Pokaz Filmów o Sztuce – podsumowanie

0

POKAZ FILMÓW O SZTUCE dobiegł końca 

W dniach 30 marca – 1 kwietnia 2023 r. w Zakopanem odbył się organizowany przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury Pokaz Filmów o Sztuce.
Na bogaty program wydarzenia złożyły się trzy dni pokazów filmowych, rozstrzygnięcie Konkursu na Plakat Promujący Zakopane oraz wystawa pokonkursowa, która dostępna będzie dla oglądających w nowym obiekcie na kulturalnej mapie miasta – Galerii Stacji Kultura Zakopane jeszcze
do 22 kwietnia br. 

W tym roku motywem przewodnim wydarzenia był plakat i jego Twórcy, a także początek kreacji plakatu oraz rola jaką odgrywał przez lata w  promocji wydarzeń, zjawisk i trendów.

W czwartek 30 marca rozpoczęliśmy wydarzenie przedpołudniowym pokazem filmów skierowanym przede wszystkim do młodzieży, a narracja naszych historii filmowych oparła się na poszukiwaniu odpowiedzi czym jest plakat, jaką rolę pełni  oraz na jego historii. Prócz archiwalnych  filmów, który najstarszy powstał w roku 1958, przez lata ’60, ’70  i ’90 dotarliśmy do współczesności i powstałych dosłownie kilka lat temu filmów takich jak m.in. wspaniałe dzieło Adolfo Conti – „Plakat narodziny reklamy”.

31 marca rozstrzygnęliśmy natomiast ogłoszony w lutym konkurs na Plakat Promujący Zakopane.
Z prac wyłonionych w pierwszym etapie wybrano Laureata Konkursu – plakat autorstwa Małgorzaty Bury, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości trzech tysięcy złotych. Dodatkowo Organizatorzy złożą autorowi propozycję współpracy w ramach kampanii promującej Zakopane w sezonie 2023.                      

W konkursie przyznano również nagrodę pozaregulaminową  oraz wyróżnienia:                      

Nagroda Vice Burmistrz Zakopanego Agnieszki Nowak – Gąsienicy
dla pracy Franciszka Rząsy, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wyróżnienie Dyrektorki Miejskiej Galerii Sztuki im Wł. hr. Zamoyskiego,
dla pracy Karoliny Szafran, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
 

Wyróżnienie Dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej im. St. Żeromskiego
w Zakopanem dla pracy Yelyzavety Ravets, absolwentki Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. 

Obecnie w Galerii Stacji Kultura Zakopane możemy podziwiać wystawę dwudziestu plakatów, wyłonionych w pierwszym etapie konkursu, z grona wszystkich nadesłanych prac. 

Celem naszego konkursu była promocja miasta Zakopane wraz z jego walorami artystyczno-turystycznymi, poszukiwanie nowych graficznych środków wyrazu dla tradycji regionu Podhala
i pozyskanie prac graficznych o wysokim poziomie artystycznym, w celu zaprezentowania
ich na wystawie pokonkursowej.                                                                                                                     

Zapraszamy do Galerii Stacja Kultura Zakopane na wystawę pokonkursową  dostępną dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od godz. 12 do godz. 16 do dnia 21 kwietnia br.

Do zobaczenia za rok!

 

PLACES WORTH YOUR TIME