Muzealne aktualności 5-11 czerwca

0

„NA PODGÓRSKICH KRZEMIONKACH, CZYLI W POSZUKIWANIU KSIĘCIA, ZBÓJA, BIAŁEJ DAMY I MAGA”
– SPACER Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

5 czerwca (poniedziałek), godz. 16:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 (spotkanie przed budynkiem oddziału)

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

Zapraszamy na kolejny wiosenny spacer w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Tym razem wyruszymy razem z Elżbietą Lang na krzemionkowe wzgórza wznoszące się nad Podgórzem i Krakowem. Zdobędziemy szczyt najstarszego krakowskiego kopca, poszukamy ukrytych skarbów nieopodal malowniczego kościółka, znajdziemy miejsce, gdzie straszyła niegdyś podróżnych szubienica i odkryjemy tajemnice jednego z najpiękniejszych parków w naszym mieście. Nie zapomnijcie o zabraniu ze sobą wygodnych butów i jak zwykle dobrego humoru!
Osoba prowadząca: Elżbieta Lang (Katarzyna Bury)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit miejsc: 10 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Miejsce: ulica Księcia Józefa 337- wejście od ulicy W. Oszustowskiego (spotkanie przed budynkiem oddziału)
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e.lang@muzeumkrakowa.pl,   12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,
tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny.

 

KULTURA FLISACKA – SZERMIERKA I ŁUCZNICTWO

6 czerwca (wtorek), godz. 19:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Flisak musi się bronić i o swoje włączyć! Treningi szermierki i łucznictwa odbywają się na różnych poziomach zaawansowania i za pomocą odpowiedniego sprzętu  szkoleniowego i ochronnego. Organizujemy rozgrywki drużynowe, turnieje, ale też każdy początkujący może nauczyć się podstaw.

Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w czwartki, organizowane przez naszego Partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.

* w przypadku niesprzyjającej aury lub wysokiego stanu Wisły, wydarzenie może zostać odwołane.

Udział bezpłatny

 

KULTURA FLISACKA – TAŃCE

9 czerwca (piątek), godz. 19:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Flisacy podróżujący Wisłą odwiedzali liczne karczmy w nadrzecznych miejscowościach, a dzięki temu mieli okazje poznać tańce z różnych regionów naszego kraju. Dziś flisacy zapraszają do siebie do „Przystani Muzeum” by wspólnie potańczyć, nauczyć się czegoś nowego lub po porostu popatrzeć.

Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w piątek, organizowane przez naszego Partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.

* w przypadku niesprzyjającej aury lub wysokiego stanu Wisły, wydarzenie może zostać odwołane.

Udział bezpłatny.

 

KULTURA FLISACKA – MUZYKOWANIE NA GALARZE

9 czerwca (piątek), godz. 20:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Po prostu flisacki jam! Śpiew i granie na galarze (i nie tylko). Jeśli masz instrument to go weź ze sobą, nie masz – to po prostu przyjdź.
Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w piątek, organizowane przez naszego Partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.

* w przypadku niesprzyjającej aury lub wysokiego stanu Wisły, wydarzenie może zostać odwołane.

Udział bezpłatny.

 

MASZYNERIA TEATRU – FINISAŻ

11 czerwca (niedziela), godz. 15:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia zamykające wystawę czasową „Maszyneria teatru”.

Ideą wystawy jest przedstawienie historii teatru – ale nie w sposób utarty w dyskursie teatrologicznym poprzez artystyczne dokonania kolejnych twórców.

Zależy nam, by opowiadać o teatrze jak o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie jest końcowym efektem skomplikowanego procesu, na który znaczący wpływ ma sama budowa sceny i jej zaplecze oraz techniczni i administracyjni pracownicy teatru. Chcąc zrealizować to zadanie jako oś narracyjną wystawy przyjęty został nie czas i kolejne okresy historyczne, ale przestrzeń. Z podziału wystawy na poszczególne pomieszczenia teatralne: m.in.: kasę, foyer, zascenie, kabiny akustyka i oświetleniowca, budkę suflerską, pulpit inspicjenta, magazyny i pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora – wynika opowieść o konkretnych, zawodach teatralnych: kasjerze, bileterze, maszyniście, akustyku, oświetleniowcu, suflerze, inspicjencie, dekoratorze, rekwizytorze, garderobianym, perukarzu, dyrektorze, sekretarzu czy kopiście.

 • Godz. 15:00 – Ostatnie oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: Ewelina Radecka/ Joanna Zdebska-Schmidt

Bilety: w cenie biletu wstępu na wystawę

Zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasie Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)

 • Godz. 16:30 – Koncert dźwięków teatralnych

Prowadzenie: Marcin Fedorów

Bilety: 1 zł

Zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasie Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)

 

BITWA KRAKOWSKICH CZARNOKSIĘŻNIKÓW.
PAN TWARDOWSKI VS. KRZYSZTOFOR WIELKI
– SPEKTAKL DLA DZIECI

11 czerwca (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spektakl dla dzieci w ramach cyklu „Księgi Krzysztoforskie”.

11 czerwca zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem weźmiemy udział w pojedynku dwóch krakowskich czarnoksiężników, Pana Twardowskiego oraz Krzysztofora Wielkiego.

Na czwartkowy obiad do Pałacu Krzysztofory przybywa Pan Twardowski. Pojawia się tu na zaproszenie Krzysztofora Wielkiego. Daniem głównym ma być rosół z koguta, który przyrządza kucharka Maryśka. Podczas spotkania dochodzi jednak do awantury – jak to zwykle między czarnoksiężnikami bywa, każdy z nich chce udowodnić swoją wyższość nad drugim.

Uczestnicząca w przedstawieniu publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Podczas zmagań, nie tylko sportowych, będą ćwiczyć m.in. rzut kamieniem filozoficznym … na Księżyc. Co z tych zmagań wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia.

Prowadzący: Teatr Otwarty TO

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Limit osób: 100
Cena: 15 zł od dziecka
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

„PALOMA”, CZYLI GOŁĘBIE NA WYSTAWIE
„KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA”

Fragment jednego z obrazów Bożeny Knecht

Do końca września zapraszamy do oglądania projektu Bożeny Knecht „Paloma”. Projekt jest najnowszą częścią wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca
w Pałacu Krzysztofory.

Gołębie jako jeden z symboli Krakowa i najczęściej spotykanych zwierząt naszego miasta mają swoje stałe miejsce na wystawie „Kraków od początku, bez końca”. Jednocześnie opinie mieszkańców na temat ich obecności są podzielone. Dlatego postanowiliśmy oddać głos Bożenie Knecht – artystce i krakowiance, która ze szczególną wrażliwością pochyla się nad losem gołębi, żyjących w mieście, niekiedy w trudnych warunkach. Od 19 kwietnia do końca września zapraszamy do oglądania projektu „Paloma”, który nie tylko opowiada o relacjach między gołębiami i krakowianami, ale również prezentuje go jako symbol podwawelskiego grodu. Interwencja prezentowana jest na wystawie „Kraków od początku, bez końca”, w części poświęconej krakowskiej naturze.

 

BO Małopolska:
POMÓŻ NAM ROZDZIELIĆ 14 MLN ZŁ NA DOBRE POMYSŁY!

Rusza głosowanie w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Od połowy maja do połowy czerwca każdy mieszkaniec Małopolski może zdecydować, które zadania będą realizowane w kolejnych latach.

Do wyboru jest blisko 200 propozycji! Na wcielenie w życie najlepszych Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczy 14 mln zł.

Zajęcia sportowe, ciekawe wydarzenia kulturalne, projekty prospołeczne i zdrowotne – w tym roku aż roi się od interesujących propozycji, na które mogą głosować mieszkańcy. Do etapu głosowania dotarło 198 zadań – 158 o charakterze regionalnym oraz 40 ogólnowojewódzkim.

– Wszystkim nam zależy, żeby Małopolska była coraz ciekawszym i lepszym miejscem. Głosując w BO WM, każdy może mieć w tym procesie swój udział – bo każde zrealizowane zadanie to szansa dla mieszkańców na rozwój albo rozwiązanie jakiegoś palącego problemu. Do tej pory w wyniku pięciu edycji udało się wcielić w życie ponad 300 rewelacyjnych pomysłów Małopolan na łączną kwotę blisko 46 mln zł. A kolejne przed nami – na zwycięskie zadania z tegorocznego głosowania zaplanowaliśmy rekordową sumę 14 mln złotych! – przypomina Iwona Gibas, która w Zarządzie Województwa Małopolskiego jest odpowiedzialna za budżet obywatelski.

Nie jeden, a dwa głosy

Głosowanie rozpoczyna się 15 maja i potrwa do 16 czerwca (głosy papierowe oddawane stacjonarnie i korespondencyjne). Nieco dłużej, bo do 18 czerwca, będzie można zagłosować przez Internet. Typ głosowania i przypisane im daty są kluczowe – wszystkie głosy, które zostaną oddane przed lub po wskazanych terminach, będą nieważne. Jeśli więc będziesz chciał wypełnić papierową kartę do głosowania w sobotę, 17 czerwca, to nie będziesz mógł już oddać ważnego głosu w tym trybie (stacjonarne urny i korespondencyjne głosowanie będzie możliwe tylko do 16 czerwca, do godz. 16.00). Wtedy jedyną szansą będzie zagłosowanie przez Internet.

W związku z ostatnimi zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego, w tej edycji mieszkańcy Małopolski będą mogli oddać aż 2 głosy. Jeden głos na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi głos na zadanie regionalne. Na zadanie regionalne możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu – czyli na np. zadania z Regionu Małopolska Południowa, głosują tylko mieszkańcy m. Nowy Sącz i powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego. Pełen wykaz regionów możesz znaleźć w Regulaminie BO WM (https://bip.malopolska.pl/api/files/2885957). W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.

Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on zaliczony. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec  odda 2 lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne –  wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie zaliczony.

Jak zagłosować?

Tak, jak we wcześniejszych edycjach, będzie to można zrobić na 3 różne sposoby: przez Internet, stacjonarnie lub korespondencyjnie. Głosy papierowe wrzucamy do urn zlokalizowanych stacjonarnie w całej Małopolsce (https://bo.malopolska.pl/wydarzenia/glosowanie) lub wysyłamy pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów:

 • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków;
 • Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu (ul. Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim), Tarnowie (al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów), Miechowie (ul. Warszawska 10, 32-200 Miechów), Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz), Nowym Targu (al. 1000-lecia 44, 34-400 Nowy Targ) lub w Zakopanem (ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane)

Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie.

Co ważne, w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.

Postaw na e-głos!

Najszybciej i najwygodniej będzie można zagłosować przez Internet – na specjalnie przygotowanej do tego zakładce na stronie bo.malopolska.pl.

– Co roku zachęcamy, żeby głosować na stronie internetowej – przygotowany formularz sprawdzi za nas czy nie zrobiliśmy jakiegoś błędu albo nie zapomnieliśmy uzupełnić wymaganego pola, potwierdzić oświadczeń, a także czy na pewno głosujemy na zadania z naszego regionu zamieszkania. To ważne, bo co roku spora część głosów oddawana w papierze jest nieważna właśnie z powodu takich niedopatrzeń, a wychwycić to możemy dopiero przy liczeniu głosów, kiedy jest już za późno – podkreśla Iwona Gibas z ZWM.

Warto dodać, że w tym roku dopuszczone jest głosowanie hybrydowe, tzn. przy użyciu dwóch różnych sposobów głosowania. Przykładowo – jeśli mieszkaniec na zadanie regionalne zagłosuje na karcie papierowej, którą wrzuci do urny, ale nie wskaże wtedy zadania ogólnowojewódzkiego, to może to zrobić później przez Internet (oddając tylko 1 brakujący głos).

Kiedy poznamy zwycięzców?

Rozstrzygnięcie 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zaplanowano na jesień – wyniki poznamy do końca września 2023 r. Zadania, które wygrają głosowanie, będą mogły być realizowane już od początku 2024 r.

Przypomnijmy, nabór zadań do 6. Edycji BO WM odbył się we wrześniu 2022 r. Wtedy to Małopolanie zgłosili 234 zadania – 230 z nich pozytywnie przeszło weryfikację wstępną i zostało przekazanych do oceny departamentów. Finalnie o głosy walczy teraz 198 z nich.

– Teraz wszystko w rękach Małopolan – to oni zdecydują, które zadania są najlepsze. Głosować może każdy, kto mieszka w naszym województwie i ma skończone 16 lat. Nie wymagamy meldunku. Zachęcam wszystkich mieszkańców naszego województwa, aby wzięli rozwój Małopolski w swoje ręce! – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Masz pytania?

W przypadku pytań do dyspozycji mieszkańców pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, mailowy: bo@umwm.malopolska.pl. Elementy graficzne kampanii promującej głosowanie, a także szczegółowe informacje na temat projektu mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: bo.malopolska.pl. Warto też polubić profil BO Małopolska na Facebooku (https://www.facebook.com/bo.malopolska) – gdzie na bieżąco są wrzucane najważniejsze informacje związane z Budżetem Obywatelskim WM.

LAJKONIKOWE KONKURSY

Muzeum Krakowa zaprasza do wzięcia udziału
w konkursach towarzyszących tegorocznemu Pochodowi Lajkonika!

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę między Zwierzyńca do Rynku Głównego w rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok.

W dniu 15 czerwca 2023 roku lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 20.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

Tegorocznemu Pochodowi Lajkonika towarzyszą dwa konkursy dla najmłodszych.

 

KONKURS
NA „NAJPIĘKNIEJSZY DZIECIĘCY ORSZAK LAJKONIKA”

W ramach pierwszego konkursu na „Najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika” zapraszamy serdecznie grupy przedszkolne oraz uczniów klas I, II, III i IV szkół podstawowych do zaprezentowania inscenizacji pochodu Lajkonika przy wykorzystaniu własnych strojów i rekwizytów, a także programu choreograficznego. Uczestnicy mogą zaprezentować się na dziedzińcu klasztoru Sióstr Norbertanek na Zwierzyńcu ul. T. Kościuszki 88, godz. 13.30-14.45 na bulwarze Rodła w Krakowie, godz. 16.00-16.45. 1. Nauczyciele, wychowawcy lub opiekunowie powinni zgłosić udział w konkursie grupy przedszkolnej lub szkolnej w terminie do dnia 14 czerwca 2023 r. mailowo na adres: folklor@muzeumkrakowa.pl W tytule maila należy wpisać: „Najpiękniejszy orszak Lajkonika”.

KONKURS „MÓJ LAJKONIK 2023”

Drugi konkurs zatytułowany jest „Mój Lajkonik 2023”. Praca konkursowa polega na wykonaniu rysunku postaci Lajkonika, orszaku lub nawiązującego do legendy o Lajkoniku. Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach wiekowych: od 4 do 7 lat (dzieci urodzone w 2016) oraz od 8 do 10 lat (dzieci urodzone w 2013). Praca konkursowa może być wykonana dowolną techniką plastyczną (np. ołówek, kredka, farby plakatowe, akwarela, tempera, pastele suche, pastele olejne, collage) lub w programie do tworzenia prezentacji multimedialnych PowerPoint. Do konkursu dopuszcza się wyłącznie formy plastyczne płaskie. Praca konkursowa powinna zostać sfotografowana i zdjęcie tej pracy w formacie jpg lub plik PowerPoint powinno zostać przesłane przez rodzica, opiekuna prawnego lub reprezentanta placówki edukacyjnej  w nieprzekraczalnym terminie do dnia 9 czerwca 2023 r. w formie elektronicznej na adres e-mail: folklor@muzeumkrakowa.pl. W temacie wiadomości należy wpisać: „Konkurs Mój Lajkonik”.

Regulaminy konkursów do pobrania znajdują się na stronie.

Na zwycięzców w obu konkursach czekają nagrody rzeczowe i lajkonikowe upominki!

Więcej informacji na temat Pochodu Lajkonika 2023 znajduje się na stronie Muzeum Krakowa.

 

„MOCARZE SZTUKI” – DAJ SZANSĘ LAJKONIKOWI!

Krakowski Strój Lajkonika zakwalifikował się do II etapu konkursu!

Zakończony I etap kampanii i Start Konkursu „Mocarze Sztuki” Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most z przyjemnością ogłasza zakończenie I etapu kampanii „Mocarze Sztuki”. W ramach którego lokalne muzea z całej Polski zostały zaproszone do wskazania eksponatów ze swoich zbiorów, które wymagają przeprowadzenia prac konserwatorskich. Na podstawie rekomendacji ekspertów i decyzji Komisji Konkursowej, wybrano dziesięć muzealiów, które przechodzą do następnego etapu kampanii.

Muzealia wyróżnione w I etapie to:

 • Rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, ok. 1430 r. – Muzeum Gdańska
 • Krakowski Strój Lajkonika (turban, kontusz, paski, ogłowie dla konia), XIX w. – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
 • Malowidło Olejne z Kuczki – Muzeum Miasta Łodzi
 • Kwatera Ołtarza Szafiastego, ok. 1500 r. – Muzeum Okręgowe w Toruniu
 • Rzeźba św. Floriana, XVII w. – Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
 • Kilim ze znakami Kół Naukowych i Związków Studentów Politechniki Lwowskiej – Muzeum Kresów w Lubaczowie
 • Biblia, Inkunabuł, druk zwarty – Muzeum Warszawy
 • Asamblaż Władysława Hasiora „Czarny Krajobraz”, 1974 r. – Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem
 • Komplet Mebli – Sekretarzyk z krzesłem – Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
 • Jaworowskie Skrzynie Wianne, przełom XIX i XX w. oraz lata 20-te – 30-te XX w. – Muzeum Kresów w Lubaczowie

Konkurs to kolejny etap kampanii

W tym etapie ogłaszamy konkurs, w którym internauci i lokalna społeczność mogą wziąć udział w głosowaniu na wybrane eksponaty. Maksymalnie pięć muzealiów zostanie wybranych na podstawie internetowego głosowania. Głosowanie odbywa się poprzez ankietę dostępną na stronie internetowej Fundacji.

Głosowanie będzie odbywać się poprzez ankietę dostępną na stronie internetowej Fundacji. Termin konkursu został zaplanowany na okres od 12 maja do 11 czerwca 2023 roku.

Link do formularza internetowego:
https://www.webankieta.pl/ankieta/924654/mocarze-sztuki.html

Szczegółowe informacje na temat kampanii oraz wszystkich etapów można znaleźć na stronie Fundacji Most the Most (https://mostthemost.pl).

Wartość zaangażowania: Konkurs Fundacji Most the Most „Mocarze Sztuki” daje szansę na ochronę i zachowanie dziedzictwa narodowego oraz kulturowego. Dzięki dofinansowaniu prac konserwatorskich wybranym muzealiom można przywrócić dawny blask i umożliwić przyszłym pokoleniom dostęp do ważnych elementów historii. Udział w głosowaniu daje także możliwość aktywnego zaangażowania się w kultywowanie i ochronę dziedzictwa narodowego, a także wyrażenia swojego głosu w sprawach dla lokalnej społeczności.

Kto może głosować: Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób, które chcą wspierać lokalne muzea w zachowaniu i konserwacji ich artefaktów. Wypełnienie ankiety zajmuje tylko 3 minuty, a umożliwia wybór pięciu muzealiów, które zostaną dofinansowane przez Fundację. Zachęcamy do informowania znajomych o konkursie i zaproszenia ich do udziału. Zwycięzcami konkursu „Mocarze Sztuki” będą muzea, które zdobędą największą liczbę głosów internautów.

O Kampanii

Kampania społeczna „Mocarze Sztuki” zachęca do wspierania kultury i ochrony dzieł sztuki.

Kampania skupia się na inicjowaniu i wsparciu działań prowadzących do ochrony muzealiów zgromadzonych w niewielkich muzeach, promowaniu ciekawych eksponatów oraz pogłębianiu społecznej świadomości w zakresie kultury, sztuki, dziedzictwa narodowego i ochrony zabytków.

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

KONKURS „ŻYWE OBRAZY TETMAJERA”

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w konkursie „Żywe obrazy Tetmajera” organizowanym w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Włodzimierza Tetmajera, artysty malarza, czołowego przedstawiciela Młodej Polski, polityka i działacza niepodległościowego. To w jego dworze, w podkrakowskich wówczas, Bronowicach odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele, które Stanisław Wyspiański opisał w najsłynniejszym polskim dramacie „Wesele”.

W związku z obchodami „Roku Włodzimierza Tetmajera” instytucje kultury z całej Polski przygotowały szereg imprez poświęconych temu malarzowi, którego twórczość i działalność polityczna i społeczna zasługuje na upamiętnienie. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Muzeum Krakowa, które opiekuje się słynną „Rydlówką”, gdzie odbyło się wesele Rydla i Mikołajczykówny.

Muzeum Krakowa przygotowało m.in. konkurs „Żywe obrazy Tetmajera”, inspirowany twórczością Włodzimierza Tetmajera. Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować krótki film lub fotografię przedstawiające odtworzone sceny z wybranego dzieła Włodzimierza Tetmajera. Każdy więc będzie mógł się przenieść na przykład w sielski krajobraz Bronowic z początków XX w.

Chcielibyście móc podróżować w czasie i przenieść się na przykład w sielski krajobraz Bronowic z końca XIX wieku? Teraz macie okazję to zrobić! Tytułowe „Żywe obrazy” to nic innego jak fotografie lub filmiki przedstawiające odtworzenie sceny z wybranego dzieła malarskiego Włodzimierza Tetmajera. Zaproście do zabawy rodzinę, przyjaciół, klasę, zespół czy grupę w której działacie. Wybierzcie obraz Włodzimierza Tetmajera i uruchomcie swoją wyobraźnię. Możecie startować zarówno w kategorii grupowej (do 16 osób) jak i indywidualnej (do 5 osób). To gdzie się wybierzecie? Który obraz was uwiedzie?

Do udziału w tej swoistej podróży w czasie zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Czekają atrakcyjne nagrody. Muzeum Krakowa ufundowało noclegi w pokojach gościnnych Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego wraz ze zwiedzaniem wystawy oraz noclegi w Pałacu Krzysztofory również połączone ze zwiedzaniem. Ponadto zwycięzcy otrzymają bony podarunkowe do Galerii Bronowice o wartości 100, 300 i 600 zł. Szczegółów szukajcie w regulaminie, który jest dostępny do pobrania na stronie konkursu.

Na prace czekamy do 30 czerwca do godziny 23.59. Prace prosimy przesyłać na adres: rydlowka@muzeumkrakowa.pl. W mailu koniecznie należy zamieścić treść podaną w punkcie 25 regulaminu.

https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rok-wlodzimierza-tetmajera

 

AKCJA „OBOK NAS”
W RAMACH DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO 2023

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich z Krakowa i okolic do udziału w akcji „Obok nas”. Organizowana ona jest w ramach tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”.

Prosimy o przesyłanie do nas zdjęć miejsc pamięci związanych z wydarzeniami lub osobami z czasu II wojny światowej w Krakowie. Akcja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich, dla których pamięć o okupacji niemieckiej 1939 – 1945 jest bliska sercu.

Zależy nam na pokazaniu upamiętnień, bądź miejsc zasługujących na upamiętnienie, znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania, szkoły czy instytucji z którą czujecie się związani. Chcielibyśmy głównie przypomnieć osoby i wydarzenia, które nie są powszechnie znane, a o których przetrwała pamięć jedynie w najbliższym gronie lub według uczestników akcji szczególne zasługują na wspomnienie.

Warunkiem wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest przesłanie zdjęcia, na którym będzie się znajdować konkretny obiekt związany z historią okupacji niemieckiej w Krakowie oraz osoba lub grupa osób, która troszczy się o miejsce lub po prostu pamięta o nim. Chcielibyśmy usłyszeć również historię wspominanych ludzi i wydarzeń, a także dowiedzieć się, dlaczego akurat to miejsce przykuło Waszą uwagę?

Nadesłane prace i krótkie opisy miejsc znajdą się na przygotowywanej przez nas wystawie plenerowej, która będzie prezentowana w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo na placu Inwalidów w Krakowie. Fotografie oraz towarzyszące im historie będą za zgodą autorów udostępniane również na profilach oddziałów Muzeum Krakowa na FacebookuWE. Uczestnicy akcji zostaną zaproszeni do udziału w uroczystym Apelu Pamięci w dniu 8 września tego roku, przed tablicą pamiątkową przy ulicy Pomorskiej 2, w ramach wspomnianych uroczystości Dni Pamięci.

Specyfikacja zdjęć

Nadesłane fotografie muszą być wykonane w formacie JPG lub TIFF i być w rozmiarze powyżej 3,5 MB, by można było je reprodukować na wystawie plenerowej.

Muszą zawierać opis w pliku formacie Word, w którym będą zawarte następujące informacje:

 1. Autor zdjęcia
 2. Nazwa miejsca
 3. Osoby występujące na zdjęciu
 4. Data wykonania fotografii
 5. Zdarzenie lub osoba, które chcemy upamiętnić
 6. Krótki opis wydarzenia lub osoby z którymi dane miejsce jest związane
 7. Dlaczego to miejsce zwróciło Waszą uwagę?  (pkt. 6 i 7 – razem maks. 200 wyrazów)

Zgłoszenia

Zgłoszenie oprócz przesłanych fotografii i ich opisu musi ponadto zawierać zeskanowane lub sfotografowane następujące wypełnione dokumenty (znajdujące się w załącznikach regulaminu do pobrania na stronie akcji.

Formularz zgłoszenia

Właściwe oświadczenia RODO (dla uczestników pełnoletnich i niepełnoletnich)

Prace należy przesyłać do 23 czerwca 2023 r. na adres: dnipamieci@muzeumkrakowa.pl

Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz innymi załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie akcji.

FABRYKA EMALIA OSKARA SCHINDLERA
NIECZYNNA 6 CZERWCA

W dniu 6 czerwca, jak w każdy pierwszy wtorek miesiąca, Fabryka Emalia Oskara Schiundlera jest nieczynna dla zwiedzających.

MUZEUM KRAKOWA ZAMKNIĘTE 8 CZERWCA
– UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

W dniu 8 czerwca (czwartek) w Uroczystość Bożego Ciała wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są nieczynne.

KOMUNIKAT W SPRAWIE PROFILI MUZEUM KRAKOWA
W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Szanowni Państwo, straciliśmy dostęp do stron facebookowych pięciu naszych oddziałów.

Kontaktujemy się z MetaPolska i podejmujemy starania, żeby je odzyskać. Póki co informacje o działaniach tych pięciu oddziałów: Rynek Podziemny, Muzeum Nowej Huty, Rydlówka, Kamienica Hipolitów oraz Apteka Pod Orłem będziemy podawać na głównym profilu – @MuzeumKrakowa. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się odzyskać kontrolę nad wszystkimi kontami.

WYŁĄCZENIE ELEKTRONICZNEJ REZERWACJI
NA DNI BEZPŁATNEGO WSTĘPU

Szanowni Państwo, od 1 maja 2023 r. w dni bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych w oddziałach Muzeum Krakowa nie obowiązuje elektroniczna rezerwacja biletów.

Chętnych do zwiedzenia serdecznie zapraszamy do kas oddziałów w dniu zwiedzania. Dokładne informacje o terminach dni bezpłatnych znajdą Państwo na stronach poszczególnych oddziałów pod adresem: www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy.

WYDŁUŻONE WEEKENDOWE GODZINY OTWARCIA WYSTAWY
„TRZEPAKI, REKSIO, ATARI”

 

Szanowni Państwo, w związku z bardzo dużym zainteresowaniem wystawą „Trzepaki, Reksio, Atari”, podjęliśmy działania zmierzające do tego, aby zwiedzało się ją płynniej i wygodniej.

Od środy do piątku wystawa pozostaje otwarta w godz. 10:00-17:00, wydłużamy natomiast czas jej zwiedzania w soboty i niedziele, gdy będzie czynna w godz. 10:00-18:00.

Z uwagi na długość zwiedzania ekspozycji, ostatnie wejścia na nią będą możliwe godzinę przed zamknięciem.

Zachęcamy do zakupu biletów online za pośrednictwem strony ZAKUP BILETÓW

Przypominamy, że zakup biletów przez stronę internetową jest możliwy najpóźniej na 24 godziny przed datą zwiedzania, a rezerwacja oprowadzania – najpóźniej 4 dni przed jego datą.

Oczywiście pozostaje także możliwość zakupu biletów w kasie muzeum.

Zachęcamy do śledzenia profilu Muzeum Nowej Huty, oddziału Muzeum Krakowa, na Facebooku. W przypadku znacznie wydłużonego czasu oczekiwania na wejście na wystawę, będziemy starali się o tym na bieżąco Państwa informować.

Mamy nadzieję, że podjęte działania poprawią komfort zwiedzania wystawy. Niestety, nie zdołamy zmienić jednego – ograniczonej przepustowości sali.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy!

„CICHE GODZINY” W MUZEUM PODGÓRZA

Od nowego roku w każdą niedzielę od godziny 15.00 do godziny 17.00 czyli do zamknięcia muzeum, w Muzeum Podgórza obowiązywać będą „ciche godziny”, w czasie których wyciszymy i „uspokoimy” wystawę główną. Oferta skierowana jest zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych, dla osób ze spektrum autyzmu, ale także dla wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców oraz chcą skupić się wyłącznie na naszych podgórskich obiektach. Pierwsze „ciche godziny” odbyły się 15 stycznia 2023 r.
Zapraszamy!

 

 

PLACES WORTH YOUR TIME