„Podgórzanin” – finisaż wystawy w Muzeum Podgórza, 22 września 2019

0
22 WRZEŚNIA 2019
MUZEUM PODGÓRZA
UL. LIMANOWSKIEGO 51
 KRAKÓW

To już ostatni tydzień żeby zobaczyć wystawę Podgórzan, która konfrontuje ze sobą krakowskiego robotnika fabrycznego przełomu XIX i XX wieku ze współczesnym pracownikiem rozwijających się pod Wawelem korporacji.
W niedzielę, 22 września br., wystawy Podgórzanin oraz Miasto pod kopcem Kraka specjalnie dla Was będą wyjątkowo otwarte do godz. 18.00.

 
W programie:

10.00-15.00
Postaw sobie fabrykę 
Zapraszamy na wspólne granie w karciankę Postaw sobie fabrykę, przygotowaną specjalnie na potrzeby wystawy Podgórzanin. W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w postaci XIX wiecznych podgórskich fabrykantów, dążąc do tego by pierwszemu ukończyć budowę zakładu. Ale budynki to nie wszystko, każdy z graczy będzie musiał zatrudnić odpowiednią ilość robotników, w końcu bez nich żadna fabryka nic nie wyprodukuje.
12.00
Do fabryki lub za ocean. Emigracja wewnętrzna i zewnętrzna z Galicji Zachodniej
Wykład dr Konrada Meusa, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN
Migracje, zarówno te wewnętrzne, krajowe, jak i zewnętrzne, to jedno ze zjawisk determinujących rozwój miast w epoce industrialnej. Nie inaczej było w Krakowie. Jednak dla ludności galicyjskich wsi i miasteczek Kraków był tylko jedną z możliwości na odmianę losu. Wielu wyjeżdżało do pracy sezonowej w Niemczech, niektórzy nawet za ocean… Podczas spotkania przyjrzymy się nie tylko przyczynom XIX- wiecznej galicyjskiej emigracji  i kierunkom, jakie obierali ci, którzy decydowali się szukać szczęścia poza granicami zaboru austriackiego,  ale także społecznymi konsekwencjami tego zjawiska.
14.00
Oprowadzanie kuratorskie
18.00
„Wydrążeni ludzie” działania teatralne inspirowane spektaklem „ Peregrinus ” –  Teatr KTO

Dziedziniec Muzeum Podgórza
Peregrinus to wędrujący spektakl uliczny, inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota, który pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie „zawieszone” jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji „drogę przez życie” identyfikuje z „drogą do pracy”. Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja „cyfrowa” – smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią –konsumpcją.
Domem Peregrinusa XXI w. jest witryną sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.Spektakl prezentowany był w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

W tym dniu wstęp na wystawę stałą i czasową oraz wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

22 września wszystkie wydawnictwa własne MK oraz gra karciana „Postaw sobie fabrykę!” będą sprzedawane w Muzeum Podgórza z 50% rabatem
(promocja nie dotyczy publikacji wydanych w ramach dofinansowań ze środków zewnętrznych).

KONKURS!

Weź również udział w naszym konkursie Daj głos bohaterom wystawy „przeMieszczanie. Podgórzanin” prezentowanej w Muzeum Podgórza. Do wygrania: wybrane reprodukcje zdjęć prezentowane na wystawie; voucher na kolację; karty do gry, karty wstępu do wszystkich oddziałów. Zachęcamy do udziału!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!









PLACES WORTH YOUR TIME