SPOSÓB NA SUKCES – ŚWIĘTO KAMIENICY HIPOLITÓW
25-26 marca (sobota – niedziela)
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na święto oddziału!
„Sposób na sukces – architektoniczny zawrót głowy”
Jak wyglądała typowa kamienica w centrum Krakowa? Ile ma lat i kto w niej mieszkał? To pytania często zadawane w trakcie zwiedzania okolic Rynku Głównego oraz krakowskich Plant.
Dowiemy się, dlaczego niektóre kamienice mają nietypowe nazwy oraz odczytamy znaczenie dekoracji, które zdobią ich fasady. Dowiemy się, kto marzył o pałacu lub gdzie na fasadzie budynku można odnaleźć kota, pawia a nawet wizerunki królów. Architektoniczny zawrót głowy czeka nas przy budynkach użyteczności publicznej, które zbudowano i ozdobiono według pewnych zasad. Wspólne rozszyfrowanie tych reguł pozwoli nam odczytać kod jaki niesie w sobie zabudowa historycznego Krakowa.
- 25 marca (sobota)
godz. 10.00
Spacer: „Wielkomiejska zabudowa Plant – między ulicą Długą a Collegium Maius” (Małgorzata Kuciel, Michał Hankus) (Limit: 20 osób)
godz. 13.00
Warsztaty plastyczne: „Zostań projektantem Kamienicy” (Michał Hankus, Małgorzata Kuciel) Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat. Limit: 15 osób.
- 26 marca (niedziela)
godz. 10.00
Spacer: „Między Starym a Nowym Kleparzem – między wzniosłością gmachów a fantazją kamienicznika” (Małgorzata Kuciel, Michał Hankus). Limit: 20 osób.
godz. 16.00
Wykład: „Krakowskie kamienice i ich mieszkańcy w XIX wieku” dr Iwona Kawalla- Lulewicz. Limit: 35 osób
Informacje organizacyjne:
Rezerwacja na wydarzenia: Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35)
tel. 12 426 50 60; e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
„POŻEGNANIE Z KAMIENICĄ I WYPRAWA W NIEZNANE”
– FINISAŻ WYSTAWY STAŁEJ „MIESZCZAŃSKI DOM”
1-2 kwietnia (sobota-niedziela)
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Zapraszamy na finisaż wystawy stałej „Mieszczański dom” w oddziale Kamienica Hipolitów.
Pożegnanie z kamienicą. Hipolici wyruszają w świat
Wnętrza mieszczańskie w Kamienicy Hipolitów będzie można zwiedzać jeszcze do pierwszego weekendu kwietnia 2023 roku.
Po tym terminie kamienica będzie przechodzić gruntowny remont konserwatorski mający na celu m.in. odnowienie historycznej substancji budynku, ale także wymianę przestarzałej instalacji elektrycznej. Będzie to okazja do konserwacji mebli, tkanin i rzemiosła artystycznego, które na co dzień można oglądać w budynku.
Nie martwcie się! Wrócimy!
Rodzina Hipolitów wyruszy w daleką wyprawę w nieznane. Będziemy Was informować o tej podróży, a przy okazji opowiemy o XIX – wiecznych sposobach podróżowania i spędzania czasu w znanych kurortach, metropoliach i dzikich ostępach. Będzie to okazja do zdobycia nowych doświadczeń, a także czas na zabawę i naukę. Rozstajemy się na jakiś czas, a każda podróż ma jakiś koniec i w pewnym momencie następuje powrót do domu- kamienicy przy Placu Mariackim 3.
W dniach finisażu zwiedzający będą oprowadzani po mini ekspozycji, co pozwoli przybliżyć zwyczaje związane z przygotowywaniem się do podróży. Ponadto zorganizowane zostaną dla dzieci warsztaty o podobnej tematyce – przygotowania się w daleką podróż.
Szczegółowy plan działań:
- 1 kwietnia (sobota)
godz. 10.00
„Wyprawa w nieznane – wielkie pakowanie”: warsztaty
Krakowianie na przełomie XIX i XX wieku chętnie wybierali się w podróże bliskie i dalekie. A dokładnie gdzie? Co ze sobą zabierano? Jak wyglądało pakowanie i sama podróż? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć zapraszamy do Kamienicy Hipolitów. W trakcie warsztatów plastycznych dzieci same spakują swoja walizkę.
Wiek 6-9 lat
Limit 15 dzieci + rodzice
Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz
godz. 13.00 i 15.00
„Pożegnanie z kamienicą” – oprowadzanie po wystawie stałej
Zapraszamy na pożegnalne oprowadzanie po wystawie „Mieszczański dom”. W jego trakcie przybliżymy nie tylko historie tego niezwykłego miejsca i oprowadzimy po wnętrach kamienicy, ale też opowiemy jak wyglądało przygotowanie do dalekiej podróży, co krakowianie pakowali do swych waliz, czym podróżowali i dokąd. Nie żegnamy się z Państwem lecz zapraszamy w podróż, z której wrócimy w nowej, nieco odmienionej aranżacji.
Limit 20 osób
Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz
godz. 19.00
„Przez dziurkę od klucza. Wieczorne odkrywanie sekretów mieszczańskiego domu”
Tuż przy Małym Rynku w Krakowie stoi Kamienica Hipolitów – Oddział Muzeum Krakowa, który od środy do niedzieli jest dostępny dla zwiedzających od godz. 10.00 do godz. 17.00. Jednak, gdy kamienicę opuszczają zwiedzający, a światła na wystawie zostają wygaszone, kamienica zaczyna żyć własnym – tajemniczym życiem. Pragniemy zaprosić Państwa serdecznie do Kamienicy Hipolitów „po godzinach”, na specjalne oprowadzanie, aby wspólnie odkryć i otworzyć drzwiczki do ukrytego mieszczańskiego świata, które na co dzień pozostają zamknięte.
Co można zobaczyć przez dziurkę od muzealnego klucza? Czy rodzina mieszkająca tu kilka wieków temu miała swoje sekrety? Co skrywają dawne sepety? Jak wygląda otwarcie wystawy? To wszystko i wiele więcej czeka na Państwa w Kamienicy Hipolitów. Zapraszamy do wspólnego rozpoczęcia udanego weekendu razem z nami!
Limit 10 osób
Prowadząca: Małgorzata Kuciel. Anna Magiera
- 2 kwietnia (niedziela)
godz. 13.00 i 15.00
„Pamiątki z podróży, czyli co przywożono z wypraw dalekich i bliskich?” – oprowadzanie po wystawie stałej
Każdy z nas w czasie wakacyjnej podróży kupuje różne pamiątki. Mogą to być magnesy na lodówkę, figurki lub rozmaite inne przedmioty, które mają przypominać nam o mile spędzonym czasie. Jakie pamiątki przywożono w dawnych podróży? Ile mogła ważyć taka pamiątka? Jakie ryzyko mogło wiązać się z zakupem różnych suwenirów? O tym opowiemy w trakcie wyjątkowego oprowadzania po mieszczańskim domu, w którym aż roi się od wszelkich rozmiarów i form podróżniczych zdobyczy. Zapraszamy !
Limit 20 osób
Prowadzący: Michał Hankus
Do zobaczenia!
Wydarzenia biletowane: 15 PLN od osoby
Wstęp na ekspozycję stałą: 12 PLN – cena biletu ulgowego – sobota 1.04.2023,
1 PLN – niedziela 2.04.2023
Zapisy na wydarzenia: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
tel. 12 426 50 60; e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.
Maszyneria teatru
27.10.2022 – 11.06.2023
Dom pod Krzyżem, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa