OTWARCIE WYSTAWY
„PRZED OBLICZEM GWIAZD TWYCH BIAŁYCH”. VARDA GETZOW
Otwarcie wystawy: 6 października (czwartek), godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Muzeum Krakowa oraz Muzeum KL PLASZOW zapraszają na otwarcie wystawy „Przed obliczem gwiazd Twych białych”. Varda Getzow.
Wystawa podejmuje temat dziecięcego cierpienia w czasie Holokaustu, ale można ją również odczytywać w kontekście uniwersalnym – cierpienie najmłodszych ma miejsce niezależnie od czasów czy szerokości geograficznej, zaś dzieci są najbardziej bezbronnymi ofiarami każdego konfliktu zbrojnego rozpętanego przez dorosłych.
Artystka za pomocą różnych technik wyrazu – rysunku, akwareli, wydruków cyfrowych na tkaninach, zdjęć archiwalnych – oddziałuje na emocje odbiorcy, pozwalając mu na samodzielne zbudowanie narracji opartej na osobistej refleksji nad pamięcią, postpamięcią i traumą.
Rysunki Vardy Getzow przedstawiają dzieci, często samotne, kalekie, bezbronne, opuszczone. Ich nieco umowne wizerunki skontrastowane są z częścią wystawy prezentującą archiwalne fotografie dzieci żydowskich z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wykonane na terenie Polski zdjęcia ukazują dzieci podczas zabawy, nauki, obchodów świąt i ważnych uroczystości rodzinnych, w dobrze im znanym otoczeniu. Dzieci, pomimo że wciąż anonimowe, mają twarze, a co za tym idzie – zyskują w oczach odbiorcy podmiotowość.
Zarówno miejsce ekspozycji jak i przywołanie w tytule wystawy napisanego w getcie wileńskim wiersza Abrahama Suckewera nierozerwanie wiążą prace Vardy Getzow z losem najmłodszych zamordowanych w czasie Holokaustu. Tytuł wystawy Vardy Getzow „Przed obliczem gwiazd Twych białych” (jid. „Under dajne wajse sztern”) jest zarazem tytułem wiersza Abrahama Suckewera, jednego z najbardziej znanych twórców literatury jidysz.
Autorka zwraca uwagę na uniwersalność problemu – we współczesnych nam czasach dziecięce cierpienie w wyniku konfliktów zbrojnych jest wciąż sprawą aktualną i nierozwiązaną.
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog autorstwa kuratorki dr Dalii Manor. Publikacja zawiera esej kuratorki poświęcony twórczości Vardy Getzow, zarówno jej krakowskiej wystawie indywidualnej jak i wcześniejszym pracom. Książka jest wzbogacona o liczne reprodukcje dzieł Vardy Getzow oraz jej biografię artystyczną.
Wernisaż odbywa się w historycznych wnętrzach dawnej Fabryki Schindlera, miejsca, które przez swoją historię i kontekst jest niezbędne do zrozumienia wizji artystki. Wydarzenie uświetnione zostanie koncertem żydowskich kołysanek z wileńskiego getta w wykonaniu Urszuli Makosz.
Po oficjalnym otwarciu zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wystawy.
Wydarzenie bezpłatne
Udział zalecany jest dla osób powyżej 14. roku życia.
O artystce:
Varda Getzow urodziła się w Izraelu w 1955 roku. Po ukończeniu w 1974 roku Royal Academy of Art w Hadze, a następnie Kalisher School of Painting w Tel Awiwie aktywnie działała przede wszystkim w Izraelu, choć jej głośna ekspresjonistyczna wystawa z 1982 roku Einfach ein Schwein (To tylko Świnia) pokazywana w tel Awiwie i potem w Berlinie na długo związała ją z tym ostatnim miastem. Po przeprowadzce do Niemiec Varda Getzow zajęła się trudnymi stosunkami niemiecko-żydowskimi, zaś jej warsztat zaczął ewoluować w stronę subtelniejszych form wyrazu. Dzięki rocznemu pobytowi w Londynie, możliwemu dzięki stypendium z wydziału kultury Senatu Berlińskiego i Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) oraz współpracy z Whitechapel Art Gallery, zaczęła eksperymentować z obiektami ready-made i instalacjami site-specific, a także tematyką przynależności i wyobcowania, która poprzez tło rodzinne stała się jej bliska. W późniejszych latach w ramach działalności artystyczno-społecznej, kierując się misją przywracania człowieczeństwa bezimiennym ofiarom Holokaustu i chcąc urealnić ich historyczne istnienie i unaocznić ich pamięć, zainicjowała układanie tzw. kamieni pamięci – Stolpersteine – w Cochem i Berlinie.
W twórczości artystki istotne okazują się nie tylko tematy, po które sięga, ale także przestrzenie, które wybiera na swoje wystawy. Jej dzieła prezentowane były nie tylko w licznych muzeach w Izraelu, Berlinie, Londynie, Madrycie czy Łodzi, ale także w telawiwskim centrum handlowym, londyńskim pokoju hotelowym oraz w berlińskiej Nowej Synagodze (w 2001 roku).
Najnowsze prace w ramach jej indywidualnej wystawy „Przed obliczem gwiazd Twych białych”, inspirowane zielonymi terenami Miejsca Pamięci KL Plaszow, a prezentowane w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, nabierają dodatkowego kontekstu poprzez oczywiste nawiązanie do trudnej historii Krakowa.
Wystawę Vardy Getzow pt. „Przed obliczem gwiazd Twych białych” zobaczyć można od 6 października 2022 roku w Fabryce Emalia Oskara Schindlera na ul. Lipowej 4. Kuratorką jest dr Dalia Manor.
„Przed obliczem gwiazd Twych białych”. Varda Getzow
7 października 2022 r. – 26 lutego 2023 r.
Otwarcie wystawy: 6 października, godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Kurator wystawy: dr Dalia Manor