Muzealne aktualności 27 czerwca – 3 lipca

0

OGRODY, PARKI I PLANTACJE, CZYLI ZIELEŃ W KRAKOWIE
W XIX I XX STULECIU

WYKŁAD

29 czerwca (środa), godz. 16:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów zaprasza na wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu „Z tęsknoty za naturą”.

W czasie wykładu słuchacze będą mieli szansę poznać historię parków krakowskich.
Wykład wygłosi Elżbieta Lang.
Udział bezpłatny, konieczna rezerwacja:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

DREWNIANY, Z ŻAGLEM CZY SPORTOWY,
CZYLI O HISTORII SPORTÓW WODNYCH W KRAKOWIE

WYKŁAD

29 czerwca (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Dział Fotografii Krakowskiej oraz Pałac Krzysztofory – oddział Muzeum Krakowa zapraszają na wydarzenie towarzyszące wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

Miejsce wydarzenia: Pałac Krzysztofory / sala Jury Szopek Krakowskich

Przepełniona pasją, praktycznymi umiejętnościami i wiedzą prowadzącego opowieść o początkach i rozwoju sportów wodnych na Wiśle w Krakowie. Całość zilustrowana będzie unikalnymi modelami kajaków z lat 70.zaprezentowanych na wystawie, a nawet oryginalną konstrukcją kajaka składanego produkowanego na początku XX wieku.

Osoba prowadząca: Jan Jerzy Czopek
Limit: 25 osób
Wstęp w cenie biletu na wystawę
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Z WIZYTĄ W PROKOCIMSKIM DWORZE
– SPACER

29 czerwca (środa), godz. 17:30
Start: przed kaplicą św. Mikołaja z Tolentino, ul. Górników 27

Szanowni Państwo, zapraszamy Państwa na pierwsze wydarzenie towarzyszące wystawie „Stał dwór szlachecki”.

Zapraszamy na spacer po parku i wizytę w pałacu Jerzmanowskich w Prokocimiu. Już spacerowaliśmy w zeszłym roku jesienią po Prokocimiu śladami Wodzickich i Jerzmanowskich, śladami założenia dworskiego, badając nasze poczucie przynależności do historii tej części Krakowa. W środę zapraszamy na letnią odsłonę spaceru, wizytę w dworze – w pełnym tego słowa znaczeniu – parku, folwarku, a na dodatek na wizytę w pałacu i niecodzienną możliwość zobaczenia słynnej sali balowej w pięknym Pałacu Jerzmanowskich. Dzięki gościnności zakonu oo. Augustianów w Prokocimiu, wejdziemy w progi Wodzickich, Jerzmanowskich i zobaczymy klatkę schodową i owianą legendą tę właśnie salę balową. Zapraszamy na wystawę, która doskonale przygotuje nas do wizyty w pałacu, a potem zobaczymy się w Prokocimiu. Naszymi przewodnikami będą: Tomasz Ściężor – badacz dziejów Prokocimia, członek Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia i także współautor wystawy oraz Melania Tutak – autorka i kuratorka wystawy w Muzeum Podgórza.
Zbiórka o 17.30 przed kaplicą św. Mikołaja z Tolentino, ul. Górników 27.
Do zobaczenia i na wystawie i w pałacu!

 

ЗУСТРІЧІ SPOTKANIA

30 czerwca (czwartrek), godz. 10:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Запрошуємо сімей з дітьми взяти участь у навчальних заняттях у вибраних відділах Музею Кракова. | Zapraszamy do udziału w otwartych zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa.

Це будуть зустрічі з культурою, але теж з дітьми та дорослими. Будемо творити, відкривати, познавати і захоплюватися, смакувати, а навіть танцювати і співати. Будемо пізнавати та підтримувати один одного. Ласкаво просимо до нас! Зустріньмося!

Będą to spotkania z kulturą i sobą nawzajem. Będziemy tworzyć i odkrywać, poznawać i podziwiać, smakować, a nawet tańczyć i muzykować. Będziemy się poznawać i wzajemnie wspierać. Zapraszamy! Spotkajmy się!

ПРОПОЗИЦІЯ ЗАНЯТЬ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ СІМЕЙ,  ЧЕТВЕРГИ 10.00 – 13.00, 23 і 30 червня МУЗЕЙ НОВОЇ ХУТИ (ЦЕНТРУМ Е1) / MUZEUM NOWEJ HUTY (OS. CENTRUM E1)

ЧЕТВЕРГИ 10.00 – 13.00
МУЗЕЙ НОВОЇ ХУТИ (ЦЕНТРУМ Е1) / MUZEUM NOWEJ HUTY (OS. CENTRUM E1)

– давні ігри і забави
– дитячий куток

Spotkania i zajęcia otwarte dla ukraińskich rodzin w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1), czwartki, 23 i 30 czerwca, godz. 10.00-13.00

CZWARTKI 10.00 – 13.00
Muzeum Nowej Huty / Muzeum Krakowa (OS. CENTRUM E1)

– dawne gry i zabawy
– kącik zabaw

 

„WISŁA RE-KREACJA”
– OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
Z AUDIODESKRYPCJĄ I POMOCAMI DOTYKOWYMI

30 czerwca (czwartek), godz. 16:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Wisła. Re-kreacja” której bohaterem jest Wisła i jej związki z Krakowem.

Od zarania dziejów ludzkość korzystała z dobrodziejstwa rzek, z drugiej jednak strony w przypadku powodzi rzeki bywały realnym zagrożeniem. Od zawsze też kształtowały krajobraz naturalny i były istotną częścią ekosystemu. Pełniły także funkcje gospodarcze: na ich brzegach powstawały przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, korzystające z łatwego dostępu do wody. Rzeki umożliwiały transport, służyły higienie, wreszcie – były miejscem rekreacji. Wisła, od stuleci związana z Krakowem, obecnie jest przede wszystkim miejscem rekreacji. Na spotkaniu dowiemy się, jak kiedyś i dziś mieszkańcy Krakowa spędzali wolny czas, korzystając z dobrodziejstw rzeki w mieście.

Spotkanie otwarte dla wszystkich, skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.
Odbiorcy: młodzież i osoby dorosłe
Osoba Prowadząca: Mateusz Niemiec
Udział bezpłatny
Limit miejsc: 15 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Informacje o asyście: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

30 czerwca, godz. 17:30
Na żywo: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Transmisja online: 
profil Muzeum Krakowa na Facebooku

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu DNA Krakowa.

Tym razem zastanowimy się nad tym jakie znaczenie mają zabytki i zachowanie krajobrazu kulturowego dla mieszkańców Krakowa. Tak jak kod genetyczny decyduje o cechach człowieka, tak mieszkańcy, występujące między nimi powiązania oraz wynikająca z nich aktywność, są podstawą dla kształtowania charakteru Krakowa. Miejski ekosystem tworzą organizacje i ludzie działający w różnych obszarach, o rozmaitych motywacjach, postawach, celach i sposobach działania. Te odmienności mogą stać się przestrzenią konfliktu, ale wymiana doświadczeń i dialog dają szansę, by różnice te przekuć w siłę.
Zabytki są skarbem, zwłaszcza dla historycznego miasta, rozwijającego się dzięki dziedzictwu, jakim jest Kraków. Jako ślad przeszłości stanowią jedną z podstaw dla kształtowania tożsamości mieszkańców, są wizytówką miasta, bywają też wykorzystywane komercyjnie. O ile ochrona najbardziej rozpoznawalnych zabytków nie budzi wątpliwości, o tyle w przypadku wielu innych cennych obiektów sposób ich remontów lub przebudowy, nadawanie nowych funkcji, a nawet konieczność ich zachowania budzą liczne dyskusje wśród mieszkańców. Czemu zabytki stanowią wartość dla społeczności? Czy krakowianie cenią spuściznę poprzednich pokoleń? Gdzie przebiega granica zakresu adaptacji zabytków do potrzeb współczesności? Co należy zrobić, by zwiększyć społeczną świadomość potrzeby zachowania krajobrazów kulturowych?

Brak rezerwacji.
Wydarzenie bezpłatne.

 

SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII
ANNĄ JANOWSKĄ-CIOŃĆKĄ

30 czerwca, godz. 18:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa zaprasza do wspólnego upamiętnienia 80. rocznicy deportacji krakowskich Żydów.

Anna Janowska-Ciońćka urodziła się 5 maja 1936 r. w Krakowie jako Hanna Kleinberg. W czasie drugiej wojny światowej ojciec Hanny dostał się do niewoli sowieckiej. Matka, Alicja Kleinberg, mieszkała z dwiema córkami Ewą i Hanną w Rabce, gdzie przeprowadzili się również dziadkowie Wilhelm i Antonina Kleinbergowie oraz babcia Laura Paster. W maju 1942 r. obie babcie rozstrzelano w masowej strzelaninie w lesie, w czerwcu zamordowano dziadka. Annie Janowskiej udało się przetrwać wojnę. O wojennych losach rodziny Kleinbergów opowie ocalała z Holokaustu podczas spotkania w dniu 30 czerwca o godz. 18:00.
Osoba prowadząca: Bartosz Heksel

Miejsce spotkania: Apteka pod Orłem – sala edukacyjna
Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji

 

POETA CZY ARCHITEKT.
RZECZ O TEODORZE TALOWSKIM

– WYKŁAD

30 czerwca, godz. 18:00
Na żywo: Rydlówka, ul. W . Tetmajera 28
Transmisja online: 
profil Rydlówki na Facebooku

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład z cyklu Herbatka u Rydlów.

Teodor Talowski należy do najważniejszych architektów Krakowa końca XIX wieku, a przy tym jednym z najoryginalniejszych twórców gmachów i kamienic. Specyficzny język form jakimi się posługiwał powodują, że bez trudu rozpoznajemy jego charakterystyczne projekty. W swoim czasie szokował – ale też zachwycał, a jego styl wciąż ewoluował. Wyrazistość jego realizacji przyniosła też naśladowców, zarówno wśród swoich uczniów z Politechniki Lwowskiej jak i lokalnych budowniczych.
O barwnym świecie budynków Talowskiego, projektach, materiałach ale też o wątpliwościach związanych z jego twórczością opowie Jakub Jastrzębski, badający i popularyzujący wiedzę o krakowskiej architekturze przełomu XIX i XX wieku. Na co dzień pracownik Muzeum Podgórza, po godzinach współautor facebookowego profilu Igraszki z czasem.

Osoba prowadząca: Jakub Jastrzębski
Limit w wydarzeniu na żywo: 40 osób
Wstęp bezpłatny
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

WIELKA INAUGURACJA
– ZWYCZAJE DWORSKIE Z TURNIEJEM W TLE

2 lipca (sobota), godz. 10:00
Barbakan, ul. Basztowa

Muzeum Krakowa zaprasza na tegoroczną edycję „Średniowiecze da się lubić”!

W ramach sobotnich spotkań ze średniowieczem w Barbakanie w godz. 10:00-17:00 zapraszamy Państwa na wydarzenie:
Wielka inauguracja – Zwyczaje dworskie z turniejem w tle. Oprawa fabularna turnieju z Lożą Dam i anturażem szerokie spektrum postaci towarzyszących. Interaktywne prezentacje i nauka średniowiecznych tańców, widowiskowy pokaz mody, prezentacja uzbrojenia, manewry piechoty miejskiej, szkolenie obejmujące musztrę, gry i zabawy plebejskie, oprawa muzyczna i wiele innych atrakcji.

Brak konieczności rezerwacji.

Program „Średniowiecze da się lubić”!

 

 

DWOREK DLA OWADÓW
– WARSZTATY

2 lipca (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty z cyklu Herbatka u Rydlów.

Wydarzenie na żywo.
Czy owady potrzebują domków? Jak w praktyce wygląda projektowanie mieszkania?
Wspólnie odpowiemy na te pytania projektując i wykonując specjalne mini domki dla owadów. Bo kto powiedział, że owad nie może sobie mieszkać w dworku?

Osoba prowadząca: Mirosław Bury – Bure Wióry

Limit: 15 osób
Cena: 15 zł od osoby
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl









PLACES WORTH YOUR TIME