Muzealne aktualności 4-10 września

0

Muzealne aktualności 4 – 10 września

Muzeum Nowej Huty – spotkanie dotyczące dostępności

5 września (wtorek), godz. 18:00 – 20:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie dotyczące dostępności.

Muzeum Krakowa stara się o środki unijne z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027).

W Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum Krakowa, planujemy wystawę stałą, kino plenerowe, nowoczesne sale edukacyjne i konferencyjne. Bardzo zależy nam, by ta przestrzeń była przyjazna, wygodna i dostępna. Dlatego zapraszamy na spotkanie, na którym opowiemy o zaplanowanych rozwiązaniach dostępnościowych zarówno w samym budynku, jak i w planowanych wydarzeniach towarzyszących. Bardzo zależy nam na Państwa opinii, dlatego serdecznie zapraszamy na spotkanie 5 września 2023 roku we wtorek, w godzinach 18 – 20, na os. Centrum E 1.
Liczba uczestników ograniczona, osoby chętne do udziału prosimy o zgłoszenie na adres e-mail: nowahuta@muzeumkrakowa.pl
Prosimy też o informację o szczególnych potrzebach (np. tłumacz PJM, audiodeskrypcja itp.).

Podsumowanie:
kiedy: 5 września 2023 roku we wtorek, w godzinach 18:00 – 20:00
gdzie: Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, os. Centrum E 1
Dojazd i dojście do budynku: najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się przy Placu Centralnym, tramwaje 4, 10, 16, 21, 22, 62, autobusy: 149, 174, dojście ok. 500 metrów wzdłuż ale. Jana Pawła II.
Budynek z barierami architektonicznymi, które można pokonać przy pomocy podjazdów.
Brak dostępnej toalety.

 

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie
„Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

Włodzimierz Tetmajer „Na ganku Tetmajerówki”
ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” w tym tygodniu.

„Odkrywamy Tetmajera!” – oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi
6 września (środa), godz. 16:00
II piętro, sale wystaw czasowych, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi po wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” w ramach programu Kraków naprawdę dla wszystkich.

Kraków to skarbnica opowieści o niezwykłych miejscach, zdarzeniach oraz ludziach, których życie mogłoby stać się kanwą niejednej książki i superprodukcji. Jedną z takich postaci był Włodzimierz Tetmajer- młodopolski malarz, poeta i polityk. Jego małżeństwo wywołało niespotykany skandal w Krakowie, a malarstwo zachwyciło bogactwem barw. Również dzięki niemu, podkrakowskie Bronowice wraz jej mieszkańcami stały się jedną z najsłynniejszych polskich wsi. Razem z historyczką sztuki Elżbietą Lang wspólnie odkryjemy bajecznie kolorową twórczość i życie krakowskiego malarza na jubileuszowej wystawie prezentowanej w Muzeum Krakowa z okazji Roku Włodzimierza Tetmajera.

Osoba prowadząca: Elżbieta Lang

Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl , 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”
8 września (piątek), godz. 17:00
II piętro, sale wystaw czasowych, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”.

Z okazji 100. rocznicy śmierci Włodzimierza Tetmajera Muzeum Krakowa przygotowało wystawę czasową poświęconą jego twórczości. Co ciekawe, nie jest to pierwsza wystawa monograficzna prezentująca dorobek tego artysty, literata i polityka w naszym muzeum. 45 lat temu w wielkiej sali przy kościele Franciszkanów otwarto ekspozycję, na której wystawiono obrazy Tetmajera z zaledwie kilku muzeów w Polsce, jego rysunki i szkicowniki, a także pojedyncze pamiątki po nim. Tegoroczna, jak dotąd najobszerniejsza wystawa poświęcona temu artyście, obejmuje ponad 400 eksponatów z całej Polski. Jej kuratorka, Marta Marek, podczas oprowadzań wprowadza zwiedzających w świat sztuki artysty. Przypadający obecnie Rok Włodzimierza Tetmajera jest idealną okazją do wspólnego odkrycia na nowo lub przypomnienia dzieł i postaci tego niezwykłego człowieka. Na zwiedzających czekają wspaniałe opowieści dotyczące twórczości i bogatej biografii Włodzimierza Tetmajera, która może zadziwić, a nawet niekiedy zaskoczyć. A wszystko to w otoczeniu świetnej klasy malarstwa sprowadzonego do Krakowa z całej Polski.

Osoba prowadząca: Marta Marek, kuratorka wystawy

Miejsce: Pałac Krzysztofory, II piętro, sala wystaw czasowych
Oprowadzanie kuratorskie w cenie biletu wstępu na wystawę.
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2023

7-12 września (czwartek – wtorek)
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

W dniach od 7 do 12 września 2023 r. Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na 17. obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo.

Tegoroczna edycja odbywa się w 80. rocznicę krwawej niemieckiej pacyfikacji Woli Justowskiej. Przeprowadzona została przez policje niemiecką w celu wykrycia tajnych drukarni na tym terenie. W jej efekcie rozstrzelano 21 osób, a 80 wywieziono do KL Auschwitz.

Program obchodów będzie poświęcony konspiracyjnym drukom, drukarniom oraz osobom zaangażowanym w wytwarzanie i dystrybuowanie prasy konspiracyjnej w Krakowie.

Wydawane w podziemiu gazety i druki ulotne w okresie okupacji niemieckiej stały się ważnym orężem walki o podtrzymanie wiary w odzyskanie niepodległości, a przede wszystkim jednym z istotniejszych źródeł informacji, kształtowania postaw obywatelskich i edukacji. Okupant w naszym mieście bardzo się tego obawiał. Za konspiracyjną pracę wydawniczą groziła kara śmierci. Wielu krakowian z tego powodu zostało rozstrzelanych lub wywiezionych do obozów koncentracyjnych.

Patroni tegorocznych obchodów

Tadeusz Jałocha, ps. „Kasper” (1920-1944)

Był żołnierzem Armii Krajowej, pracownikiem Tajnych Wojskowych Zakładów Wydawniczych w Kosocicach oraz ich łącznikiem i gońcem. Brał udział w przygotowaniu „lewego” numeru gazety „Goniec Krakowski” w 1943 roku. Został aresztowany 3 sierpnia 1944 roku, gdy wiózł do drukarni w Kosocicach furmankę wypełniona papierem. Wkrótce został za to przez Niemców zamordowany.

 

Bronisław Hiksz (1907-1977)

Mieszkał przy ul. Królowej Jadwigi w Krakowie, gdzie spędził większą część swojego życia. W latach trzydziestych ubiegłego wieku jako murarz brał udział m.in. w budowie Domu Śląskiego. Walczył jako żołnierz w wojnie obronnej z Niemcami we wrześniu 1939. Dostał się do niewoli, ale udało mu się z niej uciec. Podczas okupacji był aresztowany przez Niemców i więziony min. w więzieniu Montelupich i w KL Plaszow oraz w obozie pracy w miejscowości Kobyle. Po wojnie był zaangażowanym działaczem harcerskim.

Program

7 września (czwartek)
18.00 – Otwarte spotkanie pt. „Pamięć o ofiarach pacyfikacji i Miejscu Pamięci na Woli Justowskiej”, Jan Grabowski (Muzeum Krakowa), Marzena Garzeł, radna Dzielnicy VII Zwierzyniec

8 września (piątek)
9:00 – Msza święta w kościele św. Szczepana, ul. H. Sienkiewicza 19

10:00 – 10:40 – Uroczysty apel z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego ku czci ofiar gestapo i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej, ul. Pomorska 2

10:45 – Otwarcie wystawy plenerowej „Tajne druki i drukarnie w Krakowie w latach II wojny światowej”, pl. Inwalidów

11:00 – 12:00 – Oprowadzanie po wystawie stałej „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” dla uczniów szkół krakowskich – wstęp bezpłatny

9 września (sobota)
10.00 – 14.30 Sesja popularnonaukowa „Drukarstwo w służbie Niepodległej” poświęcona konspiracyjnym drukarniom i prasie podziemnej wydawanej w okresach walk o niepodległość Polski, Pałac Krzysztofory (sala Kupferhaus), Rynek Główny 35
– wstęp bezpłatny

Program sesji popularnonaukowej:

10:00 Otwarcie sesji
10.00 – 10.30 „Babcia, bibuła, państwo Dąbrowscy – o tajnej drukarni „Robotnika” prowadzonej w Łodzi przez Józefa Piłsudskiego w latach 1899 – 1900”, dr Sebastian Adamkiewicz, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
10.30 – 11.00 „Krakowskie konspiracyjne druki ulotne w okresie okupacji hitlerowskiej (zarys zagadnienia)”, Halina Grzywacz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
11.00– 11.30 „Techniki druku wykorzystywanych przez konspiracyjne drukarnie i powielarnie w Krakowie w okresie okupacji niemieckiej”, Leszek Sibila, Muzeum Krakowa
11.30 – 12.00 Przerwa kawowa
12.00 – 12.30 „Aresztowania i represje w tajnych drukarniach Warszawy na wybranych przykładach więźniów Pawiaka”, Joanna Gierczyńska, Muzeum Więzienia Pawiak, Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.
12.30 – 13.00 „Konspiracyjny Orzeł Biały jako przykład publicystyki politycznej Zrzeszenia WIN w Krakowie”, dr hab. Maciej Zakrzewski, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
13.00 – 13.30 „Wydawnictwa drugiego obiegu w Krakowie w latach 1976–1990”, dr hab. Cecylia Kuta, Naczelnik Oddziałowego Biuro Badań Historycznych IPN w Krakowie
13.30 – 14.00 Dyskusja
16.00 – Wyjazd na Wolę Justowską połączony ze spacerem edukacyjnym po miejscach związanych z pacyfikacją 28.07. 1943 r., odjazd z przystanku autobusowego przy pl. Inwalidów – od strony Parku Krakowskiego

Cena 15 zł (opłata w kasie muzealnej, ul. Pomorska 2; zakup online)

16.30 – Spacer edukacyjny po miejscach związanych z pacyfikacją Woli Justowskiej 28.07.1943 r.

Zwiedzanie wystawy stałej „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”
i dawnych cel gestapo w dniach 09-10.09 w godz. 10-18, wstęp na wystawę
w cenie 1 zł od osoby.

10 września (niedziela)
11:00 – Warsztat o drukarstwie konspiracyjnym w latach 80. XX w. – cena 1 zł od osoby

15:00 – Wyjazd do Kosocic połączony ze spacerem edukacyjnym po miejscach związanych z Konspiracyjnymi Wojskowymi Zakładami Wydawniczymi Armii Krajowej; odjazd z przystanku autobusowego przy pl. Inwalidów – od strony Parku Krakowskiego

Cena 15 zł (opłata w kasie muzealnej, ul. Pomorska 2; zakup online)

15:30 – Spacer edukacyjny po miejscach związanych z Konspiracyjnymi Wojskowymi Zakładami Wydawniczymi Armii Krajowej w Kosocicach.

16.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”. – cena 15 zł od osoby.

11 września (poniedziałek)
09:00 – 15:00 – Gra miejska – quiz historyczny dla młodzieży szkolnej w wieku 13 – 19 lat. Zgłoszenia: gry@muzeumkrakowa.pl

Serdecznie zapraszamy młodzież szkolną wraz z nauczycielami i opiekunami do udziału w grze miejskiej pt. „Akcja Goniec”, która tematycznie nawiązuje do dziejów Krakowa w latach 1939-1945. Zadaniem drużyn będzie zaangażowanie się w życie konspiracyjne okupowanego przez Niemców miasta, za sprawą wykonywania zadań i rozwiązywania zagadek.

Idea gry zawiera się w tradycyjnej formie rozgrywki w przestrzeni miasta (dzielnicy). Jest dedykowana dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu województwa małopolskiego. Nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowywania się do udziału w niej, gdyż podczas jej trwania będziemy chcieli przekazać najważniejsze informacje dotyczące czasów II wojny światowej.

Dla najlepszych drużyn przewidziane zostały atrakcyjne nagrody rzeczowe i wydawnictwa muzealne.

Na Państwa zgłoszenia wysłane na adres gry@muzeumkrakowa.pl czekamy do 8 września 2023 r. do godziny 16.00. Więcej informacji znajdą Państwo w Regulaminie Gry.

Regulamin Gry oraz formularze złoszeniowe do pobrania znajdują się na stronie akcji.

12 września (wtorek)
18.00 – Spotkanie z rodzinami żołnierzy AK zaangażowanymi w podziemną działalność wydawniczą oraz wykład „Historia konspiracyjnej drukarni w Kosocicach w okresie okupacji niemieckiej i ludzi ją tworzących”, sala Domu Weselnego Arom ul. Kuryłowicza 98, rezerwacja pod adresem: jalochajozef@gmail.com

Wstęp na wystawę stałą „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” i dawnych cel gestapo w dniach 09-10.09 w godz. 10:00-18:00 w cenie 1 zł od osoby.

Zmiany organizacji ruchu w związku z apelem
w ramach Dnia Pamięci Ofiar Gestapo

Szanowni Państwo!
uprzejmie informujemy, że w związku z obchodami Dni Pamięci Ofiar Gestapo 8 września 2023 r. (piątek) w godz. od 7.00 do 12.00 po obu stronach drogi na odcinku od placu Inwalidów do końca budynku przy ul. Pomorskiej 6 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania i postoju pojazdów, a ul. Pomorska zostanie wyłączona z ruchu w godz. 9.30-11.30.
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o nieparkowanie w tym dniu samochodów na objętym zakazem odcinku ul. Pomorskiej. Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.

7 września (czwartek), godz. 14:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer / oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

Spotkanie jest skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych i z niepełnosprawnością słuchu.

Twierdza Kraków – pierścień austriackich fortyfikacji to niezwykły historyczny zabytek Krakowa. Wciąż skrywa on wiele ciekawostek i budzi równie wiele emocji. Razem z kuratorem dr. Wacławem Szczepanikiem zapraszamy do wspólnego zwiedzania nowo zrewitalizowanych, historycznych wnętrz fortecznych wraz z wystawą „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”. Poznamy historię dziedzictwa trudnego i skazanego przez lata na niepamięć, odkryjemy dzieje austriackiego Twierdzy, a także usłyszymy opowieści o siarce i o tym, jak leczyć „zołzy”.

Limit miejsc: 15 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: koordynator Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

 

Tworzymy flisackie opowieści
– warsztaty

7 września (czwartek), godz. 18:00
Przystań Muzeum, Bulwar Rodła przy ujściu Rudawy – galar Szwajcarka

Przystań Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty.

Warsztaty są oparte o metodologię gier fabularnych (RPG) pozwalają przenieść się w drugą połowę XIX w., gdy Wisła była wykorzystywana do transportu towarów i ludzi. W trakcie spotkania uczestnicy, ze wsparciem prowadzącego, tworzą wspólną opowieść o grupce osób wędrujących Wisłą.

Zajęcia bezpłatne dla maksymalnie 5 osób – obowiązują zapisy przez Centrum Obsługi Zwiedzających: tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Wystawa „45 lat odnowy Krakowa
– miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO”

Wystawa otwarta: 7 września (czwartek) – 8 października (niedziela)
Miejsce wystawy: Pod Arkadami, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Biuro Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Muzeum Krakowa zapraszają na wystawę planszową rozmieszczoną pod arkadami w Pałacu Krzysztofory.

W tym roku mija 45 lat od wpisania zespołu staromiejskiego Krakowa (Wawelu, Starego Miasta, Kazimierza i Stradomia) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która została utworzona w 1978 roku. Historyczne centrum miasta Krakowa zajmowało wówczas jedno z 12 pierwszych miejsc na Liście Światowego Dziedzictwa. Obecnie składa się ona z 1157 obiektów rozmieszczonych w 167 państwach. Wśród nich 17 obiektów pochodzi z Polski.

Na wystawie czasowej 45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO zostały przedstawione główne etapy i kierunki działalności Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na rzecz odnowienia historycznej zabudowy Krakowa – od momentu jego powstania (18.12.1978 – pierwsze zebranie) po czasy nam współczesne. Przemiany polityczno-ustrojowe, które nastąpiły w latach 1989–1990, przyniosły pozytywne zmiany. Od tego czasu w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa wchodzą znani eksperci w dziedzinie ochrony zabytków i konserwacji. Głównym źródłem finansowania prac pozostaje Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Przystąpienie Polski w 2004 roku do Unii Europejskiej poszerzyło możliwości uzyskiwania dotacji, co przełożyło się na zintensyfikowanie działań związanych zarówno z odnową, jak i ochroną zabytków w naszej części Europy. Na podstawie licznych fotografii towarzyszących ekspozycji przedstawiono niektóre historyczne budowle podczas ich remontu, a także liczne zabytki po zakończeniu prac renowacyjnych. Częścią wystawy planszowej jest „Kronika życia miasta (1978–2023)”, w której zostały ukazane jedne z najważniejszych – zarówno politycznych, jak i kulturowych – wydarzeń odbywających się wówczas w mieście.

 

Architekt czy budowniczy?
Projekty żydowskich twórców w Podgórzu
– spacer

8 września (piątek), godz. 17:00
Miejsce zbiórki: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer towarzyszący wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”.

Podgórze pełne jest śladów obecności jego dawnych obywateli w tym wielu żydowskich rodzin. Najtrwalszym śladem ich obecności są kamienice, które wznosili w XIX i na początku XX wieku. Spacer będzie prowadzić szlakiem wybranych, najciekawszych kamienic, które wznieśli oraz wybranych projektów budynków, których budowniczymi byli Żydzi. Różne odcienie historyzmu, secesja, ale i modernizm pojawiające się na trasie pokażą, jak różnorodne jest podgórskie dziedzictwo architektoniczne. Spacer pełen będzie nazwisk – tych znanych i tych zapomnianych, anegdot i niezwykłych architektonicznych wątków znalezionych m.in. w krakowskich archiwach.

Osoba prowadząca: Jakub Jastrzębski

Koszt: 15 zł
Bilety w miarę dostępności można nabyć w kasie oddziału oraz online.

 

Warsztaty koronki klockowej

Fot. Jerzy Łobaza

Pierwszy termin: 9 września (sobota), godz. 10:30
Drugi termin: 9 września (sobota), godz. 13:30
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty koronki klockowej.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2023 roku odbywają się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej” zrzeszające depozytariuszki elementu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest krakowska koronka klockowa, przygotowuje wystawę prac koronczarskich oraz warsztaty. Warsztaty odbędą się w drugą i trzecią sobotę września w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w Domu pod Krzyżem przy ul. Szpitalnej 21. Na wystawie pokażemy wykonane specjalnie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa prace. W czasie warsztatów będzie można nauczyć się technik koronczarskich.

Osoby prowadzące: Członkinie Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej

Limit: 14 osób
Udział bezpłatny.
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Zbudujmy własną fortecę – warsztaty

10 września (niedziela), godz. 11:00
Miejsce zbiórki: hol Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Z okazji Dni Twierdzy Kraków zapraszamy do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego mieszczącego się w Forcie 52a „Jugowice” na warsztaty plastyczne. W czasie zajęć wspólnymi siłami spróbujemy stworzyć makietę twierdzy. Wykorzystamy do tego stare kartony, gazety, patyki i farbki. Dowiemy się, czemu służyły wieże artyleryjskie, bastiony, redity i fosy. Warsztaty będą okazją do rozmowy o typach budowli obronnych oraz o różnicach w budowie poszczególnych fortów Twierdzy Kraków.

Osoby prowadzące: Natalia Lisowska, Agata Skrzoska

Cena biletu: 15 zł
Limit osób: 10 miejsc (w przypadku dzieci, jeden opiekun może uczestniczyć w warsztatach bezpłatnie).

Warsztaty dedykowane są uczestnikom powyżej 10 roku życia.

Konieczność rezerwacji przez Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Pozostają w naszej pamięci

Cmentarz Rakowicki, fot. Muzeum Krakowa

Gdy nadchodzi czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze i groby. Zapalamy znicze na mogiłach tych, którzy odeszli z naszej społeczności.
Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Wspominajmy wszystkich dziękując za ich pracę dla Muzeum Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzania strony Pozostają w naszej pamięci poświęconej pamięci Pracowniczek i Pracowników Muzeum Krakowa, których nie ma już z nami.

Konkurs „Barwny Tetmajer” oraz Rodzinna ścieżka edukacyjna
na wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

Zapraszamy do udziału w konkursie „Barwny Tetmajer” oraz do zwiedzania wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” korzystając z Rodzinnej ścieżki edukacyjnej.

Konkurs „Barwny Tetmajer”
Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie „Barwny Tetmajer”.

Aby wziąć w nim udział, należy przyjść na wystawę i spróbować rozwiązać przygotowane zagadki i łamigłówki, które znajdują się na karcie pracy. Karty pracy można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) bądź pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum Krakowa. Następnie uzupełniony kupon konkursowy z tyłu karty należy oderwać i wrzucić do skrzynki znajdującej się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej. Raz w miesiącu odbywać się będzie rozstrzygnięcie konkursu, a zwycięzców zaprosimy do nas po odbiór nagród. Chcecie wiedzieć, co na Was czeka? Wpadnijcie do nas i sami się przekonajcie biorąc udział w konkursie!

Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie internetowej konkursu.

Pozostałe informacje moża uzyskać w Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: 124265060, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Skrzynka znajdująca się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej, do której należy wrzucać uzupełnione kupony konkursowe.

Rodzinna ścieżka edukacyjna

Punkty Rodzinnej ścieżki edukacyjnej

Na wystawie znajduje się także specjalna ścieżka edukacyjna dla rodzin z dziećmi. Podążajcie wspólnie śladami Jana Kazimierza – syna artysty Włodzimierza Tetmajera. Zwiedzając kolejne sale wypatrujcie informacji na panelach. Pomogą Wam one zgłębić wiedzę na temat kultury chłopskiej, a także zachęcą do pogłębionych rozmów na temat twórczości malarskiej Tetmajera. Dodatkowo w ramach ścieżki przygotowano dwa interaktywne stanowiska. Na jednym możecie spróbować ułożyć własną kompozycję malarską, żonglując przy tym planami. Zaś na drugim zgadnąć, czym pachniała dawna podkrakowska wieś.

W razie potrzeby osoby z Obsługi wystawy na pewno pomogą znaleźć kolejne stanowiska. Dobrej zabawy!

 

Fabryka Emalia Oskara Shindlera nieczynna 5 września

Szanowni Państwo, jak w każdy pierwszy wtorek miesiąca, 5 sierpnia Fabryka Emalia Oskara Shindlera jest nieczynna.

Ulica Pomorska: wydłużone godziny otwarcia w dniach 9-10 września

Szanowni Państwo, w związku z obchodami Dni Pamięci Ofiar Gestapo wystawa stała „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” i dawne cele gestapo w odziale Muzeum Krakowa Ulica Pomorska są otwarte w dniach 9-10 września (sobota-niedziela)w godz. 10:00-18:00 w cenie 1 zł od osoby.

 

Zmiany organizacji ruchu w związku z apelem
w ramach Dnia Pamięci Ofiar Gestapo

Szanowni Państwo, w związku z obchodami Dni Pamięci Ofiar Gestapo 8 września 2023 r. (piątek) w godz. od 7.00 do 12.00 po obu stronach drogi na odcinku od placu Inwalidów do końca budynku przy ul. Pomorskiej 6 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania i postoju pojazdów, a ul. Pomorska zostanie wyłączona z ruchu w godz. 9.30-11.30.
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o nieparkowanie w tym dniu samochodów na objętym zakazem odcinku ul. Pomorskiej. Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

Szanowni Państwo,
11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Brak elektronicznej rezerwacji
na dni bezpłatnego wstępu

Szanowni Państwo, od 1 maja 2023 r. w dni bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych w oddziałach Muzeum Krakowa nie obowiązuje elektroniczna rezerwacja biletów.

Chętnych do zwiedzenia serdecznie zapraszamy do kas oddziałów w dniu zwiedzania. Dokładne informacje o terminach dni bezpłatnych znajdą Państwo na stronach poszczególnych oddziałów pod adresem: www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy

PLACES WORTH YOUR TIME