NOWE MIEJSCE STACJA KULTURA ZAKOPANE

0

NOWE MIEJSCE STACJA KULTURA ZAKOPANE

TURYŚCI i KURACJUSZE

Opowieść o dwóch miastach: SOPOT – ZAKOPANE

Miasto Sopot i Miasto Zakopane w 2023 roku obchodzą szczególne rocznice – to 90 lat praw miejskich Zakopanego i 200 lat kurortu Sopot. To 30 rok partnerstwa obu miast.

 

Obok wielu wydarzeń poświęconych upamiętnieniu tych wydarzeń jedno będzie wspólne, to projekt wystawienniczy: TURYŚCI  KURACJUSZE, kierowany do Mieszkańców obu Miast i ich Gości.

Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Krupówek, gdzie na 14 tablicach plenerowych można zobaczyć prezentację wystawienniczą  Turyści i Kuracjusze – Sopot – Zakopane.

Od 6 czerwca, Zakopiańskie Centrum Kultury, zaprasza na wystawę w swojej nowej siedzibie, Stacji Kultura Zakopane.

Wystawy są opowieścią o niezwykłych miastach. Położone na dwóch krańcach Polski, od dekad kojarzą się z odpoczynkiem, ale też z życiem kuracyjnym i sanatoryjnym. 

Zgodnie z tytułem, planowana wystawa jest spojrzeniem na Zakopane i Sopot z perspektywy zarówno turysty, jak i kuracjusza. Co więcej, obie prezentacje wystawiennicze są  symetryczną opowieścią o dwóch miastach, które łączy więcej, niż można by przypuszczać na pierwszy rzut oka. Dlatego też poszczególne części wystawiennicze  weszły ze sobą w dialog, pokazując, że morze i góry od zawsze były sobie bliskie, szczególnie w sercach turystów i kuracjuszy. Aby opowiedzieć o obu miastach  znaleźliśmy dziesięć wspólnych dla rozwoju turystyki i ruchu kuracyjnego tematów. 

W Zakopanem zaczynamy na parterze Stacji Kultura czyli w Centrum Informacji Turystycznej od modułu Turyści odkrywają Zakopane, aby od razy zerknąć na Apetyt Turysty, na pierwszym galeryjnym piętrze czekają informacje w module Po Zdrowie i W ruchu, Zachwyt pokażemy filmowo, Wszyscy tam byli przez pryzmat sztuki malarskiej tak wspaniale rozwiniętej przez przybyszów z Polski, na klatkach schodowych czekają reprodukcje przedwojennych plakatów, można też skorzystać z windy i dotrzeć do kawiarnianych piwnic Stacji Kultura  i Sanatoryjnego rytmu oraz Inspiracji i spotkań. Wychodząc z budynku zobaczcie na parterze przedwojenne Krupówki i …Monciak, dzieci zapraszamy do pokoiku na parterze, do magnetycznej szafy, na czytających czeka biblioteka. 

Kolejność jest dowolna to  początek podróży, ekspozycja jest tylko zachętą, zabierzcie  ze sobą notatnik Turyści i Kuracjusze, przedwojenną mapką i wędrujcie śladami wybranych  modułów w plenerze…Taki jest cel tej ekspozycji, to  symboliczne spotkanie z pierwszymi turystami, a przede wszystkim powrót do ducha odkrywania, zachwytu, oddechu i emocji to wszystko znajdziecie dziś w Zakopanem i Sopocie. 

Ekspozycje są zaczętą do odwiedzenia obu Miast i przypomnienia, że  życie kuracyjno-sanatoryjne rządziło się swoimi prawami, modami i rytmem. Odpocznijcie…

Beata Majcher

Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury

 

Zakopane jest rzeczywiście centralnem siedliskiem, do którego co rok zjeżdżają się, nie „reprezentanci” może, ale bądź co bądź przedstawiciele całej Polski, a nawet i jej licznych zagranicznych kolonii. I zjeżdżają się istotnie nie dla tego tylko, aby skorzystać z dobroczynnego wpływu naszego klimatu i mniej lub więcej hojnie nam za to zapłacić; przyjeżdżają do nas nie tylko tacy, którzy chcą popieścić wzrok widokiem Tatr niebotycznych, uspokoić nerwy w życiowej walce stargane, ukrzepić siły wyczerpane pracą. Przybiegają bowiem do nas i po to, aby w uścisku dalekiej zwykle a bratniej dłoni, w wymianie myśli, w spowiedzi z uczuć skrywanych zaczerpnąć wiary we własne siły, orzeźwić dusze zmęczone. 

O takich gościach pamiętać nam trzeba, dla nich należy szeroko otworzyć i drzwi gościnne i braterskie serca”.

Przegląd Zakopiański – Tłumne zjazdy Zakopane, 1902 rok

 









PLACES WORTH YOUR TIME