„Po stronie pamięci”. Spotkanie z Oksaną Zabużko w MCK, 21 listopada 2022 r.

0

„Po stronie pamięci”. Spotkanie z Oksaną Zabużko

 

Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Urząd Miasta Krakowa zapraszają 21 listopada 2022 r. na spotkanie „Po stronie pamięci” z Oksaną Zabużko. Rozmowę poprowadzą prof. Katarzyna Kotyńska oraz Łukasz Galusek.

 

Dzieło Oksany Zabużko, ukraińskiej pisarki, poetki i eseistki, jest błyskotliwą próbą przerzucenia pomostów pomiędzy narodami i kulturami. To uniwersalny światopogląd wyrażany żarliwą dykcją, opowiadający się po stronie prawdy. To poszukiwanie dialogu, ale także sprzeciw wobec polityki i historii, ich uproszczeń, zawłaszczeń, przekłamań.

 

Twórczość Oksany Zabużko wyrasta z głębokiej wiary w zbawczą moc kultury, która potrafi wydźwignąć z zapomnienia. Wydobywa na światło wiele problemów, które uznać można za fundamentalnie wspólne i daje klucze do lepszego ich rozumienia. Podejmowany przez nią wysiłek nawiązania międzykulturowego dialogu przypomina działalność Stanisława Vincenza, patrona nagrody Rady Miasta Krakowa przyznawanej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Oksana Zabużko jest tegoroczną laureatką tego wyróżnienia, którego oficjalne wręczenie nastąpi 22 listopada podczas sesji otwierającej VII Kongres Open Eyes Economy Summit w Krakowie.

 

Data: 21 listopada 2022 r.

Godzina: 18.00

Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25 w Krakowie, sala „Pod Kruki” 

Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz transmisją na profilu FB MCK.

 

 

Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, poetka i eseistka; doktor filozofii. Wykładała filologię ukraińską na uniwersytetach w USA. Na stałe mieszka w Kijowie. Największą sławę przyniosła jej powieść „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” (1996) przetłumaczona na języki czeski, francuski, niemiecki, polski, węgierski. W lutym 2022 nakładem wydawnictwa Agora ukazał się zbiór esejów pt. „Planeta Piołun” (przeł. K. Kotyńska, A. Łazar, J. Majewska).

 

Katarzyna Kotyńska – profesor w Instytucie Slawistyki PAN, ukrainistka. Tłumaczka m.in. Jurija Andruchowycza, Mykoły Riabczuka, Oksany Zabużko, Sofiji Andruchowycz, Wiktorii Amelinej, Wiktora Domontowycza. Laureatka m.in.  Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2013, za przekład książki Oksany Zabużko „Muzeum porzuconych sekretów”). Ostatnio wydała „Lwów: w odczytywaniu miasta na nowo” (2015). 

 

Łukasz Galusek – dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy Środkowej, skupia się na związkach pomiędzy przestrzenią, pamięcią oraz tożsamością. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu Europy Środkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME