XVIII Tatrzańskie Wici

0
28.07.2018r. – „XVI Dzień Pstrąga” Biały Dunajec

„Dzień Pstrąga” jest najważniejszą białodunajecką imprezą wędkarsko-gastronomiczno – kulturalną. Odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę lipca, cieszy się  więc wielkim zainteresowaniem zarówno mieszkańców Podhala, jak i gości wypoczywających w tym czasie w górach. Nazwa „Dzień Pstrąga” nawiązuje do herbu gminy Biały Dunajec, starego herbu sołtysiego rodu Pawlikowskich (przedstawia srebrną rybę i trzy złote gwiazdy na błękitnym polu), nobilitowanych przez króla Stefana Batorego za zasługi w wojnie przeciw Moskwie.

29.07.2018r. – „XIX Ogólnopodhalańskie Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki” Biały Dunajec

Wybory  „Nojśwarniyjsyj Górolecki” organizuje Oddział Związku Podhalan w Białym Dunajcu.  Jest to impreza autorska, organizowana od kilku lat, która  wpisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych promujących region Podhala, jego kulturę, tradycje i zwyczaje.

 Impreza ma charakter otwarty. W czasie wyborów odbywać się będą konkursy, których zwyciężczynie otrzymują tytuły:

 „Nojśwarniyjsyj”, – „Nojparadniyjsyj” –  „Nojsykowniyjsyj” – – „Nojlepsyj śpiywocki” –  „Nojlepsyj toniecnicy” –  „Nojśwarniyjsych posiadników” i – „Nojrzetelniyjsyj górolecki.

15.07.2018r. – „Festyn Czarnogórski ” Czarna Góra

„Festyn Czarnogórski” to impreza podczas, której można posłuchać przebojów muzyki popularnej w wykonaniu gwiazd. Oprócz doskonałej oprawy muzycznej zaletą festynu
są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, smaczne, regionalne jedzenie oraz zapierające dech
w piersiach pokazy artystyczne.

15 .07.2018 r. – Memoriał im. Stanisława Trebuni Tutki  „ XIV Dunajeckie Granie” Biały Dunajec

Piknik rozwija wśród ludności wiejskiej zamiłowanie do uprawiania sportu – udział amatorów w meczach piłki nożnej. Drużyny grają o puchar Starosty Powiatu Tatrzańskiego. Piknik sprzyja rozwojowi kultury fizycznej mieszkańców Podhala oraz przebywających u nas turystów i gości. Imprezie towarzyszą występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów muzycznych, ukazujące bogactwo kulturalne regionu.

 22.07.2018 r. –  „XVIII

 Witowiańsko Watra” Witów

Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, spotykamy się w Witowie przy watrze –  symbolu ciepła, siły i jedności w naszej pięknej tatrzańskiej miejscowości.

Witowiańsko Watra jest imprezą kulturalną organizowaną od 2001r. przez Oddział Związku Podhalan w Witowie. Na początku spotykaliśmy się na placu za remizą OSP i oglądaliśmy występy kilku zespołów góralskich. Obecnie ten dzień rozpoczynamy mszą świętą odpustową koncelebrowaną przez księży Salezjanów na Płazówce ( od 1891r. stoi tu kaplica pod wezwaniem św. Anny). Po mszy świętej uczestnicy Watry jadą wozami do Witowa z muzyką, śpiewem góralskim i banderią na przedzie.

29.07.2018 r.  – „XVI  Dzień Polowaca” Jurgów

Dzień Polowaca, który już po raz piętnasty  odbędzie się w pięknie położonym nad rzeką Białką amfiteatrze w Jurgowie, wpisał się na stałe do imprez kulturalnych regionu. Impreza co roku przyciąga prawdziwe rzesze widzów. Jedni przychodzą zobaczyć występy zespołów, tak tutejszych, jak i zagranicznych, inni, aby spróbować swoich sił w konkursie strzeleckim „O jurgowską flintę”, a także aby posmakować specjałów kuchni regionalnej – popularnych gałusek, gulaszu z kotła, jurgowskich wypieków.

04.08.2018r. „Wybór Cepra i Ceperki Roku” Białka Tatrzańska
05.08. 2018r. – „Wybór Harnasia Roku” Białka Tatrzańska

W tych dniach wszyscy nie górale mogą ubiegać się o zaszczytne tytuły w „Wyborach Cepra i Ceperki Roku”, a górale o tytuł „Harnasia Roku”. Imprezy organizowane są na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej. Atrakcyjny program – występy profesjonalnych artystów i zespołów gwarantują dobrą zabawę w sezonie wakacyjnym. Kandydaci na Harnasia Roku muszą wykonać szereg zadań, m.in. próbę siły i sprytu oraz próbę ciupagi. Innymi konkurencjami są: śpiew pytacki, znajomość topografii Tatr i Podhala, a także jazda konna. Ceper Roku musi wykazać się umiejętnością perfekcyjnego cięcia i rąbania drewna, a  Ceperka Roku – musi świetnie sznurować góralski gorset. Trzeba też zdać egzamin ze znajomości zwrotów gwarowych. Ceper i Ceperka oraz Harnaś Roku nosić będą te zaszczytne tytuły aż do kolejnych wyborów.

28.07. – 29.07. 2018r. – „VI Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych” Kościelisko-Kiry

Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Zakopanem, organizowana przez Związek Kynologiczny w Polsce, Oddział Zakopane, odbędzie się na stadionie biatlonowym w Kościelisku – Kirach. Wystawa ma na celu popularyzację kynologii oraz umożliwia miłośnikom psów wymianę doświadczeń. Ponadto cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, zarówno mieszkańców Podhala, jak i przebywających w naszym regionie turystów. Od wielu lat największą popularnością na wystawie cieszą się owczarki podhalańskie, których ocena wzbudza zawsze duże emocje. Gościmy u siebie wielu hodowców oraz właścicieli psów różnych ras, również z zagranicy, m. in. Słowacji, Węgier, Rosji, Austrii, Hiszpanii. Góralska oprawa uatrakcyjnia wystawę i nadaje jej niepowtarzalny klimat.

12.08.2018r. –  XIIIFestyn „Brzegowskie Nucicki” Brzegi

 

Impreza odbywa się na scenie plenerowej w Brzegach. Podczas festynu odbywa się Konkurs na Gaździnę Roku – kandydatki muszą wykazać się umiejętnością śpiewu i tańca góralskiego, wiedzą o regionie oraz  umiejętnością wykonywania różnego rodzaju  prac  gospodarskich.. Podczas festynu występują  zespoły regionalne, można kupić  wyroby z sera owczego. Wieczorem zapraszamy na zabawę taneczną.

Organizatorem imprezy jest – Komitet Organizacyjny Brzegi.

15.08.2018r. – „Święto Lasu” Siwa Polana

Właściwie  to  zaczęło  się  w  2000  roku  od  I  Światowego  Zjazdu  Górali   a  już  w  roku  2001  w  tym  samym  miejscu  na  Siwej  Polanie  zorganizowano  w  ramach  Euroregionu  Tatry  imprezę  pod  nazwą  „Tatry  bez  granic”.

Impreza  odbywa  się  w  pięknej scenerii  na  3-hektarowej  polanie  otoczonej  dookoła  lasem  świerkowym.  W  ciągu  całego  popołudnia  jest  wiele  atrakcji,  konkursów,  występów  a  oprócz  tego  różne  stoiska  kulinarne, rożna,  kuchnie  polowe  itp. czyli  jednym  słowem  jest  wszystkiego  dosyć  dla  ucha  i  dla  brzucha.

19.08.2018r. – „XVII Dzień Misia Miodu i Bartników” Poronin

Poronin już po raz jedenasty w ramach Tatrzańskich Wici będzie organizatorem Dnia Misia, Miodu i Bartników. Impreza już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Podhala. Stanowi doskonałą okazję do promocji regionu oraz niewątpliwą atrakcję turystyczną. Impreza rozpoczyna się otwarciem targów miodowych i kiermaszu Twórców Ludowych.

02.09.2018r. –  „XIV Wykopki w Dzianiszu” Dzianisz

„Wykopki w Dzianiszu” to nazwa imprezy plenerowej odbywającej się jesienią na scenie plenerowej w Dzianiszu – Borki. Przed zgromadzonymi gośćmi występują miejscowe zespoły góralskie „Mali Dzianiszanie” i „Dzianiszanie”, przygrywa kapela góralska. Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko organizuje „Konkurs potraw z rzepy”, w którym gaździny przygotowują wyśmienite potrawy, oczywiście wszystkie na bazie ziemniaków.  .

09.09.2018r. – „XIV Polaniarski Osod” Kościelisko – Kiry

 

Impreza w Kościelisku corocznie przepełniona jest akcentami pasterskimi związanymi
z powrotem bacy z owcami z hal składa sie z kilku elementów: widowiska przedstawianego przez zespół Polaniorze, części pn.:Nuty ze sałasa gdzie muzycy prezentują typowe instrumenty pasterskie: dudy i  piscołki, konkursu dla karczm z terenu Podhala na najlepsze potrawy z baraniny i jagnięciny „O Baranie Rogi”, zawodów sportowych w postaci biathlonowej sztafety rodzinnej, występów zespołów regionalnych, koncertu i zabawy na świeżym powietrzu, co powoduje, ze każdy znajdzie tu coś dla siebie.

18.09.2018r. – „ XIII Festyn Bacowski”  Leśnica – Groń

zakończenie Tatrzańskich Wici

Impreza odbywa się na obiekcie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. Atrakcją festynu jest redyk owiec prowadzony ze śpiewem przez baców z Leśnicy, Gronia  oraz Białki Tatrzańskiej. Podczas imprezy odbywa się także  Konkurs na Gazdę Roku, a kandydaci muszą wykazać się umiejętnością śpiewu i tańca góralskiego, wiedzą o regionie oraz różnego rodzaju  pracami w gospodarstwie. Wybrany Gazda Roku prezentuje się z Gaździną Roku wybraną w Brzegach w tańcu góralskim. Podczas festynu występują  zespoły regionalne, można nabyć wyroby z sera owczego, a wieczorem zapraszamy na zabawę taneczną.

V Bustrycańskie Nomowiny – Bustryk 2 lipca 2017

Impreza, która ma na celu przybliżenie ginących zwyczajów poprzedząjce ślub,  nomowin jest to wizyta pana młodego z rodzicami  w domu narzeczonej. Towarzyszy jej wiele konkursów np. na Dobrą Gaździnę i Sykownego Chłopa.

  • „Poroniańskie Lato” – 20-22 lipca 2018, Poronin poronin.pl
  • „IX Europejskie Targi Produktów Regionalnych” – 11-15 sierpnia 2018, Rówień Krupowa, Zakopane  produkty-regionalne.eu
  • Sabałowe Bajania” – 11-15 sierpnia 2018, Bukowina Tatrzańska www.sabalowebajania.pl


 

PLACES WORTH YOUR TIME