Dziedzictwo najbardziej kłopotliwe? – spotkanie z cyklu Złap dystans

0

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z cyklu Złap dystans poświęcone książce Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce, z udziałem prof. Hanny Grzeszczuk-Brendel, prof. Jacka Purchli oraz prof. Roberta Traby, z którymi będzie rozmawiał Michał Olszewski.

Transmisja wydarzenia będzie dostępna w czwartek, 11 lutego o godz. 19.00 na profilu MCK na Facebooku.

Dziedzictwo bywa kłopotliwe, o czym zaświadczają najlepiej były obóz koncentracyjny Auschwitz czy Pałac Kultury i Nauki. Największy jednak kłopot mamy z tym, co pozostawiła w naszym kraju Trzecia Rzesza. Jak złożona jest to kwestia, pokazuje najnowsza książka Międzynarodowego Centrum Kultury. I dostarcza najpełniejszego jak dotąd, nierzadko zaskakującego przeglądu tych „źle urodzonych” budowli.

Teren dzisiejszej Polski to również obszar wielkiego przestrzennego eksperymentu, jakim było stworzenie niemieckiej Lebensraum. Eksperymentu zakrojonego we wszystkich architektonicznych skalach: od „wzorcowej prowincji” przez „idealne niemieckie miasto na Wschodzie” po „wzorcową wioskę” i „modelowe mieszkanie dla niemieckiej rodziny”. Inaczej realizowano go na ziemiach należących przed wojną do Niemiec, a inaczej na obszarach podbitej Rzeczypospolitej, które albo włączono bezpośrednio do Rzeszy, albo utworzono z nich Generalne Gubernatorstwo. O ile w Gdańsku, Szczecinie czy Wrocławiu nazistowska architektura nie dziwi, o tyle jej obecność w Ciechanowie, Pułtusku czy na Wawelu może zaskakiwać.

 









PLACES WORTH YOUR TIME