Artystyczna rezydencja Marii Sławek

0

Inaugurując 73. sezon artystyczny Filharmonia Krakowska przystąpiła do projektu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta-rezydent”. Program ma na celu wsparcie promocyjne oraz prezentację młodych polskich wykonawców, którzy dzięki rezydencjom staną się bardziej rozpoznawalni w życiu muzycznym i zyskają szansę na zintensyfikowanie swojej działalności koncertowej. Artystą-rezydentem Filharmonii Krakowskiej została znakomita skrzypaczka młodego pokolenia, Maria Sławek, która wystąpi jako solistka najbliższych koncertów w piątek 19 stycznia o godz. 19.30 i w sobotę 20 stycznia br. o godz. 18.00. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Łukasz Borowicz.

W programie koncertów utwory Aleksandra Tansmana, Siergieja Prokofiewa i Nikołaja Czeriepnina, kompozytorów, którzy na pewnym etapie skierowali swoje drogi twórcze w stronę Paryża – europejskiego centrum kultury, szczególnie w pierwszej połowie XX wieku. Tansman – autor prezentowanych dla Krakowskiej publiczności Czterech tańców na orkiestrę symfoniczną, przeniósł się do Francji pod koniec 1919 roku i tam rozpoczął swoją międzynarodową karierę muzyczną. Podobnie Prokofiew, który w Paryżu poznał francuskiego skrzypka Roberta Soetensa – pierwszego wykonawcę partii solowej II Koncertu skrzypcowego g-moll. W tym właśnie utworze w charakterze solistki usłyszymy Marię Sławek. Nikołaj Czeriepnin na zamówienie Sergiusza Diagilewa, twórcy paryskich Baletów Rosyjskich, skomponował zaś Narcyza i Echo w oparciu o Metamorfozy Owidiusza. Kompozycją tą zamknięty zostanie program najbliższych koncertów.

Bezpośrednio po piątkowym koncercie w Sali Złotej odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Wariacje” autorstwa Małgorzaty Flis. Artystka, absolwentka Krakowskiej ASP, na co dzień maluje akwarelą, pastelami i olejno, tworzy także grafikę projektową oraz ilustracje książkowe, szczególnie do wydawnictw nutowych oraz podręczników muzycznych. Wystawa „Wariacje” jest kolejną w jej twórczości transformacją muzyki na plastyczne znaki, czyli połączeniem dwóch pasji – muzyki i malarstwa, które mają wiele cech wspólnych: rytm, barwę, charakter i nastrój. Ekspozycję prac artystki oglądać będzie można do końca lutego 2018 roku.

Bilety: 50-30 zł
Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

PLACES WORTH YOUR TIME