Wernisaż wystawy: Sztuka okopowa – wystawa zbiorów z kolekcji prof. Wiktora Szymborskiego

0

Otwarcie wystawy: Sztuka okopowa
z kolekcji Wiktora Szymborskiego

17 listopada (niedziela), godz. 16:00

Centrum i Muzeum Ruchu Harcerskiego, Fort Jugowice 52a

Zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej Sztuka okopowa przygotowanej przez pracowników krakowskiego oddziału IPN wraz z dr. hab. Wiktorem Szymborskim, prof. UJ z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa pokazywana w Oddziale Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego od 17 listopada poświęcona jest tzw. sztuce okopowej, czyli przedmiotom wykonanych z pozostałości po działaniach wojennych (odłamki, łuski itp.) bezpośrednio przez żołnierzy na polu walki ale także przez rzemieślników wykorzystujących metal pozostały po działaniach wojennych.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć eksponaty z prywatnej kolekcji dra hab. Szymborskiego, wykonane przez żołnierzy z materiałów pozostałych po działaniach zbrojnych, zwłaszcza tych z okresu I i II wojny światowej. Wśród przedmiotów zgromadzonych na wystawie znajdują się zarówno proste rzeczy codziennego użytku, jak i wymyślne, ozdobne pamiątki w postaci wazonów, zabawek czy biżuterii, a to wszystko wyprodukowane z tzw. złomu wojennego.

Kolekcja prof. Wiktora Szymborskiego należy do największych tego typu w Polsce, dokumentuje różnego typu metody wykorzystania pozostałości po walkach na terenie ziem polskich. Mnogość eksponatów pokazuje także specyficzne „długie trwanie” pewnych sposobów radzenia sobie z wojną przez jej uczestników (obok siebie znajdują się pamiątki z czasów I wojny światowej i walk w Ukrainie w 2014 r.)

W prezentowanej kolekcji znajdziemy pamiątkowe pierścienie, wazony z łusek, nożyki do papieru ale także przedmioty związane z kultem religijnym i wiele innych.

Wernisaż odbywa się w ramach tegorocznego Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich.

Najważniejsze informacje:

Gdzie: sala wystaw czasowych Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Kiedy: 17 listopada (niedziela), godz. 16:00
Kurator Wystawy: dr Wacław Szczepanik
Prowadzenie: dr hab. Wiktor Szymborski, Natalia Lisowska
Wstęp wolny
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wydawnictwami, czasopismami oraz gadżetami https://sklep.muzeumkrakowa.pl/

Wystawy czasowe

Fb

Yt

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

Bunt w systemie. Muzyczne „Spirala zbrodni.
przestrzenie wolności 1945–89 Krakowianie na afiszach śmierci” 23.02.2024 – 23.01.2025 25.05.2024 – 01.06.2025
Muzeum Nowej Huty Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Zmysłowe miasto Siłaczki
26.07.2024 – 12.01.2025 26.09.2024 – 16.03.2025
Muzeum Podgórza Kamienica Hipolitów

70. rocznica I Krakowskich Od wielkiego dzwonu.
Zaduszek Jazzowych. Świętowanie w Krakowie
Początki najstarszego 7.11.2024 – 14.09.2025
festiwalu jazzowego Centrum Interpretacji
w Europie Niematerialnego Dziedzictwa
23.10 – 24.11.2024 Krakowa
Pałac Krzysztofory

Sztuka okopowa
z kolekcji Wiktora
Szymborskiego
17.11.2024 – 31.01.2025
Muzeum i Centrum
Ruchu Harcerskiego









PLACES WORTH YOUR TIME