Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

0

ZAPRASZA NA OBCHODY DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO
8 – 12 września 2017
Ulica Pomorska

Po raz jedenasty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo, pragnąc zachować w pamięci krakowian i Małopolan tragiczną historię domu przy ul. Pomorskiej 2. Dzień ten jest obchodzony we wrześniu w związku z rocznicą przejęcia przez niemieckie formacje policyjne Domu Śląskiego (13 września 1939). Tegoroczna edycja zostanie poświęcona Polakom, mieszkańcom Krakowa, którzy dla ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez niemieckiego okupanta, płacili często cenę życia, zdrowia czy wolności. Pierwszą postacią będzie Tadeusz Paziuk rozstrzelany w 1944 r. za pomoc Żydówce, drugą – Zbigniew Kluska, żołnierz Związku Walki Zbrojnej AK, oskarżony, uwięziony i skazany na karę śmierci za rozprowadzanie „pism wywrotowych” i nielegalne posiadanie broni, rozstrzelany w 1944 roku.
W programie uroczystości zaplanowano m.in.  uroczysty apel ku czci ofiar gestapo, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na fasadzie Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2, pokazy filmów archiwalnych, grę miejską oraz konferencję.

Konferencja Dlaczego wracać do bolesnej przeszłości? jest próbą podsumowania wieloletnich prac i doświadczeń różnych osób i instytucji nad upamiętnianiem ofiar Holocaustu oraz pomocy ze strony ludności polskiej dla Żydów przeznaczonych przez niemieckiego okupanta do eksterminacji. Składa się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy – historyczny – odbędzie się 8 września (piątek) i będzie się ogniskował wokół tematyki związanej z Zagładą Żydów i postawą polskiego społeczeństwa wobec niej w różnych rejonach okupowanego kraju. Zamiarem organizatorów jest przede wszystkim przybliżenie tematu poświęcenia własnego życia i bezpieczeństwa dla ratowania drugiego człowieka.

Blok drugi, odbędzie się 9 września (sobota). Został on pomyślany jako przestrzeń dialogu i wymiany doświadczeń osób prywatnych, instytucji i stowarzyszeń w sposób pośredni i bezpośredni zajmujących się upamiętnieniem ofiar Zagłady i zagadnieniem pomocy Żydom przez Polaków. Organizatorzy chcą pokazać, w jaki sposób dziś upamiętnia się te wydarzenia. Czy jest to zadanie wymagające specjalnego wysiłku, a może nawet odwagi? Czy wobec upływu wielu lat od wydarzeń Zagłady możliwe jest dojście do prawdy bez ideologicznej manipulacji? Czy pamięć o tych wydarzeniach ma wpływ na dzieje współczesne?
Pełny program konferencji znajdziesz tutaj: www.mhk.pl/aktualnosci/konferencja-dlaczego-warto-wracac-do-bolesnej-przeszlosci

Szczegółowy program Dni Pamięci Ofiar Gestapo znajdziesz tutaj: www.mhk.pl/aktualnosci/dni-pamieci
Udział bezpłatny

Tekst i Foto : Muzeum Historyczne Miasta Krakowa









PLACES WORTH YOUR TIME