Muzealne aktualności 3 marca – 9 marca
Miesiąc Krakowianek w Muzeum Krakowa
Kazimiera Bujwidowa – krakowska emancypantka
5 marca (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, sala Miedziana
Laborantka, autorka broszur naukowych, społeczniczka, nazwana przez współczesnych partyzantką ruchu kobiecego. Jej bogatą biografią można by obdzielić kilka osób. Kazimiera Bujwidowa na trwałe i nierozerwalnie wpisała się w historie walki o emancypację kobiet w Galicji. O tym, jak ważną jest dla Krakowa postacią, świadczy ustanowiona w 2021 roku nagrodę jej imienia.
Wstęp bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsc.
Znane i zapomniane mieszkanki Krakowa – oprowadzenie kobiecym szlakiem po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”
8 marca (sobota), godz. 11:00
9 marca (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Spacerując ulicami Krakowa można natknąć się na miejsca upamiętniające wyjątkowe krakowianki. Wśród nich znajdują się artystki, społeczniczki, właścicielki przedsiębiorstw, które przez wieki współtworzyły historię naszego miasta. O wielu z nich się nie pamięta, część wspomina się w związku z kolejnymi rocznicami. Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie, podczas którego przypomnimy postacie znanych i zapomnianych mieszkanek Krakowa, w tym m.in. Heleny Ungler, Kazimiery Bujwidowej, Hanny Rudzkiej-Cybisowej czy Olgi Boznańskiej. W trakcie zwiedzania postaramy się spojrzeć na Kraków z kobiecej perspektywy.
Udział w cenie biletu wstępu na wystawę stałą. Dla kobiet udział w oprowadzaniu dla wynosi 1 zł
Konieczność rezerwacji miejsc: w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl)
Krakowskim szlakiem kobiet pracujących – spacer miejski
8 marca (sobota), godz. 13:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Nie wszystkie kobiety były arystokratkami czy bogatymi mieszczankami. Niektóre musiały same zapracować na utrzymanie siebie i swojej rodziny. W trakcie spaceru odwiedzimy miejsca, które były świadkami codziennych zmagań pracujących kobiet – opowiemy o kwiaciarkach z rynku, kłótliwych przekupkach z Placu Szczepańskiego czy pracownicach Cygarfabryki
Cena: 20 zł (bilety można kupić w kasie w Kamienicy Hipolitów oraz w COZ w Pałacu Krzysztofory)
Konieczność rezerwacji miejsc: w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Siłaczki”
8 marca (sobota), godz. 14:00, godz. 16:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Celem wystawy jest ukazanie różnorodnej roli kobiet w życiu społecznym, artystycznym i politycznym w przestrzeni miasta, lokalnej społeczności, a także w kontekście wydarzeń politycznych i społecznych dotykających bezpośrednio i pośrednio Krakowa w różnych epokach historycznych i współcześnie. To także okazja do prezentacji aktywności kobiet w kontekście panujących w danym okresie schematów społecznych – ukazania na ile można być „wolną” w określonych ramach obyczajowo- społecznych i jak wyzwolić się z narzuconych ograniczeń. Zwiedzający wystawę poznają sylwetki tak silnych osobowości, jak legendarna pierwsza studenta – Nawojka, ale także pierwsze „magister fermacyji” – rodzone siostry i zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie. O silnej osobowości takich sław jak aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann czy ikony polskiej sztuki XX wieku Zofii Stryjeńskiej nie potrzeba nikogo przekonywać, podobnie jak o sylwetkach emancypantek Marii Dulębianki, czy Kazimiery Bujwidowej.
Udział w cenie biletu wstępu na wystawę. Dla kobiet udział w oprowadzaniu dla wynosi 1 zł
Konieczność rezerwacji miejsc: w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)
Akademia Dydaktyczna – Edukacja wizualna w przestrzeni szkolnej i ekspozycyjnej. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Siłaczki”
5 marca (środa), godz. 17:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Wystawa ilustruje przemiany społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne, które miały znaczenie dla emancypacji kobiet i ich dążeń do stania się pełnoprawnymi obywatelkami realizującymi swoje marzenia. Zwiedzający mogą poznać narracje dotyczące takich postaci, jak legendarna pierwsza studentka – Nawojka, losy sławnych aktorek, takich jak Helena Modrzejewska czy Antonina Hoffmann czy wreszcie ikony polskiej sztuki XX wieku – Zofii Stryjeńskiej. Na ekspozycji podjęto również losy emancypantek, na czele z Marią Dulębianką czy Kazimierą Bujwidową. Ważną postacią jest także krakowianka – królowa przedwojennego tenisa – Jadwiga Jędrzejowska, której styl gry powalał przeciwniczki oraz ilustratorka przedwojennego „Vogue” i „Harper̒s Bazaar”- Alicja Halicka.
Spotkanie na ekspozycji stanowić będzie inspirację do interdyscyplinarnego i herstorycznego spojrzenia na dzieje Krakowa.
Prowadzący: Michał Hankus
Zapisy: https://muzeumkrakowa.pl/akademia-dydaktyczna
Udział w zajęciach jest bezpłatny
Większość zajęć odbywa się formie webinariów
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje przez formularz zapisu. Przed zajęciami wysyłany jest kod dostępu do spotkania
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl
Muzeum wydaje zainteresowanym uczestnikom certyfikaty uczestnictwa
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Osobno, ale razem. 110. rocznica połączenia Podgórza i Krakowa 1915 – 2025”
5 marca (środa), godz. 17:30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Osobno, ale razem..”
Spotkania prowadzone są kolejno przez wszystkich pracowników Muzeum Podgórza, każde nieco inną ścieżką.
Bilet w cenie biletu na wystawę
Interaktywne czytanie „Zaczarowanego Koła” Lucjana Rydla
8 marca (sobota), godz. 15:30
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Teatr ,,Złoty Róg” i Rydlówka zapraszają na wspólne, interaktywne czytanie „Zaczarowanego Koła” – dramatu Lucjana Rydla. Ta Baśń Dramatyczna, jak nazwał ją jej autor, przeniesie nas w dawne sarmackie czasy, kiedy kraina nasza była nawiedzana przez diabły kuszące ludzi, by zdobyć ich nieśmiertelne dusze, leśne knieje zamieszkiwały dziwne stwory, zaś ludźmi targały zgubne namiętności. A wszystko to w oprawie słowno – muzycznej Teatru Złoty Róg czyli amatorską grupą sympatyków folkloru krakowskiego. Nawiązującą swoją działalnością do teatrów regionalnych, upowszechniamy dawne zwyczaje i tradycje krakowskie, szukając inspiracji zarówno w twórczości artystów młodopolskich, zapomnianych artystów lokalnych, jak i w pamięci rodowitych mieszkańców Krakowa.
Projekt współfinansowany jest przez Radę Dzielnicy VI – Bronowice.
Limit: 15 osób
Udział bezpłatny
Obowiązkowa rezerwacja Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, telefon: (12) 426 50 60, email: info@muzeumkrakowa.pl
Z okien apteki – oprowadzanie po wystawie stałej w Aptece pod Orłem w 82. rocznicę likwidacji krakowskiego getta
9 marca (niedziela), godz. 15:30
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”.
W marcu 2025 roku przypada 82. rocznica likwidacji krakowskiego getta. 13 i 14 marca 1943 roku rozegrał się ostatni akt tragedii Żydów uwięzionych w getcie w Krakowie. Część z nich trafiła do obozu Plaszow, pozostałych wywieziono do Auschwitz-Birkenau, wielu zamordowano na miejscu. Wydarzenia te obserwował farmaceuta Tadeusz Pankiewicz, zarządzający apteką w tzw. dzielnicy żydowskiej. Z okien apteki widział zbrodnie, jakich dopuszczał się okupant nad bezbronną ludnością żydowską. Podczas oprowadzania podążymy szlakiem jego wspomnień z tego wydarzenia. Dowiemy się o przebiegu likwidacji, losie znajomych farmaceuty i sytuacji panującej w opuszczonym getcie.
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 15 osób
Zakup biletów: kasa Apteki Pod Orłem. Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.