W niedzielę, kończącą majowy, długi weekend, zapraszamy na koncert pełen poetyckich pejzaży i dźwięku gitar. Trzy dni później kolejny koncert – Jaques Brel – kameralnie. Ostatnia propozycja to multimedialny spektakl muzyczno-baletowy w wykonaniu Art Color Ballet.
Do zobaczenia w maju, w NCK!
5 maja (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
KONCERT DLA WOJTKA BELLONA
bilety – 60/50 zł
Majowy koncert pełen poetyckich pejzaży i dźwięku gitar…
Tematyka wierszy i piosenek Bellona sprawia, że każdy może w nich znaleźć intrygujący motyw, liryczny tekst poruszający serce. W swoich utworach pieśniarz często nawiązywał do twórczości poety Jerzego Harasymowicza, przemycał filozoficzne refleksje, nawoływał słuchaczy do bliskości z drugim człowiekiem, ucieczki od pośpiechu wielkiego miasta.
W koncercie poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina udział wezmą m.in.: Wolna Grupa Bukowina, Robert Kasprzycki z zespołem, Tomek Wachnowski i Adam Ziemianin.
Wojtek Bellon – zapalony turysta, członek PTTK, na każdą wędrówkę zabierał ze sobą gitarę. Swój debiut pieśniarski przeżył latem 1971 r. na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie wraz z Grażyną Kulawik zdobył jedną z głównych nagród, co dało początek Wolnej Grupie Bukowina. Znaczącym sukcesem w karierze Bellona było zdobycie pierwszej nagrody na krakowskim Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w 1974 r.
prowadzenie: Zbigniew Grzyb
8 maja (środa), g. 19.00, sala kameralna 203
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Jaques Brel
Dorota Wasilewska i Jan Jakub Należyty
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety – 20/15 zł
Jacques Brel (ur. 8.04.1929 – zm. 9.10.1978) – belgijski bard, autor i kompozytor piosenek, aktor. Dziś trudno wyobrazić sobie piosenkę francuską bez jego utworów, które znajdziemy na kilkunastu autorskich płytach Brela. Polskie wersje – to przede wszystkim znakomite tłumaczenia Wojciecha Młynarskiego, a także Jerzego Menela i Jana Jakuba Należytego.
Dorota Wasilewska – wokalistka, pianistka, kompozytorka. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia na ul. Bednarskiej w Warszawie w klasie interpretacji piosenki.
10 i 11 maja (piątek, sobota), g. 19.00, Scena NCK
BURSZTYNOWE DRZEWO – Art Color Ballet
bilety – 85/80 zł
Po sukcesie „Kryptonimu 27” i „Preludium słowiańskiego” Agnieszka Glińska i Art Color Ballet wracają na Scenę NCK z nowym projektem. Spektakl to nieoczywista podróż przez dzieje. Widowisko inspirowane jest pradziejami ludów przemierzających Europę, będących protoplastami współczesnych mieszkańców ziem polskich. Opowieść o naszym pochodzeniu, formowaniu się rodzimej społeczności pod wpływem innych kultur, kształtujących się w ten sposób wartości duchowych i materialnych.
Tak rozczytywana geneza wymaga sięgania do różnorodnych źródeł; odwołuje się do aspektów historycznych, archeologicznych i etnograficznych, jak również – do współistniejących z nimi od zawsze – mitów, baśni i legend, bez których nie istniałaby kultura i tradycja w swym obecnym kształcie.
W jak wyjątkową podróż zabierze widzów tym razem Agnieszka Glińska? Tych, którzy znają dotychczasowe produkcje Art Color Ballet z pewnością nie trzeba przekonywać, że w wykonaniu tego zespołu połączenie tańca, muzyki na żywo, wizualizacji i bodypaintingu, każdorazowo wprowadza publiczność w niewyobrażalny wprost świat wielowymiarowej sztuki scenicznej, zapierającej dech w piersiach.
Tu prowadzą ścieżki wydeptane przez ludy ziemi, pień jest filarem, źródła zasilają korzenie, gałęzie snują własną opowieść, każda ma swój czas i osobliwą historię. Wiatr i ptaki śpiewają melodię odległych krain; przybyły stać się opowieścią starych i nowych czasów.
Agnieszka Glińska
Agnieszka Glińska – scenariusz, reżyseria, choreografia
Jan Słowiński – teksty
Stanisław Słowiński – muzyka
Joanna Słowińska – śpiew
Karol Śmiałek – śpiew, recytacje
producent spektaklu: Nowohuckie Centrum Kultury