Muzealne aktualności 6-12 lutego

0

Ferie w muzeum to cykliczny program organizowany przez Muzeum Krakowa w okresie ferii zimowych. Nasza oferta jest skierowana do dzieci wraz z rodzicami, a także do młodzieży.
Czas trwania zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Ferie w muzeum jest odpłatny.

Bilety:
dzieci i młodzież (do lat 18): 10 zł
bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 10 zł
posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki, tj. bilet w cenie 5 zł

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia (za wyjątkiem Celestatu).

Program drugiego tygodnia ferii w Muzeum Krakowa:

  • PRZYGODY W DŻUNGLI
    WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI (6–10 LAT)

Pierwszy termin: 6 lutego (poniedziałek), godz. 10:00
Drugi termin: 8 lutego (środa), godz. 10:00

Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Arandu to bohater książki dla dzieci Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych autorstwa hiszpańskiej psycholog Begoñi Ibarroli. Podczas naszych zajęć poznamy bliżej jego życie i przygody, które czekały na niego poza wioską Indian Guarani. Pewnego dnia Arandu, wybiera się w samotną podróż do lasu po rośliny dla swojego dziadka. Po drodze spotyka jednak kolorową papugę i nagle spostrzega, że nie wie, jak wrócić do domu… Zapraszamy na zajęcia, podczas których poznamy dalsze przygody Arandu i zmierzymy się z różnymi emocjami, które towarzyszą nie tylko naszemu bohaterowi, ale również pojawiają się w naszym codziennym życiu. Zajęcia będą również połączone z warsztatami plastyczno-teatralnymi. Będziemy malować, a także tworzyć dialogi, naśladując bohaterów bajki.

Osoba prowadząca: Karina Janik

  • CZAS ZACZĄĆ BUDOWAĆ ZWIERZYNIECKĄ SZOPKĘ!
    WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI (5–10 LAT)

7 lutego (wtorek), godz. 10:00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Święta Bożego Narodzenia już za nami, zatem najwyższa pora wziąć się do pracy! Czy wiecie, że krakowscy szopkarze, a zwłaszcza ci ze Zwierzyńca, swoje szopki przygotowują przez cały rok? A żeby zdążyć przed konkursem, pracę zaczynają właśnie zaraz po świętach. Zapraszamy do Domu Zwierzynieckiego na warsztaty, na których będziecie mogli dowiedzieć się, czym szopka krakowska różni się od każdej innej, oraz rozpocząć pracę nad własnym arcydziełem. Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Osoba prowadząca: Maria Lempart

  • Z HALABARDĄ I HAKOWNICĄ
    WARSZTATY BRONIOZNAWCZE DLA RODZIN Z DZIEĆMI (10–13 LAT)

8 lutego (środa), godz. 12:00
Celestat, ul. Lubicz 16

W czasie warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat uzbrojenia, opancerzenia i ubioru obrońców krakowskich fortyfikacji sprzed kilku wieków. Dzięki licznym replikom, które każdy z uczestników będzie mógł wziąć do ręki lub założyć na siebie, o wiele łatwiejsze stanie się wyjaśnienie podstaw dawnej sztuki wojny i sposobów obrony oblężonego miasta.
Osoba prowadząca: Michał Szczerba

  • WESELENIE – KOLAŻE
    WARSZTATY TWÓRCZE DLA RODZIN Z DZIEĆMI (10–13 LAT)

8 lutego (środa), godz. 16:30
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Wspólnie nie tylko zwiedzimy Rydlówkę, poznając historię najsłynniejszego polskiego wesela, ale także uruchomimy wyobraźnię, spostrzegawczość i twórczą wrażliwość. Zabawimy się w muzealnych szpiegów, którzy – na podstawie drobnych wskazówek – mają za zadanie wyszukać obrazy i przedmioty. Stworzymy wyjątkowe kolaże inspirowane zgromadzonymi w Rydlówce obiektami.
Osoby prowadzące: Ewelina Radecka i Joanna Zdebska-Schmidt

  • HUUURA… ZIMA!
    WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI (6–10 LAT)

9 lutego (czwartek), godz. 10:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Dzieci bez względu na mijające stulecia czy dekady uwielbiają zabawy na śniegu. Jak spędzano zimowe miesiące w dawnym Krakowie? Jakie zabawy organizowano zarówno na śniegu, jak i w ciepłym wnętrzu domu mieszczańskiego? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, zapraszamy do Kamienicy Hipolitów. Nie tylko pokażemy Wam sanki, narty czy łyżwy sprzed 100 lat, ale wspólnie wykonamy takie same zabawki, jakimi bawili się nasi pradziadkowie.
Osoba prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz

  • CO ŁĄCZY DZIĘCIOŁA I IGLOO?
    WARSZTATY PLASTYCZNE DLA RODZIN Z DZIEĆMI (6–10 LAT)

9 lutego (czwartek), godz. 11:00
Podziemna Nowa Huta, os. Szkolne 37

Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb ludzi i zwierząt. Żółwie chowają się w skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. Podczas warsztatów porozmawiamy o bezpiecznych kryjówkach. Stworzymy też fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.
Osoba prowadząca: Maciej Miezian

  • BAL W PODGÓRZU
    WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI (6–10 LAT)

9 lutego (czwartek), godz. 12:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Na wystawie Stał dwór szlachecki w Muzeum Podgórza opowiadamy o czterech podgórskich dworach – ich mieszkańcach i życiu codziennym. Wśród wielu pomieszczeń każdego z takich dworów musiała się znajdować okazała sala balowa, w której urządzano przyjęcia i zabawy taneczne, szczególnie popularne w okresie karnawału. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały takie dworskie bale, jak należało się na nie ubrać, jak zachowywać i kto mógł na nie przyjść. Na koniec samodzielnie wykonają tradycyjne maski karnawałowe.
Osoba prowadząca: Anna Warzecha

  • GDZIE ZROBIONO TO ZDJĘCIE? KRAKOWSKIE GETTO NA FOTOGRAFIACH
    WARSZTATY DLA RODZIN I MŁODZIEŻY (OD 13 ROKU ŻYCIA)

9 lutego (czwartek), godz. 14:00
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18

Historia krakowskiego getta została upamiętniona nie tylko w formie relacji i wspomnień, ale również zdjęć, które przybliżają nam, jak wyglądała żydowska dzielnica mieszkaniowa stworzona przez Niemców w marcu 1941 roku. Celem warsztatów jest uświadomienie odbiorcom tego faktu oraz przedstawienie im, jak ta wyjątkowa część Podgórza zmieniła się na przestrzeni dekad. Uczestnicy zostaną podzieleni na kilka grup, otrzymają konkretne zadanie odnalezienia miejsca na zdjęciu. Po wykonaniu zadania grupy zostaną zebrane w sali edukacyjnej, gdzie zostaną podsumowane efekty pracy, a następnie prowadzący opisze dokładnie miejsca, które mieli odnaleźć uczestnicy.
Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

  • ULEPIONE Z GLINY, CZYLI OPOWIEŚĆ O GARNCARZACH, NACZYNIACH I ZABAWKACH
    WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI (6–10 LAT)

10 lutego (piątek), godz. 12:00
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Garnki, kubki, zabawki, pionki do gier planszowych i wiele, wiele innych rzeczy przez wieki robiono z gliny. Kto się tym zajmował? Jak je wykonywano? Czy przypominały przedmioty, którymi posługujemy się dziś? Zapraszamy na warsztaty, w czasie których zwiedzimy ekspozycję w Rynku Podziemnym, poszukując na niej zabytkowych glinianych skarbów sprzed wieków. Następnie wykonamy własne naczynia z gliny szybkoschnącej.

Osoba prowadząca: Szymon Jarosiński

  • W PRACOWNI MIKOŁAJA KOPERNIKA
    WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI (6–10 LAT)

10 lutego (piątek), godz. 14:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Czy wiecie, który wybitny astronom był studentem Akademii Krakowskiej? To oczywiście Mikołaj Kopernik. To właśnie jemu zawdzięczmy udowodnienie faktu, że to nie Ziemia znajduje się w centrum Układu Słonecznego, ale Słońce! To zrewolucjonizowało naukę. W związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, podczas zajęć nie tylko przyjrzymy się postaci wielkiego astronoma, ale także wykonamy własne modele Układu Słonecznego.
Osoba prowadząca: Tomasz Karżewicz

  • PRZYGOTOWANIA DO PESACH CZAS ZACZĄĆ!
    WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI (6–10 LAT)

11 lutego (sobota), godz. 10:00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Pesach, znane również jako Święto Wiosny, jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. Dlaczego? To właśnie wyjaśnimy podczas przygotowań do tego święta. W czasie zajęć opowiemy o tym, jak przebiegają przygotowania na te wyjątkowe dni, a także omówimy obyczaje i tradycyjne smakołyki pojawiające się wówczas na stole. Wszystko to w trakcie tworzenia glinianych naczyń stołowych.
Osoba prowadząca: Aleksandra Gaj

KRAKÓW W SZOPCE ZAKLĘTY
OPROWADZANIE Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

7 lutego (wtorek), godz. 15:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” na oprowadzanie po Wystawie pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

Krakowska szopka– niezwykła, iskrząca się barwami, symetryczna budowla z tektury, drewna i staniolu, najeżona strzelistymi basztami i wieżyczkami, udekorowana złotymi kopułami  i kolorowymi witrażami. To tradycyjna, bożonarodzeniowa, miniaturowa budowla zainspirowana nie tylko architekturą Krakowa, ale też jego zwyczajami, legendami i historiami. Muzeum Krakowa już po raz osiemdziesiąty gości szopkarzy, którzy podczas konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską prześcigają się pomysłami. W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” poznamy historię tej niezwykłej krakowskiej tradycji oraz zwiedzimy pokonkursową wystawę misternych, barwnych szopek i zaklętych w nich opowieści.
Osoba prowadząca: Justyna Kasińska

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych Głuchych oraz z niepełnosprawnością słuchu.
Limit: 15 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109. Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

BABSKI COMBER
– CYKL WARSZTATÓW W KRĘGU KOBIET

7 lutego (wtorek), godz. 17:30-20:30
Dom pod Krzyżem, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na warsztaty.

Babski Comber to obchodzony niegdyś w Ostatki, zapomniany dziś zwyczaj krakowskich przekupek. Według legendy tego dnia  świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków – Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie.

Po ponad stu latach od przerwania tej tradycji zapraszamy krakowianki do stworzenia współczesnej Ceremonii Babskiego Combru. Zasiądziemy w Kręgu, w którym wspólnie celebrować będziemy krakowskie zapusty, pogłębiając refleksję nad ich symboliką i podejmując refleksję nad rolą kobiety w Świecie. Z jednej strony postrzegana jest ona jako opiekunka rodzącego się właśnie nowego, bardzo delikatnego życia na Ziemi. Z drugiej jako ta, która zaprasza to życie do siebie, pozwalając sobie marzyć i kwitnąć. Otwiera się na to, co przychodzi do niej z Kosmosu.

Kobiety od tysięcy lat zasiadają w Kręgach, aby połączyć się we wspólnej intencji, podzielić się swoimi troskami i radościami, problemami życia codziennego i rozterkami natury duchowej. Podczas warsztatów pracować będziemy metodami świadomego ruchu, będziemy śpiewać pieśni combrowe oraz pisać nową legendę o Combrze. Poszukamy swoich unikalnych talentów i darów, łącząc się w pełni współczesnej kobiecości, która będzie miała szansę zamanifestować się podczas tegorocznych zapustów, czyli 18 lutego na Rynku Głównym w Krakowie.

Warsztaty mają charakter pracy rozwojowej w sferze intelektualnej, emocjonalnej oraz duchowej, a obrzęd który jest jej rezultatem, to forma kolektywnego świętowania zaistniałej podczas niego zmiany.

Osoby prowadzące:

Joanna Łucja Cichoń – współtwórczyni takich projektów jak Fundacja Rodzinne Ogrody – Przestrzeń Dzikich Odkrywców, Krakoskie Dziady, Małopolska Szkoła Tradycji, Letnisko Teatralne w Kotlinie (Lato w Teatrze), Solidarne Pychowice, Spacer wokół szopki, która pisze o sobie:
„Jestem człowiekiem, Kobietą – tancerką życia, która jakości tańca scenicznego od kilku lat z powodzeniem przenosi do życia. Dzięki językowi ciała i ruchu każdego dnia doświadczanie mojego człowieczeństwa staje się pełniejsze. Jako trenerka języka ruchu i świadomej pracy ciałem od dwóch lat prowadzę warsztaty oparte o metodę choreoterapii i Laban/Bartenieff Movement System (LBMS). Zapraszam do pozawerbalnego doświadczania siebie w kontakcie, podążając za naturalnymi cyklami przyrody, z którą czuję się nierozerwalnie połączona. Jestem ciągiem dalszym tego, co było i początkiem tego co będzie w tym wymiarze czasoprzestrzeni. W swoich taneczno-muzycznych poszukiwaniach inspiruję się muzyką tradycyjną oraz słowiańską obrzędowością, z mocnym akcentem na tę wywodzącą się z polskiej tradycji, w szczególności mojej rodzimej Ziemi Krakowskiej. Tradycję traktuję jako kontinuum, którego wszyscy jesteśmy częścią, a na moich warsztatach zapraszam do jej transformowania i nadawania znaczeń w Tu i Teraz oraz tworzenia współczesnych rytuałów przejścia. Poprzez ruch, muzykę i śpiew tkam sieć bliskich relacji i dzięki niej mam już kolejny raz okazję współpracować z Muzeum Krakowa, tworzyć zalążek współczesnej krakowskiej tradycji”.

Katarzyna Chodoń – zawodowo instruktorka w Teatrze Złoty Róg w Bronowicach Małych, edukuje jako Pani od Muzyki, często z Kapelą Skrzaciki. Współpracuje z instytucjami m.in. Muzeum Krakowa – Osadzanie Chochoła, Spacer wokół szopki, Muzeum Etnograficzne-Rozśpiew, Stowarzyszenie Rozstaje-Etnokraków, Fonó Kraków ,śpiewaczka w zespołach Raraszek, Tadirindum, Swada, Strojone.
O sobie pisze: „Jestem Krakowianką z wyboru, folklorystką i regionalistką z zamiłowania i wykształcenia. Prowadzę warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego, starając się przybliżyć uczestnikom rodzimy folklor muzyczny najbliższy miejscu ich zamieszkania. W moich działaniach czerpię z melodii, tańca i tekstów, którymi posługiwali się nasi przodkowie przez stulecia. Nie rekonstruuję dawnych obrzędów, ale próbuję pokazać, że wciąż mogą być one żywym źródłem narzędzi do komunikacji”.

Godziny trwania: 17:30-20:30
Limit: 15 osób

Osoby prowadzące: Joanna Cichoń, Katarzyna Chodoń
Limit: 15 osób
Wydarzenie bezpłatne
Zapisy: e-mail: babskicomberkrakow@gmail.com
Informacje: tel. 780 098 725

Warsztaty są bezpłatne i realizowane są w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.

PODGÓRZE – MIASTO U STÓP KRZEMIONEK
OPROWADZANIE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI
I POMOCAMI DOTYKOWYMI

8 lutego (środa), godz. 16:30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” na oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na prawy brzeg Wisły do dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. Podczas zajęć odkryjemy, kiedy i w jakich okolicznościach powstało to graniczące z Krakowem miasto. Dowiemy się, kto odpowiadał za wytyczenie jego planów i czuwał nad prawidłowym przebiegiem procesu budowy. Kto sprawował władzę w mieście i jak wyglądało życie jego mieszkańców?. Poznamy także historię podgórskiego przemysłu, handlu i rzemiosła. Na przykładzie jego barwnej historii wspólnie postaramy się ustalić, czym jest dziedzictwo kulturowe i jak pielęgnować jego bogactwo.
Prowadzenie: Anna Warzecha / asysta: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit: 10 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109. Centrum Obsługi Zwiedzających
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

BABSKI COMBER
– WARSZTATY PIEŚNI I TAŃCÓW

8 lutego (środa), godz. 17:30-20:30
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa), oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Babski Comber to zapomniany krakowski zwyczaj, który po ponad stu latach powraca do miejskiego kalendarza obrzędowego. Obchodzony niegdyś w Tłusty Czwartek przez krakowskie przekupki. Według podania tego dnia  świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków – Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie.

Z tej okazji zapraszamy krakowianki i krakowiaków na warsztaty pieśni i tańców combrowych. Podczas spotkania poznasz pieśni o tematyce kobiecej, które mogły być śpiewane w tym czasie, a także tańce, których kroki można wykonywać do ich melodii.

Osoby prowadzące: Joanna Cichoń, Katarzyna Chodoń

Tegoroczny Babski Comber jest świętowaniem współczesnej kobiecości. Repertuar warsztatowy będziemy wykorzystywać podczas dwóch innych wydarzeń combrowych:Godziny trwania: 17:30 – 20:30

Miejsce: Dom pod Krzyżem
Cena: bezpłatne
Zapisy: babskicomberkrakow@gmail.com
Wydarzenie stacjonarne

 

 

ERAZM JERZMANOWSKI – CZŁOWIEK, KTÓRY OŚWIETLIŁ AMERYKĘ
– WYKŁAD

8 lutego (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Grażyna Fijałkowska, członkini Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia, autorka wielu artykułów i opracowań oraz książki o Erazmie Jerzmanowskim – „Tyle życia, ile w czynie”, opowie nam o niezwykłym człowieku, wielkim zapomnianym, polskim Noblu, człowieku, który oświetlił Amerykę – Erazmie Jerzmanowskim.

Wielu krakowian zna Park Jerzmanowskiego, słyszało zapewne o pałacu Jerzmanowskiego. Być może ktoś nawet chodził do szkoły jego imienia, lub na cmentarzu Rakowickim zwrócił uwagę na mroczny, piękny modernistyczny grób Jerzmanowskich? Te nazwy to konkretny, wspaniały życiorys wielkiego Polaka, nadzwyczajnego patrioty, hojnego filantropa, niezwykle utalentowanego inżyniera, ziemianina, powstańca, właściciela majątku Prokocim, Kawalera Orderu św. Sylwestra. Życiorys Erazma Jerzmanowskiego to temat na kasową hollywoodzką produkcję. może nawet w kilku częściach. Jerzmanowski jest jednym z bohaterów naszej wystawy „Stał dwór szlachecki”, ale jego postać zasługuje na osobne spotkanie. Był założycielem fundacji swojego imienia, której zapisał ponad 300 kilogramów złota, by nagradzała ludzi działających na rzecz ojczyzny, za co zyskał przydomek polskiego Nobla. Dzięki patentom gazowym, licznym gazowniom w USA, których był właścicielem otrzymał przydomek człowieka, który oświetlił Amerykę. Po wojnie, jako ziemianin, kapitalista, pomimo głębokiego oddania sprawom ojczyzny, wymazany został przez władze PRL-u z pamięci rodaków na długie 70 lat. Dzięki działaniom Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia jego nazwisku przywracamy twarz, osobowość, działanie, godność. Koniecznie trzeba poznać tę niezwykłą postać. Będzie to zapierająca dech opowieść o człowieku, któremu Polska i Polacy zawdzięczają bardzo wiele.

Osoba prowadząca: Grażyna Fijałkowska, członkini Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia, radna Miasta Krakowa

 

TAJEMNICE STAREJ KAMIENICY,
CZYLI PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA

– OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ MIESZCZAŃSKI DOM

10 lutego (piątek), godz. 17:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej Mieszczański dom.

Tuż przy Małym Rynku w Krakowie stoi Kamienica Hipolitów – Oddział Muzeum Krakowa, który od środy do niedzieli jest dostępny dla zwiedzających od godz. 10.00 do godz. 17.00. Jednak, gdy kamienicę opuszczają zwiedzający, a światła na wystawie zostają wygaszone, kamienica zaczyna żyć własnym – tajemniczym życiem. Pragniemy zaprosić Państwa serdecznie do Kamienicy Hipolitów „po godzinach”, na specjalne oprowadzanie, aby wspólnie odkryć i otworzyć drzwiczki do ukrytego mieszczańskiego świata, które na co dzień pozostają zamknięte.

Co można zobaczyć przez dziurkę od muzealnego klucza? Czy rodzina mieszkająca tu kilka wieków temu miała swoje sekrety? Co skrywają dawne sepety? Jak wygląda otwarcie wystawy? To wszystko i wiele więcej czeka na Państwa w Kamienicy Hipolitów. Zapraszamy do wspólnego rozpoczęcia udanego weekendu razem z nami!

Osoby prowadzące: Anna Magiera, Małgorzata Kuciel

Limit osób: 10
Cena: 15 złotych
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

FINISAŻ WYSTAWY STAŁ DWÓR SZLACHECKI

11, 12 lutego (sobota, niedziela)
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenia zamykające wystawę „Stał dwór szlachecki”.

  • 11 lutego (sobota), godz. 14.00 – Bal we dworze

Pokaz i warsztaty tańca w wykonaniu „La Folie Retro Cabaret”

Przeniesiemy się w atmosferę Fine de siecle`u – najpierw zobaczymy, a potem spróbujemy poczuć atmosferę zabawy dworskiej w okresie karnawału.

Karnawał – czas, który mieszkańcy dawnych polskich dworów poświęcali głównie na organizowanie balów oraz tańczenie do białego rana. Jak wyglądały takie tańce i jakie stroje wówczas obowiązywały? Tego będzie można dowiedzieć się podczas pokazu oraz warsztatów, które poprowadzą tancerze Teatru „La Folie”. Artyści ubrani w stroje z epoki zaprezentują, jak bawiono się na początku XX wieku i w latach 20. – nie zabraknie eleganckiego walca, szokującego tanga, szalonego fokstrota i zabawnego Lambeth Walk!
Po części pokazowej widzowie zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy: będzie można nauczyć się obowiązkowego tańca rozpoczynającego każdy bal, czyli poloneza, rozmarzyć się w bardzo łatwym walcu i dać się ponieść w przedwojennym fokstrocie; a także posłuchać kilku ciekawostek na temat dawnej etykiety balowej.
Zapraszamy osoby w każdym wieku – wystarczy złapać kogoś do pary!
Bal poprowadzi dla nas La Folie. Retro Cabaret Show!
Udział bezpłatny

  • 12 lutego (niedziela), godz. 12.00 – wyjątkowe, ostatnie wielogłosowe kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Stał dwór szlachecki

Oprowadzanie wyjątkowe, gdyż oprowadzać będą społeczni kuratorzy wystawy, ludzie związani ze stowarzyszeniami, aktywiści, miłośnicy lokalnej historii, którzy byli zaangażowani w tworzenie „dworskiej” wystawy. Ich spojrzenie, narracja będzie bezcennym doświadczeniem, dawką wiedzy, pasji i zarazem podsumowaniem naszej wspólnej półrocznej przygody.

Po dworskich historiach oprowadzą nas:

  • Tomasz Ściężor z Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia
  • Beata Anna Symołon ze Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej
  • Ewa Gaj z grupy inicjatywnej: Gospodarne Osiedle Piaski Nowe
  • kuratorka wystawy Melania Tutak

Wstęp: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających,
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

LEGENDY ZAKLĘTE W ŚWIETLE I CIENIU
– WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

11 lutego (sobota), godz. 10:00
Sala Miedziana, 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”.

Jak nazywa się najbardziej znana polska królowa? To oczywiście królowa Jadwiga! Czy wiecie, że z królową Jadwigą związane są pewne legendy? Jedna z nich opowiada złotej klamrze ze swojego bucika, który królowa w dobroci serca przekazała biednemu kamieniarzowi. Co z tego wyniknęło i jaki ślad pozostawiła po sobie monarchini, dowiemy się podczas lutowego spotkania. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których sami przygotujemy figurki aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zachęcamy do wspólnej zabawy!
Warsztaty poprowadzi: Teatr Otwarty TO

Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat
Limit; 30 osób (łącznie dzieci wraz z rodzicami)
Cena: 15 zł od dziecka
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

EMOCJE ZAKLĘTE W KARTCE
– WARSZTATY

11 lutego (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Transmisja na żywo na 
profilu Rydlówki na Facebooku

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty wpisujące się w cykl „Herbatka u Rydlów” oraz w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera.

Włodzimierz Tetmajer umiał kilkoma kreskami oddać ogrom emocji. Był też otwarty na różne techniki. My jego wzorem postaramy się oddać emocje, wykorzystując rysunek ale też eksperymentując, nawiązując do kolażu i scrapbookingu.

Skoro luty to miesiąc zakochanych to i my spróbujmy wyrazić przede wszystkim swoją miłość – do drugiego człowieka, przyjaciela, miejsca, wydarzenia…

Karteczki będzie można zabrać do domu lub wysłać komuś, kto bardzo potrzebuje ciepłych myśli – w razie potrzeby podzielimy się niezbędnymi adresami lub pomożemy w wysyłce.

Osoba prowadząca: Viktoria Bystra

Limit osób: 15
Cena: 15 zł
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.
Możliwość zakupu biletów w kasie w Rydlówce.

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera.

BABSKI COMBER
– ŚPIEWOGRANIE NA STARYM KLEPARZU

11 lutego (sobota), godz. 11:30-12:30
Plac Targowy – Stary Kleparz

Dom pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa), oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na śpiewogranie na Starym Kleparzu, które jest częścią obchodów tegorocznego Krakowskiego Babskiego Combra.

Tegoroczny Babski Comber jest świętowaniem współczesnej kobiecości a jego obchody pragniemy rozpocząć od wspólnego śpiewania z przekupkami na znak połączenia się z kontinuum tradycji. Podczas happeningu będziemy śpiewać pieśni combrowe.

Zagra: Żaneta Seweryn na heligonce “Heli”
Animują i śpiewają: Kasia Chodoń i Asia Cichoń

Osoby prowadzące: Joanna Cichoń, Katarzyna Chodoń

Godziny trwania: 11:30 – 12:30
Miejsce: Plac Targowy – Stary Kleparz
Wydarzenie bezpłatne
Wydarzenie stacjonarne

MASZYNERIA TEATRU
– OPROWADZANIE KURATORSKIE

11 lutego (sobota), godz. 15:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Maszyneria teatru”.

Zależy nam, by opowiedzieć o teatrze jak o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie jest końcowym efektem skomplikowanego procesu, na który znaczący wpływ ma sama budowa sceny i jej zaplecze oraz techniczni i administracyjni pracownicy teatru. Chcąc zrealizować to zadanie jako oś narracyjną wystawy przyjęty został nie czas i kolejne okresy historyczne, ale przestrzeń. Z podziału wystawy na poszczególne pomieszczenia teatralne: m.in.: kasę, foyer, zascenie, kabiny akustyka i oświetleniowca, budkę suflerską, pulpit inspicjenta, magazyny i pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora – wynika opowieść o konkretnych, zawodach teatralnych: kasjerze, bileterze, maszyniście, akustyku, oświetleniowcu, suflerze, inspicjencie, dekoratorze, rekwizytorze, garderobianym, perukarzu, dyrektorze, sekretarzu czy kopiście.

Harmonogram oprowadzań kuratorskich:

11 lutego 2023 (sobota), godz. 15:00
11 marca 2023 (sobota), godz. 15:00
15 kwietnia 2023 (sobota), godz. 15:00
13 maja 2023 (sobota), godz. 15:00
3 czerwca 2023 (sobota), godz. 15:00

Prowadzenie: Agnieszka Kowalska/ Małgorzata Palka/ Ewelina Radecka/Joanna Zdebska-Schmidt

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę

 

BITWA KRAKOWSKICH CZARNOKSIĘŻNIKÓW.
PAN TWARDOWSKI VS. KRZYSZTOFOR WIELKI
– SPEKTAKL DLA DZIECI

12 lutego (niedziela) godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spektakl dla dzieci w ramach cyklu „Księgi Krzysztoforskie”.

12 lutego zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem weźmiemy udział w pojedynku dwóch krakowskich czarnoksiężników, Pana Twardowskiego oraz Krzysztofora Wielkiego.

Na czwartkowy obiad do Pałacu Krzysztofory przybywa Pan Twardowski. Pojawia się tu na zaproszenie Krzysztofora Wielkiego. Daniem głównym ma być rosół z koguta, który przyrządza kucharka Maryśka. Podczas spotkania dochodzi jednak do awantury – jak to zwykle między czarnoksiężnikami bywa, każdy z nich chce udowodnić swoją wyższość nad drugim.

Uczestnicząca w przedstawieniu publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Podczas zmagań, nie tylko sportowych, będą ćwiczyć m.in. rzut kamieniem filozoficznym … na Księżyc. Co z tych zmagań wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia.

Prowadzący: Teatr Otwarty TO

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Limit osób: 70
Cena: 15 zł od dziecka
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

INSPICJENT – SZARA EMINENCJA
– WARSZTATY

12 lutego (niedziela), godz. 13:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Maszyneria teatru”.

Kontroluje proces teatralny, daje sygnał rozpoczęcia i zakończenia, za każdym razem uważnie śledzi spektakl i pilnuje, by wszystko poszło zgodnie ze scenariuszem. Jak w praktyce wygląda praca inspicjenta? Najlepiej zapytać reprezentanta tego zawodu i przy pomocy jego wskazówek samemu spróbować sił w praktyce. Najważniejsze, by zachować zimną krew i znać odpowiedzi na wszystkie pytania reżysera i zespołu.

Prowadzący: Bartłomiej Oskarbski / Hubert Michalak

Bilety: 15 zł

Zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasie Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)









PLACES WORTH YOUR TIME