Muzealne aktualności 7 – 13 czerwca

0

SPACER UPAMIĘTNIAJĄCY DEPORTACJE KRAKOWSKICH ŻYDÓW Z RAMPY KOLEJOWEJ W PROKOCIM

7 czerwca (poniedziałek) godz. 18:00

START: Figura Boga Ojca przy bramie Starego Cmentarza Podgórskiego (al. Powstańców Śląskich 1)

W 1942 r. wysiedlenia z getta w Krakowie odbywały się z rampy kolejowej zlokalizowanej na przy stacji kolejowej w Prokocimiu. Deportowani Żydzi byli kierowani pieszo z getta, przez bramę przy ulicy Limanowskiego, dalej ulicą Wielicką aż do stacji kolejowej. Podczas spaceru uczestnicy poznają najważniejsze miejsca zawiązane z historią II wojny światowej oraz historycznym krajobrazem Krakowa i Prokocimia. Autorem spaceru jest pan Andrzej Chytkowski zabiegający o upamiętnienie akcji deportacyjnych krakowskich Żydów.
Prowadzenie: Andrzej Chytkowski, współpraca: Justyna Morawska i Kamil Karski (Muzeum KL Plaszow).
Liczba miejsc ograniczona, konieczne zapisy: edukacja@plaszow.org

 

SPOTKANIE Z PROF. JOANNĄ BEATĄ MICHLIC

8 czerwca (wtorek), godz. 18:00

https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera

Ta książka jest niezwykle ważnym wkładem w zrozumienie sposobu, w jaki dzieci przeżywają, przystosowują się i pamiętają traumę, utratę dzieciństwa, zniszczenie ich rodzin i przedwojennego świata. (prof. Samuel D. Kassow)
Jest to niezwykle wzruszające opracowanie nieco zaniedbanego tematu. Rzuca nowe światło na złożone problemy ratowania i przetrwania pod okupacją hitlerowską w Polsce. Przyciągnie i moim zdaniem będzie miało ogromny wpływ na nasze rozumienie drugiej wojny światowej i bardziej ogólnego problemu dzieci narażonych na stres związany z konfliktem i stratą. (prof. Antony Polonsky)
Tekst oparte na świetnej znajomości literatury przedmiotu i źródeł, wysokich umiejętnościach warsztatowych, operują bogatym językiem i w wymowny sposób przedstawiają wiele pojedynczych wydarzeń (losów) Wysoki poziom informacyjny jednoznacznie potwierdza wartość poznawczą zamierzonej publikacji. (prof. Andrzej Paczkowski)
Publikacja składa się z esejów Joanny Michlic po raz pierwszy publikowanych w języku polskim. Teksty  dotyczą doświadczenia Holokaustu żydowskich dzieci i nastolatków z Polski. Przybliżają polskiemu czytelnikowi nowe metody naukowe analizy i interpretacji świadectw młodych ocaleńców. Ukazują ważność świadectw dzieci, nie tylko w rekonstrukcji wojennych i powojennych losów,  ich tożsamości i pamięci o Zagładzie, ale także w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi po 1939 roku,  przemocą antysemicką i skomplikowaną historią Polaków ratujących Żydów.
Joanna Beata Michlic – dr hab. Institute of Advanced Studies, UCL, historyczka zajmująca się dziejami społecznymi i kulturowymi Żydów wschodnioeuropejskich oraz pamięcią o Zagładzie. Autorka licznych książek i artykułów, między innymi Obcy jako zagrożenie. Obraz Żyda w Polsce od roku 1880 do czasów obecnych (ŻIH, 2015), która znalazła się w dziesiątce książek nominowanych do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2016 r.  Dzięki stypendium Fundacji Gerdy Henkel obecnie pisze książkę o wieloaspektowym ratowaniu żydowskich dzieci w Polsce – Pomiędzy oddaniem i znęcaniem. Historia i pamięć ratowania Żydów w Polsce.
Wydarzenie bezpłatne

 

POROZMAWIAJMY O SCENACH Z „WESELA”

9 czerwca (środa), godz. 18:30

Platforma ZOOM

Spotkania dyskusyjne wokół tematów związanych z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego.

Droga którą przemierza dramat, by stać się przedstawieniem teatralnym, prowadzi przez czujną obserwację tego, co wydarza się w rzeczywistości. W trakcie spotkań spróbujemy właśnie to uczynić.
Spotkanie II: Domowe pamiątki zapomnianych historii – o tym, do czego odsyłają nas przedmioty
Konieczność rezerwacji: folklor@muzeumkrakowa.pl
Wydarzenie bezpłatne

 

POCHÓD LAJKONIKA

10 czerwca (czwartek), godz. 17:30

Bulwary Wiślane

W tym roku zapraszamy na Pochód Lajkonika… na Wiśle!

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę od Zwierzyńca do Rynku Głównego rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok. W 2020 roku z powodu pandemii orszak nie wyszedł na ulicę Krakowa, lecz sam Lajkonik zaprezentował swoje harce w Internecie. W tym roku jednak pochód Lajkonika powraca! Ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwie, aby Konik Zwierzyniecki harcował wśród tłumów. Z Lajkonikiem i jego orszakiem będzie można się jednak spotkać 10 czerwca na żywo w wyjątkowej formie. Lajkonik ponownie obdarzy wszystkich szczęściem!
Pierwszymi organizatorami pochodu Konika Zwierzynieckiego byli flisacy wiślani zwani w Krakowie włóczkami. Włóczkowie na co dzień zajmowali się spławianiem towarów Wisłą, głównie drewna. Do żeglugi używali wielkich galarów, które niegdyś zapełniały Wisłę pod Wawelem. Włóczkowie powoływali się na legendę, zgodnie z którą uratowali miasto przez najazdem Tatarów, a następnie przebrali się w stroje pokonanych wrogów, aby w triumfalnym pochodzie zaprezentować się mieszkańcom. Pochód Lajkonika miał być corocznym odtworzeniem tych wydarzeń. Kapryśna Wisła czasami przeszkadzała w urządzaniu pochodu. Zdarzające się w czerwcu i lipcu powodzie zmuszały mieszkańców przedmieść Krakowa do przemieszczania się na łodziach i tratwach. Wśród mieszkańców Zwierzyńca i Półwsia krąży opowieść, że w taki to sposób i sam Lajkonik musiał dotrzeć pewnego razu do miasta. Jak zapisał pod koniec XIX wieku aranżer pochodu – Teofil Miciński:
„W 1813 roku ów konik galarami dopłynął do ulicy Wiślnej, a przecież uroczystość ta, jak zwykle odbyła się świetnie jak należy”
W 2021 roku, powołując się na ten precedens z przeszłości, orszak Lajkonika pokona trasę swojego pochodu Wisłą. Z wiślanych bulwarów będzie można podziwiać korowód galarów i innych flisackich jednostek. Lajkonik tradycyjnie przyjmie podarunek od Prezydenta Miasta Krakowa i pokłoni się mieszkańcom. Wszystko odbędzie się na pokładzie krakowskiego galara i przy dźwiękach krakowskich melodii wygrywanych przez kapelę Mlaskoty. Przypomniane zostanie też legendarne starcie włóczków z Tatarami.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Lajkonikiem na wiślane bulwary na odcinku między klasztorem Sióstr Norbertanek a kładką Ojca Bernatka.

Program:

17.30 – 19.00 – spływ orszaku Lajkonika na trasie bulwar Rodła – bulwar Kurlandzki
19.30 – główne uroczystości przed Przystanią Wawel
20.00 – 20.30 – powrót Wisłą na bulwar Rodła

 

„(…)KĄT Z BOŻEJ ŁASKI, MALEŃKI, JAK TE OBRAZKI, CO MALUJE STANISŁAWSKI (…)”

10 czerwca (czwartek), godz. 17:00

Rydlówka, W. Tetmajera 28

Obrazy Jana Stanisławskiego były tak charakterystyczne, że w „Weselu” odniósł się do nich także Wyspiański. Podczas zwiedzania Rydlówki skupimy nie tylko na historii tego miejsca ale także na owych „oknach na naturę”, poszukamy w nich nastroju, światła, inspiracji.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia. W przypadku ograniczeń epidemicznych, wydarzenie odbędzie się on-line.
Wydarzenie w cenie biletu wstępu do Rydlówki (14 zł)









PLACES WORTH YOUR TIME