12. edycja Plebiscytu MediaTory: oto nominowani!

0

Już po raz 12. studenci dziennikarstwa wskażą dziennikarzy i ludzi mediów wyróżniających się w polskim środowisku medialnym. O statuetkę powalczy 44 dziennikarzy, 2 zespoły redakcyjne oraz 2 projekty dziennikarskie. Zwycięzców, których poznamy podczas uroczystej Gali Finałowej 1 grudnia w Auditorium Maximum UJ, wyłoni ponad 10 tysięcy studentów z 23 polskich uczelni.

– Tegoroczna lista nominacji odzwierciedla to, co doceniała i wokół czego skupiała się opinia publiczna w ciągu ostatniego roku. Wszystkie nominowane materiały oraz projekty medialne są dowodem na to, że rzetelność i misja niezmiennie pozostają fundamentem dziennikarskiego warsztatu – mówi Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.

Od ponad dziesięciu lat w ramach Plebiscytu MediaTory najlepszych polskich dziennikarzy wskazują ci, którzy chcą pójść w ich ślady. Doceniają ich w kilku kategoriach: AuTORytet, AkumulaTOR, DetonaTOR, InicjaTOR, ObserwaTOR, NawigaTOR, ProwokaTOR, ReformaTOR oraz TORpeda. Wśród nominowanych znajdziemy między innymi reportaże, tytuły prasowe, programy telewizyjne, audycje radiowe, teksty publicystyczne i projekty tworzone przez nowo powstałe zespoły redakcyjne.

W wielu wypadkach studenci docenili nie tylko pojedyncze materiały, ale i całą pracę, jaką od września 2017 roku wykonali poszczególni dziennikarze. Na liście nominacji nie zabrakło materiałów, które odbiły się szerokim echem nie tylko w ogólnopolskich mediach.

Jak co roku najważniejszym wyróżnieniem w Plebiscycie jest tytuł otrzymywany w kategorii AuTORytet. Zdobywcy tej nagrody to dziennikarscy mistrzowie, od których studenci chcą i mogą uczyć się najwyższych standardów w swojej profesji. Każdy z głosujących ma możliwość wskazania postaci, której działalność kształtuje jego wizję “dziennikarstwa najwyższej próby”. Statuetkę otrzyma dziennikarz o dorobku cieszącym się największym poważaniem głosujących.

Pełna lista dziennikarzy i materiałów nominowanych w Plebiscycie wraz z uzasadnieniem jest dostępna w załączonym dokumencie oraz na www.mediatory.pl

***
Organizatorami 12. edycji Plebiscytu są:

Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem Plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński.

 

9.10.2018 r.
Informacja prasowa
Lista nominowanych w 12. edycji Plebiscytu MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie
___________________________________________________________________________
Kategoria TORpeda – w której nagradzamy reporterów za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać.

a) Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki [Dziennik Gazeta Prawna]
Za odkrycie procederu importu antracytu z Donbasu przez Rosję do Polski. Za bieżące monitorowanie sprawy i natychmiastowe informowanie o jej nowych wątkach. Za rozbudowaną serię artykułów dotyczących problemu, przekrojowe publikacje i analizy dokumentów, które doprowadziły do nałożenia sankcji na firmy importowe przez Stany Zjednoczone.

b) Michał Kolanko [Rzeczpospolita]
Za rzetelne przekazywanie informacji dotyczących sytuacji na polskiej scenie politycznej. Za każdorazowe zaangażowanie w pracę nad materiałem i obecność w centrum wydarzeń. Za śledzenie faktów związanych z nowelizacją ustawy o IPN, zadawanie trudnych pytań i relacje wzbogacone o syntetyczne komentarze.
c) Grzegorz Łakomski [Ujawniamy nową instrukcję HEAD. Ekspert: dokument napisany według najgorszych wzorców, Wirtualna Polska]
Za zdemaskowanie projektu dokumentu dotyczącego organizacji lotów rządowych samolotów, który MON utrzymywał w tajemnicy. Za dogłębną analizę instrukcji planowania lotów „HEAD” i wykazanie zawartych w niej błędów. Za niezłomność i szybkość w docieraniu do informacji dotyczących niepokojących procedur związanych z lotami VIP.

d) Paweł Pieniążek
Za szybkość, odwagę i wytrwałość w pożądaniu za informacją. Za jedyne w Polsce bieżące relacje reporterskie dotyczące zapomnianej przez polskie media wojny w Syrii i jej skomplikowanej sytuacji geograficzno-politycznej. Za systematyczne przekazywanie
9.10.2018 r.
Informacja prasowa
kluczowych dla konfliktu informacji, przy wykorzystaniu nie tylko tradycyjnych kanałów przekazu, ale i mediów społecznościowych.

e) Dawid Serafin [Onet]
Za dotarcie do informacji w sprawie Roberta J., która została nazwana największą zagadką w historii polskiej kryminalistyki. Za rzetelne dziennikarskie śledztwo dotyczące zabójstwa i oskórowania studentki sprzed 19 lat. Za dotarcie do świadków wydarzeń, którym próbowano przypisać brutalną zbrodnię i reportaż, będący efektem ponad rocznej pracy nad sprawą.
Kategoria ObserwaTOR – w której nagradzamy reportażystów za prawdziwe opowieści z innego – choć często bliskiego nam – świata.

a) Tomasz Grzywaczewski „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”
Za opowieść o codziennym życiu w tzw. państwach nieuznawanych. Za oddanie panującej w odwiedzonych miejscach atmosfery przez opisanie jej z perspektywy mieszkańców republik postsowieckich, które według społeczności międzynarodowej nie mają racji bytu. Za przybliżenie sytuacji polityczno-społecznej w reportażu o marzeniach mieszkańców państw nieuznawanych.

b) Jacek Hołub „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”
Za reportaż o samotności, zwątpieniu i bezwarunkowej miłości. Za oddanie głosu matkom niepełnosprawnych dzieci i poruszającą opowieść o trudzie życia codziennego. Za spojrzenie na kwestię niepełnosprawności dziecka z punktu widzenia jego opiekuna i streszczenie tragicznych dylematów w historiach swoich bohaterek.

c) Marek Sygacz „Rakka” [Polsat News]
Za bycie jednym z pierwszych polskich dziennikarzy, relacjonujących walkę o syryjską Rakkę. Za reportaż o wyniszczającej sile wojny i próbach uwolnienia miast z rąk dżihadystów. Za rozmowy o sensie walki i nieludzkich metodach stosowanych przez Państwo Islamskie. Za podejmowanie ryzyka i realizację unikalnych ujęć w strefie objętej konfliktem.

d) Ewa Winnicka „Był sobie chłopczyk”
Za reporterskie śledztwo w sprawie dwuletniego Szymona, którego śmierć rodzice ukrywali przez dwa lata. Za dokonanie szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, które w roku 2010 w Będzinie zakończyły się tragedią, bez epatowania emocjami. Za ukazanie od środka systemu działań śledczych, policji i prokuratury, a także instytucji pomocy społecznej.

e) Ilona Wiśniewska „Lud. Opowieści z grenlandzkiej wyspy”
Za opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych wycinków świata i przekrojowe ukazanie życia na dalekiej Północy. Za poświęcenie i rzeczywistą obecność w życiu swojego bohatera, a także uważne wysłuchanie jego historii. Za zachowanie obiektywizmu w opisie i przełamanie stereotypu odciętej od cywilizacji Grenlandii.
Kategoria NawigaTOR – w której nagradzamy publicystów, dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą.

a) Katarzyna Borowiecka, ABC Popkultury – zestaw powiększony [Polskie Radio Trójka] Za audycję, która popkulturę ukazuje zawsze w kontekście istotnych zjawisk społecznych. Za poważne podejście do tematów związanych z tzw. kulturą niską. Za interesujące analizy prowadzone na antenie w towarzystwie zaproszonych do studia specjalistów. Za traktowanie zjawisk popkultury na miarę utworów kultury wysokiej.

b) Artur Domosławski [Polityka]
Za publikacje dotyczące bieżących spraw Ameryki Łacińskiej w kontekście społecznym i politycznym. Za przybliżanie oblicza kryzysu w Wenezueli, o którym świat nie chce dziś mówić. Za poruszanie i wyjaśnianie nieznanych dotychczas w polskich mediach wydarzeń z odległej części świata.

c) Marcin Makowski [Do Rzeczy]
Za cykl wywiadów dotyczących polskiego życia politycznego i społecznego. Za aktualną wobec bieżących wydarzeń tematykę i adekwatnie dobranych rozmówców. Za celnie stawiane pytania, które wymuszając na rozmówcy wyczerpującą odpowiedź, prowadzą do udzielenia odpowiedzi na ważne dla społeczeństwa polskiego kwestie.

d) Michał Okoński [Tygodnik Powszechny]
Za inspirujące teksty publikowane podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Za barwne i dogłębne komentarze mundialowych wydarzeń, wyróżniające się na tle masy sztampowych relacji i zapowiedzi meczów. Za najwyższą jakość sportowej publicystki i przybliżanie sylwetek piłkarzy, trenerów oraz innych bohaterów piłkarskiego świata.

e) Patryk Słowik [Dziennik Gazeta Prawna]
Za monitorowanie przebiegu zdarzeń dotyczących afery reprywatyzacyjnej. Za analizy i śledztwa, które ułatwiają czytelnikowi zrozumienie zawiłych, prawniczych zależności, jakie niesie za sobą sprawa zwrotu kamienic. Za wierność faktom i zachowywanie zdrowego, dziennikarskiego obiektywizmu.
Kategoria AKUMULATOR – w której nagradzamy dziennikarzy za optymistyczny przekaz w mediach i ładowanie nas pozytywną energią.

a) Tomasz Broda, Zrób sobie… [Wprost]
Za stworzenie satyrycznej rubryki, która odbiega od schematu znanego z innych tygodników. Za niebanalnie banalną instrukcję „jak zrobić sobie maskotkę polityka” i kreowanie pozytywnego przekazu w mediach, wyróżniającego się formą i treścią. Za kreatywne urozmaicanie społeczno-politycznego tygodnika i rozbawianie jego czytelników.

b) Michał Janczura [TOK FM]
Za felietony piłkarskie, które w swojej oryginalnej formie prezentują Mundial od zaplecza. Za kreatywność, wiedzę oraz dystans do piłkarskiego światka ukazany za pośrednictwem materiałów wideo. Za zachowanie obiektywizmu w mundialowym szaleństwie i oryginalne przekazywanie emocji towarzyszących piłkarzom. Za humor oraz prawdziwie sportową pasję, przenikającą przez ekran.

c) Jacek Laskowski [TVP Sport]
Za pełne emocji komentowanie Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Za trafne, również krytyczne, uwagi o występie Polaków na Mundialu. Za inteligentną zabawę słowem oraz humor, podkreślające atmosferę na boisku. Za przekazywanie sportowych emocji prosto do serc kibiców.

d) Movie się [Filmweb]
Za porywające dyskusje o wydarzeniach istotnych dla świata kina i trafne podsumowania imprez filmowych. Za merytoryczną krytykę oraz profesjonalne recenzje najważniejszych pozycji filmowych we współczesnej kulturze.. Za pasję, która ładuje odbiorców pozytywnymi emocjami.

e) Andrzej Sołtysik As w kinie [Meloradio]
Za audycję, która przybliża słuchaczom obraz światowego kina. Za fachowość, profesjonalizm i branżową wiedzę. Za interesujące rozmowy o świecie filmu i najnowszych premierach kinowych. Za udowodnienie, że stworzenie filmowej atmosfery przez radiowy mikrofon jest możliwe.
Kategoria PROWOKATOR – w której nagradzamy ludzi mediów za decyzje, które dają nam do myślenia.

a) Renata Grochal „Afera pedofilska w Słupsku – czego nie zrobił Robert Biedroń” [Newsweek]
Za dziennikarskie śledztwo i opisanie prób ukrycia skandalu pedofilskiego przed policją i prokuraturą przez najbliższych współpracowników prezydenta Słupska. Za naświetlenie sprawy pedofilii, w nadzorowanym przez ratusz ośrodku kultury, którą urzędnicy próbowali zamieść pod dywan. Za poruszenie tematu zaniedbań, jakich dopuszczają się samorządowcy.

b) Szymon Jadczak, „Piłka nożna i gangsterzy” [Superwizjer TVN]
Za materiał ukazujący kulisy funkcjonowania klubu sportowego Wisła Kraków i jego powiązań ze środowiskiem przestępczym. Za udowodnienie, że w krakowskim klubie pracowali przestępcy oraz że piłkarze i koszykarze wspierali przed meczem postrzelonego kibola. Za odwagę i wytrwałość w pracy nad niebezpiecznym tematem i sprowokowanie dyskusji o przestępczych patologiach w polskim środowisku piłkarskim.

c) Piotr Maciążek i Jakub Wiech „Zagadka Piotra Niewiechowicza – jak wymyślony ekspert publikował teksty, zdobywał niejawne informacje o Baltic Pipe i obnażał słabość państwa” [Energetyka24]
Za dziennikarską prowokację, w której autorzy zastosowali postać fikcyjnego eksperta, ujawniając tym samym słabość i nieudolność państwa polskiego wobec narzędzi wojny informacyjnej. Za zwrócenie uwagi na fakt, że w tak ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, politycy, eksperci i dziennikarze nie pozostają wystarczająco czujni.

d) Adrianna Rozwadowska, cykl tekstów o firmie Amazon [Gazeta Wyborcza]
Za wypowiedzenie wojny gigantowi, jakim jest firma Amazon, w imieniu wykorzystywanych przez korporację pracowników. Za odwagę i nieustępliwość w opisywaniu warunków pracy i strategii działania firmy. Za opisanie, jak wielkie firmy próbują wpływać na dziennikarzy, którzy podejmują niewygodny dla korporacji temat.

e) Rafał Woś „Lewico, czas na współpracę z PiS. Trzeba budować z Kaczyńskim demokratyczny socjalizm” [Gazeta.pl]
Za sprowokowanie społeczeństwa, dziennikarzy i polityków do podjęcia dyskusji na temat polskiej sceny politycznej. Za odważne ujęcie tematu i zmuszenie czytelników do refleksji nad własnymi poglądami. Za dążenie do budowania otwartej postawy społeczeństwa. Za ukazanie kondycji, w jakiej znajdują się dzisiaj polskie media.

Kategoria DETONATOR – w której nagradzamy dziennikarzy za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów.

a) Andrzej Gajcy i Andrzej Stankiewicz, „Amerykańskie sankcje wobec polskich władz” [Onet]
Za dotarcie do dokumentów pokazujących potężny kryzys w relacjach polskiego rządu z Amerykanami wywołany przyjęciem ustawy o IPN. Za szybką i rzetelną analizę przesłanek świadczących o napiętym stosunku między Polską a Stanami Zjednoczonymi, które MSZ starało się zatuszować. Za czujne monitorowanie kontaktów bilateralnych i stawianego przez USA ultimatum.

b) Grzegorz Głuszak [25 lat za niewinność. Sprawa Tomasza Komendy, Uwaga! TVN, Superwizjer TVN]
Za reportaż o Tomaszu Komendzie, który został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo 15-latki. Za ujawnienie wstrząsających szczegółów jego 18-letniego pobytu w więzieniu. Za zwrócenie uwagi na problem nadużywania władzy przez funkcjonariuszy policji i prokuratury. Za długoletnią pracę nad sprawą i dążenie do odkrycia prawdy.

c) Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, „GetBack zaglądał nam w PESEL” [Rzeczpospolita]
Za ustalenie faktów dotyczących udostępnienia w 2015 roku chronionych danych osobowych prywatnej spółce GetBack. Za ujawnienie, że firma windykacyjna w nielegalny sposób otrzymała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wrażliwe dane w celu weryfikacji adresów swoich dłużników. Za konsekwentne zajmowanie się sprawą i odkrywanie kolejnych nieprawidłowości w działalności spółki.

d) Bertold Kittel, Anna Sobolewska, Piotr Wacowski [Polscy neonaziści, Superwizjer TVN]
Za wniknięcie w środowisko polskich neonazistów i nagłośnienie działań członków stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”. Za rejestrację nagrań, na których fanatycy oddają cześć Adolfowi Hitlerowi i przebierają się w mundury Wehrmachtu. Za odwagę i wywołanie społecznej dyskusji nad tym, gdzie istnieje granica swobodnego wyrażania poglądów.

d) Katarzyna Włodkowska, „Baletowa szkoła przemocy. “Tato, oni mnie tam bili” [Duży Format, Gazeta Wyborcza]
Za ujawnienie szokujących kulis zajęć prowadzonych w warszawskiej szkole baletowej. Za dotarcie do ofiar akceptowanej przez lata przemocy, która w kilku przypadkach doprowadziła do aktów samobójczych. Za wywołanie reakcji środowiska i dyskusji o psychicznych skutkach obsesyjnej dyscypliny.

Kategoria REFORMATOR – w której nagradzamy reporterów za materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem.
a) Anna Golus „Kopiuj, wklej, przylej” [Tygodnik Powszechny]
Za odkrycie, że kandydatka PiS na Rzecznika Praw Dziecka dr Sabina Zalewska w swoich publikacjach plagiatowała innych autorów. Za wnikliwą pracę dziennikarską, która poskutkowała rezygnacją kandydatki z ubiegania się o funkcję RPD oraz wszczęciem postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

b) Justyna Kopińska „Pedofilia w Kościele. Ksiądz gwałcił 13-latkę. Nadal odprawia msze” [Duży Format, Gazeta Wyborcza]
Za wstrząsający reportaż, który przyczynił się do ustanowienia historycznego precedensu w postaci odszkodowania i dożywotniej renty dla ofiary księdza-pedofila. Za nagłośnienie sprawy 13-letniej dziewczynki, miesiącami więzionej i gwałconej przez duchownego. Za ponowne zwrócenie uwagi problem pedofilii w kościele i nieustępliwość w dążeniu do sprawiedliwości.

c) Paweł Ławiński, Marcin Wyrwał, Edyta Żemła, cykl publikacji o nieprawidłowościach w Żandarmerii Wojskowej [Onet]
Za cykl materiałów o nieprawidłowościach w Żandarmerii Wojskowej, który przyczynił się do zmian kadrowych w polskiej armii. Za bezkompromisowe ujawnianie mobbingu oraz molestowania seksualnego żołnierek. Za obnażenie fałszowania dokumentów wśród najwyższych rangą członków armii. Za zaangażowanie i upór w dążeniu do prawdy.

d) Janusz Schwertner „Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce” [Onet]
Za ujawnienie mobbingu w krakowskim Stowarzyszeniu „Wiosna” i dotarcie do byłych pracowników Szlachetnej Paczki, którzy doznali przemocy psychicznej z rąk przełożonego. Za głośną publikację, która mimo nacisków na redakcję, ujrzała światło dzienne i doprowadziła do rezygnacji księdza Jacka Stryczka z funkcji prezesa Stowarzyszenia.

e) Tomasz Sekielski „Człowiek, który wiedział za dużo” [Teoria Spisku, Fokus TV]
Za rzucenie nowego światła na sprawę tajemniczego zabójstwa Alicji i Piotra Jaroszewiczów sprzed dwudziestu sześciu lat. Za trudną pracę dziennikarską, która doprowadziła do ponownego wszczęcia śledztwa przez prokuraturę. Za nieustępliwość w poszukiwaniu sprawiedliwości.
Kategoria INICJATOR – w której nagradzamy dziennikarzy za wyjście poza kanony tradycyjnego dziennikarstwa.

a) Rafał Gębura, „7 metrów pod ziemią”
Za znalezienie przystępnej formy dla opowieści o problemach jednostki. Za rozmowy o niewygodnej prawdzie, z którą mogą się utożsamiać odbiorcy materiałów. Za poruszanie problemów społecznych w rozmowie ze zwykłym bohaterem i udowadnianie, że rzetelne treści można tworzyć na różnych platformach.

b) Rafał Hetman [Outriders]
Za umiejętne połączenie w technice reportażu multimedialnego treści i formy. Za kreatywne podejście do prezentacji istotnych problemów społecznych współczesnego świata. Za innowacyjne wprowadzenie reportaży multimedialnych do formatu społecznościowych stories bez szkody dla treści materiału.

c) Non/fiction – nieregularnik reporterski
Za promowanie niezależnego dziennikarstwa i stworzenie nowej przestrzeni dla publikacji i dyskusji młodych twórców. Za innowacyjną formę, wieloaspektowe spojrzenie na tematy przewodnie oraz angażowanie odbiorców w tworzenie magazynu na każdym etapie cyklu wydawniczego. Za neutralność i utrzymywanie niekomercyjnego charakteru pisma.

d) Redakcja Onet, 96 wspomnień
Za utworzenie portalu smolensk.onet.pl w całości poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej. Za przeprowadzenie 96 rozmów z rodzinami i bliskimi ofiar, w których nie ma miejsca na dyskusje polityczne i konflikty. Za innowacyjną formę i promowanie stawiania bohatera na pierwszym miejscu. Za oryginalne i godne podziwu uczczenie pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

e) Pismo. Magazyn Opinii
Za stworzenie miejsca, w którym o zjawiskach współczesności i trendach kształtujących społeczeństwa pisze się w przystępny, a jednocześnie wnikliwy i merytoryczny sposób. Za poruszanie istotnych tematów z wielu dziedzin w neutralnym tonie i w różnych formach. Za przykład wiary w misję dziennikarską, zrozumienie potrzeb odbiorców i zachęcanie czytelnika do refleksji.

PLACES WORTH YOUR TIME