Muzealne aktualności 29 listopada – 5 grudnia

0

OBRAZY RYSOWANE SERCEM I SOCZEWKĄ
KOLEKCJA HENRYKA HERMANOWICZA W ZBIORACH MUZEUM KRAKOWA

Fot. Henryk Hermanowicz, Mogiła, początek lat 60. XX w., ze zbiorów Muzeum Krakowa

29 listopada (poniedziałek), godz. 14:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w odczycie Ewy Gaczoł Obrazy rysowane sercem i soczewką. Kolekcja Henryka Hermanowicza w zbiorach Muzeum Krakowa.

Odczyt poświęcony będzie wybitnemu krakowskiemu fotografikowi Henrykowi Hermanowiczowi, który pozostawił po sobie spuściznę w postaci wielu tysięcy negatywów, diapozytywów i odbitek fotograficznych. Ukazują one piękno polskiego krajobrazu, życie codzienne mieszkańców, a także rozmaite wydarzenia i uroczystości. Nazywany „poetą kamery fotograficznej”, Hermanowicz w swoich fotografiach łączył mistrzostwo pejzażysty z instynktem fotoreportera.

Muzeum Krakowa od lat gromadzi kolekcję prac artysty.

Zakup kolejnej partii umożliwiła dotacja Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w ramach programu „Rozbudowa zbiorów muzealnych 2021”.

Odczyt odbędzie się 29 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 14:00 w
Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kraków.

Odczytowi towarzyszyć będzie prezentacja.

Prezentację będzie można także oglądać na ekranach 2 monitorów w Pałacu Krzysztofory:
– w Pasażu Pałacu Krzysztofory (przy wejściu od strony Rynku Głównego) od 30 listopada do 12 grudnia, w godzinach 8:00-23:00
– w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory od 30 listopada do 12 grudnia, w godzinach 10:00-19:00.

Wydarzenie jest bezpłatne.

 

ZAPOMNIANY NIEMIECKI OBÓZ DLA POLSKICH RODZIN W POTULICACH.
HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY

SPOTKANIE

30 listopada (wtorek), godz. 18:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie historyczne.

Gość specjalny: Pracownik naukowy Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Mariusz Gratkowski.

W majątku ziemskim w Potulicach (ok. 7 km od Nakła nad Notecią) Niemcy utworzyli obóz dla ludności polskiej. Był on jednym z wielu miejsc, które służyły do pozbycia się Polaków zamieszkujących tereny II Rzeczpospolitej, włączonych w wyniku wojny w 1939 r. do III Rzeszy. Przez obóz w Potulicach przewinęło się co najmniej 25 tysięcy ludzi. Wśród nich zamordowano na miejscu 1291 osób, z tego 767 dzieci. Historycy powszechnie przyjmują, że warunki tam panujące, nie różniły się od tych, które były w obozach koncentracyjnych.

Wstęp wolny.
Limit: zapraszamy stacjonarnie do 15 osób.

Zapraszamy do rejestracji przez Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60.

 

79. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH
ORAZ POKONKURSOWA WYSTAWA

2 grudnia (czwartek), godz. 10:00
Rynek Główny

Szopki wracają do Pałacu Krzysztofory!

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 2 grudnia 2021 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00.

Uczestników konkursu prosimy o przyniesienie na Rynek Główny wypełnionych dokumentów zawartych w pliku pod nazwą 79. Konkurs Szopek Krakowskich – regulamin, który jest dostępny do pobrania na stronie internetowej.

Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza wokół Rynku korowód szopek poprzedzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 5 grudnia 2021 o godzinie 14.00 w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory.
W wydarzeniu będzie można brać udział poprzez transmisję online na www.facebook.com/muzeumkrakowa.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności. Szopki będzie można oglądać od 6 grudnia 2021 r. do 27 lutego 2022 r. na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wraca po pięciu latach do Pałacu Krzysztofory.

Ogłoszenie wyników konkursu:
5.12.2021 r., godz. 14.00, transmisja online na www.facebook.com/muzeumkrakowa.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie:
https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/79-konkurs-szopek-krakowskich-oraz-pokonkursowa-wystawa

***

Wystawa Szopki w Pałacu Krzysztofory
Wystawa czynna od 6.12.2021 do 27.02.2022
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kraków
Więcej informacji: https://muzeumkrakowa.pl/wystawy/szopki-w-palacu-krzysztofory.

 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ WSPÓŁISTNIENIE

3 grudnia (piątek), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej Współistnienie. Spotkają się z Państwem zastępca kuratora Dominik Oleksy oraz Michał Hankus – członek zespołu tworzącego wystawę, który wie wszystko na temat sztuki i artystów, których prace prezentujemy na wystawie.

Nasza czasowa wystawa o krakowianach w czasie pandemii wypełniła się już niemal Państwa komentarzami, wspomnieniami, refleksjami, czasem nawet żartami. Ściany zapisane są szczelnie. Dokumentujemy to na bieżąco, a wkrótce będziemy musieli zrobić miejsce dla następnych. Pojawiły się też nowe obiekty.

Zapraszamy do opowieści o nas samych w trudnym czasie, który ciągle trwa. Jak się definiowaliśmy i jak robimy to dziś, co myśleliśmy i co nadal myślimy o otaczającej nas od dwóch lat rzeczywistości?

Zapraszamy do rejestracji przez Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60.

 

PODZIELCIE SIĘ Z NAMI SWOIM DZIECIŃSTWEM!

Macie w domu PRL-owskie lalki, misie, bajki, gry? Koziołka Matołka, samochód na baterie, a może Atari? Zakurzone sanki w piwnicy, zdjęcia ukryte w szufladzie? Mogą stać się częścią wystawy powstającej w Muzeum Nowej Huty.

Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa zaprasza do współtworzenia wystawy czasowej o dzieciństwie w PRL-u. Jej tematem będą zabawy i rozrywki dziecięce.

Nie istnieje jedna historia, jedna uniwersalna opowieść – każdy ma indywidualne wspomnienia z najmłodszych lat. A może i zachowane do dzisiaj pamiątki? Misie, lalki, bajki, gry planszowe i komputerowe? Zakurzone sanki i stary rowerek w piwnicy, zdjęcia ukryte w szufladzie lub rodzinnych albumach?

Drodzy krakowianie, drodzy nowohucianie, zachęcamy do podzielenia się z nami „cząstkami” waszego dzieciństwa. Chętnych do udostępnienia pamiątek zapraszamy do kontaktu. Propozycje można składać mailowo, przesyłając zdjęcia pamiątek. Na tym etapie nie przyjmujemy przedmiotów fizycznie.

A może by tak… podotykać rzeczy w muzeum? Zależy nam, by na ekspozycji znalazły się także przedmioty, które będzie można dotykać, brać do ręki, przeglądać – wszystko po to, żeby je lepiej poznać! Wielu z nas może to bardzo ułatwić i urozmaicić odbiór wystawy.

Czego zatem szukamy?

EKSPONATÓW NA WYSTAWĘ. Proponowane pamiątki mogą zostać wypożyczone na czas eksponowania wystawy, a po jej zamknięciu zostaną zwrócone do właścicieli.

MATERIAŁÓW ARANŻACYJNYCH. To te przedmioty, które zechcecie przekazać bezzwrotnie i których zwiedzający będą mogli dotykać, bawić się nimi, co może oznaczać ich zniszczenie.

Prosimy o przesyłanie propozycji ze zdjęciami na adres: zabawa@muzeumkrakowa.pl z informacją, czy jest to propozycja eksponatu, czy materiału aranżacyjnego.

Planowany termin otwarcia wystawy to luty 2023 r.









PLACES WORTH YOUR TIME