Sierpień z PLAY KRAKÓW

0

Sierpień z PLAY KRAKÓW

Najważniejsze miejsce dla krakowian? Zdecydowanie Zamek Królewski na Wawelu! Tylko na PLAY KRAKÓW znajdziecie cykl filmów poświęconych kulisom pracy konserwatorów i badaczy historii tego wyjątkowego miejsca. A w tym miesiącu przed nami jeszcze koncerty, spektakle, filmy i wiele innych – przekonajcie się sami!

 

Poznaj sekrety Wawelu

Drewno, szylkret, masa perłowa, srebro, kamienie półszlachetne, ażurowe dekoracje… Wawelscy konserwatorzy dbają o eksponaty, by utrzymać je w jak najlepszej kondycji jeszcze przez wiele lat. Jak wygląda taki proces? Z jakich etapów się składa? Dlaczego rekonstrukcji nie doczekały się niesamowite wielobarwne wawelskie dachy, perły polskiej renesansowej architektury, które doszczętnie zniszczył pożar? Na te i inne pytania odpowiadają pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu. W serii filmów przygotowanych przez muzeum znalazł się również temat nabycia i przechowywania eksponatów. To wyjątkowa okazja, bo usłyszeć, jak dochodzi do zakupu bezcennego właściwie dzieła i jaką rolę w tym procesie odgrywa konserwator. Już dziś odkryj Wawel na nowo z PLAY KRAKÓW. 

Muzyka, gdziekolwiek jesteś

 

Pierwsza opera Joanny Wnuk-Nazarowej „Wanda” do słów misterium Cypriana Kamila Norwida powstała w 200. rocznicę urodzin poety. Jest próbą syntezy elementów legend z pradziejów Krakowa, twórczości Norwida i kulturowych kontekstów epoki romantyzmu – znakomitym studium komponowania do słów XIX-wiecznego dzieła literackiego. Opera nie stanowi jednak wyłącznie muzycznej ilustracji do historii opowiedzianej przez wieszcza. Kompozytorka spogląda na jego tekst jako na przejaw kulturowego ducha czasu, w którym powstało. Wybór miejsca prawykonania kompozycji Joanny Wnuk-Nazarowej nie był przypadkowy: to właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu i jego przedpolu rozgrywa się akcja misterium Norwida. „Wanda” już teraz dostępna tylko u nas.

Na wszystkich fanów Pawła Orkisza na PLAY KRAKÓW czeka specjalny koncert z okazji 45-lecia jego pracy artystycznej Krakowski bard, autor piosenek popularnych w środowiskach żeglarzy i turystów, ballad kolędowych i pieśni antytotalitarnych, od lat uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta i regionu. Współtworzyli Scenę Ballada w Kurantach. W koncercie gościnnie udział wzięli: Lidia Jazgar, Basia Stępniak-Wilk, Namena Lala, Dominik Bieńczycki, Stefan Błaszczyński, Ryszard Brączek, Jarosław Dzień, Zygmunt Golonka, Janek Kusek, Andrzej Lamers, Adam Marańda, Łukasz Nowak, Michał Rapka, Jerzy Stachurski, ks. Józef Ślazyk. 

Projekt „Partnerstwo dla Muzyki 2.0” to powrót do inicjatywy wspierającej lokalnych artystów. Na pomoc dzięki Miastu Kraków i KBF mogli liczyć artyści, producenci muzyczni, DJ-e, a także kluby muzyczne czy działający w Krakowie organizatorzy małych koncertów klubowych i kameralnych. Program miał ułatwić publiczności kontakt z muzyką krakowskich twórców, których sytuacja finansowa pogorszyła się w związku ze stanem epidemii COVID-19, poprzez możliwość odtworzenia jej w domu i uczestnictwo w koncertach online. Konkurs realizowany był w trzech kategoriach: Jazz i Etno, Muzyka klasyczna i współczesna, Muzyka rozrywkowa. Powróćmy razem do tych chwil.

Cykl spotkań Open Eyes Economy Summit

Open Eyes Economy to ruch, który zachęca do patrzenia na naszą gospodarkę bardziej wielopoziomowo i przez pryzmat wartości. Na czym powinny skupić się marki, jak budować swój wizerunek – to pytania, które w związku z kryzysem zaufania społecznego nasuwają się coraz częściej. Pomijane wcześniej wartości niematerialne wysuwają się w biznesie na plan pierwszy. O tym, jakie wyzwania przed nami stoją i jak możemy sobie z nimi radzić, na PLAY KRAKÓW rozmawiają goście kongresu. W dniach 15–21 sierpnia dostęp do wybranych materiałów będzie bezpłatny:

  1. https://playkrakow.com/vods/vod.1954 
  2. https://playkrakow.com/vods/vod.2063 
  3. https://playkrakow.com/vods/vod.2045 
  4. https://playkrakow.com/vods/vod.1983

 









PLACES WORTH YOUR TIME