Nowe dzieła w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku

0

11-18 kwietnia w MNK

Nowe dzieła w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku

W 2020 roku Muzeum Narodowe w Krakowie planuje otwarcie nowej stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. – Chcemy, aby była ona panoramą wszystkich ważnych zjawisk artystycznych tego czasu – mówi Magdalena Czubińska, kurator galerii, pełnomocnik dyrektora MNK ds. działalności wystawienniczej. Pokażemy artystów związanych z symbolizmem, Młodą Polską, formizmem, koloryzmem i innymi kierunkami początku XX wieku. Zaprezentujemy sztukę powojenną, przede wszystkim ze środowiska krakowskiego. Lata 80. to głównie sztuka zorientowana politycznie i społecznie, świadek pełnego napięć czasu. Podobnie jak ostatnie trzydziestolecie, które w nowej galerii będą ilustrować nie tylko prace pokazywane w poprzednich latach, ale też wiele nowych, reprezentujących sztukę zaangażowaną w problemy społeczne, feministyczne, związane z wolnością jednostki w opresyjnym otoczeniu.

Taka właśnie sztuka to większość nowych zakupów Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 12 kwietnia pokaz wybranych nabytków do kolekcji sztuki współczesnej MNK można oglądać na wystawie „Sytuacja się zmieniła” w Gmachu Głównym. Znalazły się tam prace m.in. Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, Doroty Nieznalskiej, Joanny Rajkowskiej i Stanisława Dróżdża. Większość tych dzieł krakowska publiczność zobaczy po raz pierwszy.

Godzina dla mediów: czwartek 11 kwietnia 2019 r., godz. 12.00
wystawa „Sytuacja się zmieniła” na II piętrze Gmachu Głównego MNK

Wernisaż pokazu (otwarty dla publiczności): czwartek 11 kwietnia 2019 r.,  godz. 18.00

wystawa „Sytuacja się zmieniła” na II piętrze Gmachu Głównego MNK

Spektakl „Figury muzyczne 1900/2019” w Kamienicy Szołayskich

Współcześni krakowscy artyści, muzycy, kompozytorzy i instrumentaliści wejdą w przestrzeń wystawy „Kraków 1900”. Muzyków zainspiruje burzliwy czas przełomu XIX i XX wieku, pełen napięć, inspiracji, wielokulturowości, frywolności, tajemniczości. Stworzona przez nich „figura muzyczna”, wykonana w przestrzeni całej wystawy, będzie przeplatać się z obrazami, rzeźbami, z architekturą i… duchami epoki Młodej Polski. Czasem sztuka wizualna stanie się tłem dla gestu muzycznego, a kiedy indziej to dźwięki i muzyka zejdą na dalszy plan, umożliwiając kontemplację wystawy. Całość „zajścia muzycznego” wydarzy się w niedzielę 14.04 miedzy godz. 14.00 a 16.00. Wstęp w cenie biletu na ekspozycję.

 

MNK na Cracow Art Week KRAKERS 2019

Po raz kolejny Muzeum Narodowe w Krakozie bierze udział w Krakowskim Tygodniu Sztuki KRAKERS. W jego ramach zapraszamy w czwartek 11 kwietnia o godz. 18.00 na wernisaż pokazu nowych dzieł w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym; w sobotę 13 kwietnia o godz. 13.00 na otwarte warsztaty taneczno-improwizacyjne towarzyszące wystawie „Moc Natury. Henry Moore w Polsce”; a w niedzielę 14 kwietnia o godz. 10.30 na oprowadzanie-spacer w języku angielskim po wspomnianej wystawie. Szczegóły na stronie internetowej: cracowartweek.pl.

Szczegółowe informacje w załączniku









PLACES WORTH YOUR TIME