Spotkanie „Adriatyk – morze opowiadane”, MCK, 21.06.2022 r.

0

„Adriatyk – morze opowiadane”, 21 czerwca 2022 r.

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone Adriatykowi i książce Egidio Ivetica. Tym razem na morze patrzeć będziemy z brzegów Chorwacji, a o skomplikowanej i pełnej zwrotów akcji historii tego regionu opowiadać będą prof. Joanna Ugniewska, prof. Michał Czerwiński i Łukasz Galusek.

Adriatyk jest milczącym świadkiem przemijania cywilizacji i tłem niezwykłych historii, takich jak historia Republiki Weneckiej, Włoch czy Bałkanów. To nagromadzenie w przestrzeni i czasie, współwystępowanie pozornych przeciwieństw: władców łacińskich i słowiańskich, świętych wojen i komunistycznych rewolucji, derwiszy i jezuitów, tolerancji i krucjat. Jak badać tego rodzaju historię i jak odczytać historyczne znaczenie morza?

Goście: prof. Joanna Ugniewska, prof. Maciej Czerwiński, Łukasz Galusek

Prowadzenie: Bartosz Panek

Spotkanie odbędzie się 21 czerwca o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala Pod Kruki. Będzie także transmitowane na profilu facebookowym MCK.

Prof. Joanna Ugniewska — polska literaturoznawczyni, italianistka, tłumaczka literatury włoskiej, eseistka. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczy Magrisa, Tabucchiego, Crocego, Eco, Madieri, Orizia. Autorka wielu publikacji poświęconych literaturze włoskiej, m.in. „Włochy w czasach romantyzmu” (razem z Anną Tylusińską, 2004), „Scritture del Novecento – saggi e appunti” (2008). Współautorka i redaktorka naukowa „Historii literatury włoskiej w XX wieku” (2001). Laureatka prestiżowej nagrody Premio Internazionale Flaiano (2002), nagrody Zaiks-u (2005) za działalność przekładową, Nagrody im. Pawła Hertza przyznawanej tłumaczom (2012) oraz (dwukrotnie) Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Członkini międzynarodowego jury nagrody Premio Alassio.

Prof. Maciej Czerwiński – filolog slawista, tłumacz, krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się językami, kulturami i literaturami byłej Jugosławii, a także pograniczem teorii języka i literatury oraz semiotyką kultury. Wykładał i wygłaszał wystąpienia na sympozjach w wielu krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilku książek opublikowanych w Polsce i Chorwacji (dotyczących języka, dyskursu historycznego, semiotyki i wyobraźni historycznej o drugiej wojnie światowej w chorwackiej i serbskiej prozie artystycznej), a także wielu artykułów i esejów. Członek redakcji polskich, chorwackich i macedońskich czasopism naukowych. W MCK współtworzył wystawę Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović (2017) i publikował eseje w czasopiśmie „Herito“.

Łukasz Galusek — dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy Środkowej, skupia się na związkach pomiędzy przestrzenią, pamięcią oraz tożsamością. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu Europy Środkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.

Bartosz Panek — dziennikarz i reporter. Laureat polskich i międzynarodowych nagród, w tym Prix Italia za wyjątkową oryginalność i innowacyjny język w dokumencie radiowym. Jego prace były prezentowane we Włoszech, Francji i Chorwacji. W tym roku Wydawnictwo Czarne opublikuje jego książkę o Tatarach w Polsce.

 

PLACES WORTH YOUR TIME