Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia

0

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zapraszamy do zobaczenia filmu dokumentalnego pt. „Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia” na FB Muzeum https://pl-pl.facebook.com/muzeum.wieliczka/

Alfons Długosz był człowiekiem niezwykłym, pełnym pasji i zainteresowań, fotografikiem, malarzem, społecznikiem i wizjonerem.

Jego największym dokonaniem było utworzenie nowoczesnego Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli w Wieliczce chroniącego bezcenne zabytki kultury materialnej górników: wielkie machiny górnicze, urządzenia, narzędzia, okazy soli i dzieła sztuki. Wiele eksponatów Długosz pozyskał w wyniku żmudnych poszukiwań w starych, zapomnianych i czasem zagrożonych zniszczeniem komorach. Kopalnia soli w Wieliczce zawdzięcza mu także wpis na Listę UNESCO.

Film o Alfonsie Długoszu jest zapisem wspomnień byłych współpracowników Alfonsa Długosza: Elżbiety Kalwajtys, Michała Kaszowskiego, Wojciecha Faruzela, Tadeusza Janisza, Bolesława Gawrona, a także Pani Jadwigi Dudy i Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Jana Godłowskiego.

Dokument można oglądać na Facebooku Muzeum.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza.

PLACES WORTH YOUR TIME