Otwarcie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”

0

OTWARCIE WYSTAWY „TRZEPAKI, REKSIO, ATARI”

16 lutego (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”! W programie zwiedzanie wystawy oraz atrakcje przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

Wystawa będzie opowiadać o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).

Można tu będzie nie tylko oglądać, czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać. Przygotowujemy ścieżkę zwiedzania dla najmłodszych, na którą złożą się przestrzenie interaktywne oraz skierowane specjalnie do dzieci teksty.

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie będzie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną, czy rzutnik Ania – ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie może tu też zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.

W gronie eksponatów znajdzie się wiele prywatnych pamiątek, w niektórych przypadkach opatrzonych wspomnieniami właścicieli. Ten zasób jest efektem akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”, zapraszającej do współtworzenia wystawy i przeprowadzonej przez Muzeum od grudnia 2021 roku do marca 2022 roku. Dzięki temu nasza (wspólna) opowieść nabierze wyjątkowego, osobistego charakteru.

Wydarzenie bez limitu osób
Udział bezpłatny
Bez konieczności rezerwacji

 

Wystawa czasowa „Trzepaki, Reksio, Atari

Wystawa czynna: 17.02.2023 r. – 7.01.2024 r.
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

PLACES WORTH YOUR TIME