Muzealne aktualności

0

ŻYDZI KRAKOWA W DOBIE ZAGŁADY
– SPOTKANIE

6 marca (poniedziałek), godz. 18:00
Sala kinowa, 
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa oraz Muzeum KL Plaszow zapraszają na spotkanie z Ryszardem Kotarbą, autorem książki „Żydzi Krakowa w dobie zagłady (ZAL/KL PLASZOW)”.

Ryszard Kotarba od wielu lat bada historię niemieckiego nazistowskiego obozu Plaszow w Krakowie. To jego kolejna publikacja, oparta na bogatych zbiorach w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Archiwum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa oraz izraelskiego instytutu Yad Vashem.
Prowadzenie: dr Edyta Gawron (Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4, sala kinowa, I piętro

 

PROMOCYJNE ZWIEDZANIE WIEŻY RATUSZOWEJ ORAZ WYSTAWY STAŁEJ W PAŁACU KRZYSZTOFORY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KOBIET

Zapraszamy do zwiedzania Wieży Ratuszowej otwartej po przerwie zimowej od dnia 8 marca oraz wystawy stałej w Pałacu Krzysztofory. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wstęp do tych oddziałów dla wszystkich Pań będzie w promocyjnej cenie 1 zł.

Wieża Ratuszowa – Międzynarodowy Dzień Kobiet

W dniu 8 marca 2023 r., w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet, wszystkie Panie mogą zwiedzić Wieżę Ratuszową po zakupieniu biletu wstępu w promocyjnej cenie 1,00 zł za osobę.

Informacje organizacyjne:
Rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
Możliwość zakupu biletów w kasie Wieży Ratuszowej oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.
Zapraszamy!

Pałac Krzysztofory – Miesiąc Krakowianek

W dniach 8, 11 i 12 marca 2023 r., w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz zainicjowanej przez Urząd Miasta Krakowa akcji Miesiąc Krakowianek, wszystkie Panie chcące zwiedzić wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca” prezentowaną w oddziale Muzeum Krakowa Pałac Krzysztofory, mogą ją zwiedzić po zakupieniu biletu wstępu w promocyjnej cenie 1,00 zł za osobę.

Dodatkowo w dniach 11 i 12 marca 2023 r., od godz. 11.00 – zorganizowane zostanie oprowadzenie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”. Udział oprowadzaniu odbywa się w cenie biletu wstępu na wystawę stałą, a dla Pań w cenie 1,00 zł. Konieczne jest dokonanie uprzedniej rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających (więcej informacji poniżej).

W dniu 15 marca 2023 r. o godz. 17.00  w  Sali Miedzianej  w Pałacu Krzysztofory odbędzie się wykład pt. „Królowa Jadwiga – święta, monarcha i filantropka” – połączony ze zwiedzaniem wystawy „Kraków od początku, bez końca”.  Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsc.

 

KOBIECY KRAKÓW
– OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ
„KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA”

Pierwszy termin: 11 marca (sobota), godz. 11:00
Drugi termin: 12 marca (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w ramach Miesiąca Krakowianek!

Często się uważa, że historię piszą mężczyźni. To oni zakładali miasta, stanowili prawo, tworzyli jego kulturę. Czy tak samo było w przypadku Krakowa? Nie mniejszą rolę i zasługi w dziejach naszego miasta odegrały kobiety! Trudno byłoby wyobrazić sobie Kraków bez Wandy, królowej Jadwigi oraz Bony, a także bardziej współczesnych postaci, takich jak Kazimiera Bujwidowa, Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska czy Anna Szałapak. W trakcie zwiedzania postaramy się spojrzeć na Kraków z kobiecej perspektywy.
Osoba prowadząca: Justyna Kasińska

Dla kobiet udział w oprowadzaniu w cenie 1 zł!
Dla pozostałych osób w ramach biletu wstępu na wystawę stałą.

Miejsce zbiórki: Pasaż Pałacu Krzysztofory (na parterze)
Limit osób: 25
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35), tel, 12 426 50 60; e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Wydarzenia odbywają się w ramach projektów:
Miesiąc Krakowianek oraz Krakowianki.

 

 

W TURBANIE I DREWNIAKACH,
CZYLI MODA WOJENNA W KRAKOWIE

– OPROWADZANIE Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

8 marca (środa), godz. 15:30
Spotkanie w holu, 
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Dzieje ubioru to część historii życia codziennego, która doskonale odzwierciedla przemiany społeczne i ekonomiczne. Międzywojnie było rewolucyjnym okresem w modzie damskiej – dla kobiet otworzyła się wówczas możliwość pracy zawodowej i zaczęły uprawiać sport. Sport miał także wpływ na codzienny ubiór męski. W czasie okupacji do mistrzostwa doprowadzono sztukę przeróbek krawieckich i pomysłowych rozwiązań rękodzielniczych. Ładny i modny ubiór, jego akcesoria oraz modne uczesanie dodawały odwagi i pewności siebie oraz odciągały myśli od dramatycznej codzienności, a czasem ratowały życie. Opowiemy o tym, jakie trendy występowały w wojennej modzie i co na nie miało wpływ. Odpowiemy na pytania: jak wyglądały modne wojenne uczesania, czym zastępowano kapelusze (przed wojną obowiązkowe na ulicy), jak radzono sobie z deficytem pończoch, z jakich materiałów wykonywano buty i jak wyglądały projekty wojennych ubrań i ich realizacje. Zapraszamy na kolejne zajęcia w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”, które tym razem poprowadzi dr Katarzyna Moskal.

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych oraz z niepełnosprawnością słuchu.

Limit: 15 osób
Informacje o asyście i zapisy:
Elżbieta Lang: e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

BY ZAROBIĆ NA CHLEB
– WYKŁAD ONLINE

8 marca (środa), godz. 17:00
Wykład online na 
profilu Kamienicy Hipolitów na Facebooku

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online w ramach programów: „Marzec Kobiet 2023” oraz „Krakowianki”.

Nie wszystkie kobiety miały tyle szczęścia, by urodzić się arystokratkami, dziedziczkami czy chociaż bogatymi mieszczkami. Niektóre z nich musiały codziennie ciężko pracować, by utrzymać siebie i swoją rodzinę. O takich właśnie szarych kobietach, których było tak wiele, chcemy opowiedzieć w trakcie wykładu. Przyjrzymy się różnym grupom zawodowym, między innymi służącym, robotnicom, guwernantkom i nauczycielkom. Rozmawiając o kobietach pracujących, powiemy także kilka słów o tym, jak sytuacja ekonomiczna kobiet wygląda współcześnie.

Osoby prowadzące: Małgorzata Kuciel we współpracy z Centrum Praw Kobiet oraz Natalia Gajecka

Natalia Gajecka – filmoznawczyni z serca, strażniczka prawa własności intelektualnej z rozsądku, Absolwentka kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów podyplomowych z Prawa własności intelektualnej oraz Mediacji i innych metod alternatywnego rozwiązywania sporów. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie i od ponad 8 lat prowadzi własną kancelarię adwokacką.

Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji

Wydarzenie odbywa się w ramach projektów:
Miesiąc Krakowianek oraz Krakowianki.

WYKŁAD Z OKIENKA – EMILIA URBAŃCZYKÓWNA
– ZAPOMNIANA FOTOGRAFKA Z PODGÓRSKIEJ „SECESJI”

Portret kobiety siedzącej na ludwinowskim szezlongu.
Fotografia z atelier „Secesja“ Emilii Urbańczykówny, lata 20. XX w. Własność Barbary Zbroi

8 marca (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

W Dzień Kobiet zapraszamy Państwa na prawdziwie kobiecy temat wykładu z cyklu „Wykład z okienka”.

Będzie to podróż w czasie do dawnego zakładu fotograficznego „Secesya“, mieszczącego się przez kilka dziesięcioleci przy Rynku Podgórskim 9. Kto był jego właścicielem, a raczej właścicielką, kogo fotografowano, jak zakład portretował miasto? Podczas spotkania, które poprowadzi dr Barbara Zbroja z Archiwum Narodowego w Krakowie, poruszone zostaną losy zapomnianych podgórskich fotografów związanych z tym atelier. Główną bohaterką spotkania będzie jednak Emilia Urbańczykówna, właścicielka tego zakładu w latach 1915–1940. Po wykładzie prawdziwa gratka – pokaz oryginalnych fotografii z „Secesyi“ ze zbiorów prelegentki. Tego wieczoru nie może Państwa z nami zabraknąć!

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ

9 marca (czwartek), godz. 16:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa), oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.
Prowadzące: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-042 Kraków,
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 12 osób*
Cena: 10 zł/ osoba
Wydarzenie stacjonarne

*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

W TURBANIE I DREWNIAKACH,
CZYLI MODA WOJENNA W KRAKOWIE

– OPROWADZANIE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

9 marca (czwartek), godz. 16:00
Spotkanie w holu, 
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Dzieje ubioru to część historii życia codziennego, która doskonale odzwierciedla przemiany społeczne i ekonomiczne. Międzywojnie było rewolucyjnym okresem w modzie damskiej – dla kobiet otworzyła się wówczas możliwość pracy zawodowej i zaczęły uprawiać sport. Sport miał także wpływ na codzienny ubiór męski. W czasie okupacji do mistrzostwa doprowadzono sztukę przeróbek krawieckich i pomysłowych rozwiązań rękodzielniczych. Ładny i modny ubiór, jego akcesoria oraz modne uczesanie dodawały odwagi i pewności siebie oraz odciągały myśli od dramatycznej codzienności, a czasem ratowały życie. Opowiemy o tym, jakie trendy występowały w wojennej modzie i co na nie miało wpływ. Odpowiemy na pytania: jak wyglądały modne wojenne uczesania, czym zastępowano kapelusze (przed wojną obowiązkowe na ulicy), jak radzono sobie z deficytem pończoch, z jakich materiałów wykonywano buty i jak wyglądały projekty wojennych ubrań i ich realizacje. Zapraszamy na kolejne zajęcia w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”, które tym razem poprowadzi dr Katarzyna Moskal.

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.

Limit: 10 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

OTWARCIE WYSTAWY
„ZANIM WYROSŁY MURY. ŻYDZI W PODGÓRZU”

9 marca (czwartek), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie wystawy czasowej „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.
Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Wyjątkowy charakter ma część wystawy zatytułowana Rodzina. To pewnego rodzaju studium  z zakresu mikro historii pięciu żydowskich rodów z terenu Podgórza – Mondererów, Lewkowiczów, Sterngastów, Feldmanów i Offenów. Dzięki bogatej ikonografii pochodzącej przede wszystkim ze zbiorów rodzinnych, oczom odbiorców ukazuje się prywatny, domowy świat pięciu podgórskich rodzin, które w ciągu dwóch pokoleń przechodzą metamorfozę kulturowo-obyczajową. Wypełniony prawami Tory religijny świat rodziców ustępuje miejsca nowoczesnym ideom w świecie żydowskim takim, jak syjonizm i socjalizm.

Ostatnia cześć ekspozycji, zatytułowana Elita, prezentuje najważniejsze grupy i pojedyncze postaci z życia społeczności żydowskiej w Podgórzu, mające ogromne wpływ nie tylko na Żydów podgórskich, lecz także całą populację miasta. Byli to rabini z rodziny Fränklów, radni miejscy Podgórza, jednocześnie wybitni prawnicy i lekarze, tacy jak m.in. Samuel Aronsohn, Jakub Westfried, Salomon Oberlaender, Henryk Pisek, a także społecznicy i nauczyciele jak m.in. Amalia Wasserberger, Henryk Fränkel i zasłużony dla edukacji podgórzan i krakowian Salomon Spitzer. Wiele miejsca poświęcono również budowniczym i architektom związanym i realizującym swoje projekty w Podgórzu, takim jak m.in. Ignacy Tislowitz, Ferdynand Liebling i Adolf Siódmak.

Wystawa czasowa „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu
Wernisaż: 9 marca (czwartek), godz. 17:00
Wystawa otwarta: 10.03.2023 – 10.12.2023
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

KOBIETA Z ZASADAMI.
JÓZEFA MIKOWA – ODWAŻNA, WOLNA I BEZINTERESOWNA

– WYKŁAD

9 marca (czwartek), godz. 18:00
Sala wystawy stałej „
Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach programu edukacyjnego „Trasa Pamięci”.

Historia Józefy Machay-Mikowej ps. „Ryś”, która jest symbolem połączenia kruchości, wrażliwości i delikatności kobiecej z nieprawdopodobną siłą charakteru, walecznością i żelazną odwagą. Aktywistka społeczna wrażliwa na biedę i wykluczenie, niezłomna działaczka niepodległościowa, jednocześnie dowcipna i krytyczna, zadziorna kobieta, która w czasie wojny stała się twardą żołnierką, konspiratorką i postawiła świadomie wszystko na jedną szalę. Przebywając w Krakowie, mieszkała u swego brata ks. Machaya na Salwatorze. Została aresztowana 3 maja 1941 r. w jego mieszkaniu i osadzona w więzieniu Montelupich w Krakowie. Podczas śledztwa była torturowana do utraty przytomności. Wielokrotnie była przewożona na przesłuchania i konfrontacje do zakopiańskiej siedziby gestapo „Palace”. Została zamordowana 14 października 1942 r. zastrzykiem fenolu w więzieniu Montelupich. Pochowano ją na cmentarzu Salwatorskim.

Osoby prowadzące: Tomasz Stachów, dr Barbara Zgama (autorka książki „Józefa Machay-Mikowa Orawska męczennica”)

Brak konieczności rezerwacji.
Udział bezpłatny.
Limit osób: 50

Wydarzenie odbywa się w ramach projektów:
Miesiąc Krakowianek oraz Krakowianki.

LEGENDY ZAKLĘTE W ŚWIETLE I CIENIU
– WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

11 marca (sobota), godz. 10:00
Sala Miedziana, 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”.

Pantofelek, a może ciżemka. Czy wiecie, że nawet obuwie może stać się bohaterem legend? Najbardziej znaną opowieścią jest historia żółtej ciżemki. Ten niepozorny, żółty trzewik zsunął się ze stopy pewnego chłopca i został odnaleziony za ołtarzem mariackim Wita Stwosza. Jak się tam znalazł? Tego wszystkiego dowiemy się podczas marcowego spotkania.

Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których sami przygotujemy figurki aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Warsztaty poprowadzi: Teatr Otwarty TO

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat
Limit: 30 osób (łącznie dzieci wraz z rodzicami)
Cena: 15 zł od dziecka
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

CO Z OKIEN APTEKI WIDZIAŁ TADEUSZ PANKIEWICZ?
– OPROWADZANIE

11 marca (sobota), godz. 11:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie w ramach 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Cały program obchodów wraz z wystawą plenerową jest dostępny na stronie: Obchody 80. rocznica likwidacji getta w Krakowie.

„Cisza cmentarna zalegała wyludnione i opustoszałe domy getta. Z każdego kąta, z każdej ulicy, z każdej sieni wiała pustka. Z każdego zaułka padało przekleństwo na naród, który zrodził tylu zbrodniarzy”.

Tadeusz Pankiewicz od pierwszych dni funkcjonowania krakowskiego getta był jego mieszkańcem, obserwatorem i kronikarzem. Farmaceuta widział nie tylko życie codzienne jego mieszkańców, ale również okrutne akcje wysiedleńcze oraz likwidację dzielnicy. Jego apteka z jednej strony stanowiła azyl, a z drugiej była miejscem, w którym przechowana została pamięć, przelana następnie na papier wspomnień ,,Apteka w getcie krakowskim”.

Podczas oprowadzania uczestnicy poznają sylwetkę Tadeusza Pankiewicza oraz historię jego apteki, która nieoczekiwanie znalazła się w granicach krakowskiego getta, odgrywając w jego historii niezwykle ważną rolę.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, e-mail:
info@muzeumkrakowa.pl

Możliwość kupna biletu w kasie Apteki Pod Orłem w miarę dostępności.
Cena: 15 zł/os.
Limit: 25 osób

GETTO PRZESTAŁO ISTNIEĆ
– SPACER

11 marca (sobota), godz. 14:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer w ramach 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Cały program obchodów wraz z wystawą plenerową jest dostępny na stronie: Obchody 80. rocznica likwidacji getta w Krakowie.

Likwidacja szpitali i sierocińca, masowe egzekucje na ulicach i w bramach, ucieczki kanałami i wyciąganie Żydów z prowizorycznych bunkrów… Podczas dwudniowej akcji likwidacyjnej krakowskiego getta okrucieństwo Niemców przekroczyło wszelkie możliwe granice. Dowodzeni przez Amona Goetha zamordowali od 2 do 3 tysięcy mieszkańców. Pozostałe 6-8 tysięcy wywieziono do obozu Plaszow.

Uczestnicy spaceru poznają historię miejsc oraz osób związanych z akcją likwidacyjną krakowskiego getta.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50, e-mail: 60; info@muzeumkrakowa.pl

Możliwość kupna biletu w kasie Apteki w miarę dostępności.
Cena: 15 zł/os
Limit: 25 osób

MASZYNERIA TEATRU
– OPROWADZANIE KURATORSKIE

11 marca (sobota), godz. 15:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Maszyneria teatru”.

Ideą wystawy jest przedstawienie historii teatru – ale nie w sposób utarty w dyskursie teatrologicznym poprzez artystyczne dokonania kolejnych twórców.

Zależy nam, by opowiedzieć o teatrze jak o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie jest końcowym efektem skomplikowanego procesu, na który znaczący wpływ ma sama budowa sceny i jej zaplecze oraz techniczni i administracyjni pracownicy teatru. Chcąc zrealizować to zadanie jako oś narracyjną wystawy przyjęty został nie czas i kolejne okresy historyczne, ale przestrzeń. Z podziału wystawy na poszczególne pomieszczenia teatralne: m.in.: kasę, foyer, zascenie, kabiny akustyka i oświetleniowca, budkę suflerską, pulpit inspicjenta, magazyny i pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora – wynika opowieść o konkretnych, zawodach teatralnych: kasjerze, bileterze, maszyniście, akustyku, oświetleniowcu, suflerze, inspicjencie, dekoratorze, rekwizytorze, garderobianym, perukarzu, dyrektorze, sekretarzu czy kopiście.

Dla zachowania przejrzystości wystawy opowieść skoncentrowana jest na technicznych aspektach funkcjonowania teatru, na pokazaniu mechanizmu działania sceny i samego teatru. Celowo zrezygnowałyśmy z prezentacji tego, co widoczne z recenzenckiego fotela na widowni. Pomijamy więc zawody z teatralnych plakatów: aktora, reżysera, dramatopisarza, dramaturga, scenografa, choreografa czy kompozytora. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się tematy dotyczące scenografii, reżyserii czy aktorstwa. Niemniej jednak zostaną one poruszone w kontekście ściśle technicznym i przedstawione będą z perspektywy rzemieślników sceny lub administracji teatru.

W naturalny sposób nasza uwaga koncentruje się przykładach zaczerpniętych z krakowskich teatrów. Na ich przykładzie zaprezentujemy jednak uniwersalną dla wszystkich scen opowieść o pracy za kulisami.

Harmonogram oprowadzań kuratorskich:

  • 11 lutego 2023 (sobota) godz. 15:00
  • 11 marca 2023 (sobota) godz. 15:00
  • 15 kwietnia 2023 (sobota) godz. 15:00
  • 13 maja 2023 (sobota) godz. 15:00
  • 3 czerwca 2023 (sobota) godz. 15:00

Prowadzenie: Agnieszka Kowalska / Małgorzata Palka / Ewelina Radecka / Joanna Zdebska-Schmidt

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę

CO MOGĄ SMOKI, A CZEGO NIE, ZARAZ DOWIESZ SIĘ
– SPEKTAKL DLA DZIECI

12 marca (niedziela), godz. 11:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem zobaczymy przygody, jakie spotkały krewnego Smoka Wawelskiego, Smoczka Obiboczka.

Mieszkańcy leśnej polany, Smoczek Obiboczek i Skrzacik Pomponik, przeżywają wspólnie zabawne sytuacje. Bywają nieposłuszni i niegrzeczni, co powoduje pewne kłopoty, ale wszystko kończy się dobrze. Dowiadują się, jak ważna jest kultura osobista, dobre wychowanie i co wspólnego ma z nimi czytanie książek. W drodze towarzyszą im Pan Anatol Bibliotekarz Znakomity, Waldemar Ojciec Smok (rodzony brat Smoka Wawelskiego), Nauczyciel Papug Dziób i inne, wielobarwne postaci tego spektaklu w dwóch odsłonach.

Przedstawienie składa się z elementów teatru żywego aktora oraz teatru kukiełkowo-lalkowego. W czasie spektaklu Dzieci zostają zaproszone na scenę, współtworząc opowiadaną bajkę. Gwarantujemy wspaniałą zabawę i niezwykłe przeżycia!
Prowadzenie: Teatr Otwarty TO

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-10 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Miejsce wydarzenia: Sala Miedziana
Limit: 100 osób
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

AKUSTYK – NA FALI DŹWIĘKÓW
– WARSZTATY

12 marca (niedziela), godz. 13:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Maszyneria teatru”.

Przez cały spektakl nie zdejmuje słuchawek z uszu i ze skupieniem wpatruje się w stojącą przed nim konsolę pełną suwaków i świecących guziczków. Czym zajmuje się w teatrze akustyk i dlaczego jest niezastąpiony? Dźwięk w teatrze to już nie tylko siła głosu aktora, ale też pełna skala efektów akustycznych i muzycznych motywów, które  uatrakcyjniają spektakl. Podczas zajęć usłyszymy je wszystkie i spróbujemy nad nimi zapanować i wykorzystać w praktyce.

Prowadzący: Marcin Fedorów

Bilety: 15 zł

Zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasie Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)

KOBIECE RZEMIOSŁO
– WARSZTATY

12 marca (niedziela), godz. 14:00









PLACES WORTH YOUR TIME