NH FEST // SCENA LETNIA: Czerwono-Czarni

0

NH FEST // SCENA LETNIA czyli muzyka w wydaniu plenerowym

 

Dwa miesiące. Siedem koncertów. Różne muzyczne światy. Jedno miejsce.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, na plenerowej scenie ustawionej przed Nowohuckim Centrum Kultury, odbywać się będą występy zespołów prezentujących muzykę ze wszech miar różnorodną. Zaczniemy w drugą niedzielę lipca – z wojskowym zadęciem. Tydzień później czeka nas noc pełna jazzu. Kolejne wieczory należeć będą do bluesmanów i artystów wykonujących popularne standardy muzyki – jazz, bossa nova, soul, blues, tango, walce francuskie i utwory Franka Sinatry. Sierpień rozpoczniemy plenerowymi tańcami w swingowym rytmie, a zakończymy koncertami dwóch zespołów, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki – Czerwono-Czarni i Wolna Grupa Bukowina. Czekamy na naszych widzów i… dobrą pogodę. Na wszystkie koncerty wstęp wolny. 

 

20 sierpnia (sobota), g. 18.00,  duża scena plenerowa

NH FEST // SCENA LETNIA: Czerwono-Czarni

Legenda bigbitu w wyjątkowym koncercie pod gołym niebem!

Przez lata swojej działalności zespół wylansował kilkadziesiąt przebojów: „O mnie się nie martw”, „Trzynastego”, „Jedziemy autostopem” i wiele innych. W grupie występowali m.in.: Karin Stanek, Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski, Seweryn Krajewski, Ryszard Poznakowski.

wstęp wolny

 

28 sierpnia (niedziela), g. 18.00, duża scena plenerowa

NH FEST // SCENA LETNIA: Wolna Grupa Bukowina

Wolna Grupa Bukowina to jeden z najbardziej znanych zespołów z kręgu piosenki poetyckiej, turystycznej i autorskiej.

Zespół zadebiutował w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie – piosenką Wojtka Bellona Ponidzie wyśpiewali jedną z głównych nagród. Wolna Grupa Bukowina miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii. Z nieustającym powodzeniem stale koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Wolna Grupa Bukowina stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem niemal kultowym.

Podczas koncertu pojawi się Gość Specjalny.

 

NH FEST // SCENA LETNIA: Czerwono-Czarni

Legenda bigbitu w wyjątkowym koncercie pod gołym niebem!

Przez lata swojej działalności zespół wylansował kilkadziesiąt przebojów: „O mnie się nie martw”, „Trzynastego”, „Jedziemy autostopem” i wiele innych. W grupie występowali m.in.: Karin Stanek, Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski, Seweryn Krajewski, Ryszard Poznakowski.

 

Skład zespołu:

Tomasz Jaśkiewicz – gitara. Kojarzony przede wszystkim z zespołami Czesława Niemena (Akwarele, Enigmatic, grupa Niemen), ale również muzyk Czerwono-Czarnych w 1966 roku. Obecnie gra w zespole Stanisława Soyki. Autor słynnej solówki gitarowej w utworze „Dziwny jest ten Świat”.

Wojciech Rapa – gitara basowa, śpiew. Znany szczeciński muzyk bluesowy, grający w Czerwono-Czarnych od czasu reaktywacji zespołu w roku 2004.

Ryszard Poznakowski – instrumenty klawiszowe, śpiew, konferansjer zespołu. Muzyk i kompozytor, którego przedstawiać nie trzeba, autor muzyki wielu przebojów, kojarzony z zespołem Trubadurzy, organista Czerwono –Czarnych w latach 1966 – 1967, także kierownik muzyczny grupy.

Andrzej Ibek – instrumenty klawiszowe. Krakowski akcent Czerwono-Czarnych. Krakowianin, grający w przeszłości w wielu polskich zespołach muzycznych (Szwagry, Dżamble, Wiślanie 69, Burano&Leskerom, Bemibek). W zespole od 2014 r.

Zbigniew Bizoń – saksofon. Muzyk i kompozytor grający w Czerwono-Czarnych w latach 1963 – 1966. Kompozytor wielu przebojów grupy, w tym znakomitego standardu „Nie wiem, czy to warto”, znanego z interpretacji Katarzyny Sobczyk. Lider znanego przed laty zespołu Stan Borys i Bizony. Mieszka w Sztokholmie.

Jan Knap – perkusja. Legenda zespołu i polskiego rock and rolla. Muzyk C-C w latach 1961 -1966. Absolwent średniej szkoły muzycznej w Krakowie, do której uczęszczał z takim sławami polskiego jazzu jak Andrzej Dąbrowski, Wojciech Karolak, czy Zbigniew Namysłowski. Mieszka w Sztokholmie.

Zbigniew Lewandowski – perkusja. Ps. „Levandek” – polski perkusista, kompozytor, aranżer, a także lider własnych zespołów. Współpracował z wieloma muzykami z czołówki polskiego i światowego jazzu

 

Z zespołem zaśpiewają gościnnie:

Vivian Buczek – szwedzka wokalistka jazzowa o polskich korzeniach. Jest córką puzonisty Bruno Buczka i wibrafonistki Krystyny Buczek, którzy w latach sześćdziesiątych grali w orkiestrze Zygmunta Wicharego, w zespole Mieczysława Fogga i innych grupach muzycznych. Vivian w 2000 roku i nagrała swój pierwszy album w Polsce z legendarnymi muzykami, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim i Januszem Kozłowskim. Często koncertuje w Polsce. W Nowej Hucie zaśpiewa największe przeboje z repertuaru Heleny Majdaniec i Kasi Sobczyk.

Gosia Pauka – półfinalistka 9. edycji Voice of Poland (grupa Patrycji Markowskiej). Laureatka programu Szansa na Sukces z repertuarem Kabaretu Starszych Panów, Justyny Steczkowskiej i Maćka Maleńczuka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Filia we Wrocławiu, Wydział Aktorski oraz Studium Musicalowego przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Scenę teatralną dzieli między Warszawą (Komuna Warszawa), Legnicą (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej) a Gliwicami (Teatr Miejski). Na początku tego roku ukazała się debiutancka płyta autorskiego zespołu Gosi „Hylla” o tym samym tytule.

Natalia Hodurek – absolwentka wydziału aktorskiego o specjalności wokalno-aktorskiej krakowskiej AST. Już jako początkująca studentka zadebiutowała na zawodowej scenie tytułową rolą w „Ani z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Groteska. Występowała także w Teatrze Nowym w „Po wygnaniu” Tomasza Cyza wg wierszy Czesława Miłosza oraz w spektaklach dyplomowych „Kochanie, zabiłam nasze koty” wg Doroty Masłowskiej w reżyserii Rafała Dziwisza i „#Gwałt na Lukrecji” w reżyserii Marcina Libera.

Izabela Kubrak – absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Od 2018 roku aktorka Teatru Bagatela. Wykształcenie wokalne zdobywała w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Aliny Radziwanowskiej.

Michał Gasz – polski piosenkarz, aktor musicalowy, autor tekstów i kompozytor. Szerszą popularność zyskał jako solista zespołu Piotra Rubika. W 2005 piosenką „Papierowe ptaki” z repertuaru Krystyny Prońko zwyciężył w finale telewizyjnej Szansy na sukces. Współpracował z muzykami reprezentującymi takie gatunki jak jazz, soul i rock progresywny.

 

Gościnnie zagrają:

Adam Wendt – saksofon tenorowy, miłośnikom jazzu nie trzeba zbytnio przedstawiać tego muzyka. Od lat Jest czołowym polskim saksofonistą, wygrywając wszelkie plebiscyty w tym prestiżowy redakcji JAZZ FORUM. Muzyk legendarnej grupy jazzu elektrycznego WALK AVAY od początku istnienia tego zespołu. Nagrywał z największymi sławami polskiego jazzu, wydał kilka płyt ze swoją muzyką. Gra w Czerwono-Czarnych tworząc duet saksofonistów ze Zbigniewem Bizoniem.

Jacek Kępka – gitarzysta związany od lat z warszawską sceną rockową. Grał przez dziesięć lat w kultowej grupie Klan Marka Ałaszewskiego. Współpracował z Marią Głuchowską, Piotrem Mikstem, Grzegorzem Grzybem, zespołami Rezonans i Rejs. Nie jest debiutantem w zespole Czerwono – Czarni, grał już z powodzeniem na koncertach w śląskich miastach.

 

Prowadzenie – Krzysztof Materna

Nazwisko Krzysztofa Materny jest od lat znane miłośnikom dobrej muzyki, teatru, satyry czy jazzu. Uznany jest za najlepszego konferansjera wszech czasów, obok niezapomnianego Lucjana Kydryńskiego. Wielokrotnie reżyserował i prowadził festiwale opolskie i sopockie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, reżyserując wiele największych widowisk rozrywkowych, zapowiadając gwiazdy światowego formatu w tym m.in. Steve Wonder’a. Przez dziesięć lat był dyrektorem festiwalu jazzowego Solidarity of Arts w Gdańsku, gdzie bohaterami były megagwiazdy światowego jazzu, jak Marcus Miller, Herbie Hancock, czy Quincy Jones. Po wielu latach wrócił do Krakowa, gdzie został dyrektorem artystycznym Teatru Bagatela.

W Nowohuckim Centrum Kultury poprowadzi też koncert Czerwono – Czarnych, bo jak sam twierdzi jest dla niego zaszczytem zapowiedzieć swoich idoli z lat młodości, tym bardziej, że zaczynał swoją karierę od prezentowania koncertów Skaldów i Czesława Niemena.

 

 

NH FEST // SCENA LETNIA: Czerwono-Czarni

20 sierpnia (sobota), g. 18.00, duża scena plenerowa / w razie niepogody Scena NCK

wstęp wolny

 









PLACES WORTH YOUR TIME