących do ochrony muzealiów zgromadzonych w niewielkich muzeach, promowaniu ciekawych eksponatów oraz pogłębianiu społecznej świadomości w zakresie kultury, sztuki, dziedzictwa narodowego i ochrony zabytków.

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

KONKURS „ŻYWE OBRAZY TETMAJERA”

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w konkursie „Żywe obrazy Tetmajera” organizowanym w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Włodzimierza Tetmajera, artysty malarza, czołowego przedstawiciela Młodej Polski, polityka i działacza niepodległościowego. To w jego dworze, w podkrakowskich wówczas, Bronowicach odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele, które Stanisław Wyspiański opisał w najsłynniejszym polskim dramacie „Wesele”.

W związku z obchodami „Roku Włodzimierza Tetmajera” instytucje kultury z całej Polski przygotowały szereg imprez poświęconych temu malarzowi, którego twórczość i działalność polityczna i społeczna zasługuje na upamiętnienie. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Muzeum Krakowa, które opiekuje się słynną „Rydlówką”, gdzie odbyło się wesele Rydla i Mikołajczykówny.

Muzeum Krakowa przygotowało m.in. konkurs „Żywe obrazy Tetmajera”, inspirowany twórczością Włodzimierza Tetmajera. Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować krótki film lub fotografię przedstawiające odtworzone sceny z wybranego dzieła Włodzimierza Tetmajera. Każdy więc będzie mógł się przenieść na przykład w sielski krajobraz Bronowic z początków XX w.

Chcielibyście móc podróżować w czasie i przenieść się na przykład w sielski krajobraz Bronowic z końca XIX wieku? Teraz macie okazję to zrobić! Tytułowe „Żywe obrazy” to nic innego jak fotografie lub filmiki przedstawiające odtworzenie sceny z wybranego dzieła malarskiego Włodzimierza Tetmajera. Zaproście do zabawy rodzinę, przyjaciół, klasę, zespół czy grupę w której działacie. Wybierzcie obraz Włodzimierza









PLACES WORTH YOUR TIME