Muzealne aktualności 23 września – 29 września

0

Muzealne aktualności 23 września – 29 września

Wydarzenia towarzyszące wystawie
„Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”

Wtorkowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie

„Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”
24 września (wtorek) – godz. 11:00, godz. 16:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Wodzinowski był nie tylko artystą, ale pełnym pasji patriotą, legionistą i społecznikiem zaangażowanym w życie dwóch miast Krakowa i Podgórza. Był także, a może i przede wszystkim, „głową domu” niezwykłej rodziny Wodzinowskich.

Wystawa jest kolejną opowieścią o Krakowie, widzianą przez pryzmat życia zwykłego – niezwykłego mieszkańca. To pierwsza próba monograficznego ujęcia twórczości malarza, osadzona w szerszym kontekście historii i kultury Krakowa przełomu XIX i XX stulecia.

Zapraszamy zatem do Pałacu Krzysztofory na oprowadzania. Kuratorka wystawy Elżbieta Lang poprowadzi zwiedzających szlakiem życia i twórczości tej nietuzinkowej postaci.

Spotkania zostały przygotowane w licznych terminach w godzinach przedpopołudniowych i popołudniowych, tak aby każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie czas.

  • Limit: 25 osób
  • Prowadzenie: Elżbieta Lang
  • Wystawa czasowa prezentowana jest na II piętrze Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Krakowa, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
  • rezerwacje i sprzedaż biletów na wydarzenia towarzyszące wystawie dokonuje się w Centrum Obsługi Zwiedzających, parter Pałacu Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,  tel. 12 426 50 60
  • oprowadzania kuratorskie w cenie biletu wstępu na wystawę

Wincenty Wodzinowski – niedoceniony malarz młodopolski – wykład

25 września (środa) – godz. 17:00,
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na wydarzenie z cyklu „Z Krakowem na Ty!”

Jednym z czołowych artystów młodopolskich rodem z podkrakowskiej Igołomii i silnie związanym z dawną stolicą Polski jest Wincenty Wodzinowski. Przez lata doceniany, poważany i pożądany przez wielu współczesnych, z czasem popadł w niepamięć.

Dziś przywracamy należne mu miejsce wśród takich osobowości jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, czy Włodzimierz Tetmajer. Podczas wykładu poznamy jego skomplikowaną osobowość, rodzinę, to, z czego przeszedł do historii, czyli jego twórczość oraz bolączki, z jakimi musiał się zmierzyć w ciągu całego życia.

„Z Krakowem na Ty” to cykl wykładów dla mieszkańców Dzielnicy I i Krakowa, połączony z prezentacją obiektów na wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory.

  • Osoba prowadząca: Tomasz Karżewicz
  • Sala Miedziana. Udział bezpłatny. Limit: 100 osób

„Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator” część I – oprowadzanie po wystawie czasowej z pomocami sensorycznymi i elementami audiodeskrypcji AD

27 września (czwartek) –  godz. 16:00, 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum  Krakowa, jako jedną ze swoich głównych misji edukacyjnych, obrało działania inkluzywne. Dlatego też w ciągu całego roku przygotowuje szereg otwartych, dostępnych aktywności w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Z okazji wystawy monograficznej, poświęconej twórczości Wincentego Wodzinowskiego, pragniemy zaprosić na dostępnościowe oprowadzania po ekspozycji.

  1. Wodzinowski (1866 – 1940) był niezwykłym malarzem, który w swojej twórczości przedstawiał piękno podkrakowskiej wsi. Był także pełnym pasji patriotą, legionistą i społecznikiem zaangażowanym w życie dwóch miast. Na wystawie zaprezentowano liczne eksponaty, wśród których przeważają obrazy i szkice.

Do Państwa użytku w trakcie trwania wystawy oddajemy pomoce w postaci audiodeskrypcji oraz przedmiotów dotykowych i sensorycznych. Dodatkowo, podczas spotkań, będą mogli Państwo skorzystać z asysty, tłumaczeń na Polski Język Migowy PJM, czy pętli indukcyjnej.

  • Prowadzenie: Elżbieta Lang
  • Limit: 10 osób
  • Udział bezpłatny konieczna rezerwacja
  • Spotkanie inkluzywne skierowane głównie do młodzieży oraz osób dorosłych niewidomych i słabowidzących. Możliwa asysta z przystanku tramwajowego.
  • Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl , 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437. Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl , tel. 12 426-50-60

Witajcie w rodzinie Wodzinowskich – warsztaty dla rodzin z młodszymi dziećmi

28 września (sobota), godz. 11:00,
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie „Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”.

Wincenty Wodzinowski oprócz tego, że wsławił się, jako malarz, był także głową rodziny – miał dwóch synów i dwie córki. Podczas zajęć opowiemy o rodzinie artysty, a także o naszych własnych. Nie zabraknie zabaw i zadań do wspólnego rozwiązywania.

  • Prowadzenie: Anna Magiera
  • Limit: 25 osób
  • Grupa docelowa: dzieci w wieku 4 – 6 lat i opiekunowie
  • Rezerwacje i sprzedaż biletów na wydarzenia towarzyszące wystawie dokonuje się w Centrum Obsługi Zwiedzających, parter Pałacu Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60
  • Zajęcia dla rodzin z dziećmi w cenie 20 zł od dziecka (jednemu opiekunowi przysługuje darmowy wstęp)

Miasto pod Kopcem Kraka

25 września (środa) –  godz. 17:30,
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie

Czy ktoś z Państwa nie widział jeszcze naszej wystawy głównej „Miasto pod Kopcem Kraka?”, będzie okazja! I A nawet okazja podwójna, bo będzie można zwiedzić wystawę będąc oprowadzanym przez kuratorów wystawy.
O czym będziemy opowiadać?

O tym co znaleziono w kopcu Kraka, skąd w sali legend mapa Ameryki?

Skąd kłódka z pochówku wampirycznego?

Czym jest karawaka i gdzie zobaczyć można odcisk łapy XVI-wiecznego psa?

Czym zajmowały się podgórzanki do 12.00?

Dlaczego w herbie Podgórza jest nagi wędrowiec i czy jest wędrowcem?

Co znaleźliśmy kilka lat temu w kapsule czasu na szczycie wieży kościoła św. Józefa?

Kim była kobieta, która jako pierwsza otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Podgórza, 100 lat wcześniej niż jakakolwiek kobieta w Krakowie?

Dlaczego dawne osobne miasto stało się Krakowem i kto tego nie chciał?

Cóż za tajemnicze grypsy znalezione zostały podczas remontu muzeum?

Gdzie znajduje się Szklana Góra i dlaczego jest szklana?

Gdy już Państwo znajdą odpowiedzi na te wszystkie pytania, to będzie można sfotografować się przy zaświeconym samodzielnie neonie „Księgarni” (polecamy – wrażenia niezapomniane), poznać opowieść z „Depozytu Pamięci” i udać się na wycieczkę po dogłębnie poznanymi i zrozumianym Podgórzu.

To co, gotowi na podgórską przygodę? Środa, 25 września, godz. 17.30, Czekamy, zawsze miło nam Państwa gościć.

  • Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.
  • Obowiązują rezerwacje w Centrum Obsługi Zwiedzających, parter Pałacu Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (+48) 12 426 50 60

 

DOTYKAM: Hortiterapia

25 września (środa), godz. 18:00, Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na warsztaty dla dorosłych i seniorów towarzyszące wystawie „Zmysłowe miasto”.

Przyroda ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Kontakt z roślinami nie może pomóc w zachowaniu równowagi psychicznej, ale może realnie wpłynąć na poprawę zdrowia fizycznego.

Zapraszamy na warsztaty w stylu slow, podczas których porozmawiamy o zapachach Podgórza i symbolice kwiatów, a następne każdy w uczestników przygotuje swoją własną kompozycję kwiatową w doniczce.

  • Prowadzenie: Katarzyna Bury
  • Miejsce: Muzeum Podgórza, ul Limanowskiego 51
  • Budynek nie ma barier architektonicznych.
  • Limit uczestników: 15 osób
  • Cena: 20 zł od osoby
  • Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

Wernisaż wystawy „Siłaczki”

26 września, (czwartek), godz. 17:00, Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy serdecznie na otwarcie nowej wystawy w kamienicy Hipolitów.

Planowana wystawa odbędzie się po ponad 100 latach od daty ogłoszenia dekretu o prawie wyborczym dla Polek oraz uchwaleniu konstytucji marcowej, w której ustawowo to prawo zostało zagwarantowane.

Pamiętać należy, że w staraniach o zmianę pozycji społecznej polskich kobiet w początkach XX wieku dużą rolę odegrały mieszkanki Krakowa.
„Siłaczki” to dzieje życia mieszkanek Krakowa od czasów średniowiecznych po współczesność. Wystawa ilustruje przemiany społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne, które miały znaczenie dla emancypacji kobiet i ich dążeń do stania się pełnoprawnymi obywatelkami realizującymi swoje marzenia i pomagającymi innym uwierzyć w siebie.

Ważnym celem wystawy jest ukazanie różnorodnej roli kobiet w życiu społecznym, artystycznym i politycznym w przestrzeni miasta, lokalnej społeczności, a także w kontekście wydarzeń politycznych i społecznych dotykających bezpośrednio i pośrednio Krakowa w różnych epokach historycznych i współcześnie. To także okazja do prezentacji aktywności kobiet w kontekście panujących w danym okresie schematów społecznych – ukazania na ile można być „wolną” w określonych ramach obyczajowo- społecznych i jak wyzwolić się z narzuconych ograniczeń.

Zwiedzający wystawę poznają sylwetki tak silnych osobowości, jak legendarna pierwsza studentka – Nawojka, ale także pierwsze „magister fermacyji” – rodzone siostry i zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie. O silnej osobowości takich sław jak aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann czy ikony polskiej sztuki XX wieku Zofii Stryjeńskiej nie potrzeba nikogo przekonywać, podobnie jak o sylwetkach emancypantek Marii Dulębianki, czy Kazimiery Bujwidowej. Ważnym postacią będzie także krakowianka – królowa przedwojennego tenisa – Jadwiga Jędrzejowska, której styl gry powalał przeciwniczki oraz ilustratorska przedwojennego „Vogue” i „Harper̒s Bazaar”- Alicja Halicka.

Historia krakowianek ukazana będzie w kontekście ważnych przemian społecznych w Europie, jak międzynarodowe ruchy na rzecz emancypacji, aktywność kobiet w I i II wojnie światowej, aktywności na rzecz walki o demokrację.

  • Wstęp wolny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Szlakiem podgórskiego Herkulesa

27 września (piątek)  godz. 17:30, Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Inauguracja XXIII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi

Zanim początkowo zagadkowa postać z podgórskiego herbu stała się Herkulesem. Była uważana za wędrowca, podróżnika, może nawet kupca zdążającego na podgórski brzeg. Everyman zmierzający szlakiem kupców, a może awanturników ku lepszej prawobrzeżnej przyszłości. Odpoczywający na lewym brzegu, a spoglądając na prawy sieciował w niewielkim wizerunku miejskiego herbu historię obu brzegów Wisły. Łączył w ten sposób na zawsze dzieje obu miast, niemal zapowiadając ich rzeczywiste połączenie w 1915 roku.

Herb z wizerunkiem Herkulesa nie był pierwszym podgórskim herbem, ale jako pierwszy powiązał oba miasta w jednym wizerunku. Co mieli na myśli autorzy herbu? Dlaczego był to drugi herb? Skąd wiadomo, że nagi wędrowiec to Herkules? Gdzie dziś znajdziemy ślady podgórskiej miejskości, gdzie znajdują się wizerunki herbów? O tym dowiemy się podczas inauguracyjnego spaceru, który zakończy się niespodzianką w Muzeum Podgórza.

Oprowadzą Państwa członkowie Stowarzyszenia PODGORZE.PL oraz zespół Muzeum Podgórza. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorem Podgórskich Dni Otwartych Drzwi  jest Stowarzyszenie PODGORZE.PL. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu „Wspólnie dla Dziedzictwa” oraz Rady Dzielnicy XIII Podgórze.

  • Wydarzenie bezpłatne

Spotkanie z konserwatorem malarstwa – Klinika dla rzeczy

28 września (sobota), godz. 10:00, Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się wybranym obrazom z kolekcji Muzeum Krakowa z perspektywy konserwatora. Przedstawimy stosowane przez artystów techniki malarskie oraz podłoża. Przybliżymy różnice, jakie występują pomiędzy akwarelą, gwaszem, obrazem wykonanym w technice olejnej i akrylowej. Opowiemy jak wyglądał proces ich powstawania i jaka wiąże się obecnie z nimi problematyka. Zaprezentujemy także stosowane, na co dzień materiały oraz narzędzia konserwatorskie. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji malarstwa.

Klinika dla rzeczy to cykl spotkań realizowanych w muzealnych pracowniach konserwacji. Uczestnikom zaprezentowane zostaną obszary, metody oraz specyfika pracy typowa dla dziedziny konserwacji zabytków na podstawie wybranych obiektów muzealnych. Ważnym elementem cyklu jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z zakresu konserwacji i prewencji. Zapraszamy do udziału pasjonatów i miłośników rzeczy pięknych, a także osoby poszukujące fachowej porady jak zadbać o rodzinne pamiątki.

  • Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży od 16 roku życia i dla osób dorosłych
  • Zajęcia odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
  • Czas trwania poszczególnych zajęć – ok. 3 godz.
  • Koszt zajęć – 30 zł
  • Liczba miejsc: 12 osób
  • Bilety można zakupić on-line, w kasie Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60 oraz w kasie oddziału Thesaurus Cracoviensis

 

Warsztaty w Galerii Bronowice

28 września (piątek), godz. 10:00, Galeria Bronowice, 

Zapraszamy do naszego partnera!

W Galerii Bronowice zostanie wystawione stoisko edukacyjne Rydlówki. Goście galerii będą mieć okazję usłyszeć o najsłynniejszej chacie w Bronowicach Małych w przestrzeni niespodziewanej i nieoczywistej, ponieważ Rydlówka i Galeria Bronowice to nie tylko sąsiedzi, ale i partnerzy we wspólnych działaniach.

Rodziny z dziećmi będą mieć okazję, by przymierzyć bronowickie stroje ludowe, wykonać kolorowe kwiaty z bibuły inspirowane sztuką ludową oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną muzeum.

  • Udział bezpłatny

Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Galerii Bronowice.

 

Piasecki vs. Wedel i jadalne kasztany, czyli w słodkim Krakowie

28 września (sobota), godz. 11:00, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 

Chcąc przybliżyć smakowity temat krakowskich lokali gastronomicznych, zapraszamy na kolejny cykl spacerów w ramach Akademii Kraków, podczas których powędrujemy śladami smaków: „Smakowity Kraków”.

Niezależnie od epoki kakao, karmelki, ciastka, egzotyczne owoce i lody uważane były za najwspanialsze łakocie, uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Gdzie natomiast krakowianie raczyli się gorącą czekoladą, kto sprzedawał przepyszne pierniki, i jak rozwijała się rywalizacja między Piaseckim a Wedlem? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie naszego słodkiego spaceru! Poznamy także kilka przepisów na dawne słodycze – być może na leguminę lub zupę czekoladową? Zapraszamy!

 

Oprowadzanie kuratorskie w ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi

29 września (niedziela) godz. 12:00, Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na kuratorskie, zmysłowe oprowadzanie po wystawie „Zmysłowe miasto”. Wspólnie posłuchamy dźwięków miasta, popatrzymy w nietypowy sposób na Podgórze, przywołamy smaki i zapachy, a także poznamy też inne zmysły. Obejrzymy eksponaty odwołujące się do zmysłów, posłuchamy wspomnień, a kuratorka postara się zainspirować do dalszego, sensorycznego odkrywania miasta.

Prowadzenie: Katarzyna Bury

  • Miejsce: Muzeum Podgórza, ul Limanowskiego 51
  • Limit uczestników: 25 osób
  • Cena: oprowadzanie w cenie biletu na wystawę
  • Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

Pan Twardowski czy Krzysztofor Wielki?

29 września (niedziela), godz. 10:00, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 

Zapraszamy na wydarzenie w ramach cyklu Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie.

Kraków to magiczne miasto, które oczarowuje wszystkich, którzy się w nim znajdą. Nie mniej czarujący i magiczni byli niektórzy jego mieszkańcy. W grodzie Kraka nie tylko mieszkał, ale i oddawał się arkanom sztuki czarnoksięskiej Pan Twardowski, który zaprzągł czarta do roboty, czyniąc różne cudowności. Pana Twardowskiego zna każdy. A czy słyszeliście o jego koledze po fachu, Krzysztoforze Wielkim? Już niedługo, na kolejnym spotkaniu z cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie” poznamy historię obu tych czarodziei, oraz zobaczymy ich wzajemne zmagania.

Osoby prowadzące: Dariusz Cywka, Adrian Tylek

Dariusz Cywka
Aktor, artysta, absolwent filii wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Znany zarówno z ról dramatycznych jak i komediowych. Jest zarówno twórcą, jak i dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Otwartego TO w Krakowie. Jest uwielbiany zwłaszcza przez najmłodszą publiczność, która chętnie gromadzi się na widowiskach dla dzieci z elementami teatru żywego, teatru cieni, czy teatru kukiełkowo-lalkowego.

„Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.

  • Miejsce: Wystawa stała „Kraków od początku, bez końca”, Pałac Krzysztofory
  • Grupa wiekowa odbiorców: 4-10 lat
  • Limit: 50 osób
  • Cena: 20 zł/ dziecko (jeden opiekun wstęp wolny)
  • Konieczność rezerwacji oraz zakup biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60








PLACES WORTH YOUR TIME