SALON KSIAŻKI KRAKOWSKIEJ: „RYDLÓWKA. HISTORIE NIEOCZYWISTE”

0

17 maja (wtorek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie z cyklu Salon Książki Krakowskiej.

Tegoroczną 152 rocznicę urodzin Lucjana Rydla świętujemy naszą nową publikacją „Rydlówka. Historie nieoczywiste”.

Ta książka to opowieść o Bronowicach Małych przełomu XIX i XX wieku, o rodzinach mieszkających na przestrzeni lat w Rydlówce oraz o historii tego niezwykłego domu, który nie tylko podczas słynnego wesela łączył to co rozdarte i na pozór odmienne.

Zapraszamy 17 maja o 18:00 na spotkanie, podczas którego będziemy rozmawiać z autorami książki, a jest to grono znamienitych historyków i badaczy: dr Konrad Meus, prof. dr hab. Zdzisław Noga, Małgorzata Oleszkiewicz, Małgorzata Palka, prof. dr hab. Jan Rydel, Monika Śliwińska, prof. dr hab. Stanisław Waltoś.

Rozmową poprowadzi niezastąpiony Marcin Baran, poeta i nasz muzealny kolega, redaktor Wydawnictwa Muzeum Krakowa.

Podczas spotkania książka „Rydlówka. Historie nieoczywiste” będzie sprzedawana w promocyjnej cenie z 20% rabatem.

Spotkanie jest bezpłatne.

Link do publikacji w sklepie internetowym Muzeum Krakowa: „Rydlówka. Historie nieoczywiste”

 

Fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne miasta Krakowa

 

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!

 

MOJE BRONOWICE – WSPOMNIENIA Z DZIELNICY VI
KONKURS DLA SENIORÓW

Drodzy Bronowianie – zapraszamy Was serdecznie do udziału w konkursie Moje Bronowice – wspomnienia z Dzielnicy VI

Wraz z Centrum Aktywności Seniora z osiedla Widok oraz Radą Dzielnicy VI przygotowaliśmy konkurs dla Seniorów: „Moje Bronowice” poświęconym wspomnieniom związanym z obszarem dzisiejszej Dzielnicy VI. Chcemy poznać dawne Bronowice, które zachowały się w Państwa pamięci: miejsca, ludzi, zdarzenia, zarówno osobiste mikrohistorie, jak i wydarzenia istotne w skali miasta. Ciekawi nas, jak kiedyś wyglądały ulice i uliczki. Jak na codzienne życie mieszkańców wpłynęła chociażby budowa linii tramwajowej. Czy to jakie tradycje pamiętają Państwo ze swojego dzieciństwa i jak obchodzono tu święta. Jak spędzali Państwo swój wolny czas, którędy wracaliście ze szkoły lub pracy do domu. Jakie chwile wspominają Państwo z sentymentem, a które do dziś nie pozwalają o sobie zapomnie

Każda chwila, obraz, dźwięk mają znaczenie, zarówno radosne, jak i trudne. Wszystkie razem pomogą nam ocalić od zapomnienia bronowicką przeszłość.

Serdecznie zapraszamy Państwa do podzielenia się z nami swoimi historiami.

Prace nie muszą być długie, a warstwa literacka nie ma pierwszorzędnego znaczenia. Ciekawią nas wątki dotyczące miejsc, zdarzeń czy zwyczajów z obszarów, które stanowią część dzisiejszej Dzielnicy VI – Bronowice: Bronowice Małe; Mydlniki; Osiedle Bronowice Nowe (Osiedle Widok); Osiedle Widok Zarzecze; Bronowice Małe Wschód.

Na wspomnienia czekamy do 30 września 2022 roku. Prace prosimy przesyłać na adres rydlowka@muzeumkrakowa.pl. W tytule wiadomości należy wpisać: „Konkurs Moje Bronowice”.

Konkurs jest skierowany do wszystkich osób, które ukończyły 60. rok życia.

Gdyby potrzebowali Państwo pomocy lub mieli pytania czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu z pracownikami Rydlówki (tel.: 12 265 00 84) lub Centrum Aktywności Seniora na os. Widok (koordynator: Maria Kowalczyk, tel. bezpośredni: 605 261 515).

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Muzeum Krakowa w zakładce Rydlówka, Konkurs Moje Bronowice oraz do wglądu w Rydlówce.

Konkurs zorganizowany ze środków Rady Dzielnicy VI – Bronowice 









PLACES WORTH YOUR TIME