Muzealne aktualności 26 września – 2 października

0

WARSZTAT KONCENTRACJI I RELAKSACJI

27 września (wtorek), godz. 08:15 – zajęcia dla osób indywidualnych
27 września 
(wtorek), godz. 13:45 – zajęcia dla szkół
28 września (środa), godz. 08:15 – zajęcia dla osób indywidualnych
28 września (środa), godz. 13:45 – zajęcia dla szkół
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa – Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Proponujemy warsztat, który pomoże zwiększyć koncentrację, rozwinąć wyobraźnię i zdolność zapamiętywania, zharmonizować półkule mózgu celem szybszego i bardziej efektywnego uczenia się, a także umiejętności rozluźniania ciała i głosu, budowania poczucia i wiedzy o własnej wartości, co często stoi na przeszkodzie, by móc zrealizować pełny wachlarz własnych możliwości. Dzieci siedząc na przygotowanych poduszkach będą uczestnikami i twórcami sieci zabawy słownej, a także indywidualnych ćwiczeń koncentrujących ich na ich fizyczności, rozluźnianiu części ciała, świadomości oddechu, ruchu przepony i koncentracji na głosie zgodnie z instrukcją proponowanych ćwiczeń głosowych i ćwiczeń pamięci.

Warsztat ma dwa warianty, jest dedykowany uczniom starszych klas szkoły podstawowej (11-15 lat) i uczniom szkół średnich (15-19 lat). Zapraszamy też innych chętnych. W pierwszej kolejności przyjmujemy klasy.

Osoba prowadząca: Karina Janik
Czas trwania: 50 minut
Limit osób: Jedna klasa lub do 32 osób

Cena:
Zajęcia dla osób indywidualnych:

27 września (wtorek), godz. 08:15,
28 września (środa), godz. 08:15
Cena: 15 zł

Zajęcia dla szkół:
27 września (wtorek), godz. 13:45
28 września (środa), godz. 13:45
Cena: 5 zł od osoby + 100 zł opłata edukacyjna za prowadzenie warsztatu

Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

„PLAC CENTRALNY. W POSZUKIWANIU CENTRUM”
– SPACER MIEJSKI Z AUDIODESKRYPCJĄ I POMOCAMI DOTYKOWYMI
ORAZ OPROWADZANIE KURATORSKIE

27 września (wtorek), godz. 16:30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” tym razem zapraszamy Państwa do Nowej Huty. Bohaterem spotkania będzie plac Centralny im. Ronalda Reagana. Kurator wystawy Piotr Kapusta zabierze nas w podróż w czasie, podczas której poznamy dzieje, zagadnienia formy i różne aspekty funkcjonowania placu. Zapraszamy do wspólnych poszukiwań nowohuckiego centrum i do sprawdzenia, czy plac Centralny, jak sama jego nazwa sugeruje, był i jest centrum Nowej Huty.

Limit miejsc: 10 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Udział bezpłatny
Informacje o asyście: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.
Czas trwania: ok. 2 godz.

 

 

AMBASADA WOLNOŚCI.
HISTORIA JEDYNEJ APTEKI W KRAKOWSKIM GETCIE

– OPROWADZANIE

29 września (czwartek), godz. 14:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”, podczas którego zostanie zaprezentowana historia Apteki oraz jej właściciela – Tadeusza Pankiewicza. Uczestnicy poznają nie tylko sylwetkę autora wspomnień, ale również jego pracownic oraz gości, którzy odwiedzali ją w czasie funkcjonowania krakowskiego getta.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Limit osób: 20
Udział w cenie biletu wstępu
Brak rezerwacji
Zakup biletów online: KUP BILET oraz w kasie Apteki Pod Orłem.

 

 

„WISŁA. RE-KREACJA” – OPROWADZANIE KURATORSKIE
Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

29 września (czwartek), godz. 15:30
Miejsce zbiórki: hol Pałacu Krzysztofory (obok Centrum Obsługi Zwiedzających), Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM po wystawie czasowej „Wisła. Re-kreacja”, której bohaterem jest Wisła i jej związki z Krakowem.

Od zarania dziejów ludzkość korzystała z dobrodziejstwa rzek, z drugiej jednak strony w przypadku powodzi rzeki bywały realnym zagrożeniem. Od zawsze też kształtowały krajobraz naturalny i były istotną częścią ekosystemu. Pełniły także funkcje gospodarcze: na ich brzegach powstawały przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, korzystające z łatwego dostępu do wody. Rzeki umożliwiały transport, służyły higienie, wreszcie – były miejscem rekreacji. Wisła, od stuleci związana z Krakowem, obecnie jest przede wszystkim miejscem rekreacji. Na spotkaniu dowiemy się, jak kiedyś i dziś mieszkańcy Krakowa spędzali wolny czas, korzystając z dobrodziejstw rzeki w mieście.

Spotkanie otwarte dla wszystkich, skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.
Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe.
Osoba prowadząca: Mateusz Niemiec

Zwiedzanie tematyczne tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.
Limit miejsc: 15 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Udział bezpłatny.
Informacje o asyście: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

FABRYKA SCHINDLERA. KRAKÓW – CZAS OKUPACJI 1939-1945
– OPROWADZANIE

29 września (czwartek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Kraków – czas okupacji 1939-1945”.

Fabryka Schindlera – miejsce, które okazało się ratunkiem dla setek osób. W dawnym budynku administracyjnym funkcjonującej tu podczas wojny Deutsche Emailwarenfabrik znajduje się dzisiaj ekspozycja poświęcona historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939-1945. Podczas oprowadzania przewodnik przedstawi Państwu zagadnienia związane z życiem codziennym, niszczeniem polskiej kultury, organizacją i rozwojem konspiracji, Zagładą Żydów, czy historią nowych mieszkańców miasta – niemieckich okupantów.
Prowadzący: Jan Jakub Grabowski, adiunkt w Aptece pod Orłem

Udział w cenie biletu wstępu na wystawę
Rezerwacja online: KUP BILET

 

 

KRAKOWIANIE WOBEC OSÓB W KRYZYSIE BEZDOMNOŚCI

29 września (czwartek), godz. 17:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Transmisja na żywo: 
profil Muzeum Krakowa na Facebooku

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na najbliższe spotkanie w ramach DNA Krakowa.

Jak kod genetyczny decyduje o cechach człowieka, tak mieszkańcy, występujące między nimi powiązania oraz wynikająca z nich aktywność są podstawą dla kształtowania charakteru Krakowa. Miejski ekosystem tworzą organizacje i ludzie działający w różnych obszarach, o rozmaitych motywacjach, postawach, celach i sposobach działania. Te odmienności mogą stać się przestrzenią konfliktu, ale wymiana doświadczeń i dialog dają szansę, by różnice te przekuć w siłę.

Bezdomność jest zjawiskiem nierozerwalnie związanym z życiem miast. Kraków posiada tradycje wspierania osób dotkniętych kryzysem bezdomności, związane m.in. z działalnością Brata Alberta. Współcześnie środowisko organizacji zajmujących się tym tematem jest szerokie i różnorodne. Starają się pomóc przetrwać osobom pozbawionym mieszkania, ale także ułatwić drogę do wyjścia z kryzysu w jakim się znalazły. W czasie spotkania porozmawiamy m.in. o sposobach pomocy, obszarach, które wymagają dodatkowych działań, skali zaangażowania krakowian we wsparcie osób bezdomnych, ale też możliwościach włączenia się w pomoc dla osób, które czują taką potrzebę.

W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawicielki i przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Dzieła Pomocy Ojca Pio, ŻyWej Pracowni i Zupy na Plantach.

Prowadzący: Kamil Stasiak i Katarzyna Winiarczyk

 

 

WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ

1-2 października (sobota – niedziela)

Muzeum Krakowa wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza 1 oraz 2 października do udziału w akcji „Weekend seniora z kulturą”.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły 60. rok życia (tj. urodziły się w roku 1962 i wcześniej) do akcji „Weekend seniora z kulturą”.

W ramach akcji można zwiedzić:

  • wszystkie oddziały i filie Muzeum Krakowa (z wyłączeniem oddziałów Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Rynek Podziemny) po dokonaniu zakupu biletu w promocyjnej cenie 1 zł (brutto), a także skorzystać z 10% rabatu na wydawnictwa Muzeum Krakowa dostępne w kasach muzealnych i sklepie muzealnym w Pałacu Krzysztofory.

Ponadto:

  • w cenie regularnego biletu wstępu na daną wystawę, dla osób chętnych przeprowadzone zostaną oprowadzania po następujących wystawach czasowych:
    • w dniu 1.10 (sobota) o godz. 13:00 – wystawa „Wisła. Re-kreacja” (Pałac Krzysztofory, Kraków, Rynek Główny 35)
    • w dniu 2.10 (niedziela) o godz. 10:30 – wystawa „Plac Centralny. W poszukiwaniu Centrum” (Muzeum Nowej Huty, Kraków, os. Centrum E 1)

Warunkiem skorzystania z promocji jest udokumentowanie wieku poprzez okazanie kasjerowi dokumentu poświadczającego wiek. Okazanie jest dobrowolne, jednak brak okazania spowoduje niemożność skorzystania z promocji.

 

JOGA W WIEŻY RATUSZOWEJ

1 października (sobota), godz. 10:00
Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1

Co łączy wizytę w muzeum i praktykę jogi? Wyciszenie i koncentracja.

Takie efekty może przynieść zarówno kontemplacja dzieł sztuki na wystawie muzealnej, jak i praktyka jogi. A czy praktyka asan w przestrzeni muzealnej jest możliwa? Udowodnimy, że tak!

1 października zapraszamy na kolejne warsztaty jogi w Muzeum Krakowa, realizowane we współpracy ze szkołą jogi „Mayura” w Krakowie. Tym razem warsztaty odbędą się w Wieży Ratuszowej przy Rynku Głównym 1 w Krakowie. Praktykować będziemy nie tylko w budynku będącym wizytówką Krakowa, ale także kilkadziesiąt metrów nad ziemią, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto. Po praktyce, w ramach biletu, zapraszamy na oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie, która przybliży nam dzieje dawnego krakowskiego samorządu oraz ratusza, którego jedyną pozostałością jest dzisiaj Wieża Ratuszowa.

Zapraszamy zarówno osoby praktykujące oraz tych, którzy będę dopiero stawiać swoje pierwsze kroki na macie. Prosimy o zabranie ze sobą własnych mat oraz odpowiednich strojów do ćwiczeń. Osoby nieposiadające własnej maty będą mogły skorzystać z mat dostępnych na miejscu. Przy zapisywaniu prosimy o informację dotyczącą posiadania maty.

UWAGA! Spotykamy się pod Wieżą Ratuszową o godz. 9.45. Ze względu na trudną komunikację w budynku, razem z całą grupą, pod opieką przewodnika, będziemy wchodzić na piętro, na którym odbędzie się praktyka. Osoby, które się spóźnią na zajęcia, nie będą mogły wziąć w nich udziału.

W Wieży Ratuszowej nie ma toalet ani miejsca, w którym można się przebrać. Dlatego zalecamy przyjście na zajęcia w strojach do jogi lub skorzystanie z toalet w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Prosimy o dostosowanie strojów do aury – Wieża Ratuszowa jest zabytkowym i nieogrzewanym budynkiem.

Prowadzenie: Szkoła jogi „Mayura” w Krakowie

Malwina Rzonca
Dyplomowana nauczycielka hatha jogi, współzałożycielka szkoły Mayura. Praktykuje jogę 22 lata, uczy od 20 lat. Uczyła się w szkole Beaty Jamińskiej i Konrada Kocota. Uczestniczyła w licznych warsztatach prowadzonych przez znanych nauczycieli w Polsce i zagranicą. Jest absolwentką Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez kilkanaście lat związana była z tańcem współczesnym. Od dziecka uprawia różne dyscypliny sportowe. Od lat organizuje warsztaty jogi oraz obozy z jogą i rowerami.

Julian Tomaszuk
Współzałożyciel Mayury. Dyplomowany nauczyciel hatha jogi, z wykształcenia artysta-rzeźbiarz. Jogę praktykuje od 2002 roku. Uczył się u cenionych nauczycieli z Polski i z zagranicy, Konrada Kocota, Romka Grzeszykowskiego, Faequ’a Biria, Lois Steinberg, Deana Learnera. Pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach, najbardziej jednak ceni sobie zdobywanie doświadczenia poprzez praktykę własną. Uczy od roku 2005, posiada uprawnienia państwowe.

Limit osób: 12
Cena: 50 zł od osoby
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

ŚLADAMI ARCHITEKTURY
DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO W KRAKOWIE

– SPACER

1 października (sobota), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na spacer w ramach programu edukacyjnego Akademii Kraków.

Temat przewodni: Stylowy Kraków
W drugim półroczu 2022 r. zapraszamy na kolejny cykl spacerów w ramach programu Akademia Kraków. Tym razem spacery odbędą się w „dobrym stylu”, ponieważ przyglądać się będziemy architekturze Krakowa. Spacery poprowadzą uczestników śladami gotyku, renesansu, baroku, dwudziestolecia międzywojennego i architektury powojennej. Pozwolą nie tylko na nowo odkryć uroki krakowskich budowli, ale też poznać krakowską specyfikę każdego ze stylów.

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł nową architekturę i nowe obszary przestrzeni publicznej na terenie Krakowa. Aleje Trzech Wieszczów w tym czasie stały się wizytówką Krakowa z wyjątkowej klasy zespołem krajobrazowym i zielenią miejską oraz z architekturą reprezentującą różne kierunki i tendencje. W Krakowie długo utrzymywał się styl klasycyzujący i dworkowy, zmodernizowany historyzm, a także pojawiały się rozwiązania wywodzące się z założeń „perretowskich” oraz wpływy „szkoły warszawskiej” i Bauhausu. Pod koniec lat 20. XX w. pojawiają się pierwsze budowle o nowoczesnym modernistycznym charakterze, a następnie do głosu dochodzą bardziej nowoczesne formy. W czasie spaceru przejdziemy z Rynku Głównego do pl. Inwalidów, zahaczając o ulice Karmelicką i jej okolice.

Prowadzenie: Magdalena Smaga
Cena spacerów: 15 zł (zakup biletów online: KUP BILET)

 

DO RZECZY – NA TROPIE NIEZWYKŁYCH PRZEDMIOTÓW
RODZINY HIPOLITÓW – INTERAKTYWNE OPROWADZANIE

1 października (sobota), godz. 11:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza rodziny z dziećmi na interaktywne oprowadzanie w ramach cyklu „Oprowadzanki”.

Wspólnie wyruszymy w podróż w czasie, by przekonać się, jak wyjątkowe przedmioty towarzyszyły rodzinie Hipolitów ponad sto lat temu. Zajrzymy do pokoju babci, by przyjrzeć się pamiątkom z czasów jej młodości. W sypialni rodziców poszukamy rozmaitych nietuzinkowych elementów garderoby, a także zabawek najmłodszego z domowników. Kolejny pokój przywita nas muzyką wydobywającą się z niezwykłego urządzenia jakim był patefon – może zatańczymy w rytm walca? W jadalni spróbujemy rozwiązać zagadkę cukiernicy z dziurką od klucza. Sprawdzimy także, co słychać u młodej damy i przekonamy się, jakie skarby przechowywała ona w swoim pokoju

Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel

„Oprowadzanki” to cykl interaktywnych oprowadzań po wybranych oddziałach Muzeum Krakowa angażujących wszystkich uczestników (niezależnie od ich wieku – dzieci i dorosłych opiekunów).

Zwiedzanie muzeum może okazać się niezwykłą przygodą, pełną wyzwań i dobrej zabawy! Zapraszamy rodziny z dziećmi do udziału w interaktywnych oprowadzaniach po wybranych oddziałach Muzeum Krakowa. Będziemy poznawać ekspozycje, podążając specjalnie wytyczonymi ścieżkami zwiedzania.
Uwaga, bądźcie gotowi! Będziemy mieć ręce pełne roboty!

Oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00.
Czas trwania: 60–90 min
Koszt: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00

 

 

LEGENDY ZAKLĘTE W ŚWIETLE I CIENIU
– WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

1 października (sobota), godz. 12:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi.

Najbardziej znaną krakowską legendą jest opowieść o smoku mieszkającym w pieczarze pod Wawelem. Pojawiają się w niej m.in. król Krak wraz z córką Wandą, dzielny szewczyk oraz rycerze. Nie zabraknie również owcy, przy pomocy której rozwiązano smoczy problem. A czy legendę o smoku Wawelskim możemy przedstawić w inny sposób, dodając do niej dodatkowe elementy? O tym wszystkim przekonamy się podczas październikowych warsztatów, podczas których sami przygotujemy figurki aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Warsztaty poprowadzi Teatr Otwarty

Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów  uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 7-9 lat
Limit: 30 osób (łącznie dzieci wraz z rodzicami)
Cena: 15 zł od dziecka
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

RZEKA – CAŁE WSZYSTKO
RZEKA-NATURA 
– SZTUKA: EWA CIEPIELEWSKA
– WARSZTATY ARTYSTYCZNE NA WIŚLE

1 października (sobota), godz. 14:00
Miejsce zbiórki: Przystań Muzeum na Bulwarze Rodła, przy ujściu Rudawy do Wisły przy klasztorze Sióstr Norbertanek

Dział Fotografii Krakowskiej Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie w plenerze „Rzeka-natura-sztuka: Ewa Ciepielewska” – warsztaty artystyczne na Wiśle. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

„Rzeka jest bytem żywym, dynamicznym i samoorganizującym się
Nic nie robi, a nic nie jest niezrobione
Ja jestem rzeką, a rzeka jest mną”

Tak Ewa Ciepielewska pisze o Wiśle w Manifeście „W dzikiej kocham się Wiśle”. Zapraszamy na niecodzienne spotkanie z Ewą i Wisłą. Ewa, malarka, performerka, aktywistka, będzie naszą przewodniczką w tym spotkaniu. Wspólnie będziemy kontemplować, trenować uważność i otwarty umysł, żeby dać się zainspirować.

Spotkanie będzie miało charakter pleneru artystycznego.
Wszelkie pomoce warsztatowe zostaną zapewnione.

Osoba prowadząca: Ewa Ciepielewska

Limit osób: 20
Wstęp bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
„PLAC CENTRALNY. W POSZUKIWANIU CENTRUM”

2 października (niedziela), godz. 12:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.

Wystawa prowadzi nas przez opowieści o różnych aspektach funkcjonowania placu Centralnego im. Ronalda Reagana. W trakcie jej zwiedzania spróbujemy odpowiedzieć na podstawowe pytanie, które zadali sobie kuratorzy ekspozycji w trakcie jej przygotowywania –  czy pełni on rolę centrum Starej Nowej Huty, a może zatracił ją w przeszłości? Czy jest on dziś centrum komunikacyjnym, centrum handlowo-usługowym lub np. centrum rekreacyjnym? Poruszymy również wątek kontrowersji wokół nadania patrona placowi w 2004 r. w postaci prezydenta USA z lat 80. XX w. Ronalda Reagana.

Osoba prowadząca: Piotr Kapusta
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę

 

 

DEPOZYT PAMIĘCI – „POMIĘDZY”
– WYSTAWA CZASOWA

Do 15 listopada
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę czasową.

„Filozofowie mówią, że znajdować się „pomiędzy” to nie być ani jednym ani drugim, ale gdzieś pośrodku, jak pośrednik, wysłannik, intermezzo”.

Przez całe wakacje od lipca do sierpnia w Muzeum Podgórza dzieci z rodzicami, młodzież – Ukraińcy i Białorusini – uciekinierzy przed rosyjską agresją i białoruskim reżimem, uczęszczały do letniej szkoły językowej, którą na ich prośbę zorganizowaliśmy dla nich w naszym muzeum. Były to dwa miesiące, w czasie których nas młodzi przyjaciele próbowali przełamać barierę lęku, traumy i oswoić się z trudną sytuacją, w jakiej znaleźli się przez rosyjską agresję. Usiłowali  otworzyć się na język polski, zrozumieć polską kulturę, zwiedzali z nami Kraków, uczyli się nowego miasta, aby choć w niewielkim stopniu poczuć się u nas dobrze. Bardzo się ze sobą i z nami w tym czasie zaprzyjaźnili, ale również otworzyli przed nami swoje serca. Z tego spotkania urodziła się piękna, niezwykła rzecz – zainspirowana ideą naszego „Depozytu Pamięci” – wystawa „Pomiędzy”.
Jest to niewielka rozmiarem lecz potężna ładunkiem emocji, opowieść ukraińskich i białoruskich uchodźców o nich samych. Jak pisze jedna z kuratorek wystawy:
My (uchodźcy) jesteśmy jak klucz do naszych domów, do których na razie nie możemy wrócić przez działania wojenne, represje, dlatego, że nie ma już tego domu, albo już nie ma rodzinnego miasta, została tylko pamięć o nim. A klucze są. Są symbolem przestrzeni/czasu/okoliczności „pomiędzy”.
Masza Oleksiej, Stefanija, Jurij, Viktoria i wiele wiele innych osób z Charkowa, Kijowa, Sum, Dnipro, Mikołajewo, Ochtyrki opowiedziało nam o sobie. O tym, co było „tam” i o tym co jest „tu”. Jak trudno jest być „pomiędzy”. O starcie, o smutku, bólu i nadziei. O odwadze, o swoich ojcach walczących i o pragnieniu wolności. Na narysowanej przez siebie mapie, w miejscach z których pochodzą zostawili ślady – odbicie swojego niepowtarzalnego znaku – odcisku palców, obecności. Nićmi w kolorze flag połączyli to swoje DNA z nowa ojczyzną – z Krakowem. Nad tą nieplanowaną podróżą zawiesili klucze od swoich domów – niektóre z nich nie mają już zamka. Klucze zawieszone są na nitkach, dokładnie tak jak zawieszeni są w czasoprzestrzeni ich właściciele. Na kartkach napisali nam o tym, co było najważniejsze i co jest najważniejsze.
Nad wystawą pracowaliśmy wspólnie z młodymi od kilkunastu dni. Jej montaż miał miejsce 24 sierpnia w Dniu Niepodległości Ukrainy, jej otwarcie 31 sierpnia, w dniu w którym młodzi kursanci odbierali dyplomy z przebytego kursy z języka polskiego. Momentami wydawało nam się, że to wręcz dyplom z dojrzałości, do której powinni mieć jeszcze czas dorastać.
Ta wystawa jest dla naszych przyjaciół  – może Państwa sąsiadów, rodziców, uczniów, kolegów niezwykle ważnym, emocjonującym wydarzeniem, rodzajem sensu terapeutycznego, który bardzo nas do siebie zbliżył.
Gdy skończy się wojna i zapanuje pokój, ten fragment ukraińskiej historii przekażemy w czułe i najodpowiedniejsze dla tej historii ręce – ukraińskich muzealników. Póki co opowieści wojenne i klucze do domów troskliwie przechowamy.

Zapraszamy gorąco do oglądania Depozytu Pamięci w holu naszego muzeum. Będziecie Państwo poruszeni.  Nasi kuratorzy podarowali nam klucze od swojego niedawnego życia, niech będą kluczami do nowego wspólnego, gościnnego domu.

 

 

„RZEKŁBYM DWA SŁOWA… ZA DUŻO”
– KONKURS INTERPRETACJI TEKSTÓW DRAMATYCZNYCH Z OKRESU ROMANTYZMU, POZYTYWIZMU I MŁODEJ POLSKI

  1. Wierciak, „Podwójna karykatura Ludwika Solskiego” jako dyrektora teatru i w roli Chudogęby, akwarela, 1906, własność Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa organizuje IV edycję konkursu recytatorskiego „Rzekłbym dwa słowa… za dużo”.

Tym razem chcemy zwrócić uwagę nie tylko na poezję, ale także na prozę oraz, co ważniejsze, na utwory pisane specjalnie na scenę (np. komedie czy dramaty). Tegoroczny konkurs będzie towarzyszył wystawie Maszyneria teatru, która opowiada o powstawaniu spektaklu teatralnego.

Celem IV edycji konkursu jest popularyzacja dorobku literackiego poetów i dramatopisarzy tworzących w wieku XIX i na początku wieku XX. Wspólnie z uczestnikami wydarzenia poznawać chcemy dzieła, które czerpią z różnych stylów, są utworami łamiącymi schematy, a w swojej istocie pozostają aktualne do dzisiaj. Ufamy, że każdy uczestnik, mierząc się z tymi tekstami, przeżyje emocjonującą artystyczną przygodę, a jednocześnie zaprezentuje najpiękniejsze cechy swojego talentu i pokaże własny sposób interpretacji znakomitych utworów klasycznej literatury polskiej. Mamy też nadzieję, że konkurs przyczyni się do kształtowania postaw obywatelskich wśród przedstawicieli młodego pokolenia, a Dom pod Krzyżem stanie się miejscem spotkań, podczas których można będzie poszerzać i pogłębiać znajomość sztuki, wymieniać się własnymi doświadczeniami i talentami.

Jedną z nagród w konkursie będzie możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych prowadzonych przez zawodowych aktorów, które zakończy wspólnie przygotowany spektakl.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (klasy od VII do VIII) oraz ponadpodstawowych.

Wszystkie potrzebne informacje dostępne są w Regulaminie, który wraz z kartą zgłoszeniową, formularzem RODO i dodatkowymi dokumentami jest do pobrania na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rzeklbym-dwa-slowa-za-duzo

Harmonogram konkursu

Ostateczny termin zgłoszenia udziału w Konkursie upływa 20 listopada 2022 r. o godz. 23:59.

Zgłoszenie do Konkursu należy wykonać wyłącznie drogą mailową na adres Organizatora: a.kowalska@muzeumkrakowa.pl, w terminie do 20 listopada 2022 roku do godziny 23.59.
Do maila należy załączyć w formie skanu/zdjęcia wypełnione i podpisane dokumenty:
Kartę zgłoszenia załącznik nr 1 do Regulaminu,
Zgodę opiekuna prawnego na udział małoletniego uczestnika w Konkursie załącznik nr 2 do Regulaminu,
Podpisaną klauzulę RODO – załącznik nr 3 do Regulaminu.

I etap konkursu: 28 listopada (poniedziałek) 2022, godz. 10.00–17.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Finał: 19 grudnia 2022, godz. 10.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Konkursem w Muzeum Krakowa zajmuje się dr Agnieszka Kowalska (Dział Dokumentacji Historii Teatru Krakowskiego),
e-mail: a.kowalska@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 422–52–58, 422–68–64, wew. 22

Szanowni Państwo, w związku z pracami konserwatorskimi, wystawa stała „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory będzie nieczynna dla zwiedzających w dniu 27 września.

 

 

ZMIANY W FUNKCJONOWANIU MUZEUM PODGÓRZA

W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09. – 09.10.2022 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza – „Miasto pod Kopcem Kraka”.

Wystawa czasowa „Stał dwór szlachecki” udostępniania jest w Muzeum Podgórza
dla zwiedzających według dotychczasowych zasad.
Wystawa czasowa Depozyt pamięci – „Pomiędzy” jest dostępna bezpłatnie.

POSZUKUJEMY PRAC WŁODZIMIERZA TETMAJERA!

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!

PLACES WORTH YOUR TIME