CZERWONY DWÓR DAWNIEJ I DZIŚ

0

„Czerwony Dwór dawniej i dziś” to tytuł wykładu dr Zbigniewa Moździerza, który odbył się w Centrum Kultury Rodzimej przy ul. Kasprusie 27 w Zakopanem w poniedziałek, 1 października i poświęcony był historii zabytkowej zakopiańskiej willi. Wydarzenie połączone z prezentacją multimedialną zgromadziło liczną publiczność i stało się pretekstem do niezwykłej podróży w czasie. To kolejny z „Wieczorów w Czerwonym Dworze”, na które zapraszają w pierwsze poniedziałki każdego miesiąca Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Willa została zaprojektowana, a następnie wybudowana w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja (bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza) dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego, który był fundatorem pierwszego domu w stylu zakopiańskim, willi „Koliba”. Realizując inwestycję Wojciech Roj otrzymał pełną aprobatę twórcy stylu zakopiańskiego.

Nie zabrakło podczas spotkania licznych ciekawostek związanych z historią budynku. Zainteresowani mogli dowiedzieć się m.in., że – wbrew powszechnej opinii – pierwsze pokrycie dachowe zakopiańskiej willi nie było gontem lecz dachówką ceramiczną, a na przełomie lat 20. i 30. XX wieku Czerwony Dwór należał do najnowocześniejszych pensjonatów w Zakopanem. Wyposażony w elektryczność, wodociąg i telefon, a także bieżącą ciepłą i zimną wodę w każdym pokoju, o czym donosiła reklama zamieszczona w „Tygodniku Ilustrowanym” w 1930 roku.

Z historią Czerwonego Dworu związane są nazwiska wybitnych Polaków, m.in. Artura Rubinsteina, Stefana Żeromskiego, Karola Szymanowskiego, Witkacego, Jacka i Rafała Malczewskich. O historii tego niezwykłego miejsca pisze dr Zbigniew Moździerz w książce pt. „Willa Czerwony Dwór w Zakopanem”. To wyjątkowe wydawnictwo mogą Państwo nabyć podczas odwiedzin w Czerwonym Dworze.

Dr Zbigniew Moździerz jest wieloletnim pracownikiem naukowym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i konserwatorem zabytków architektury, autorem licznych publikacji z historii architektury, a także książek poświęconych m.in. takim zakopiańskim zabytkom jak „Koliba”, czy Dom „Pod Jedlami”. Zbigniew Moździerz jest również twórcą programów konserwatorskich dla remontowanych obiektów zabytkowych w Zakopanem i na Podhalu, w tym programu konserwatorskiego willi „Czerwony Dwór”.

Jak podkreśliła Maria Frączysta – gospodyni „Wieczoru w Czerwonym Dworze” – dorobek naukowy Zbigniewa Moździerza oraz jego wkład w renowację zabytkowej zakopiańskiej willi pozwalają otworzyć serce na historię tego miejsca.

„Wieczory w Czerwonym Dworze” dedykowane są historii Zakopanego oraz znamienitym postaciom zakopiańczyków i osób związanych z naszym miastem i Podhalem. Tematem przewodnim kolejnego, listopadowego „Wieczoru” będą „Zaduszki literackie”.









PLACES WORTH YOUR TIME