NH FEST // woda

0

Cztery żywioły – WODA

wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego

 

Nowohuckie Centrum Kultury rozpoczyna czteroletni cykl plenerowych wystaw fotograficznych pod wspólnym tytułem „Cztery żywioły”, którego autorami są fotografowie zrzeszeni w Krakowskim Klubie Fotograficznym, a pomysłodawcą Zbigniew Grzyb – dyrektor NCK. 

Żywioły to najpotężniejsze siły wszechświata – niezwykle istotne elementy, bez których życie na ziemi nie byłoby możliwe. Już w starożytności ludzie wyróżnili cztery żywioły tworzące esencję świata: ziemię, powietrze, ogień i wodę. Wszystkie uzupełniają się i pozostają we wzajemnej zależności: ziemia bez wody nie wyda plonów, a ogień bez powietrza zgaśnie. 

 

WODA jest źródłem życia i już Tales z Miletu orzekł, że jest „początkiem wszechrzeczy”. Tymczasem dla fotografów woda stała się źródłem bogatych inspiracji. Wydawać by się mogło, że to temat oczywisty, a jednak okazuje się, że woda to prawdziwy „temat rzeka”, a wodnych pomysłów i skojarzeń jest mnóstwo: począwszy od klasycznego pojmowania wody jako rzeki, strumienia lub wodospadu, poprzez różnorodne wariacje – wodne odbicia, kałuże, fontanny, ptaki wodne w swoim naturalnym środowisku, różnorodne rekreacyjno-sportowe związki człowieka z wodą, a skończywszy na detalicznym spojrzeniu na wodę jako na krople, śnieg, lód lub napój. Oglądając wystawę uświadamiamy sobie, że woda jest wszędzie i towarzyszy człowiekowi na każdym kroku, a w dodatku doskonale nadaje się na temat artystycznych inspiracji i poszukiwań – Monika Stachnik-Czapla, Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego

 

Autorzy fotografii prezentowanych w ramach wystawy:

Justyna Balawender, Maryla Baścik, Anna Bubula, Ryszard Cabała, Barbara Czopek, Stach Gacek, Ewa Gajewska, Janusz Gajewski, Bogdan Głowacki, Leopold Grela, Mirek Janowski, Karolina Jarosińska, Krzysztof Labe, Anna Magdziarczyk, Monika Malkowska, Jarek Malkowski, Tomasz Orłowski, Bożena Pochopień, Barbara Radziszewska, Magdalena Samburska, Katarzyna Skupień, Monika Stachnik-Czapla, Dawid Stawiak, Beata Sulikowska, Agnieszka Sumara, Agnieszka Świat, Ryszard Tatomir, Stanisław Tkacz, Leszek Zajkowski, Jan Zych.

 

Krakowski Klub Fotograficzny (KKF) to jeden z najstarszych klubów w Polsce. Zrzesza pasjonatów i miłośników fotografii, zarówno amatorów, jak również zawodowych fotografów. Głównym celem KKF jest rozwijanie fotograficznych pasji poprzez szkolenia, prezentacje, warsztaty, a także wystawy, plenery i konkursy. Początki KKF to 1955 rok. Wtedy w Nowej Hucie zawiązał się oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (PTF). W 1961 roku zlikwidowano oddział PTF powołując na to miejsce Klub Fotografików Amatorów. Klub od 1983 roku ma swoją siedzibę w  Nowohuckim Centrum Kultury (NCK), a w roku 1997 zdecydowano o nowej, do dziś obowiązującej nazwie: Krakowski Klub Fotograficzny. 

To tylko kilka najważniejszych dat i faktów z bogatej historii Krakowskiego Klubu Fotograficznego. W ciągu niemal 70. lat KKF zorganizował kilkadziesiąt plenerów, ponad sto wystaw, kilkaset pokazów, spotkań autorskich, szkoleń, warsztatów i wykładów. 

Na listach członków klubu przez wszystkie lata działalności znalazło miejsce ponad tysiąc nazwisk fotografów. Aktualnie KKF skupia ponad 70. członków. Każdego roku jesienią można złożyć fotograficzne portfolio, które ocenia Komisja Artystyczna. Jeśli pomyślnie przejdzie ocenę, fotograf jest przyjęty na roczny staż. Po roku następuje kolejna weryfikacja portfolio i jeśli jest ono pozytywnie ocenione przez komisję, kandydat staje się pełnoprawnym członkiem klubu.   

Krakowski Klub Fotograficzny jest członkiem zbiorowym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

www.krakowskiklubfotograficzny.pl

 

KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY „Cztery żywioły: woda” – wystawa fotografii 

29 czerwca – 10 sierpnia, Rynek NCK

otwarcie wystawy – 7 lipca (czwartek), g. 17.00

wstęp wolny









PLACES WORTH YOUR TIME