Zaproszenie na debatę pt.”Kraków – miasto biesiadnie upadłe?”

0

Opisujemy, dokumentujemy i opowiadamy Kraków. Słuchamy miasta…  to misja strategiczna Muzeum Krakowa. Dotyczy ona także współczesności – historii, która dzieje się na naszych oczach.

Pandemia odcisnęła ogromne piętno na całym świecie. W trakcie trzech kolejnych debat z cyklu Krakowskie kolokwium chcemy porozmawiać o tym, jak Kraków zmienia się pod jej wpływem. Pierwszą rozmowę postanowiliśmy poświęcić branży gastronomicznej – jednej z najboleśniej dotkniętych skutkami pandemii i towarzyszącymi jej obostrzeniami. W Krakowie jest ona pod wieloma względami wyjątkowa w porównaniu z innymi dużymi polskimi miastami, m.in. ze względu na największy ruch turystyczny w Polsce (ponad 14 mln odwiedzających w 2019 r., z tego ponad 3,5 mln turystów z zagranicy) oraz bardzo dużą liczbę studentów. Wynikiem tego jest większa niż w innych miastach Polski koncentracja usług gastronomicznych w dzielnicy śródmiejskiej. W okresie pandemii Kraków, w porównaniu z innymi wielkimi ośrodkami miejskimi w Polsce, ma stosunkowo najtrudniejszą sytuację z uwagi na silne uzależnienie od turystyki (w tym zagranicznej) oraz obecności studentów.

Komu dziś najtrudniej? Oczywiście lokalom gastronomicznym wokół Rynku, które dotąd były nastawione na turystów. Lepiej mają te miejsca, które jeszcze przed pandemią zdobyły sobie stałych, lokalnych klientów. Jednak bez przyjezdnych, zwłaszcza tych z zagranicy, branża gastronomiczna nie poradzi sobie.

Kiedy otworzy się gastronomia? Czy i kiedy wrócą do Krakowa turyści i studenci? Jak wiele lokali zniknie z mapy miasta, ile firm będzie musiało się przebranżowić? W jaki sposób każdy z nas może pomóc krakowskiej gastronomii? Co mogą zrobić władze miasta?

Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy historyka, przedstawicielkę krakowskiego magistratu oraz przedstawicieli środowiska gastronomicznego.

Paneliści:

dr hab. Tadeusz Czekalski, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego,

Katarzyna Gądek, zastępca dyrektora Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa,

Artur Wroński, Restauracja „Chimera”,

Karolina Maria Milczanowska, Haveabite.pl.

Prowadzący:

dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Zapraszamy!









PLACES WORTH YOUR TIME