Muzealne aktualności 3-10 kwietnia

0

PRZYSTANEK EMAUS 2023

10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny)

Na straganach dorocz­nego kiermaszu odpustowego zwanego Emausem, odbywającego się nieopo­dal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych można było nabyć przeróżne drobiazgi. Niegdyś wierzono, że niektóre emausowe pamiątki odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście. Dźwięk glinianych dzwonków zwiastował wesele i szczęście. Miał on także odpędzać zło. W czasach pogańskich szczególnym kultem darzone były również drzewa. Wiosną, kiedy dzisiaj obchodzimy Wielkanoc, dawniej odbywały się zaduszki. Wierzono, że w tym dniu dusze zmarłych pod postacią ptaków przesiadują w koronach drzew. Przez wiele lat na Emausie można było więc kupić drzewko życia jako pamiątkę z odpustu. Dziś taki symbol odradzającego się życia, nadziei i radości jest nam szczególnie potrzebny. A ponieważ rzadko spotyka się go na naszych emausowych kramach, Muzeum Krakowa od kilku lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, przygotowanym przez Dom Zwierzyniecki.

Program:

W poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia, w dniu tradycyjnego odpustu Emaus, Dom Zwierzyniecki, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na święto oddziału – Przystanek Emaus.

  • godz. 8.00-17.00
    Skwer przed klasztorem Norbertanek

– Kiermasz książek i towarów muzealnych – *W zależności od pogody czas otwarcia straganu może być krótszy.

  • godz. 12.00-16.00
    Ogrody Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18, ul. Senatorska 35

– Warsztaty dla dzieci: dawne zabawki emausowe (udział bezpłatny)
– Plenerowa wystawa o historii Emausu

– Pokonkursowa wystawa drzewek emausowych w Pasażu Krzysztofory;

Głosowanie publiczności w przestrzeni wystawy na najpiękniejsze drzewko konkursu; wyniki po podliczeniu głosów zostaną podane na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku

– Rozdanie nagród i dyplomów dla laureatów konkursów: online i stacjonarnego, w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami oddziału Dom Zwierzyniecki, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12 427 00 26, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania czy wątpliwości.

Zapraszamy do głosowania w Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe online. Na prace opublikowane na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku można głosować do 6 kwietnia 2023 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

 

 

REJESTRACJA NA IX BIEG „PAMIĘTAJ Z NAMI 2023” TRWA!

IX edycja Biegu „Pamiętaj z nami” obędzie się 13 maja (sobota) 2023!

Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/892/

Regulamin wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie:
https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rejestracja-na-bieg-pamietaj-z-nami-2023

IDEA BIEGU PAMĘTAJ Z NAMI

Już po raz dziewiąty Ulica Pomorska – oddział Muzeum Krakowa – stanie się miejscem startu tysiąca biegaczek i biegaczy, którym wojenna historia Krakowa, pamięć o pokoleniach ludzi wojny i okupacji oraz ich ofiarność na rzecz potrzebujących nie jest obojętna.

Bieg jest częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami”, będącego świętem Trasy Pamięci, czyli oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara SchindleraApteka pod OrłemUlica Pomorska) i Muzeum KL Plaszow, które wspólnie opowiadają historię Krakowa lat 1939–1956. Temat przewodni tegorocznej edycji to Oblicza bohaterstwa.

Bieg „Pamiętaj z nami” jest z jednej strony upamiętnieniem i podziękowaniem wojennemu pokoleniu krakowian za ich bohaterskie postawy i czyny, za ryzykowanie nierzadko własnym życiem, życiem swoich rodzin i przyjaciół. Przy czym ich bohaterstwo miało różne oblicza: walka z bronią w ręku, konspiracja, ale też codzienne zmaganie się z terrorem, głodem, strachem i niedostatkiem – z wojenną rzeczywistością. Bieg przypomina o ich walce o wolność i godność, poświęceniu dla innych, ale też powojenną traumę i brak zrozumienia.

Z drugiej strony – wypełnieniem zobowiązania nas, żyjących, że nie zapomnimy, że będziemy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Ta pamięć jest utrwalona w wystawach: Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Schindlera, Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim w Aptece pod Orłem, Krakowianie wobec terroru 1944–1956 w Ulicy Pomorskiej, i na wystawie plenerowej Muzeum KL Plaszow.

TRASA

Bieg „Pamiętaj z nami” rozpoczynamy już tradycyjnie przy ul. Pomorskiej, obok Miejsca Pamięci Narodowej Ulica Pomorska, gdzie w czasie wojny była siedziba i więzienie gestapo, a od ponad 40 lat funkcjonuje tu muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów.

Trasa biegu kończy się na prawym brzegu Wisły, na pl. Bohaterów Getta. Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj pod nr. 18 na pl. Bohaterów Getta działa muzeum poświęcone historii getta i Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata Tadeuszowi Pankiewiczowi.

Z okazji Biegu przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący (pl. Bohaterów Getta/ 13 maja/ godz. 11.00–14.00).

  • Udział zapowiedziała już więźniarka 3 obozów AL/KL Plaszow, KL Auschwitz, AL Brünnlitz, jedyna żyjąca dziś w Polsce ocalona przez Oskara Schindlera, Bronisława (Niusia) Karakulska z domu Horowitz. Niusia zgodziła się też wręczyć medale zwycięzcom biegu, za co Jej serdecznie dziękujemy!
  • Podczas Biegu wspólnie z Polską Akcją Humanitarną kwestujemy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Już teraz można dokonywać wpłat https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina (z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023”):
  • Możesz też oddać krew (13 maja, godz. 11.00–14.00) w mobilnej stacji Krwiodawstwa na pl. Bohaterów Getta. Honorowi krwiodawcy otrzymają pamiątkowe gadżety Biegu i darmowe bilety wstępu do Fabryki Schindlera, Apteki pod Orłem i Ulicy Pomorskiej.
  • Warsztaty plastyczne i ruchowe dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty pierwszej pomocy – spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u
  • Warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek!

UCZESTNICTWO

Masz 1 godz. na przebiegnięcie 5 km, możesz też przetruchtać, przejść lub przemaszerować! Zwyciężają wszyscy (i wszyscy dostają medal), którzy stawią się na starcie i pokonają dystans 5 km w czasie do jednej godziny. W Biegu „Pamiętaj z nami” liczą się nie tylko sportowe osiągi, ale przede wszystkim udział, solidarność i dobre emocje. Na najszybszych czekają wartościowe nagrody pieniężne i rzeczowe.

Naszą naczelną zasadą jest INTEGRACJA, dlatego w biegu mogą wziąć udział osoby ze specjalnymi potrzebami (są zwolnieni z opłaty startowej).

Jak widzisz, jest wiele powodów, abyś przyłączył/a się do nas 13 maja!

Powodzenia i do zobaczenia na starcie i mecie!

IX Bieg „Pamiętaj z nami 2023” – najważniejsze informacje:

  • termin: 13 maja 2023
  • organizator: Muzeum Krakowa
  • dystans: 5 km (z pomiarem czasu)
  • limit uczestników: 1000 osób
  • limit czasu: 1 godz.
  • limit wieku: od 12 lat
  • start godz. 11.55 – start uczestników z niepełnosprawnością ruchu
  • start godz. 12.00 – start pozostałych uczestników

Biuro zawodów
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2 / I piętro / Sala Miedziana
12 maja 2022 (piątek), godz. 14.00–20.00
13 maja 2022 (sobota), godz. 8.30–11.00

Trasa
Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Podzamcze – Kładka Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)

Opłaty startowe:
pierwsze 450 numerów startowych – 45 PLN (nie dłużej niż do 7 marca 2023)
kolejne 450 numerów startowych – 55 PLN (nie dłużej niż do 17 kwietnia 2023)
kolejne 100 numerów startowych – 65 PLN (nie dłużej niż do 27 kwietnia 2023)
w biurze zawodów – 80 PLN (12 i 13 maja 2023)
Osoby z niepełnosprawnościami zwolnione są z opłaty startowej
Osoby (K+M]+72 zwolnione są z opłaty startowej

Pakiet startowy:

  • numer startowy, koszulka techniczna, bilety do oddziałów Muzeum Krakowa: Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska (wejście bez rezerwacji, na podstawie numeru startowego)
  • Pamiątkowy medal dla Uczestników, którzy pokonają dystans biegu
  • Organizator zapewnia depozyt i szatnie w pobliżu startu i mety
  • Organizator zapewnia wodę na mecie

13.10 – nagrody dla najmłodszych uczestników biegu 12 [K+M], wiek 12–15 lat
13.30 – dekoracja zwycięzców

Klasyfikacja generalna, w tym osoby z niepełnosprawnością ruchu [M+K]; wiekowa od 16 do +70 lat, (K+M]; drużynowa: co najmniej 4 osoby, w tym 2 kobiety

Nagroda dla najstarszej uczestniczki i uczestnika biegu

Wydarzenia towarzyszące biegowi odbywające się na mecie, na pl. Bohaterów Getta:

11.00–14.00

  • Kwesta do puszek na rzecz ofiar wojny w Ukrainie wspólnie z Polską Akcją Humanitarną (lub już teraz wpłaty internetowe z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023” https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina)
  • Twoja krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Honorowe krwiodawstwo w mobilnej stacji
  • Kto może zostać bohaterem – warsztaty plastyczne dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty ruchowe dla dzieci (od 5 lat). Prowadzenie trenerzy G&GSport Grzegorz Sudoł
  • Kiedy pomagać i jak prosić o pomoc – warsztaty pierwszej pomocy, spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u (dla wszystkich)
  • Miejski tor przeszkód. Savoir-vivre – warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek! (dla wszystkich)

Cały program dwudniowego wydarzenia „Pamiętaj z nami 2023” (12–13 maja) wraz z obszernymi opisami wszystkich punktów programu (dyskusje, warsztaty, spacery edukacyjne, konkurs filmowy) już wkrótce na stronie https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pamietaj-z-nami-2023 oraz na https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera

 

 

KONKURS „ŻYWE OBRAZY TETMAJERA”

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w konkursie „Żywe obrazy Tetmajera” organizowanym w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Włodzimierza Tetmajera, artysty malarza, czołowego przedstawiciela Młodej Polski, polityka i działacza niepodległościowego. To w jego dworze, w podkrakowskich wówczas, Bronowicach odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele, które Stanisław Wyspiański opisał w najsłynniejszym polskim dramacie „Wesele”.

W związku z obchodami „Roku Włodzimierza Tetmajera” instytucje kultury z całej Polski przygotowały szereg imprez poświęconych temu malarzowi, którego twórczość i działalność polityczna i społeczna zasługuje na upamiętnienie. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Muzeum Krakowa, które opiekuje się słynną „Rydlówką”, gdzie odbyło się wesele Rydla i Mikołajczykówny.

Muzeum Krakowa przygotowało m.in. konkurs „Żywe obrazy Tetmajera”, inspirowany twórczością Włodzimierza Tetmajera. Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować krótki film lub fotografię przedstawiające odtworzone sceny z wybranego dzieła Włodzimierza Tetmajera. Każdy więc będzie mógł się przenieść na przykład w sielski krajobraz Bronowic z początków XX w.

Chcielibyście móc podróżować w czasie i przenieść się na przykład w sielski krajobraz Bronowic z końca XIX wieku? Teraz macie okazję to zrobić! Tytułowe „Żywe obrazy” to nic innego jak fotografie lub filmiki przedstawiające odtworzenie sceny z wybranego dzieła malarskiego Włodzimierza Tetmajera. Zaproście do zabawy rodzinę, przyjaciół, klasę, zespół czy grupę w której działacie. Wybierzcie obraz Włodzimierza Tetmajera i uruchomcie swoją wyobraźnię. Możecie startować zarówno w kategorii grupowej (do 16 osób) jak i indywidualnej (do 5 osób). To gdzie się wybierzecie? Który obraz was uwiedzie?

Do udziału w tej swoistej podróży w czasie zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Czekają atrakcyjne nagrody. Muzeum Krakowa ufundowało noclegi w pokojach gościnnych Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego wraz ze zwiedzaniem wystawy oraz noclegi w Pałacu Krzysztofory również połączone ze zwiedzaniem. Ponadto zwycięzcy otrzymają bony podarunkowe do Galerii Bronowice o wartości 100, 300 i 600 zł. Szczegółów szukajcie w regulaminie, który jest dostępny do pobrania na stronie konkursu.

Na prace czekamy do 30 czerwca do godziny 23.59. Prace prosimy przesyłać na adres: rydlowka@muzeumkrakowa.pl. W mailu koniecznie należy zamieścić treść podaną w punkcie 25 regulaminu.

https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rok-wlodzimierza-tetmajera

 

AKCJA „OBOK NAS”
W RAMACH DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO 2023

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich z Krakowa i okolic do udziału w akcji „Obok nas”. Organizowana ona jest w ramach tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”.

Prosimy o przesyłanie do nas zdjęć miejsc pamięci związanych z wydarzeniami lub osobami z czasu II wojny światowej w Krakowie. Akcja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich, dla których pamięć o okupacji niemieckiej 1939 – 1945 jest bliska sercu.

Zależy nam na pokazaniu upamiętnień, bądź miejsc zasługujących na upamiętnienie, znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania, szkoły czy instytucji z którą czujecie się związani. Chcielibyśmy głównie przypomnieć osoby i wydarzenia, które nie są powszechnie znane, a o których przetrwała pamięć jedynie w najbliższym gronie lub według uczestników akcji szczególne zasługują na wspomnienie.

Warunkiem wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest przesłanie zdjęcia, na którym będzie się znajdować konkretny obiekt związany z historią okupacji niemieckiej w Krakowie oraz osoba lub grupa osób, która troszczy się o miejsce lub po prostu pamięta o nim. Chcielibyśmy usłyszeć również historię wspominanych ludzi i wydarzeń, a także dowiedzieć się, dlaczego akurat to miejsce przykuło Waszą uwagę?

Nadesłane prace i krótkie opisy miejsc znajdą się na przygotowywanej przez nas wystawie plenerowej, która będzie prezentowana w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo na placu Inwalidów w Krakowie. Fotografie oraz towarzyszące im historie będą za zgodą autorów udostępniane również na profilach oddziałów Muzeum Krakowa na FacebookuWE. Uczestnicy akcji zostaną zaproszeni do udziału w uroczystym Apelu Pamięci w dniu 8 września tego roku, przed tablicą pamiątkową przy ulicy Pomorskiej 2, w ramach wspomnianych uroczystości Dni Pamięci.

Specyfikacja zdjęć

Nadesłane fotografie muszą być wykonane w formacie JPG lub TIFF i być w rozmiarze powyżej 3,5 MB, by można było je reprodukować na wystawie plenerowej.

Muszą zawierać opis w pliku formacie Word, w którym będą zawarte następujące informacje:

  1. Autor zdjęcia
  2. Nazwa miejsca
  3. Osoby występujące na zdjęciu
  4. Data wykonania fotografii
  5. Zdarzenie lub osoba, które chcemy upamiętnić
  6. Krótki opis wydarzenia lub osoby z którymi dane miejsce jest związane
  7. Dlaczego to miejsce zwróciło Waszą uwagę?  (pkt. 6 i 7 – razem maks. 200 wyrazów)

Zgłoszenia

Zgłoszenie oprócz przesłanych fotografii i ich opisu musi ponadto zawierać zeskanowane lub sfotografowane następujące wypełnione dokumenty (znajdujące się w załącznikach regulaminu do pobrania na stronie akcji.

Formularz zgłoszenia

Właściwe oświadczenia RODO (dla uczestników pełnoletnich i niepełnoletnich)

Prace należy przesyłać do 23 czerwca 2023 r. na adres: dnipamieci@muzeumkrakowa.pl

Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz innymi załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie akcji.

GODZINY OTWARCIA MUZEUM KRAKOWA
W OKRESIE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

 

Szanowni Państwo, w okresie Świąt Wielkanocnych oddziały Muzeum Krakowa funkcjonują według zmienionego harmonogramu.

W dniu 8 kwietnia (Wielka Sobota) czynne są oddziały:

Pozostałe oddziały w tym dniu są nieczynne.

W dniu 9 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są nieczynne.

W dniu 10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) czynne są oddziały:

Pozostałe oddziały w tym dniu są nieczynne.

W dniu 11 kwietnia (Święto Rękawki) Muzeum Podgórza jest wyjątkowo czynne.

 

 

RYNEK PODZIEMNY NIECZYNNY 3, 4, 5, 17, 18 KWIETNIA

Szanowni Państwo, w związku z zaplanowanymi na 3,4,5 i 17, 18 kwietnia pracami konserwatorskimi, Rynek Podziemny będzie w tych dniach nieczynny dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy.

THESAURUS CRACOVIENSIS NIECZYNNY W DNIACH 8-29 KWIETNIA

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów będzie nieczynny zarówno dla publiczności, jak też dla ruchu muzealiów w dniach 8-29 kwietnia. Za utrudnienia przepraszamy.

WYDŁUŻONE WEEKENDOWE GODZINY OTWARCIA WYSTAWY
„TRZEPAKI, REKSIO, ATARI”

 

Szanowni Państwo, w związku z bardzo dużym zainteresowaniem wystawą „Trzepaki, Reksio, Atari”, podjęliśmy działania zmierzające do tego, aby zwiedzało się ją płynniej i wygodniej.

Od środy do piątku wystawa pozostaje otwarta w godz. 10:00-17:00, wydłużamy natomiast czas jej zwiedzania w soboty i niedziele, gdy będzie czynna w godz. 10:00-18:00.

Z uwagi na długość zwiedzania ekspozycji, ostatnie wejścia na nią będą możliwe godzinę przed zamknięciem.

Zachęcamy do zakupu biletów online za pośrednictwem strony ZAKUP BILETÓW

Przypominamy, że zakup biletów przez stronę internetową jest możliwy najpóźniej na 24 godziny przed datą zwiedzania, a rezerwacja oprowadzania – najpóźniej 4 dni przed jego datą.

Oczywiście pozostaje także możliwość zakupu biletów w kasie muzeum.

Zachęcamy do śledzenia profilu Muzeum Nowej Huty, oddziału Muzeum Krakowa, na Facebooku. W przypadku znacznie wydłużonego czasu oczekiwania na wejście na wystawę, będziemy starali się o tym na bieżąco Państwa informować.

Mamy nadzieję, że podjęte działania poprawią komfort zwiedzania wystawy. Niestety, nie zdołamy zmienić jednego – ograniczonej przepustowości sali.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy!

 

 

„CICHE GODZINY” W MUZEUM PODGÓRZA

Od nowego roku w każdą niedzielę od godziny 15.00 do godziny 17.00 czyli do zamknięcia muzeum, w Muzeum Podgórza obowiązywać będą „ciche godziny”, w czasie których wyciszymy i „uspokoimy” wystawę główną. Oferta skierowana jest zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych, dla osób ze spektrum autyzmu, ale także dla wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców oraz chcą skupić się wyłącznie na naszych podgórskich obiektach. Pierwsze „ciche godziny” odbyły się 15 stycznia 2023 r.
Zapraszamy!

STAŁE TURY ZWIEDZANIA W FABRYCE EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Możliwość zwiedzania oddziału z przewodnikiem w języku angielskim!

W każdą środę, piątek i niedzielę, o godzinie 16.00, istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Fabryki Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem w języku angielskim. Cena biletu: 30 zł od osoby + cena biletu na wystawę.

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME