Muzealne aktualności 25 kwietnia – 1 maja

0

REJESTRACJA DO BIEGU PAMIĘTAJ Z NAMI 2022
PRZEDŁUŹONA DO 1 MAJA

Wracamy po dwóch latach przerwy, mając nadzieję, że czekaliście na ten bieg pielęgnujący pamięć o II wojnie światowej w Krakowie.

Zapisy zostały przedłużone do 1.05.2022 r. na: https://zapisy.sts-timing.pl/827
7 maja 2022 r. w sobotę Ulica Pomorska, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba krakowskiego gestapo, po raz ósmy stanie się miejscem startu, zaś plac Bohaterów Getta będzie metą. Bieg w symboliczny sposób łączy Trasę Pamięci tworzoną przez oddziały Muzeum Krakowa: Ulicę PomorskąAptekę pod Orłem i Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, oraz Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow, opowiadające o czasach wojny i okupacji w Krakowie.

Ósmy bieg jest też pierwszym biegiem integracyjnym, w którym otwieramy się na osoby ze specjalnymi potrzebami i różnymi niepełnosprawnościami. Łączymy ludzi i pokonujemy różne dystanse: przestrzeń miasta, ale co ważniejsze – dystans międzyludzki.
W tym roku poprzez bieg chcemy upamiętnić dzielne kobiety czasu wojny i okupacji, bo doświadczenie losu kobiet jest motywem przewodnim wydarzenia „Pamiętaj z nami”, którego bieg jest częścią.

Zabierzcie też swoje dzieci, bo 7 maja na mecie w godz. 11.00–14.00 odbędą się warsztaty plastyczno-ruchowe dla najmłodszych.

Regulamin wraz z załącznikami oraz informacją o biegu dla osób z niepełnosprawnościami (utrudnienia na trasie / na co zwrócić uwagę) są dostępne do pobrania na stronie: https://bit.ly/3u5cDxR

 

POŻEGNANIA BEZ POWROTU. KRAKÓW – KATYŃ
WYKŁAD

26 kwietnia (wtorek), godz. 18:00
Transmisja online na profilu Fabryki Emalia Oskara Schindlera na Facebooku

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online.

Zbrodnia katyńska dokonana przez Sowietów w 1940 r. na bezbronnych obywatelach Rzeczpospolitej do dziś stanowi głęboką i niezagojoną ranę.
Ofiarami tej przerażającej, ludobójczej zbrodni, padli ludzie bez względu na ich wyznanie, pochodzenie, majętność, czy też wykształcenie – sprawcom wystarczyło tylko, że byli „wrogami władzy sowieckiej”.
Na listach katyńskich możemy odnaleźć nazwiska ludzi, którzy byli związani z Krakowem – tam się urodzili, uczyli, pełnili służbę, czy też prowadzili „normalne, cywilne życie”.
Tuż przed wybuchem wojny, wyjeżdżając do ośrodków mobilizacji, czy też bezpośrednio do swoich jednostek wojskowych, pozostawili w Krakowie swoje rodziny.
Rodzice, żony, bracia, siostry i dzieci żegnając swoich najbliższych mieli nadzieję, że gdy zakończy się ten wojenny koszmar znów się spotkają a słowa „Z Bogiem” czy też  „Do rychłego zobaczenia”  dawały im nadzieję.
Niestety… były to pożegnania bez powrotów.

Osoba prowadząca: dr Bartłomiej Bydoń (Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie)

Udział bezpłatny.
Brak konieczności rezerwacji.

 

ЗУСТРІЧІ. ПРОПОЗИЦІЯ ЗАНЯТЬ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ І ПОЛЬСЬКИХ СІМЕЙ

Запрошуємо сімей з дітьми взяти участь у навчальних заняттях у вибраних відділах Музею Кракова. | Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w otwartych zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa.

Це будуть зустрічі з культурою, але теж з дітьми та дорослими. Будемо творити, відкривати, познавати і захоплюватися, смакувати, а навіть танцювати і співати. Будемо пізнавати та підтримувати один одного. Ласкаво просимо до нас! Зустріньмося!

Będą to spotkania z kulturą i sobą nawzajem. Będziemy tworzyć i odkrywać, poznawać i podziwiać, smakować, a nawet tańczyć i muzykować. Będziemy się poznawać i wzajemnie wspierać. Zapraszamy! Spotkajmy się!

ВІВТОРКИ 10.00 – 19.00 | WTORKI 10.00 – 19.00
музей подґужа (вул. лімановського 51) / Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51) www.facebook.com/muzeumpodgorza/
– рукодільне творче заняття
– показ продукції шоколадних цукерків
– ігри і забави для дітей
—-
Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51) www.facebook.com/muzeumpodgorza
– warsztaty rękodzieła i rzemiosła
– warsztaty czekoladowe
– gry i zabawy dla dzieci

 

ЗУСТРІЧІ SPOTKANIA

Запрошуємо сімей з дітьми взяти участь у навчальних заняттях у вибраних відділах Музею Кракова. | Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w otwartych zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa.

Це будуть зустрічі з культурою, але теж з дітьми та дорослими. Будемо творити, відкривати, познавати і захоплюватися, смакувати, а навіть танцювати і співати. Будемо пізнавати та підтримувати один одного. Ласкаво просимо до нас! Зустріньмося!

Będą to spotkania z kulturą i sobą nawzajem. Będziemy tworzyć i odkrywać, poznawać i podziwiać, smakować, a nawet tańczyć i muzykować. Będziemy się poznawać i wzajemnie wspierać. Zapraszamy! Spotkajmy się!

CЕРЕДИ 16.30 – 18.30 | ŚRODY 16.30 – 18.30
Ридлювка (вул. тетмаєра 28) / RYDLÓWKA (ul. W. Tetmajera 28)
www.facebook.com/rydlowka
– фольклорне заняття
– рукоділля
– спільні ігри і рухове заняття (з елементами співу)
– творче художнє заняття

Rydlówka (ul. W. Tetmajera 28) www.facebook.com/rydlowka
– warsztaty folklorystyczne
– rękodzieło
– wspólne gry i zabawy ruchowe (z elementami śpiewu)
– kreatywne zajęcia plastyczne

 

PRZESTRZEŃ OCHRONY DZIEDZICTWA
– TAJNIKI KONSERWACJI MUZEALNEJ

27 kwietnia (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, sala edukacyjna

Nowym, zaproponowanym przez nas elementem Akademii Dydaktycznej jest cykl „Sztuka interpretacji”, czyli zajęcia realizowane zarówno w muzeum, jak i w przestrzeni miejskiej.

Wiosenny cykl spotkań muzealnych w ramach Akademii Dydaktycznej poświęcony zostanie interpretacji jako istotnej praktyce edukacyjnej i wykorzystaniu jej w pracy nad dziedzictwem kulturowym, dostępnym zarówno w przestrzeni ekspozycji, jak i miasta. Punktem wyjścia do zaproponowanych zajęć stanowić będą wybrane spojrzenia na interpretację dziedzictwa, którym zajmuje się instytucja muzeum miejskiego. Nawiązując do myśli Freemana Tildena, dla którego istotne jest nie tyle przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim budowanie zainteresowania
i inspirowanie w poszukiwaniu własnych „ścieżek dostępu”, w trakcie spotkań zastanowimy się, w jaki sposób kontakt z przeszłością, żywą tkanką miasta czy artefaktami pomaga w opowiadaniu i rozumieniu historii. Skupimy się również na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak zdynamizować prowadzone narracje, aby prezentowane treści stały się interesujące i bliskie współczesnemu uczniowi czy zwiedzającemu.

Chcielibyśmy zatem, aby nasze spotkania w ramach tego cyklu Akademii stały się rodzajem laboratorium interpretacji przeszłości adresowanym dla nauczycielek i nauczycieli. Zaproponowane praktyki mają nie tyle tworzyć gotowe rozwiązania dydaktyczne, co raczej stanowić inspirację (a może i prowokację?) do tego, jak czerpać z licznych muzealnych źródeł czy dyscyplin badawczych i dążyć do samodzielności w rozumieniu i odczytywaniu złożonych kodów spuścizny miejskiej.

Prowadzenie: Anna Per-Żywolewska

Celem spotkania będzie przybliżenie warsztatu pracy konserwatora obiektów muzealnych, ale i roli tej niezwykłej profesji w ochronie miejskiego dziedzictwa kulturowego. Podczas zajęć, które będą miały charakter teoretyczno-praktyczny, uczestnicy będą mogli poznać metody, narzędzia i materiały istotne w codziennej pracy osoby zajmującej się renowacją zabytków, a także zastanowić się, jak tego typu wiedzę wykorzystać w działalności dydaktycznej oraz przekonać się, jak renowacja lub rekonstrukcja artefaktów może nam pomóc w interpretacji i zrozumieniu przeszłości.

Informacje organizacyjne
Udział w zajęciach jest bezpłatny
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele
oraz
https://muzeumkrakowa.pl/cykle/sztuka-interpretacji

 

CODZIENNY I ŚWIĄTECZNY.
O KRAKOWSKICH STROJACH LUDOWYCH

WYKŁAD

28 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów”!

Strój czy ubranie? Ubieramy się czy przebieramy? A może stroimy?
Kiedy wypadało się stroić, a kiedy zachować skromność? Czy mężatka mogła paradować z gołą głową i co to jest ciasnocha? Czym jest bluzka, czym koszula, a czym katanka i żupan?
Czy szpilki pasują do stroju krakowskiego i jak zawiązać chustę czepcową. I w końcu czym różnił się strój świąteczny od tego noszonego na co dzień?
Stroje krakowskie uchodzą za jedne z najbardziej znanych polskich strojów ludowych, a jednak wydaje się, że powszechna wiedza na ich temat jest szczątkowa i bardzo stereotypowa.
Za krakowski uważa się najczęściej strój sukiennicki, noszony przez dzieci podczas uroczystości państwowych czy religijnych i kobiety podczas uroczystych procesji.
Dlatego podczas spotkania w Rydlówce pokażemy różnice dostrzegalne tak w całości stroju, jak i w poszczególnych jego elementach: gorsetach, zapaskach, spódnicach. Położymy nacisk na zrozumienie tego, że strój ludowy nie powinien być parodią siebie samego, a wyznacznikiem lokalnej tożsamości.
Wykład poprowadzi Monika Dudek – etnolożka, regionalistka, pieśniarka i tancerka oraz kolekcjonerka strojów krakowskich.

Wydarzenie na żywo i online na profilu Rydlówki na Facebooku
Limit osób: 25 osób na żywo/online bez ograniczeń
Wydarzenie bezpłatne
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

ЗУСТРІЧІ SPOTKANIA

 

Запрошуємо сімей з дітьми взяти участь у навчальних заняттях у вибраних відділах Музею Кракова. | Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w otwartych zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa.

Це будуть зустрічі з культурою, але теж з дітьми та дорослими. Будемо творити, відкривати, познавати і захоплюватися, смакувати, а навіть танцювати і співати. Будемо пізнавати та підтримувати один одного. Ласкаво просимо до нас! Зустріньмося!

Będą to spotkania z kulturą i sobą nawzajem. Będziemy tworzyć i odkrywać, poznawać i podziwiać, smakować, a nawet tańczyć i muzykować. Będziemy się poznawać i wzajemnie wspierać. Zapraszamy! Spotkajmy się!

П’ЯТНИЦІ 12.00-14.00 | PIĄTKI 12.00-14.00
ПІДЗЕМЕЛЛЯ РИНКУ (ПЛ. ГОЛОВНИЙ РИНОК 1) / RYNEK PODZIEMNY (RYNEK GŁÓWNY 1)
www.facebook.com/RynekPodziemny
– сімейна екскурсія по виставці Підземелля Ринку українською мовою
– дитячий куток

Rynek Podziemny (Rynek Główny 1) www.facebook.com/RynekPodziemny
– oprowadzanie po wystawie w Rynku Podziemnym w j. ukraińskim
– kącik zabaw dla najmłodszych









PLACES WORTH YOUR TIME