Roland Wirtz, Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki. 15 stycznia 2019 roku,

0

Roland Wirtz, Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki. 15 stycznia 2019 roku, 7.3316.06

15.01.2019 (wtorek), godz. 7.33–16.06

kurator: Krzysztof Siatka

miejsce: Szafirowa pracownia Stanisława Wyspiańskiego, ul. Krowoderska 79/20, Kraków

partner: Fundacja Sztuki Dom Stanisława Wyspiańskiego

wstęp wolny

Przy okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego w jego dawnym studiu, tzw. Szafirowej pracowni, gdzie powstawał dobrze znany cykl malarskich pejzaży Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki, odbędzie się jednodniowa prezentacja nowego efemerycznego projektu Rolanda Wirtza. Przestrzeń na co dzień niedostępnej dla publiczności pracowni w tym symbolicznym dniu 15 stycznia wypełni światło współczesnego widoku z okna w kierunku południowo-zachodnim.

Nietypowe okoliczności czasowe prezentacji zamkną się w ramach wyznaczonych przez wschód i zachód słońca, które jest jedynym nośnikiem zmieniającego się w każdej sekundzie i nieutrwalonego obrazu. Od świtu do zmierzchu każdy z gości tej oryginalnej ceremonii urodzinowej będzie konfrontował się z unikalnym fotograficznym i optycznym doświadczeniem. Prezentacji będzie towarzyszyć poczęstunek zgodny z urodzinowym zwyczajem i rodzimą gościnnością.

Roland Wirtz – niemiecki artysta urodzony w 1959 roku w Kolonii. Znany przede wszystkich z oryginalnych eksperymentów fotograficznych przy użyciu papieru Cibahrome i autorskich monumentalnych aparatów fotograficznych. W 2015 roku w Galerii Bunkier Sztuki odbyła się jego indywidualna wystawa pt. Immediatus, której towarzyszył katalog zawierający teksty Svei Braunert, Krzysztofa Pijarskiego, Christopha Schadena oraz Krzysztofa Siatki. Wirtz od kilku lat okazjonalnie pracuje w Szafirowej pracowni, wykonując unikatowe fotografie widoku z okna pracowni na Kopiec Kościuszki. Artysta mieszka i pracuje w Berlinie.

fotografia: matówka aparatu fotograficznego z widokiem z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki

Współorganizator: Miasto Kraków w ramach projektu „Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego”.

PLACES WORTH YOUR TIME