Muzealne aktualności 3-9 października

0

TAJEMNICE PLACU BOHATERÓW GETTA
– SPACER MIEJSKI Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI
I POMOCAMI DOTYKOWYMI

4 października (wtorek), godz. 16:30
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer miejski z elementami audiodeskrypcji w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Zapraszamy na wydarzenie promujące nowy dostępny projekt „Okno na świat. Getto oczami Pankiewicza” realizowany przez Fundację Pełni Kultury we współpracy z Muzeum Krakowa.

Plac Bohaterów Getta skrywa wiele tajemnic. W latach tysiąc dziewięćset siedemnaście do tysiąc dziewięćset czterdzieści osiem nosił nazwę „Plac Zgody”. W czasie Drugiej Wojny Światowej znalazł się w obrębie getta krakowskiego. Był świadkiem wysiedlenia krakowskich Żydów przez nazistów.
W czasie spaceru opowiemy o tym, co rozgrywało się na placu w latach czterdziestych dwudziestego wieku. Opowiemy też, jak wygląda dziś. Opiszemy architekturę dawną, ale i nową – upamiętniającą zdarzenia sprzed osiemdziesięciu lat. Poznamy kontekst instalacji pod tytułem Krzesła.
Wydarzenie poprowadzą audiodeskryptorki Regina Mynarska i Anna Franik z Fundacji Pełni Kultury oraz Katarzyna Kocik, kierownik Apteki pod Orłem, oddziału Muzeum Krakowa. Dostępność projektu konsultował Adrian Wyka.
Osoba prowadząca: Fundacja Pełni Kultury – Regina Mynarska i Anna Franik oraz Muzeum Krakowa – Katarzyna Kocik

Spacer miejski z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi
Limit miejsc: 20 osób
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji:
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437 Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

 

STORYTELLING W PROCESIE NAUCZANIA
– PRZESTRZEŃ EKSPOZYCJI

WARSZTATY ONLINE

5 października (środa), godz. 17:00

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli na wydarzenie w ramach Akademii Dydaktycznej.

Odbiorcy szkolenia w trakcie warsztatu poznają metodologię wykorzystywania storytellingu w przestrzeniach ekspozycji, ale również w codziennym procesie dydaktycznym w przestrzeni szkolnej. Warsztaty zaprezentują sposoby korzystania z prostych i uniwersalnych struktur do tworzenia historii. Uczestnicy dowiedzą się również, jak opowiadać o liczbach czy datach w sposób angażujący uwagę widza. Zaprezentowany zostanie ponadto proces tworzenia historii i sposoby rozpoczynania i zakończenia opowieści na kanwie przedmiotów z muzealnej kolekcji. Każdy z uczestników utworzy opowieść osnutą na bazie eksponatu, wykorzystując do tego pięcioelementowy model opowiadania.

Warsztaty online
Prowadzenie: Piotr Bachoński

Wydarzenie w ramach BLOKU ZAJĘĆ ONLINE – PRZEDMIOTY, KOLEKCJE, OPOWIEŚCI
Osoby zainteresowane otrzymują po zgłoszeniu kod dostępu do spotkania!

Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl

 

 

OTWARCIE WYSTAWY
„PRZED OBLICZEM GWIAZD TWYCH BIAŁYCH”. VARDA GETZOW

Otwarcie wystawy: 6 października (czwartek), godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Muzeum Krakowa oraz Muzeum KL PLASZOW zapraszają na otwarcie wystawy „Przed obliczem gwiazd Twych białych”. Varda Getzow.

Wystawa podejmuje temat dziecięcego cierpienia w czasie Holokaustu, ale można ją również odczytywać w kontekście uniwersalnym – cierpienie najmłodszych ma miejsce niezależnie od czasów czy szerokości geograficznej, zaś dzieci są najbardziej bezbronnymi ofiarami każdego konfliktu zbrojnego rozpętanego przez dorosłych.

Artystka za pomocą różnych technik wyrazu – rysunku, akwareli, wydruków cyfrowych na tkaninach, zdjęć archiwalnych – oddziałuje na emocje odbiorcy, pozwalając mu na samodzielne zbudowanie narracji opartej na osobistej refleksji nad pamięcią, postpamięcią i traumą.

Rysunki Vardy Getzow przedstawiają dzieci, często samotne, kalekie, bezbronne, opuszczone. Ich nieco umowne wizerunki skontrastowane są z częścią wystawy prezentującą archiwalne fotografie dzieci żydowskich z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wykonane na terenie Polski zdjęcia ukazują dzieci podczas zabawy, nauki, obchodów świąt i ważnych uroczystości rodzinnych, w dobrze im znanym otoczeniu. Dzieci, pomimo że wciąż anonimowe, mają twarze, a co za tym idzie – zyskują w oczach odbiorcy podmiotowość.

Zarówno miejsce ekspozycji jak i przywołanie w tytule wystawy napisanego w getcie wileńskim wiersza Abrahama Suckewera nierozerwanie wiążą prace Vardy Getzow z losem najmłodszych zamordowanych w czasie Holokaustu. Tytuł wystawy Vardy Getzow „Przed obliczem gwiazd Twych białych” (jid. „Under dajne wajse sztern”) jest zarazem tytułem wiersza Abrahama Suckewera, jednego z najbardziej znanych twórców literatury jidysz.

Autorka zwraca uwagę na uniwersalność problemu – we współczesnych nam czasach dziecięce cierpienie w wyniku konfliktów zbrojnych jest wciąż sprawą aktualną i nierozwiązaną.

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog autorstwa kuratorki dr Dalii Manor. Publikacja zawiera esej kuratorki poświęcony twórczości Vardy Getzow, zarówno jej krakowskiej wystawie indywidualnej jak i wcześniejszym pracom. Książka jest wzbogacona o liczne reprodukcje dzieł Vardy Getzow oraz jej biografię artystyczną.

Wernisaż odbywa się w historycznych wnętrzach dawnej Fabryki Schindlera, miejsca, które przez swoją historię i kontekst jest niezbędne do zrozumienia wizji artystki. Wydarzenie uświetnione zostanie koncertem żydowskich kołysanek z wileńskiego getta w wykonaniu Urszuli Makosz.

Po oficjalnym otwarciu zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wystawy.

Wydarzenie bezpłatne
Udział zalecany jest dla osób powyżej 14. roku życia.

O artystce:

Varda Getzow urodziła się w  Izraelu w 1955 roku. Po ukończeniu w 1974 roku Royal Academy of Art w Hadze, a następnie Kalisher School of Painting w Tel Awiwie aktywnie działała przede wszystkim w Izraelu, choć jej głośna ekspresjonistyczna wystawa z 1982 roku Einfach ein Schwein (To tylko Świnia) pokazywana w tel Awiwie i potem w Berlinie na długo związała ją z tym ostatnim miastem. Po przeprowadzce do Niemiec Varda Getzow zajęła się trudnymi stosunkami niemiecko-żydowskimi, zaś jej warsztat zaczął ewoluować w stronę subtelniejszych form wyrazu. Dzięki rocznemu pobytowi w Londynie, możliwemu dzięki stypendium z wydziału kultury Senatu Berlińskiego i Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) oraz współpracy z Whitechapel Art Gallery, zaczęła eksperymentować z obiektami ready-made i instalacjami site-specific, a także tematyką przynależności i wyobcowania, która poprzez tło rodzinne stała się jej bliska. W późniejszych latach w ramach działalności artystyczno-społecznej, kierując się misją przywracania człowieczeństwa bezimiennym ofiarom Holokaustu i chcąc urealnić ich historyczne istnienie i unaocznić ich pamięć, zainicjowała układanie tzw. kamieni pamięci – Stolpersteine – w Cochem i Berlinie.

W twórczości artystki istotne okazują się nie tylko tematy, po które sięga, ale także przestrzenie, które wybiera na swoje wystawy. Jej dzieła prezentowane były nie tylko w licznych muzeach w Izraelu, Berlinie, Londynie, Madrycie czy Łodzi, ale także w telawiwskim centrum handlowym, londyńskim pokoju hotelowym oraz w berlińskiej Nowej Synagodze (w 2001 roku).

Najnowsze prace w ramach jej indywidualnej wystawy „Przed obliczem gwiazd Twych białych”, inspirowane zielonymi terenami Miejsca Pamięci KL Plaszow, a prezentowane w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, nabierają dodatkowego kontekstu poprzez oczywiste nawiązanie do trudnej historii Krakowa.

Wystawę Vardy Getzow pt. „Przed obliczem gwiazd Twych białych” zobaczyć można od 6 października 2022 roku w Fabryce Emalia Oskara Schindlera na ul. Lipowej 4. Kuratorką jest dr Dalia Manor.

 

 

„Przed obliczem gwiazd Twych białych”. Varda Getzow
7 października 2022 r. – 26 lutego 2023 r.
Otwarcie wystawy: 6 października, godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Kurator wystawy: dr Dalia Manor

Wydarzenie bezpłatne
Udział zalecany jest dla osób powyżej 14. roku życia.

Dołącz do wydarzenia na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

 

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH 2022
W MUZEUM KRAKOWA

7- 9 października (piątek – niedziela)
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy do Pałacu Krzysztofory na wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2022.

7 października, godz. 16.00 (piątek) – Oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca
Wstęp wolny, limit: 20 osób

8 października, godz. 11.00 (sobota) – W pogoni za krzysztoforskim kogutem! – rodzinny questing po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”
Wstęp wolny, limit: 20 osób

9 października, godz. 11.00 (niedziela) – Oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”
Wstęp wolny, limit: 20 osób

Obowiązuje limit uczestników.
Zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

KRAKÓW OD PODSZEWKI
 OPROWADZANIE TEMATYCZNE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

7 października (piątek), godz. 16:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie tematyczne z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Wydarzenie towarzyszy Festiwalowi Kultury Bez Barier.

Podczas wspólnego zwiedzania nowej wystawy stałej w Pałacu Krzysztofory „Kraków od początku, bez końca” poznamy krakowskie tajemnice oraz zwyczaje, które wpisane są w wielowiekową tradycję Krakowa. Przyjrzymy się m.in. strojowi Lajkonika oraz poznamy krakowskie legendy, których śladów poszukamy w przepastnych, średniowiecznych, piwnicach Pałacu Krzysztofory. Wejdziemy nawet do wnętrza krakowskiej szopki, żeby upewnić się, jakich elementów nie może w niej zabraknąć. Zapraszamy do wyruszenia z nami w niekończącą się podróż po tajemnicach i tradycjach Krakowa.

Osoby prowadzące: Kamil Stasiak, Justyna Kasińska

Spotkanie skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku – młodzieży i osób dorosłych.
Limit miejsc: 15 osób
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Informacje o asyście i zapisy:
Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437,
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

 

KRAKOSKIE DZIADY

7 października (piątek), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Centrum Działań Społecznościowych, Rynek Główny 35

Centrum Działań Społecznościowych w Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Refleksja nad śmiercią
Podczas równonocy jesiennej, kiedy dzień zrównuje się z nocą, znów w przyrodzie zapanowuje na chwilę równowaga. Zaraz potem noc staje się coraz dłuższa, zaczynając swoje panowanie w naszej czasoprzestrzeni. Natura zaprasza nas wtedy do refleksji na śmiercią – zarówno nad jej cyklicznym jak i nieodwracalnym aspektem. Przede wszystkim jednak nad niezaprzeczalnym faktem, że nikt z nas jej nie uniknie:.

“Niech monarchowie miasta swe budują
Niech je murami zewsząd ocyrklują
Za nic u śmierci mury i parkany
I mocne ściany
Za nic u śmierci mury i parkany
I mocne ściany”

Zamiast budować mury zbudujmy stół, do którego zaprosimy na ucztę naszych przodków, gdyż to oni są naszym pomostem do życia. Podczas cyklu pięciu warsztatów wspólnie utkamy współczesną Ceremonię Dziadowską opartą na doświadczeniach uczestników warsztatów, tradycyjnych rytuałach związanych z pamięcią o zmarłych oraz obrzędach odprawianych wokół zmarłego. Użyjemy w tym celu pieśni żałobnych, ruchu improwizowanego, metody pracy z przedmiotem znaczącym oraz opowieści.
Zapraszamy do kolektywnego i wspólnotowego sposobu przeżywania pamięci o przodkach oraz współtworzenia kontinuum tradycji – nadawania nowych znaczeń starym formom lub nowych form uniwersalnym znaczeniom.

#krakoskiedziady
#śmierć
#cyklenaturalne
#tradycja
#kontinuumtradycji
#przodkowie
#dziady
#zaduszki
#stypendiumtwórczemiastakrakowa
#tradcyjawnaszymżyciu

O prowadzącej
Joanna Łucja Cichoń – współtwórczyni takich projektów jak Fundacja Rodzinne Ogrody – Przestrzeń Dzikich Odkryców, Babski Comber, Małopolska Szkoła Tradycji, Letnisko Teatralne w Kotlinie (Lato w Teatrze), Solidarne Pychowice, która pisze o sobie:
Jestem człowiekiem – tancerką życia, która jakości tańca scenicznego od kilku lat z powodzeniem przenosi do życia. Dzięki językowi ciała i ruchu każdego dnia doświadczania mojego człowieczeństwa staje się pełniejsze. Jako trenerka języka ruchu i świadomej pracy ciałem od dwóch lat prowadzę warsztaty oparte o metodę choreoterapii i Laban/Bartenieff Movement System (LBMS). Zapraszam do pozawerbalnego doświadczania siebie w kontakcie, podążając za naturalnymi cyklami przyrody, z którą czuję się nierozerwalnie połączona. W swoich taneczno – muzycznych poszukiwaniach inspiruję się muzyką tradycyjną oraz słowiańską obrzędowością z mocnym akcentem tę wywodzącą się z polskiej tradycji w szczególności mojej rodzimej Ziemi Krakowskiej. Tradycję traktuję jako kontinuum, którego wszyscy jesteśmy częścią a na moich warsztatach zapraszam do jej transformowania i nadawania znaczeń w Tu i Teraz oraz tworzenia współczesnych rytuałów przejścia. Poprzez ruch, muzykę i śpiew tkam sieć bliskich relacji i dzięki niej mam już drugi raz okazję współpracować z Muzeum Krakowa, tworzyć zalążek współczesnej krakowskiej tradycji.

Projekt Krakoskie Dziady

Projekt Krakoskie Dziady jest finansowany z programu Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa i ma na celu wprowadzenie tematu śmierci oraz pamięci o przodkach do przestrzeni publicznej a także ożywienie i przetransformowanie tradycji związanych ze Świętem Zmarłych.

Czas trwania: 17:00 – 20:00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Limit: 15 osób

Konieczność rezerwacji bezpośrednio u prowadzącej:
e-mail: tanczacazwilkami.choreo@gmail.com
kontakt telefoniczny: 780 098 725

Wydarzenie na Facebooku: Krakoskie Dziady

 

IDEALNY PLAC CENTRALNY!
WARSZTATY PLASTYCZNO – ARCHITEKTONICZNE DLA DZIECI

8 października (sobota), godz. 11:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.

Po prezentacji archiwalnych zdjęć i krótkim spacerze po placu dzieci stworzą swoją własną wizję zabudowy placu Centralnego.

Prowadzenie: Agata Kokoryn
Limit: 20 osób
Cena: 15 zł
Pierwszeństwo dla osób zapisanych:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

JOM RISZON
NIEDZIELA W STAREJ SYNAGODZE

9 października (niedziela)
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Corocznie w październikowy jom riszon, czyli w niedzielę, która jest pierwszym dniem tygodnia według kalendarza żydowskiego, zapraszamy Państwa do uczestnictwa w święcie muzeum w Starej Synagodze na krakowskim Kazimierzu. Podczas tegorocznego święta, każdemu, kto do nas wstąpi, proponujemy:

  1. 10.00–15.30 – zwiedzanie wystaw stałej i czasowej
  2. uczestnictwo w interesujących wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
  3. oprowadzanie tematyczne pracownika Starej Synagogi
  4. 17.00–19.00 – koncert Rodzynki z migdałami. Pamięci Leopolda Kozłowskiego ostatniego klezmera Galicji (wystąpią: Marta Bizoń, Jacek Bylica, Katarzyna Jamróz, Halina Jarczyk, Kamila Klimczak, Renata Świerczyńska, Andrzej Róg, Andrzej Włodarz)

Udział w wykładach i oprowadzaniu bezpłatny. Bilet na koncert w cenie 18 zł do kupienia w kasie Starej Synagogi i w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

W tym dniu wszystkie wydawnictwa własne Muzeum Krakowa będą sprzedawane w oddziale Stara Synagoga z 25% rabatem.

Wystawy

10.00–16.00 – zwiedzanie wystaw udostępnianych aktualnie w Starej Synagodze: Dzieje i kultura Żydów krakowskich (wystawa stała), Galeria malarstwa (wystawa czasowa)

Wykłady

11.00 – Dawna i dawniejsza muzyka galicyjskich klezmerów. Wykład w sali edukacyjnej. Prowadzenie: dr Sylwia Jakubczyk-Ślęczka (Instytut Muzykologii UJ)

12.45 – Jakub Frank – natchniony mistyk czy zręczny polityk? Wykład w sali edukacyjnej. Prowadzenie: prof. dr hab. Michał Galas (Instytut Judaistyki UJ)

14.30 – W 50 minut dookoła stołu. Kuchnia żydowska. Oprowadzanie tematyczne w sali wystawowej (południowa sala kobiet). Prowadzenie: Anna Jodłowiec-Dziedzic (kustosz Muzeum Krakowa)

Koncert

17.00 – Rodzynki z migdałami. Pamięci Leopolda Kozłowskiego ostatniego klezmera Galicji
Leopold Kozłowski-Kleinman był znanym w Polsce dyrygentem, kompozytorem i pianistą, który rozsławił na cały świat krakowski Kazimierz i jego żydowskie dziedzictwo. Urodził się w Przemyślanach pod Lwowem w rodzinie o tradycjach klezmerskich. W czasie Holocaustu stracił rodzinę, sam zaś wziął udział w walkach przeciwko Niemcom. Swój powojenny los związał z Krakowem, gdzie ukończył dyrygenturę na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Był kierownikiem muzycznym i dyrygentem licznych orkiestr i teatrów. Współpracował m.in. ze Sławą Przybylską i Jackiem Cyganem. Dzięki współpracy z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie przyczynił się do wielkiego zainteresowania kulturą polskich Żydów i ich dziedzictwem. Zmarł 12 marca 2019 r. w wieku 100 lat w Krakowie.

W koncercie wezmą udział:
Marta Bizoń
Jacek Bylica
Katarzyna Jamróz
Halina Jarczyk
Kamila Klimczak
Renata Świerczyńska
Andrzej Róg
Andrzej Włodarz

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach ze Starą Synagogą!

 

 

ZACZAROWANY KRAKÓW, CZYLI CZYTANIE NA ŚNIADANIE
– SPOTKANIE DLA DZIECI

Anna Chachulska

9 października (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

Czy znacie legendy wawelskie? Najbardziej znana jest o potworze, który dręczył mieszkańców w czasach legendarnego króla Kraka. Jednak Smoka nikomu przedstawiać nie trzeba, ale czy wiecie kim jest Stańczyk i jak z dworzan zażartował? O nich i ich losach dowiecie się za sprawą naszego gościa, Pani Anny Chachulskiej, która wprowadzi nas w bajkowy świat natchniony prawdziwymi zdarzeniami, ale czy takimi prawdziwymi? Przekonajcie się sami.

Osoba prowadząca: Tomasz Karżewicz, Anna Chachulska

Anna Chachulska – Historyk sztuki, emerytowana kierownik Działu Oświatowego Zamku Królewskiego na Wawelu oraz ceniona instruktor harcerska. Przez lata prowadziła niezliczoną ilość lekcji muzealnych dla dzieci oraz zajęć dla nauczycieli, ponadto jest autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży.

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat
Limit osób: 50 osób
Cena: 15 zł/dziecko (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

WYKŁAD W ZABYTKOWYM TRAMWAJU NA TEMAT
HISTORII KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W KRAKOWIE I NOWEJ HUCIE

9 października (niedziela), godz. 14:00
Start: przystanek Zajezdnia Nowa Huta 01, kierunek plac Centralny
(UWAGA: przystanek znajduje się poza terenem zajezdni, prosimy o punktualne przybycie)

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie w zabytkowym tramwaju, w którym porozmawiamy o historii komunikacji miejskiej w Nowej Hucie. Jej dzieje przedstawi Jacek Kołodziej, pracownik krakowskiego MPK i współautor książki „Krakowska komunikacja wczoraj i dziś”. Na torowiska Nowej Huty wyruszymy na pokładzie zabytkowego modelu NDzm, który wszedł do użytku w 1949 r., w czasie, gdy wbijano pierwsze łopaty pod budowę Nowej Huty.

Osoba prowadząca: Jacek Kołodziej, autor książki „Krakowskie tramwaje”
Podczas przejazdu zabytkowym tramwajem, Jacek Kołodziej, opowie o historii komunikacji miejskiej w Krakowie i Nowej Hucie.

Bilety do zakupienia w kasie w Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1 oraz na stronie: KUP BILET

 

 

WITRYNA Z ZABAWKAMI 35
– TRWA NABÓR DO OSTATNIEJ EDYCJI

Stwórzmy razem wystawę!

Witryna z zabawkami
Projekt partycypacyjny Muzeum Zabawek w Krakowie

8 października – 26 listopada 2022
Otwarcie wystawy: 3 grudnia 2022

Edycja 5 w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa
Warsztaty w języku polskim*
https://muzeumzabawekrakow.pl/…/witryna-z-zabawkami-5/

*Chętnych do udziału w anglojęzycznej edycji projektu zapraszamy do Kamienicy Szołayskich (oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie) – informacja o naborze na stronie https://muzeumzabawekrakow.pl/…/toy…/toy-showcase-4/

Czy chcielibyście pracować w muzeum, choć przez chwilę? Samodzielnie stworzyć wystawę? Poznać kolekcję z bliska, wybrać obiekty (nawet potrzymać je w dłoni), wymyślić wokół nich historie i opowiedzieć je publiczności? Dzięki współpracy Muzeum Zabawek i Muzeum Krakowa to możliwe.

Zapraszamy chętnych do zabawy z kolekcją historycznych zabawek. Będziecie kuratorami muzealnej wystawy. Wcześniejsze doświadczenie pracy w muzeum, a nawet w kulturze, nie jest potrzebne – przyda się natomiast otwartość na nowe wyzwania i możliwości!

Wystawa powstaje podczas sześciu spotkań warsztatowych. Wraz z rodziną Sosenków, która zgromadziła największą w Polsce kolekcję zabawek, w niewielkiej grupie poznajemy stare zabawki. Kuratorzy wymyślają temat wystawy, dobierają obiekty, interpretują je, tworzą opisy, a na koniec pracują z aranżerem nad formą prezentacji. Jesteśmy otwarci na pomysły kuratorów (także te szalone). My służymy wsparciem, a wystawę tworzą kuratorzy spośród publiczności, którzy zgłoszą się do projektu.

Osobisty pokaz kolekcji wejdzie w dialog z wystawą „Stał dwór szlachecki” prezentowaną w Muzeum Podgórza. Podczas warsztatów kuratorzy spotkają się z twórcą kolekcji zabawek Markiem Sosenko. Nad wystawą będą pracować z dyrektorkami Muzeum Zabawek, Katarzyną Sosenko i Katarzyną Jagodzińską, a aranżację stworzą z międzynarodowej sławy artystą wizualnym Mateuszem Okońskim. Częścią projektu będzie także zapoznanie z techniką tworzenia tradycyjnych zabawek inspirowanych wzorami Warsztatów Krakowskich (stowarzyszenia twórczego działającego w Krakowie w latach 1913–1926), które zasłynęły realizacją bajecznie kolorowych zabawek, w tym ozdób choinkowych z papieru. Kuratorzy wykonają własne papierowe zabawki wspólnie z prof. Anną Myczkowską-Szczerską, która w ramach projektu badawczego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rekonstruuje zabytkowe zabawki na podstawie szablonów, fotografii i nielicznych zachowanych oryginałów.

Wystawa będzie miała charakter epilogu–dopowiedzenia do wystawy „Stał dwór szlachecki” – zostanie zaprezentowana w gablotach ustawionych w ostatniej sali wystawy.

Spotkania będą się odbywały w kameralnych, maksymalnie 15-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. B. Limanowskiego 51, Kraków), a jedno spotkanie gościnnie w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków), gdzie równolegle realizowana będzie anglojęzyczna edycja projektu.

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę oraz filmem dokumentalnym.

Program

Wszystkie spotkania odbywają się w soboty, start o godz. 10:15, ale różne godziny zakończenia.

8 października 2022, godz. 15:00–17:45: warsztat z kolekcją wraz z kolekcjonerami, wspólna wizyta na wystawie „Stał dwór szlachecki”, z którą wystawa zabawek nawiąże dialog, spotkanie w Muzeum Podgórza (ul. B. Limanowskiego 51, Kraków)

15 października 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z kolekcją wraz z kolekcjonerami, po warsztacie możliwość wizyty na wystawie „Przedmioty”, spotkanie wyjątkowo w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków)

22 października 2022, godz. 15:00–18:00: warsztat kreatywny – pokaz i własnoręczne tworzenie zabawek, spotkanie w Muzeum Podgórza

5 listopada 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z kolekcją wraz z kolekcjonerami, warsztat z tekstami, spotkanie w Muzeum Podgórza

19 listopada 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z tekstami i praca z aranżerem, spotkanie w Muzeum Podgórza

26 listopada 2022, godz. 15:00–18:00: praca z aranżerem, spotkanie w Muzeum Podgórza

3 grudnia 2022, godz. 12:00: otwarcie wystawy

Program może ulec niewielkim przesunięciom.

„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Muzeum Zabawek w Krakowie we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli powstanie pięć wystaw.

Zgłoszenia do udziału w pełnym cyklu (nie w poszczególnych spotkaniach) przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.

Zapisy

Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Do zabawy zapraszamy wszystkich chętnych – dużych i małych, z rodziną, przyjaciółmi, w pojedynkę.
Udział w projekcie jest bezpłatny.

DEPOZYT PAMIĘCI – „POMIĘDZY”
– WYSTAWA CZASOWA

Do 15 listopada
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę czasową.

„Filozofowie mówią, że znajdować się „pomiędzy” to nie być ani jednym ani drugim, ale gdzieś pośrodku, jak pośrednik, wysłannik, intermezzo”.

Przez całe wakacje od lipca do sierpnia w Muzeum Podgórza dzieci z rodzicami, młodzież – Ukraińcy i Białorusini – uciekinierzy przed rosyjską agresją i białoruskim reżimem, uczęszczały do letniej szkoły językowej, którą na ich prośbę zorganizowaliśmy dla nich w naszym muzeum. Były to dwa miesiące, w czasie których nas młodzi przyjaciele próbowali przełamać barierę lęku, traumy i oswoić się z trudną sytuacją, w jakiej znaleźli się przez rosyjską agresję. Usiłowali  otworzyć się na język polski, zrozumieć polską kulturę, zwiedzali z nami Kraków, uczyli się nowego miasta, aby choć w niewielkim stopniu poczuć się u nas dobrze. Bardzo się ze sobą i z nami w tym czasie zaprzyjaźnili, ale również otworzyli przed nami swoje serca. Z tego spotkania urodziła się piękna, niezwykła rzecz – zainspirowana ideą naszego „Depozytu Pamięci” – wystawa „Pomiędzy”.
Jest to niewielka rozmiarem lecz potężna ładunkiem emocji, opowieść ukraińskich i białoruskich uchodźców o nich samych. Jak pisze jedna z kuratorek wystawy:
My (uchodźcy) jesteśmy jak klucz do naszych domów, do których na razie nie możemy wrócić przez działania wojenne, represje, dlatego, że nie ma już tego domu, albo już nie ma rodzinnego miasta, została tylko pamięć o nim. A klucze są. Są symbolem przestrzeni/czasu/okoliczności „pomiędzy”.
Masza Oleksiej, Stefanija, Jurij, Viktoria i wiele wiele innych osób z Charkowa, Kijowa, Sum, Dnipro, Mikołajewo, Ochtyrki opowiedziało nam o sobie. O tym, co było „tam” i o tym co jest „tu”. Jak trudno jest być „pomiędzy”. O starcie, o smutku, bólu i nadziei. O odwadze, o swoich ojcach walczących i o pragnieniu wolności. Na narysowanej przez siebie mapie, w miejscach z których pochodzą zostawili ślady – odbicie swojego niepowtarzalnego znaku – odcisku palców, obecności. Nićmi w kolorze flag połączyli to swoje DNA z nowa ojczyzną – z Krakowem. Nad tą nieplanowaną podróżą zawiesili klucze od swoich domów – niektóre z nich nie mają już zamka. Klucze zawieszone są na nitkach, dokładnie tak jak zawieszeni są w czasoprzestrzeni ich właściciele. Na kartkach napisali nam o tym, co było najważniejsze i co jest najważniejsze.
Nad wystawą pracowaliśmy wspólnie z młodymi od kilkunastu dni. Jej montaż miał miejsce 24 sierpnia w Dniu Niepodległości Ukrainy, jej otwarcie 31 sierpnia, w dniu w którym młodzi kursanci odbierali dyplomy z przebytego kursy z języka polskiego. Momentami wydawało nam się, że to wręcz dyplom z dojrzałości, do której powinni mieć jeszcze czas dorastać.
Ta wystawa jest dla naszych przyjaciół  – może Państwa sąsiadów, rodziców, uczniów, kolegów niezwykle ważnym, emocjonującym wydarzeniem, rodzajem sensu terapeutycznego, który bardzo nas do siebie zbliżył.
Gdy skończy się wojna i zapanuje pokój, ten fragment ukraińskiej historii przekażemy w czułe i najodpowiedniejsze dla tej historii ręce – ukraińskich muzealników. Póki co opowieści wojenne i klucze do domów troskliwie przechowamy.

Zapraszamy gorąco do oglądania Depozytu Pamięci w holu naszego muzeum. Będziecie Państwo poruszeni.  Nasi kuratorzy podarowali nam klucze od swojego niedawnego życia, niech będą kluczami do nowego wspólnego, gościnnego domu.

KONKURS „CZY ZNASZ KRAKÓW?”

Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie.

Po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 r. Pięć lat później Leszek Ludwikowski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Historycznego zainicjował cykliczny konkurs historyczny adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Od lat konkurs organizuje Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Jego podstawowym celem jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania dziejami i dziedzictwem kulturowym Krakowa, a także kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej, wzmacnianie umiejętności związanych z samodzielną analizą wydarzeń i postaci historycznych oraz interpretacją dzieł sztuki.

Tegoroczna edycja
Tematem tegorocznej edycji konkursu wiedzy skierowanego do uczniów szkół podstawowych (klasy IV–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych jest „Włodzimierz Tetmajer (1861–1923) na tle epoki. W 100 śmierci artysty”. Włodzimierz Przerwa–Tetmajer to postać wybitna, choć niestety nieco zapomniana. Był ceniony jako malarz życia wiejskiego, poeta, prozaik, przedstawiciel nurtu Młodej Polski. Ponadto był zasłużonym działaczem ruchu ludowego, patriotą, człowiekiem o wielkiej odwadze cywilnej, który oficjalnie postawił w parlamencie austriackim w 1917 r. sprawę niepodległości Polski z dostępem do morza. Tetmajer był pierwowzorem postaci Gospodarza z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Etapy konkursu
W ramach przygotowań konkursowych w zabytkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory organizowane zostaną bezpłatne wykłady wprowadzające oraz oprowadzania po Rydlówce. Pierwsze zajęcia odbędą się 22 października o godz. 10.00 w Pałacu Krzysztofory. Eliminacje konkursowe odbędą się w marcu 2023 r., zaś finał w kwietniu. W eliminacjach międzyszkolnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych mogą brać udział zarówno uczestnicy indywidualni jak i 3 – osobowe drużyny. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są upominki, dla laureatów cenne nagrody.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana oraz Muzeum Krakowa.

Dodatkowych informacji udziela: Pani Anna Sęk; tel. 12 259 49 37 lub 600 884 915. Zgłoszenia do udziału w konkursie prosimy o przesłanie drogą elektroniczną w terminie do 20.10.2022 r. na adres: asek@cmjordan.krakow.pl

„RZEKŁBYM DWA SŁOWA… ZA DUŻO”
– KONKURS INTERPRETACJI TEKSTÓW DRAMATYCZNYCH Z OKRESU ROMANTYZMU, POZYTYWIZMU I MŁODEJ POLSKI

  1. Wierciak, „Podwójna karykatura Ludwika Solskiego” jako dyrektora teatru i w roli Chudogęby, akwarela, 1906, własność Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa organizuje IV edycję konkursu recytatorskiego „Rzekłbym dwa słowa… za dużo”.

Tym razem chcemy zwrócić uwagę nie tylko na poezję, ale także na prozę oraz, co ważniejsze, na utwory pisane specjalnie na scenę (np. komedie czy dramaty). Tegoroczny konkurs będzie towarzyszył wystawie Maszyneria teatru, która opowiada o powstawaniu spektaklu teatralnego.

Celem IV edycji konkursu jest popularyzacja dorobku literackiego poetów i dramatopisarzy tworzących w wieku XIX i na początku wieku XX. Wspólnie z uczestnikami wydarzenia poznawać chcemy dzieła, które czerpią z różnych stylów, są utworami łamiącymi schematy, a w swojej istocie pozostają aktualne do dzisiaj. Ufamy, że każdy uczestnik, mierząc się z tymi tekstami, przeżyje emocjonującą artystyczną przygodę, a jednocześnie zaprezentuje najpiękniejsze cechy swojego talentu i pokaże własny sposób interpretacji znakomitych utworów klasycznej literatury polskiej. Mamy też nadzieję, że konkurs przyczyni się do kształtowania postaw obywatelskich wśród przedstawicieli młodego pokolenia, a Dom pod Krzyżem stanie się miejscem spotkań, podczas których można będzie poszerzać i pogłębiać znajomość sztuki, wymieniać się własnymi doświadczeniami i talentami.

Jedną z nagród w konkursie będzie możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych prowadzonych przez zawodowych aktorów, które zakończy wspólnie przygotowany spektakl.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (klasy od VII do VIII) oraz ponadpodstawowych.

Wszystkie potrzebne informacje dostępne są w Regulaminie, który wraz z kartą zgłoszeniową, formularzem RODO i dodatkowymi dokumentami jest do pobrania na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rzeklbym-dwa-slowa-za-duzo

Harmonogram konkursu

Ostateczny termin zgłoszenia udziału w Konkursie upływa 20 listopada 2022 r. o godz. 23:59.

Zgłoszenie do Konkursu należy wykonać wyłącznie drogą mailową na adres Organizatora: a.kowalska@muzeumkrakowa.pl, w terminie do 20 listopada 2022 roku do godziny 23.59.
Do maila należy załączyć w formie skanu/zdjęcia wypełnione i podpisane dokumenty:
Kartę zgłoszenia załącznik nr 1 do Regulaminu,
Zgodę opiekuna prawnego na udział małoletniego uczestnika w Konkursie załącznik nr 2 do Regulaminu,
Podpisaną klauzulę RODO – załącznik nr 3 do Regulaminu.

I etap konkursu: 28 listopada (poniedziałek) 2022, godz. 10.00–17.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Finał: 19 grudnia 2022, godz. 10.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Konkursem w Muzeum Krakowa zajmuje się dr Agnieszka Kowalska (Dział Dokumentacji Historii Teatru Krakowskiego),
e-mail: a.kowalska@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 422–52–58, 422–68–64, wew. 22

STAŁE TURY ZWIEDZANIA W FABRYCE EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Możliwość zwiedzania oddziału z przewodnikiem w języku angielskim!

W każdą środę, piątek i niedzielę, o godzinie 16.00, istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Fabryki Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem w języku angielskim. Cena biletu: 30 zł od osoby!

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż Fabryka Emalia Oskara Schindlera będzie nieczynna w dniu 4 października (wtorek).

ZMIANY W FUNKCJONOWANIU MUZEUM PODGÓRZA

W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09. – 09.10.2022 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza – „Miasto pod Kopcem Kraka”.

Wystawa czasowa „Stał dwór szlachecki” udostępniania jest w Muzeum Podgórza
dla zwiedzających według dotychczasowych zasad.
Wystawa czasowa Depozyt pamięci – „Pomiędzy” jest dostępna bezpłatnie.

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!

 









PLACES WORTH YOUR TIME