Muzealne aktualności 30 sierpnia – 5 września

0

31 sierpnia (wtorek), godz. 17:00
Start: Apteka Pod Orłem, Plac Bohaterów Getta 18

Spacer edukacyjny W służbie prawa. Wybrane sylwetki krakowskich adwokatów pochodzenia żydowskiego towarzyszy wystawie plenerowej Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej, którą można oglądać w przestrzeni przed Starą Synagogą od 27 sierpnia do 19 września.
Spacer poprowadzi Bartosz Heksel
Udział bezpłatny
Obowiązują zapisy (do 30.08.): pelnoich@gmail.com

 

1 września 2021 (środa), godz. 16:30
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

W rocznicę wybuchu II wojny światowej zapraszamy Państwa na tematyczne oprowadzanie po wystawie „Kraków – czas okupacji 1939-1945”.
Nie będzie to jednak oprowadzanie poświęcone działaniom wojskowym czy wojnie obronnej z września 1939 roku. Spojrzymy na największy w dziejach ludzkości konflikt z perspektywy tego czym w zasadzie był – humanitarnej tragedii zwykłych ludzi. W tej opowieści skupimy się przede wszystkim na bezsensie wojny, która przynosi(ła) śmierć, strach, głód i terror. Podczas tego oprowadzania nie będziemy mówić bohaterach i widocznym na pierwszy rzut oka heroizmie. Tutaj przewodnikami będą krakowianie, dla których 1 września 1939 roku był końcem świata, który znali.
Prowadzący: Mateusz Zdeb
Udział w cenie biletów wstępu na wystawę stałą.
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

 

 

1 września (środa), godz. 16.30

Miejsce zbiórki: sień Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

We wrześniu zapraszamy na oprowadzania, podczas których będzie można zwiedzić z przewodnikiem wyremontowane pałacowe wnętrza, skąpane w promieniach jesiennego słońca.

Pałac Krzysztofory to jedna z najważniejszych i najbardziej okazałych rezydencji miejskich Krakowa. W trakcie spaceru poznamy bogatą historię Krzysztoforów. Cofniemy się do średniowiecza, do czasów, kiedy znajdowały się tutaj kamienice mieszczańskie, których przebudowa w XVII w. doprowadziła do powstania rezydencji magnackiej goszczącej przez stulecia władców i najważniejsze osoby w państwie. Spojrzymy także na historię Krzysztoforów z szerszej perspektywy, prezentując rezydencję jako świadka najważniejszych wydarzeń w dziejach Krakowa oraz Polski. Podczas spaceru przybliżymy nie tylko bogate dzieje i dziedzictwo Krzysztoforów, ale także zaprezentujemy jego odnowione i dostosowane do nowej funkcji wnętrza.
Cena: 10 zł od osoby
Rezerwacja miejsc i sprzedaż biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory,
tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Pozostałe terminy:
2 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
3 września 2021 (piątek), godz. 16:30
8 września 2021 (środa), godz. 16:30
9 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
10 września 2021 (piątek), godz. 16:30
15 września 2021 (środa), godz. 16:30
16 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
22 września 2021 (środa), godz. 16:30
23 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
24 września 2021 (piątek), godz. 16:30
29 września 2021 (środa), godz. 16:30
30 września 2021 (czwartek), godz. 16:30

 

 

3 września (piątek), godz. 17.30

START: kościół Najświętszego Serca Jezusa (ul. Cechowa)

„Po co nam przeszłość dla przyszłości? – spacer śladami historii dworu w Piaskach Wielkich. Muzeum Podgórza zaprasza mieszkańców Piasków Wielkich i Piasków Nowych na wyjątkowy spacer śladami dworskiej historii dzielnicy. Poznamy niezwykłą historię, niezwykłego obszaru, dziś pełnego osiedli i domów jednorodzinnych. Dowiemy się czegoś od siebie i czegoś o sobie. Spacer poprowadzi miłośniczka i znawczyni dziejów Piasków, piaszczanka z wyboru, autorka książki „Na granicy miasta i łąki” oraz studentki III roku socjologii Akademii Górniczo-Hutniczej Aleksandra Mikulec i Klaudia Polańska.  Spacer odbędzie się 3 września w piątek o 17.30, spotykamy się przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Cechowej. Serdecznie zapraszamy, poznamy miejsce, w którym mieszkamy, poznamy się, zobaczymy co wiemy, a czego nie o swojej okolicy!

WITRYNA Z ZABAWKAMI

 

4 września (sobota), godz. 11.00-13.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza na projekt Muzeum Zabawek w Krakowie!

Czy chcielibyście stworzyć wystawę w muzeum? Wejść w rolę kuratora i aranżera? Zbudować opowieść z zabawek historycznych oraz współczesnych wykonanych wspólnie z rzemieślnikami? Zapraszamy do projektu „Witryna z zabawkami” na siedem wrześniowych warsztatów w Muzeum Podgórza.
„Witryna z zabawkami” wypełni się autentycznymi zabawkami z kolekcji rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. W trakcie siedmiu spotkań w Muzeum Podgórza uczestnicy warsztatów – kuratorzy – pracować będą nad osobistym pokazem kolekcji, w którym pojawią się wątki podgórskie. Marek i Katarzyna Sosenko opowiedzą o wybranych zabawkach, z których kuratorzy wybiorą te, które znajdą się na wystawie. Krakowscy rzemieślnicy ujawnią tajniki swojego warsztatu, a uczestnicy pod ich okiem stworzą własne zabawkowe przedmioty. Całość zyska profesjonalną oprawę plastyczną, którą uczestnicy wykonają wspólnie ze współczesnym artystą. Obiekty uzupełnimy też o osobiste komentarze.
Pokaz odbędzie się w tytułowej witrynie – przeszklonych regałach w holu wejściowym muzeum oraz w Depozycie pamięci. Witryny ze spotkania na spotkanie będą się wypełniać obiektami z historycznej kolekcji, współczesnymi interwencjami i historiami. Spotkanie premierowe – otwarte dla publiczności – będzie też zachętą do podzielenia się własnymi zabawkami, które będą mogły uzupełnić pokaz tylko na chwilę lub pozostać w tym miejscu na dłużej.
Zapraszamy osoby w każdym wieku!
Spotkania będą się odbywały w kameralnych około 12-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51, Kraków, jeśli będzie istniała możliwość spełnienia warunków związanych z obostrzeniami sanitarnymi, dwa spotkania odbędą się w pracowniach rzemieślników).
Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę (ukaże się w 2022 r. na zakończenie całego projektu, czyli po zrealizowaniu pięciu wystaw w witrynie) oraz filmem dokumentalnym.

Szczegółowy program:
4 września (sobota) godz. 11.00–13:00 (spotkanie z kolekcjonerami)
8 września (środa) godz. 17.00–20:00 (warsztat z rzemieślnikiem)
11 września (sobota) godz. 11.00–13:00 (spotkanie z kolekcjonerami)
15 września (środa) godz. 17.00–20:00 (spotkanie z kolekcjonerami oraz redaktorem)
18 września (sobota) godz. 11.00–14:00 (warsztat z rzemieślnikiem)
22 września (środa) godz. 17:00–20:00 (wykonanie aranżacji plastycznej wspólnie z artystą, Arturem Wabikiem)
25 września (sobota) inauguracja projektu z interwencjami publiczności
Od 26 września „Witryna z zabawkami” dostępna dla publiczności od czwartku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00

„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli postanie pięć pokazów. Pierwsza edycja odbyła się latem w Cricotece, a kolejne trzy edycje w 2022 r.: wiosną w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (grupą docelowa będą osoby o specjalnych potrzebach), latem w Muzeum Podgórza oraz wczesną jesienią w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (warsztat w języku angielskim dla społeczności międzynarodowej). Ponadto „Witryna z zabawkami” będzie miała swoją odsłonę on-line, gdzie równolegle prowadzone będą działania włączające.

Informacja: https://www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.
Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Udział w projekcie jest bezpłatny.

Koordynacja projektu: Katarzyna Jagodzińska i Melania Tutak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

4 września (sobota), godz. 11:00
Start: Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer towarzyszący wystawie Muzeum po sąsiedzku. Prądnik Biały.

Kraków leży nie tylko nad Wisłą; jakie znaczenie dla naszego miasta ma rzeka Prądnik? Podczas pierwszego ze spacerów przyjrzymy się tym walorom okolicy, które opiewali pierwsi polscy humaniści, wizytował Stanisław August Poniatowski, i które docenili też XIX-wieczni lekarze. Przyjrzymy się zachowanym świadkom historii od pierwszych wzmianek w dokumentach o „wsi Prądnik z karczmą” i wiejskiej rezydencji biskupów krakowskich aż do przestrzeni współczesnych wydarzeń artystycznych. Odkryjemy malowniczą, historyczną zabudowę dawnych przedmieść i letnich domów podmiejskich tak, aby nasza wycieczka posłużyła jako inspiracja do chodzenia własnymi ścieżkami po historycznych i zielonych zakamarkach tych wciąż niedocenianych dzielnic Krakowa.
Udział w spacerze jest bezpłatny.
W celu zapisania się na wydarzenie zapraszamy do kontaktu z Centrum Obsługi Zwiedzających, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

4 września (sobota), godz. 11:00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Stara Synagoga, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie plenerowej „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”, która znajduje się w przestrzeni przed budynkiem oddziału.

Spotkanie wprowadzi uczestników w świat monoteistycznej religii Żydów. W trakcie zajęć wyjaśnia się pojęcia kanonu Biblii hebrajskiej (Tanach, Tora) oraz funkcje i wyposażenie budynków sakralnych – Świątyni Jerozolimskiej, synagogi. Uczestnikom zajęć jest prezentowany zwój Tory oraz elementy ubioru modlitewnego mężczyzn (tałes, tefilin). Zajęcia mają charakter interaktywny, z wykorzystaniem pomocy naukowych oraz obejmują zwiedzanie Starej Synagogi jako przykładu tradycyjnego domu modlitwy.
Spotkanie poprowadzi Karolina Ożóg
Wstęp wolny
Limit miejsc: 30, decyduje kolejność przyjścia.

 

 

4 5 5 września (niedziela), godz. 11:00
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18

Apteka Pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer edukacyjny Społeczność żydowska w Podgórzu.

Żydzi byli związani z historią Podgórza od początku powstania miasta, jednak dopiero w czasach autonomii galicyjskiej uzyskali prawo swobodnego osiedlenia się w nim. Od tego momentu szybko rosła liczba mieszkańców żydowskiego pochodzenia. Na początku XX wieku stanowili już ok. 30% całej społeczności Podgórza. W trakcie spaceru poznamy miejsca związane z funkcjonowaniem żydowskiej gminy wyznaniowej w Podgórzu oraz domy, w których mieszkali podgórscy Żydzi.
Prowadzący: Bartosz Heksel
Cena: 10 złotych od osoby









PLACES WORTH YOUR TIME