Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci Ignacego Kriegera

0

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Ignacego Kriegera


27 lutego 2018 roku, godz. 15.oo
Kamienica Bonerowska (Rynek Główny 39)

W 2017 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zainicjowało projekt wmurowania tablicy pamiątkowej ku czci Ignacego Kriegera w ścianę kamienicy Bonerowskiej (Rynek Główny 39), gdzie przez ponad 60 lat mieściło się założone przezeń atelier fotograficzne.

W 2017 roku przypadała 200. rocznica urodzin wybitnego krakowskiego fotografa Ignacego Kriegera (1817-1889). Był on pierwszym artystą kamery fotograficznej, który fotografowanie miasta uczynił głównym tematem swojej pracy. Fotografował Kraków i jego zabytki, nowo powstające budynki, dokumentował folklor krakowski, dzieła sztuki. Swoje fotografie wykonywał w dużych nakładach i z powodzeniem sprzedawał. Stały się one pierwowzorem widokówek,  tzw. „krajowidoków”. Zakład fotograficzny nieprzerwanie funkcjonował od 1864 do 1926 roku w kamienicy Bonerowskiej, na rogu Rynku Głównego i ulicy św. Jana. Po śmierci Ignacego atelier fotograficzne prowadził syn Natan i córka Amalia, którzy kontynuowali pracę swego ojca.

Ignacy Krieger był jednym z najbardziej cenionych fotografów  krakowskich, a fotografowanie Krakowa  przyniosło mu uznanie za życia i poczesne miejsce w historii fotografii polskiej. Nazwisko Kriegera  stało się synonimem fotograficznych widoków Krakowa drugiej połowy XIX wieku. Fotografie były publikowane i wykorzystywane przez ówczesnych i obecnych badaczy dziejów miasta.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w swoich zbiorach  posiada unikatowy, wielotysięczny zbiór klisz szklanych, pochodzących z atelier rodziny Kriegerów. Wartość i stan zachowania zbioru determinował konieczność podjęcia kompleksowych prac mających na celu ich właściwą ochronę. Niezbędne stało się szybkie przystąpienie do prac konserwatorskich, które ochroniłyby negatywy oraz zawarte na nich cenne informacje, będące dla badaczy dziejów Krakowa i jego okolic nieocenionym źródłem ikonograficznym.  Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historyczne Miasta Krakowa mogło natychmiast przystąpić do pionierskiej konserwacji szklanych negatywów wykonanych w technice mokrego kolodionu wytypowanych do programu Wspieranie działań muzealnych. Prace konserwatorskie trwają i przewidziane są na dwa lata.

Odsłonięcie pamiatkowej tablicy ku czci Ignacego Kriegera odbędzie się przy udziale  Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michała Niezabitowskiego oraz właścicieli kamienicy Bonerowskiej.

Zapraszamy!

 

PLACES WORTH YOUR TIME