Püdel in memoriam ||Scena NCK

0

Püdel in memoriam

 

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert Püdelsów – „PsychoSymfoniko”, który jest zarówno tytułem płyty, jak i trasy koncertowej z okazji 35-lecia zespołu. Zgodnie z ostatnią wolą Andrzeja „Püdla” Bieniasza zespół kontynuuje swoją działalność, czerpiąc z tradycji pierwszych nagrań. Swoje największe przeboje Püdelsi z towarzyszeniem Krakowskiej Orkiestry Telewizyjnej, pod kierownictwem Grzegorza Marszałka wykonają na Scenie NCK już 24 września. Podczas koncertu gościnnie wystąpi jeden z pierwszych wokalistów zespołu – Maciej Miecznikowski oraz gitarzysta Janusz „Yanina” Iwański. 

 

Zespół PÜDELSI powstał w 1985 roku w Krakowie. Podstawowy skład stanowili muzycy związani z zespołem DÜPĄ pod kierownictwem Andrzeja PÜDLA Bieniasza, który po samobójczej śmierci lidera zespołu DÜPĄ – Piotra Marka postanowił kontynuować dzieło Mistrza wraz z kolegami pod nazwą PÜDELSI. W pierwszym składzie oprócz PÜDLA pojawili się: Franz DREADHUNTER, Andrzej Potoczek, Maciej Kowalik, Maciej Biedrzycki, Paweł Mąciwoda oraz wokalista David Rocks.

Znaczącym sukcesem zespołu była nagroda na Festiwalu w Jarocinie w 1986 roku z wokalistą Przemysławem Trębaczem. W 1987 zespół przystąpił do rejestracji swojej pierwszej płyty BELA PUPA z KORĄ (MAANAM) i Maciejem Maleńczukiem. 

Po kilkuletniej przerwie PÜDELSI zarejestrowali trzy płyty: VIRIBUS UNITIS (1996), NARODZINY ZBIGNIEWA (1997) i PSYCHOPOP (1999) – przy realizacji której, wziął udział m.in. Olaf Deriglasoff.

Po raz kolejny zespół zawiesił działalność w 2000 roku.

W 2001 roku Andrzej PÜDEL Bieniasz i Franz DREADHUNTER wznawiają działalność zespołu. Do współpracy zapraszają wokalistę Macieja Miecznikowskiego, z którym przygotowują płytę o roboczym tytule POPARTE. Z różnych przyczyn płyta nie ukazuje się na rynku. W 2002 roku do zespołu ponownie zostaje zaproszony Maciej Maleńczuk. PÜDEL, FRANZ i MACIEK tworzą spółkę autorską i w 2003 roku prezentują płytę WOLNOŚĆ SŁOWA (2003), która zostaje doceniona przez odbiorców i zdobywa status Złotej Płyty a łączny nakład z dodatkami przekracza pół miliona egzemplarzy. 

W 2003 roku ukazuje się płyta z największymi przebojami zespołu: 

LEGENDARNI PÜDELSI 1986 -2004 – JASNA STRONA. Na płycie tej umieszczona zostaje jedna piosenka premierowa: DAWNA DZIEWCZYNO, za którą PÜDELSI otrzymują w Opolu nagrodę Polskiego Radia.

W 2005 roku Maciej Maleńczuk wybiera karierę solową a nowym wokalistą w zespole PÜDELSI zostaje Szymon Goldberg, z którym zostały wydane dwie płyty: ZEN (2006) i MADAME CASTRO (2008).

W 2010 roku PÜDELSI zmieniają wokalistę i nowym frontmanem zostaje Piotr Foreman. W 2017 ukazuje się ÜBER ALLES, pierwszy album z Piotrem Foremanem, a w 2019 PSYCHOSYMFONIKO, koncertowy album nagrany z towarzyszeniem Orkiestry im. Adama Wrońskiego pod dyr. Mieczysława Smydy. W grudniu 2020 roku wychodzi EP AKUSTIKOASCETIKO z ostatnimi nagraniami zarejestrowanymi przed chorobą Andrzeja Bieniasza, który 20 stycznia 2021 roku przegrał nierówną walkę z rakiem.

 

24 września (piątek), g. 19.00, Scena NCK

PÜDELSI  „PsychoSymfoniko” – Püdel in memoriam|35lat

bilety – 70 zł









PLACES WORTH YOUR TIME