XII Festyn Bacowski

0

17 września 2017 roku , w niedzielę, w Leśnicy – Groniu odbędzie się ciekawe wydarzenie związane z tradycjami pasterskimi na Podhalu, XII Festyn Bacowski- Redyk i Wybór Gazdy Roku 2017 oraz Wybór Bońtara Roku 2017, a także VII Zwyk Bacowski. Program dwunastej edycji festynu obejmuje występy zespołów regionalnych, prezentację baców z Gminy Bukowina Tatrzańska, odbędą się konkurencje dla kandydatów na Gazde Roku, podczas których gazdowie będą musieli się wykazać zręcznością, umiejętnościami oraz wiedzą o regionie. Głównym punktem programu będzie redyk owiec, który przejdzie przez miejscowości Leśnica i Groń. W tym roku owce przejdą od Stefańskiego Wierchu przez Sądel obok terenu Szkoły Podstawowej w Leśnicy. Redyk poprowadzą Marian Sądelski- Malecki wraz z ojcem Władysławem.

– Bońtar to pomocnik juhasa na bacówce. Jego obowiązkiem jest naganianie owiec. Dla młodych chłopców przygotowaliśmy konkurencje sprawnościowe oraz pytania dotyczące czynności wykonywanych na bacówce– mówi Maria Dudek, organizator imprezy.

Wśród konkurencji na Gazdę Roku znajdą się m.in.: cięcie drzewa piłą na czas, góralskie kręgle, wbijanie gwoździ nietypowym młotkiem a także taniec i śpiew góralski– mówi Kazimierz Furczoń z Leśnicy, współorganizator festynu, Prezes Tatrzańsko- Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie”, pierwszy baca, który uzyskał certyfikaty unijne.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród ufundowanych przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną.

Festyn Bacowski jest wydarzeniem kończącym XVI edycję Tatrzańskich Wici.

Organizatorzy:

– Związek Podhalan Oddział Groń- Leśnica

– Tatrzańsko- Beskidzka Spółdzielnia Producentów „Gazdowie” z siedzibą w Leśnicy

Współorganizatorzy:

– Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk

– Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem

– OSP w Leśnicy- Groniu

Tekst: – Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem

PLACES WORTH YOUR TIME