- Forum Dziedzictwa Europy Środkowej: Odpowiedzialność i odnowa – 4-5 września 2024 r.
Forum Dziedzictwa Europy Środkowej to odbywająca się co dwa lata międzynarodowa konferencja organizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury, podczas której badacze i eksperci z całego świata dyskutują nad zagadnieniami dziedzictwa kulturowego. Forum realizowane jest pod auspicjami Grupy Roboczej Ekspertów do spraw Dziedzictwa Kulturowego Krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Tegoroczna edycja, w dniach 4-5 września 2024, odbywa się pod rozumianym wielopłaszczyznowo tytułem „Odpowiedzialność i odnowa”. Przyczyną dla której tak zarysowano temat są dwie przypadające w 2024 okrągłe rocznice: 70. rocznica Konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego (Konwencji Haskiej) oraz 60. rocznica uchwalenia Międzynarodowej Karty Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych tzw. Karty Weneckiej.
Kluczowym zaś kontekstem jest trwająca wojna w Ukrainie, niosąca zniszczenia również dla dóbr kultury. Te trzy kwestie dały asumpt do skierowania uwagi m.in. na kwestie odpowiedzialności karnej za zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu, na pytanie o odpowiedzialność wobec dziedzictwa, dylematy powojennej odbudowy oraz rolę dziedzictwa w szeroko rozumianej odnowie społecznej, gospodarczej i kulturowej.
- Forum Dziedzictwa Europy Środkowej odbywa się w czasie polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
Wszystkie wydarzenia Forum odbywają się w języku angielskim i będą tłumaczone symultanicznie na język polski i ukraiński.
Tematy poszczególnych paneli eksperckich:
I Międzynarodowa odpowiedzialność karna za przestępstwa przeciwko dziedzictwu kulturowemu
Celem dyskusji będzie przybliżenie słuchaczom charakterystyki oraz dokonanie oceny adekwatności międzynarodowego systemu odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko dziedzictwu kulturowemu, z perspektywy upływu 70 lat od przyjęcia Konwencji Haskiej i 35 lat od przyjęcia jej Drugiego Protokołu. Dyskusja będzie dotyczyła złożonych rozważań prawnych i etycznych kształtujących współczesny dyskurs wokół sankcjonowania niszczenia zasobu dziedzictwa kulturowego, refleksji nad przeszłymi osiągnięciami i dążeniami do usprawnienia mechanizmów mających zapewnić skuteczność działań na tym polu.
II Kto jest (i kto powinien być) odpowiedzialny za dziedzictwo w Europie Środkowej?
Celem tego panelu jest analiza głębokich przemian strukturalnych w zarządzaniu dziedzictwem w Europie Środkowej w ciągu ostatnich trzech dekad, katalizowanych przez gwałtowne zmiany polityczne i gospodarcze. Uczestnicy zagłębią się w niuanse rekonfiguracji puli interesariuszy dziedzictwa i jego decydentów, a także redefiniowaniu ich ról w szybko zmieniającym się krajobrazie — od rosnącego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego po zmaganie się z odpowiedzialnością za zachowanie „dziedzictwa bez spadkobierców”.
III Odnowa zabytków 60 lat po Karcie Weneckiej
W 60. rocznicę swego powstania Karta Wenecka pozostaje kamieniem węgielnym wytycznych dotyczących renowacji zabytków, pomimo jej powstania w zupełnie innych okolicznościach. Panel poświęcony będzie ocenie trwałego wpływu tego przełomowego dokumentu, zbadaniu jego adekwatności i ocenie żywotności jego zasad w kontekście zmieniających się praktyk konserwatorskich.
IV Dziedzictwo jako narzędzie odnowy społecznej, kulturowej i gospodarczej
Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu panel ten ma na celu zbadanie innowacyjnych strategii wykorzystania dziedzictwa jako dynamicznej siły pozytywnych zmian we współczesnym społeczeństwie. Dyskusja skupi się na wieloaspektowej roli dziedzictwa w rewitalizacji społeczności, wzmacnianiu więzi społecznych, wspieraniu tożsamości i napędzaniu korzyści ekonomicznych, takich jak turystyka, tworzenie miejsc pracy i rozwój lokalny.
V Powojenna odnowa dziedzictwa w Ukrainie
Panel ten ma na celu refleksję nad historycznymi przykładami różnorodnych doświadczeń powojennego układania polityki dziedzictwa kulturowego, jakie mogą być cenne dla opracowania prac nad strategią odnowy dziedzictwa na Ukrainie. Rzucając światło na udane inicjatywy i wyciągnięte wnioski, celem jest nakreślenie istotnych wyzwań przewidywanych w tym procesie transformacji oraz zaoferowanie wglądu i potencjalnych rozwiązań w celu skutecznego sprostania wciąż narastającym na tym polu wyzwaniami.
Organizatorem Forum jest Międzynarodowe Centrum Kultury, a partnerami:
Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej (Ministry of Culture of Czech Republic)
Ministerstwo Budownictwa i Transportu Węgier (The Ministry of Ministry of Construction and Transport of Hungary), Instytut Dziedzictwa Republiki Słowackiej (The Monument Board of the Slovak Republic), Centrum Badań Miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej we Lwowie (Center for Urban History of East Central Europe)
Wszystkich chętnych słuchaczy MCK zaprasza do rejestracji: formularz.
Udział w VII Forum jest płatny: 25 zł dla osób studiujących, 100 zł dla osób pracujących.
Płatności należy dokonać przelewem bankowym na numer konta: 18 1130 1150 0012 1269 6920 0001. SWIFT: GOSKPLPW. W tytule przelewu należy wpisać „VII Forum Dziedzictwa” oraz swoje imię i nazwisko.
W przypadku rezygnacji z udziału w konferencji opłata nie będzie zwracana.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu: conferences@mck.krakow.pl.
W minionych latach odbyło się 6 edycji Forum:
- Forum Dziedzictwa Europy Środkowej: Dziedzictwo i rozwój (2021)
5. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej: Dziedzictwo i środowisko (2019)
4. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej: Dziedzictwo i społeczeństwo (2017)
3. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej: Miasto (2015)
2. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej: Granice dziedzictwa (2013)
1. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej (2011)