Muzealne aktualności 28 listopada – 4 grudnia

0

DNI DLA ZIEMI W MUZEUM KRAKOWA

Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów – zobowiązanie takie nakłada na nas „Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r.

Stanie się to poprzez wprowadzenie Dni dla Ziemi – w każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały będą zamknięte (wyjątkami są wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać także w poniedziałki 5 i 26 grudnia, oraz Rynek Podziemny – otwarty 26 grudnia), a praca będzie odbywała się w systemie zdalnym. 24, 25 i 31 grudnia wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą zamknięte.

W dniach 19-26 grudnia nieczynna będzie Fabryka Emalia Oskara Schindlera, w dniach 19-25 grudnia –  Rynek Podziemny. Zmienia się też harmonogram wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.

Również oddział Thesaurus Cracoviensis będzie udostępniony zwiedzającym wyłącznie w dniach 16-17 grudnia. 

W grudniu 2022 r. w Muzeum Krakowa obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.  Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów.

Przypominamy, że w okresie od 1 do 31 grudnia 2022 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych zostali zobowiązani do zredukowania zużycia energii elektrycznej  w zajmowanych budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Stawia to Muzeum Krakowa w niekorzystnej sytuacji – we wspomnianym okresie trwał remont Pałacu Krzysztofory, a zużycie energii było w nim zdecydowanie mniejsze niż obecnie (działają wystawa stała i wystawy czasowe), nie mieliśmy też jeszcze oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. W rzeczywistości w grudniu bieżącego roku musimy więc ograniczyć zużycie energii nie o 10, a o ok. 18 proc.

Przypominamy, iż w piątek, 2 grudnia Pałac Krzysztofory będzie zamknięty dla zwiedzających.

 

 

KOLEKCJA BRONI JAKO BOHATER OPOWIEŚCI O DZIEDZICTWIE

30 listopada (środa),  godz. 17:00
Wydarzenie online. Osoby zainteresowane otrzymują po zgłoszeniu kod dostępu do spotkania.

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli na wydarzenie w ramach Akademii Dydaktycznej.

Kolekcja broni to niezwykle różnorodny zbiór liczący ponad 1400 eksponatów o dużej wartości historycznej i ekspozycyjnej. Tworzą go przykłady uzbrojenia polskiego i zachodnioeuropejskiego, poczynając od czasów średniowiecznych po schyłek doby nowożytnej. Jego uzupełnieniem są militaria oddziałów związanych z miastem z czasów ważnych historycznych wydarzeń, takich jak: powstania narodowe, I wojna światowa czy okres konspiracji w czasie II wojny światowej. Celem spotkania będzie prezentacja wybranych typów broni drzewcowej, siecznej oraz palnej oraz wykorzystanie ich jako bazy do snucia szerszych opowieści poświęconych dziedzictwu historycznemu Krakowa.

Akademia Dydaktyczna – semestr jesienny 2022/23 – Kolekcje i przestrzenie opowieści

Najbliższy semestr Akademii Dydaktycznej poświęcimy prezentacji wybranych muzealnych kolekcji (broń, rzemiosło artystyczne, kolekcja przedmiotów z czasów PRL–u) z nieoczywistej perspektywy, nie tyle stricte edukacyjnej, co narracyjnej, traktując je jako bohatera opowieści w ramach metody storytellingu.

Celem cyklu spotkań w semestrze jesiennym 2022/2023 będzie przybliżenie strategii angażowania uwagi słuchacza i metod tworzenia opowieści na kanwie artefaktów ilustrujących dziedzictwo miejskie. Zaproponowane przez Muzeum Krakowa spotkania, które częściowo odbywać się będą zdalnie, pozwolą poznać strategie angażowania uwagi słuchacza w edukacji formalnej, jak i nieformalnej („nauka przez praktykę”). Mamy nadzieję, że zainspirują do ich codziennego stosowania w pracy dydaktycznej.

Roland Barthes dostrzegł, że tworzenie i opowiadanie historii występuje niemal od samego początku ludzkości i dotyczy wszystkich społeczności. Każda kultura ma swoje opowieści, które wykorzystuje jako formę rozrywki, element edukacji czy też sposób przekazywania określonych idei. Opowieści umacniają ponadto pamięć o przeszłości i kreują poczucie tożsamości danej wspólnoty.

Zatem, jak stwierdzał Peter L. Berger, nasze życie zakorzenione jest w narracjach. Współczesne muzea, które zakładają stały dialog z publicznością i wsłuchiwanie się w nowe zdobycze humanistyki, starają się dostrzegać zjawisko zwrotu ku opowieściom (zwrotu narracyjnego). Opowiadanie historii staje się znaczącym społeczno–kulturowym działaniem polegającym nie tylko na dzieleniu się narracjami, ale i improwizacją, dramą czy budowaniem napięcia. Przestrzeń ekspozycji może stać się idealnym miejscem do tego procesu dzięki możliwości wykorzystywania elementów kolekcji muzealnej. Muzealia wspierają bowiem publiczność w zrozumieniu przeszłości, ale i pozwalają – w procesie snucia opowieści – na zanurzenie się we własnych doświadczenia.

Spotkanie online
Prowadzenie: dr Jacek Zinkiewicz

Wydarzenie w ramach BLOKU ZAJĘĆ ONLINE – PRZEDMIOTY, KOLEKCJE, OPOWIEŚCI
Osoby zainteresowane otrzymują po zgłoszeniu kod dostępu do spotkania!

Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl

 

 

MODA I URODA
– OPROWADZANIE TEMATYCZNE

30 listopada (środa)  godz. 17:30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie tematyczne w ramach cyklu „Jesień średniowiecza”.

Podczas oprowadzania opowiemy, jaki kanon piękna obowiązywał w średniowieczu. Zdradzimy sekrety urody kobiet oraz receptury, na podstawie których wykonywano kremy, pudry czy rozjaśniacze do włosów. Zweryfikujemy, ile prawdy jest w powiedzeniu „Częste mycie skraca życie” i jaki pogląd na sprawy higieny miały ważne postaci historyczne takie jak: św. Jadwiga Śląska, Bolesław Chrobry czy Władysław Jagiełło. Kolejnym zagadnieniem, które poruszymy, będą średniowieczne trendy modowe. Omówimy, jaką rolę w ówczesnym ubiorze odgrywały barwy oraz czym była ustawa przeciw zbytkom za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Przedstawimy między innymi historię krakowskich ciżemek, które podbiły europejski rynek oraz pierścieni zaręczynowych „mani in fede”.

Prowadzenie: Katarzyna Kucharska

Limit osób: 25
Czas trwania: 1h
Wstęp w cenie biletu wstępu do Rynku Podziemnego

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

  1. JUBILEUSZOWY KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH

1 grudnia (czwartek), godz. 10:00
Rynek Główny

UWAGA! Uprzejmie prosimy, aby osoby chcące wziąć udział w konkursie, w dniu 1 grudnia przyniosły wraz ze sobą odpowiednie formularze załączone do regulaminu!

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 1 grudnia 2022 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpi 4 grudnia 2022 r. o godzinie 13.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Rozdanie nagród dzieciom nastąpi w dniu 11 grudnia 2022 r. o godz. 12.00.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia 2022 r. do 27 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

 

 

GRA MIEJSKA – NA TROPIE SZOPEK KRAKOWSKICH

3 grudnia (sobota), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na grę miejską towarzyszącą 80. Jubileuszowemu Konkursowi Szopek Krakowskich i Wystawie pokonkursowej.

Podczas gry uczestniczki_cy w małych grupach będą mieć okazję poznania niezwykłej tradycji budowy szopek krakowskich. Podczas współzawodnictwa odkrywać będą architekturę oraz legendy, które inspirują twórczynie i twórców niematerialnego dziedzictwa Krakowa. Zespoły od 3 do 10 osób zmierzą się również z trudnym zadaniem tworzenia elementów szopek, a z okazji 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich, będą mieć okazję poznać wybrane sylwetki najwybitniejszych twórców zjawiska.
Gra odbędzie się 3 grudnia 2022 r.
Rozpocznie się o godz. 10:00 w holu Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) i zakończy tamże o 14:30.

Zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl  tel: 12 426 50 60
Zgłoszenia trwają do 2 grudnia.

 

SPACER WOKÓŁ SZOPKI

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek krakowskich.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2023 r. o godzinie 14:00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.

 

 

FAKTY, MITY, KONFABULACJE – SPÓR O ZORGANIZOWANĄ POMOC DLA ŻYDÓW W ROCZNICĘ POWSTANIA „ŻEGOTY”
– DEBATA

2 grudnia (piątek), godz. 18:00
Sala kinowa,
 Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na debatę.

O „Żegocie” – konspiracyjnym kryptonimie Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj – słyszał w Polsce chyba niemal każdy. Szczególnie często przywoływana jest przy okazji rozmaitych rocznic, jest istotnym elementem publicznej debaty na temat budzącego wciąż sporo emocji i sporów zagadnienia pomocy Polaków dla Żydów w czasie okupacji niemieckiej. W rzeczywistości jednak wiedza na temat RPŻ jest niewielka. W trakcie debaty z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom przyjrzymy się nie tylko samej organizacji, jej funkcjonowaniu, ale także postrzeganiu „Żegoty” w kolejnych dekadach aż do współczesności.

W debacie wezmą udział:

  • prof. Dariusz Libionka, IFiS PAN,
  • dr Aleksandra Namysło, oddział IPN w Katowicach,
  • Bartosz Heksel, Muzeum Krakowa

Osoby prowadzące: Jan Grabowski, prof. Dariusz Libionka, dr Aleksandra Namysło, Bartosz Heksel

Udział bezpłatny
Brak rezerwacji

 

 

MIASTO CZARNYCH KOTÓW – SPEKTAKL

2 grudnia (piątek),  godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spektakl!

W ruinach niedawno zniszczonego miasta zadomowiły się czarne, złe koty i samotne dzieci, którym udało się przeżyć.
Wygłodzone, poszukują pożywienia, jednak przebiegłe czarne zwierzęta, symbol wojny i negatywnej energii, zdominowały cały teren i pochłonęły wszystko, co było do zjedzenia.
Czy uda się dzieciom przetrwać?

Premiera spektaklu „MIASTO CZARNYCH KOTÓW”, efekt warsztatów teatralnych realizowanych przez Teatr Nikoli z dziećmi z Ukrainy, Białorusi i Polski w Muzeum Podgórza.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Muzeum Podgórza energicznie włączyło się w wielopoziomową pomoc naszym ukraińskim sąsiadom. Od zbiórek humanitarnych, przez świetlicę dla dzieci i mam, wakacyjne warsztaty z języka polskiego, przez wystawę „Pomiędzy” w naszym Depozycie Pamięci dotarliśmy do kolejnego etapu naszych wspólnych działań – do teatru. Naszym zaprzyjaźnionym ukraińskim sąsiadom, ich kolegom, przyjaciołom poznanym podczas świetlicowych zajęć, lekcji polskiego, zaproponowaliśmy kolejną kilkumiesięczną próbę przepracowania traumy zabawą, sztuką. Od kilku miesięcy grupa dzieci z Polski, Białorusi i Ukrainy uczęszczała zatem na warsztaty teatralne w Muzeum Podgórza. Do pracy z dziećmi z trzech krajów – Polski, Ukrainy i Białorusi zaprosiliśmy Teatr Nikoli. Młodzi artyści pracowali od września. Dziś chcemy Państwa zaprosić na efekty tej pracy – premierę spektaklu „Miasto czarnych kotów”.

Wstęp wolny.

 

 

PAWIE OCZKA, ŚWIATY ORAZ GWIAZDKI, CZYLI WSPÓLNE WARSZTATY OZDÓB CHOINKOWYCH

3 grudnia (sobota)
Godz. 11:00 – pierwsza grupa
Godz. 14:00 – druga grupa
Sala Spotkań Krakowian, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty świąteczne!

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Myślimy o prezentach, zakupach na wigilijny stół i oczywiście o dekoracji naszych domów. Muzeum Krakowa pragnie zaprosić wszystkich – dużych i małych, na wspólne warsztaty ozdób choinkowych, podczas których uczestnicy wykonają tradycyjne ozdoby w postaci pawich oczek, światów, łańcuchów, ptaszków, gwiazdek i słoneczek. Nad wszystkim będą czuwały Panie ze Stowarzyszenia LUD-ART, które nie tylko pokażą, jak wykonać poszczególne dekoracje, ale także opowiedzą o ich historii. Wykonane podczas zajęć ozdoby uczestnicy będą mogli zabrać do swoich domów, a ponadto część z nich zostanie wykorzystana do przybrania naszych muzealnych choinek, które będzie można podziwiać w Pałacu Krzysztofory. Wspólnie zatem stworzymy świąteczną wystawę muzealną. Obowiązkowo na warsztaty trzeba przygotować cierpliwość, koncentrację i dobry humor, a zabawa i owocnie spędzony czas gwarantowane!

Prowadzenie: Stowarzyszenie LUD-ART

Warsztaty na żywo: grupa pierwsza – godz. 11.00, grupa druga – godz. 14.00
Limit: 20 osób w grupie
Cena: 15 zł od osoby
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

 

DWORSKIE SILHOUETTE. WARSZTATY PORTRETÓW SYLWETKOWYCH

3 grudnia (sobota),  godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

W XVIII w. bardzo popularne były portrety sylwetowe wycinane z czarnego papieru i naklejane na jasne tło. W taki sposób portretowała się szlachta, artyści, a nawet królowie. W czasie warsztatów w Muzeum Podgórza dzieci zobaczą wystawę „Stał dwór szlachecki”, gdzie można poczuć się jak na prawdziwym szlacheckim dworze oraz samodzielnie wykonają te niezwykłe sylwetowe portrety.
Osoba prowadząca: Anna Pomykalska

Grupa wiekowa odbiorców: 6-12 lat
Limit osób: 15
Cena: 15 zł
Konieczność rezerwacji miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Możliwy zakup biletów w kasie oddziału w miarę dostępności.

 

 

ZACZAROWANY KRAKÓW, CZYLI CZYTANIE NA ŚNIADANIE

Na zdjęciu: Rafał Niemczyk

4 grudnia (niedziela),  godz. 10:00
Sala Fontany, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

Przechodząc ulicami Krakowa możemy zauważyć wiele ciekawych zjawisk, np. ilość gołębi na rynku, jednak niewiele osób wie, że zanim stada gołębi zaczęły rządzić rynkiem, mieszkały tutaj wiewiórki, w tym jedna bardzo sympatyczna wiewiórka Bogna, przyjaciółka trębacza Macieja, to o niej oraz o Jadwidze usłyszą nasi goście za sprawą Rafała Niemczyka, a wszystko w magicznej scenerii naszej wystawy stałej w podziemiach Pałacu Krzysztofory.

Rafał Niemczyk – autor ekranizowanego zbioru opowiadań, scenarzysta gier komputerowych, recenzent bajek dla dzieci oraz maratończyk. Uchylając rąbka tajemnicy powiemy Wam, że za niedługo będzie nas bawić i uczyć za sprawą wydawnictw dla dzieci, gdzie przelewa na papier doświadczenie, jakie zebrał uczestnicząc od lat w spotkaniach i wydarzeniach dla rodzin i dzieci.

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat
Limit osób: 50 osób
Cena: 15 zł/dziecko (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

WITRYNA Z ZABAWKAMI #5

Stwórzmy razem wystawę!

Witryna z zabawkami
Projekt partycypacyjny Muzeum Zabawek w Krakowie

8 października – 26 listopada 2022
Otwarcie wystawy: 3 grudnia 2022

Edycja 5 w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa
Warsztaty w języku polskim*https://muzeumzabawekrakow.pl/…/witryna-z-zabawkami-5/

*Chętnych do udziału w anglojęzycznej edycji projektu zapraszamy do Kamienicy Szołayskich (oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie) – informacja o naborze na stronie https://muzeumzabawekrakow.pl/…/toy…/toy-showcase-4/

Czy chcielibyście pracować w muzeum, choć przez chwilę? Samodzielnie stworzyć wystawę? Poznać kolekcję z bliska, wybrać obiekty (nawet potrzymać je w dłoni), wymyślić wokół nich historie i opowiedzieć je publiczności? Dzięki współpracy Muzeum Zabawek i Muzeum Krakowa to możliwe.

Zapraszamy chętnych do zabawy z kolekcją historycznych zabawek. Będziecie kuratorami muzealnej wystawy. Wcześniejsze doświadczenie pracy w muzeum, a nawet w kulturze, nie jest potrzebne – przyda się natomiast otwartość na nowe wyzwania i możliwości!

Wystawa powstaje podczas sześciu spotkań warsztatowych. Wraz z rodziną Sosenków, która zgromadziła największą w Polsce kolekcję zabawek, w niewielkiej grupie poznajemy stare zabawki. Kuratorzy wymyślają temat wystawy, dobierają obiekty, interpretują je, tworzą opisy, a na koniec pracują z aranżerem nad formą prezentacji. Jesteśmy otwarci na pomysły kuratorów (także te szalone). My służymy wsparciem, a wystawę tworzą kuratorzy spośród publiczności, którzy zgłoszą się do projektu.

Osobisty pokaz kolekcji wejdzie w dialog z wystawą „Stał dwór szlachecki” prezentowaną w Muzeum Podgórza. Podczas warsztatów kuratorzy spotkają się z twórcą kolekcji zabawek Markiem Sosenko. Nad wystawą będą pracować z dyrektorkami Muzeum Zabawek, Katarzyną Sosenko i Katarzyną Jagodzińską, a aranżację stworzą z międzynarodowej sławy artystą wizualnym Mateuszem Okońskim. Częścią projektu będzie także zapoznanie z techniką tworzenia tradycyjnych zabawek inspirowanych wzorami Warsztatów Krakowskich (stowarzyszenia twórczego działającego w Krakowie w latach 1913–1926), które zasłynęły realizacją bajecznie kolorowych zabawek, w tym ozdób choinkowych z papieru. Kuratorzy wykonają własne papierowe zabawki wspólnie z prof. Anną Myczkowską-Szczerską, która w ramach projektu badawczego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rekonstruuje zabytkowe zabawki na podstawie szablonów, fotografii i nielicznych zachowanych oryginałów.

Wystawa będzie miała charakter epilogu–dopowiedzenia do wystawy „Stał dwór szlachecki” – zostanie zaprezentowana w gablotach ustawionych w ostatniej sali wystawy.

Spotkania będą się odbywały w kameralnych, maksymalnie 15-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. B. Limanowskiego 51, Kraków), a jedno spotkanie gościnnie w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków), gdzie równolegle realizowana będzie anglojęzyczna edycja projektu.

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę oraz filmem dokumentalnym.

Program

Wszystkie spotkania odbywają się w soboty, start o godz. 10:15, ale różne godziny zakończenia.

3 grudnia 2022, godz. 12:00: otwarcie wystawy

Program może ulec niewielkim przesunięciom.

„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Muzeum Zabawek w Krakowie we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli powstanie pięć wystaw.

Zgłoszenia do udziału w pełnym cyklu (nie w poszczególnych spotkaniach) przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.

Zapisy

Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Do zabawy zapraszamy wszystkich chętnych – dużych i małych, z rodziną, przyjaciółmi, w pojedynkę.
Udział w projekcie jest bezpłatny.

Szanowni Państwo, 29 listopada Rynek Podziemny jest nieczynny z powodu prac konserwatorskich. Za utrudnienia przepraszamy.

 

 

STAŁE TURY ZWIEDZANIA W FABRYCE EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Możliwość zwiedzania oddziału z przewodnikiem w języku angielskim!

W każdą środę, piątek i niedzielę, o godzinie 16.00, istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Fabryki Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem w języku angielskim. Cena biletu: 30 zł od osoby!

POSZUKUJEMY PRAC WŁODZIMIERZA TETMAJERA!

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!









PLACES WORTH YOUR TIME