Wernisaż wystawy Salon Marcowy 2023

0

W piątek, 24 marca 2023 odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Salon Marcowy 2023, Wojciech Fleck-Malarstwo, Grzegorz Pecuch-Rzeźba”.  Licznie przybyłych gości przywitała Dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki i jednocześnie kuratorka wystawy Lidia Rosińska-Podleśny zaznaczając,  iż to kolejna siódma już edycja Salonu Marcowego reaktywowanego przez Zakopiańskie Centrum Kultury/ Miejską Galerię Sztuki.

Lidia Rosińska-Podleśny przybliżyła ideę wystawy,  podkreślając, że tegoroczny Salon poświęcony jest dwóm niezwykłym artystom malarzowi i rzeźbiarzowi, którzy chociaż nie urodzili się w Zakopanem, to właśnie to miasto wybrali jako miejsce, w którym żyli i tworzyli.

W roku bieżącym obchodzimy stu dwudziestą rocznicę urodzin Wojciecha Flecka i setną rocznicę urodzin Grzegorza Pecucha.

Obecna na wernisażu p. Alicja Tatarczuch Maciata , podzieliła się wspomnieniami o Wojciechu Flecku, o mężu Grzegorzu Pecuchu opowiedziała p. Zofia Pecuch.

Swoimi refleksjami dotyczącymi twórczości Grzegorza Pecucha podzieliła się doktor  habilitowana p. Katarzyna Chrudzimska-Uhera, druga kuratorka wystawy.

W imieniu swoim i Burmistrza Miasta Zakopane głos zabrała Naczelnik Wydziału Kultury UMZ  p. Joanna Staszak.

 

Wśród licznie przybyłych gości na wernisażu obecni byli m.in.:  Przewodnicząca Komisji Kultury RM Zakopane p. Lucyna Jurecka-Galica, Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego p. Michał Murzyn, Dyrektor PLSP im. A. Kenara p. Marek Król.

 

Organizatorzy: Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Kuratorki: Lidia Rosińska-Podleśny, Katarzyna Chrudzimska-Uhera

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z e zbiorów rodzinnych, Muzeum Tatrzańskiego i Urzędu Miasta Zakopane.

 

PLACES WORTH YOUR TIME