DZIEŃ WĘGIERSKI W KRAKOWIE w ramach IMAGO Festiwal

0

DZIEŃ WĘGIERSKI W KRAKOWIE

w ramach IMAGO Festiwal

11 SIERPNIA 2018 r.

Po raz czwarty w tym roku na Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej IMAGO wezmą udział również Węgry w dniu 11 sierpnia 2018 roku.

Z okazji Dnia Węgierskiego postaramy się aby mieszkancy Krakowa poznali węgierskie tańce i muzykę ludową oraz współczesną. Węgierską kulturę w tym roku zaprezentuje miasto Nyíregyháza, towarzyszyć im będą artyści z Debreczyna wbogacając tym samym program.

Wraz z zaprezentowaniem miasta Nyíregyháza Konsulat Generalny Węgier w Krakowie zaprasza wszystkich serdecznie do zapoznania się z kulturą węgierską oraz do odwiedzenia stoisk rzemieślników i wystawców produktów węgierskich.

Program Dnia Węgierskiego:

12.00               Uroczyste otwarcie Dnia Wegierskiego –

– powitanie organizatora festiwalu, pana Józefa Spiszaka,

– powitanie pana dr. Ferenc Kovács, prezydent miasta Nyíregyháza,

– powiatnie pani dr. Diána Széles, pani wiceprezydent miasta Debrecen

Wystep zespolu Polsko-Węgierski Chór „Dalárda” z Nyíregyházy

13.00                          Ludowy Zespół Muzyczny Szikes z Nyíregyházy

13.30               Studio Tańca Feeling z Debreczyna           

14.00               Zespół Pieśni i Tańca Nyírség przy akompaniamencie Ludowego Zespołu Muzycznego Szikes z Nyíregyházy

15.00               Wędrowałem aż do dziś – Koncert akustyczny muzyki światowej – Ticiána Kazár i Tamás Combo z Nyíregyházy

16.00                          Studio Tańca Feeling  i R&B Dance Team Hip Hop Szkoła Tańca z Debreczyna

17.00               Zespół Muzyczny Doublée Troublée z Debreczyna

17.30               Studio Tańca Feeling  z Debreczyna

18.30                          Zespół Pieśni i Tańca Nyírség przy akompaniamencie Ludowego Zespołu Muzycznego Szikes z Nyíregyházy

19.30               Zespoły: Folk fusion Band & LifeStyle z Nyíregyházy

Opis zespołów:

Polsko-Węgierski „Dalárda” z Nyiregyházy

W rzeczywystości jest chórem kameralnym mieszanym, ponieważ składa się z kobiet i mężczyzn, oraz z Polaków  żyjacych na Węgrzech i Węgrów , którzy sympatyzują się z Polakami.

Nazwa „Dalárda „w języku węgierskim oznacza grupę ludzi, którzy dobrowolnie, radośnie śpiewają wspólnie, żeby  to śpiewanie sprawiało radość sobie i słuchaczom.

Ich celem jest,  poprzeż nauczaniem sie i śpiewanie utworów i piosenek, zblizenie  do siebie kulturę polską i węgierską, oraz  przedstawienie w  jak w najszerszym  gronie ludzi na Węgrzech i w kraju macierzystym cześć życia polonii węgierskiej.

Chór kameralny w tym roku obchodzi jubileusz 7 letniej dzialalności.

W ich repertoarze są: polskie piosenki ludowe przepisane na chórów, polskie melodie góralskie, polskie utwory chóralne , utwory sakralne, oraz wegierskie piosenki ludowe i chóralne.

Podczas swojej działalności występowali w wielu miejscach polskich, jak Rzeszów, Albigowo, Wysoka, a także na węgrzech, jak Budapest, Eger, Miskolc, Solnok, Sarospatak, Mad.

W poprzednim okresie ze swojej dzialalnosci wydali 2 płyty CD.

W roku 2016 (Węgierski Związek Chórów , Zespołów muzycznych i Zespolów ludowych )

pracę  chóru  uznal i honorowali   srebną kwalifikacją.

Dyrygentem chóru jest :   Pappné Szabó Ella emerytowana dyrektorka Szkoły Muzycznej w Nyiregyhazie, kto za swoją dzialalność została oznaczona „Państwowym Złotym Krzyżem Zasługi.”

Akompaniatorka: Dr. Széles Csabáné Dvorszki Magdolna, kto też jest emerytowaną nauczycielką i korepetytorem fortepianu, i za swoją działalność odznaczona została odznaką

„ Złotej Katedry. „

Na klarnecie i tarogato akompaniuje: Martynowszki Istvan

Zespół Szikes (Nyíregyháza):

Członkowie:

Orosz Sándor – skrzypce, cytra

Mózer Csaba – cymbały, altówka, koboz

Könczei Bálint – altówka, akordeon, perkusje

Bíró István – kontrabas, flety

Stały członek zespołu na instrumentach dętych: Terék József

oraz stały gracz zespołu na drugich skrzypcach: Samu Zoltán.

Kapela Szikes z Nyíregyházy wyznaczyła swój cel w zapoznaniu się w sposób możliwie jak najgruntowny z materiałami instrumentalnymi i wokalnymi obszarów węgierskojęzycznych Doliny Karpackiej, oraz w ich zapoznaniu z publicznością. Kapela w okresie jej 24 letniego istnienia prezentowała się w niemal każdym kraju Europy. Członkowie są uczestnikami regularnych kolekcjonowań muzyki ludowej. W ich repertuarze figurują kolekcjonowane przez nich liczne zestawienia muzyczne. Dźwięk zespołu oparty jest na instrumentach smyczkowych.

Skrzypce, altówka, kontrabas są uzupełnione z cymbałami.  Oprócz tego występują aranżacje charakterystyczne na dany rejon. Odpowiednio możemy usłyszeć instrument, jak klarnet, tarogato,  gardon, koboz, flety czy bęben.

ZESPÓŁ TAŃCA NYÍRSÉG (Nyíregyháza)

Zespół Tańca Nyírség wielokrotnie zakwalifikował się na ZESPÓŁ WYBITNY, jest laureatem licznych festiwali krajowych i zagranicznych (Dijon: srebrny medal; Büyükçekmece: Brązowy Medal; Bursa: Srebrny Medal), jest stałym uczestnikiem krajowych i zagranicznych festiwali zawodowych.
DZiałalność zespołu tanecznego Nyírség stała się narodową wartością dla Depozytu Wartosci Osady Nyíregyháza. Dyplom związany z tym wydarzeniem został przekazany zespołowi w 2015 roku. Towarzystwo przywiązuje dużą wagę do promowania w kraju i na całym świecie skarbu tańców ludowych i muzyki ludowej Węgier i Kotliny Karpackiej, a również z miłością zbiera i przetwarza niezrównane bogactwo materiału tanecznego węższej ojczyzny – województwa Szabolcs-Szatmár-Bereg! Istotnym celem zespołu jest zapoznanie reprezentowanych przez niego wartości z publicznością lokalną i krajową, a także prezentacja niezrównanego bogactwa skarbu folkloru węgierskiego innym narodom, dlatego tak chętnie biorą udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych! Taniec ludowy jest determinującym elementem życia zespołu, jego skupiającym materiałem! Tańce zebrane ze źródeł autentycznych, nauczone i odtworzone otrzymują ich ostateczną formę w sali prób i ewoluują się w spektaklach teatralnych! Najważniejszym jednak jest kultywowanie i przekazanie reprezentowanej przez nich tradycjy społecznościowych, jak i uszlachetniająca duszę i trenująca ciało funkcja tańca oraz wartość artystyczna choreografii i spektakli teatralnych. Członkowie zespołu to młodzież miejska, niektórzy z nich z pochodzeniem wiejskim. Licealiści, studenci, nauczyciele tańca ludowego oraz młodzi ludzie „cywilnego” zawodu gromadzą się w godzinach wieczornych poto, aby poświęcić większość swojego ograniczonego czasu wolnego zorganizowanej grupowej formie nauczania indywidualnych węgierskich tańców ludowych w Zespole Tańca Nyirség! Zespołowi towarzyszy orkiestra SZIKES. Towarzystwo świętowało swoje 40-lecie w 2014 roku!

Dyrektor artystyczny:            Demarcsek György, laureat nagrody Csokonai, Wieczysty

                                               Tańcerz Złotej Ostrogi, Młody Mistrz Sztuki Ludowej

Kierownicy prób:                   Éder Róbert, Młody Mistrz Sztuki Ludowej

Bohács Gitta, Tańcerz Złotej Perły, Młody Mistrz Sztuki Ludowej

Strona internetowa:www.nyirsegtanc.hu

Facebook:https://www.facebook.com/Ny%C3%ADrs%C3%A9g-T%C3%A1ncegy%C3%BCttes-169637539914227/ 

Studio Tańca Feeling (Debrecen)

Studio Tańca Feeling zostało założone w 2002 roku, aktualnie jest jedną z największych formacji w Debreczynie. Jego tancerze są stałymi wykonawcami wielu zagranicznych tras koncertowych, parad i imprez na wysokim poziomie, którzy zawsze robią wrażenie na widzach swoim wyjątkowym, niepowtarzalnym wyglądem i kolorowymi strusimi ozdobami. Bez względu na grupę wiekową zespołu (od tych najmłodszych po starszych) mogą występować zarówno zespołowo jak i w duetach choreograficznych na Mistrzostwach Węgier i Europy, na których zdobyli już kilka tytułów mistrzowskich i specjalne nagrody.
Są stałymi uczestnikami największego festiwalu ich rodzinnego miasta – Karnawału Kwiatów w Debreczynie (20 sierpnia).

Wędrowałem aż do dziś – E máig vándoroltam (Nyíregyháza)

Materiał muzyczny Tamása Combo bazuje na charakterystycznych cechach powszechnej kultury muzycznej oraz na węgierskich tradycjach ludowych. Punktem wyjściowym jest autentyczna muzyka ludowa, lecz miłośnikom muzyki klasycznej, a nawet muzyki lekkiej zapewnia unikalne, wyjątkowe przeżycie muzyczne.

Folkfusion Band&LifeStyle (Nyíregyháza)

Folkfusion Band został założony w 2006 roku w Nyíregyháza. Obecnie jest jedynym zespołem w stylu Rida-rock w Europie. Na początku głównym kierunkiem uderzenia była modernizacja tradycyjnej muzyki ludowej, a póżniej z pojawieniem się coraz to więcej muzyków w zespole, wytworzył się ich czysty, niepowtarzalny styl, który na dzień dzisiejszy  stał się znakiem towarowym orkiestry. Prowadzimy sklep muzyczny wielobranżowy, w którym nawet w obrębie jednej piosenki mogą wystąpić ciężkie solówki gitarowe, dowcipne wkłady rap, tematy odlotowe lub motywy ludowe.

Członkowie LifeStyle, Attila Májer (Feezy) oraz Attila Marx (Rampage) założyli duet w roku 2011. Prezentują się w stylach Hip-Hop i Rap a ich talenty błyszczały już na wielu estradach. Byli gośćmi licznych kanałów telewizijnych i audycji radiowych. Duetowi towarzyszył zespół na koncertach, teraz możecie usłyszeć kilka piosenek z tej sesji.

PROMOCJA Debrecen:

W ramach Dnia Węgierskiego na CEPELIADZIE 11 sierpnia w Krakowie oprócz informacji turystycznej, Debreczyn pragnie pokazać część swojej tradycji, a także zaprezentować atmosferę festiwalową.  Zainteresowani węgierskim rzemiosłem będą mieli możliwość wykonania zdobienia tradycyjnych piernikowych ciasteczek z Debreczyna oraz ich skosztowania a także własnoręcznie stworzyć bransoletkę w kolorach Debreczyna.

Festiwalową atmosferę zapewnią Państwu członkowie Feeling Dance Studio oraz Szkoła Tańca R&B Dance hip hop.  Zespół Doublée Troublée będzie zabawiać publiczność muzyką światową i folkową.

Co można w ciągu jednego dnia pokazać z Debreczyna, opowiedzieć o naszym mieście Polakom w Krakowie?

Może to, że chociaż Debreczyn jest postrzegany jako miasto reformacji z przepiękną katedrą na Rynku, stanowi także centrum liczącej pół miliona członków katolickiej Diecezji Debreczyńsko-Nyíregyháza.

Może to, że Polacy którzy przyjeżdżają do Debreczyna będą mogli niebawem odpoczywać w wyjątkowym kąpielisku w malowniczej dzielnicy Nagyerdő, niepowtarzalnym w tym regionie. Buduje się bowiem wielopoziomowe kąpielisko z różnymi atrakcjami, które zostanie udostępnione gościom od 2019 roku.

Mamy nadzieję że właśnie to uda nam się pokazać w Krakowie – że Debreczyn jest całorocznym miastem festiwalowym. A skoro jest lato, nie można nie wspomnieć o najsłynniejszym wydarzeniu w mieście, czyli o Karnawale Kwiatów Debreczyńskich, który łączy się z dniem założyciela Węgierskiego Państwa – Dzień Świętego Stefana 20 sierpnia i określa życie miasta na tydzień. Jest to wydarzenie unikatowe na skalę kraju – wieczór fajerwerków i różnych pokazów, z gwiazdami węgierskimi i międzynarodowymi na stadionie miasta, mieszczącego aż do 20 000 ludzi. W tygodniu karnawału, od 14 do 21 sierpnia, odbywa się spektakularne mapowanie 3D na budynkach, pokazy street art i festiwal dziecięcy. W Debreczynie piąty najważniejszy kraj, skąd przyjadą turyści to Polska. Polacy odwiedzają nas głównie rekreacyjnie i wypoczynkowo. Mamy nadzieję, że poprzez nasz udział na Dniu Węgierskim w Krakowie możemy jeszcze bardziej wzmocnić polską turystykę, a coraz więcej osób wybierze Debreczyn i nasz region na dłuższy czas.

PROMOCJA Nyíregyházy:

NYÍREGYHÁZA DAJE WIĘCEJ!

Położona na północno-wschodnim krańcu Węgier, Nyíregyháza, siedziba powiatu Szabolcs-Szatmár-Bereg, została wybrana trzy razy jako Miasto Roku Turystyki. Miasto i jego okolice to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miejsc na świecie, które w ostatnich latach zwiększyło obroty swoich gości prawie dwukrotnie. W ubiegłym roku jako jedyne miasto z Węgier – Nyíregyháza, zostało przyjęte do najbardziej prestiżowej organizacji turystycznej na świecie, tj. do Światowej Organizacji Turystyki ONZ (UNWTO). W związku z ciągłym rozwojem, do roku 2020 w Nyíregyháza zostanie zrealizowana inwestycja w turystykę w wysokości 39 milionów euro. Nyíregyháza prężnie się rozwija, wzrasta jej liczba populacji, słynie z intensywnego życia kulturalnego i różnorodnych festiwali (VIDOR Festival, Festiwal Tańca Ludowego, Cantemus Énekfesztivál, Tirpák Gastronomic Festival itp.) i oczywiście Sóstó (Sóstógyógyfürdő – Kąpielisko Sóstó).

Pięciogwiazdkowy kompleks kąpielowy

Główną atrakcją turystyczną Nyíregyházy jest słynny kurort termalny, znany z leczniczej wody Sóstógyógyfürdő. Jedną z największych atrakcji kompleksu łaźni jest Dom Uzdrowiskowy, Tófürdő (łaźnia w jeziorze), Parkfürdő (łaźnia w parku) Aquarius Park Wodny. W termach ulubionym  miejscem dorosłych i osób starszych jest Świat Termalny. Regenerację zapewniają baseny termalne, wanny z hydromasażem, baseny Kneippa i sauny. Chlorowodorek sodu, wodorowęglan, jod, woda termalna solankowa są szczególnie przydatne w leczeniu schorzeń stawowych, reumatycznych i narządu ruchu. Jakość, zdrowie i elegancja – to sekcja medyczna o powierzchni 1400 m2 na poziomie z XXI wieku, w której dostępne są zabiegi balneologiczne i fizjoterapeutyczne.

Na młodych czeka kompleks basenów z atrakcjami, gdzie najodważniejsi mogą spróbować gigantycznych zjeżdżalni, basenów falowych i kurtyn wodnych, oraz basenów z jaskiniami i strumieniem. Prawdziwa przygoda i wyzwanie czeka najmłodszych w dżunglowym nastroju w Świecie Dziecka. 10-hektarowa łaźnia parkowa „Parkfürdő”położona w otoczeniu prastarych drzew jest idealnym miejscem rozrywki dla wszystkich grup wiekowych.

Latem, w każdą środę i piątek wieczorem, imprezy retro i latynoskie są dostępne dla miłośników nocnej kąpieli. Wolący przyrody mogą korzystać z odkrytej plaży nad jeziorem Sóstó.

Najlepszy park zwierząt w Europie

Jeśli jesteś w Sóstógyógyfürdő, nie możesz przegapić Sóstózoo – Najlepsze Zoo w Europie w 2015 roku, w 2017 roku okrzyknięte „Atrakcją Turystyczną Roku” na Węgrzech. Wśród najrzadszych zwierząt na świecie, odwiedzający mogą chodzić w 30-hektarowym lesie dębowym między ponad 5000 zwierząt. Jednym z najbardziej ekscytujących obiektów jest zielona piramida, która jest wyjątkowa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej  i ma prestiżowe Oceanarium na parterze. Odwiedzajacy mogą wędrować w przezroczystym tunelu i podziwiać dziką przyrodę Oceanu Indyjskiego. Powyżej znajduje się trzykondygnacyjny, 15-metrowy las deszczowy Indonezji, oferujący niezapomniane wrażenia. Rzadkie i wyjątkowe zwierzęta świata są prezentowane w Domu Wiktorii. Świat Andów można odkryć na wysokości drzew, zwieszając się na szczycie, a dodatkowo pokazy papug i fok bawią publiczność.

Minione czasy, tradycje ludowe

Od wiosny 2019 r.będzie dostepne dla turystów.odnowiony Sóstó Skansen, jedyne żywe, największe muzeum etnograficzne na Węgrzech, leżące w północno-wschodniej części Węgier. Skansen zaprezentuje swym gościom różnorodną architekturę ludową i kulturę mieszkaniową regionu. Odwiedzający będą mogli skosztować upieczonych w piecu przysmaków, a nawet podczas wydarzeń będą mogli stać się częścią specjalnego świata tradycyjnych świąt wiejskich. Oprócz kultury ludowej nowo zaprezentowany Dom Palinki zaoferuje bogatą kulturę palinkową i przestrzeń reklamową dla różnych imprez prywatnych.

Przygody w lesie

Rodzice i dzieci mogą spróbować swoich umiejętności i odwagi na 100-miejscowej kolejce linowej w Park Przygody w Nyíregyháza.

Bogate zakwaterowania

Nyíregyháza oferuje szeroki wybór zakwaterowania, w sumie 3000 miejsc od hoteli czterogwiazdkowych do pensjonatów i kempingów po prywatne miejsca noclegowe. W najbliższej przyszłości w na terenie kąpielisk termalnych Sóstógyógyfürdő zostaną otwarte dwa nowe hotele czterogwiazdkowe. Znajdujący się nad brzegiem jeziora Sóstó i w pobliżu Zoo 38-pokojowy Hotel Pangea już od sierpnia tego roku czeka na gości. W cenie zakwaterowania w tym hotelu goście mają zapewnione bilety wstępu do Zoo.
W przyszłym roku z kolei otworzy się Hotel Sostó Resort & Spa, ze 122 pokojami  i mogący przyjąć w sumie 200 gości, wyposażony w przekrojową salę konferencyjną.

Hotel będzie połaczony z kąpieliskiem Aquarius Experience zamkniętym, zadaszonym i ogrzewanym zimą mostem. Spa i centrum odnowy biologicznej będą dostępne dla gości hotelowych.









PLACES WORTH YOUR TIME